Haberler

Cindy Sherman Yapay Zekayla ‘Deneyler Yapıyor’ ve Herkes Mutlu Değil

Cindy Sherman Yapay Zekayla 'Deneyler Yapıyor' ve Herkes Mutlu Değil
Cindy Sherman’ın yakın zamandaki yapay zeka otoportreleri, ancak bunların sergilenmek üzere olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Tanınmış fotoğrafçı Cindy Sherman son dönemde yapay zeka (AI) deneyleriyle dikkat çekiyor. Sıradışı otoportreleriyle ünlü olan Sherman, fotoğrafçılık yaparak kendi fotoğraflarını çeken bir serinin parçası oldu. Bu proje, sanatçının zihinsel ve duygusal deneyimlerine dayanmaktadır ve büyük ilgi görmektedir.

Sherman bu yıl yapay zeka tarafından oluşturulan selfie’ler yayınlamaya başladı ve The Art Newspaper’a Lensa uygulamasını kullandığını söyledi.

“Yapay zekayı ve onun görüntülere ne yaptığını gerçekten merak ediyorum. Daha iyi görünmenizi sağlamak için tasarlanmış olan bu yüz ayarlama uygulamalarından biriyle oynuyordum” diye yazıyor Finanical Times’da.

“Çalışma şekli, selfie’leri yüklemeniz ve sizin birden fazla versiyonunuzu yaratmanızdır. Sadece kendimi tuhaf ya da sadece farklı gösteriyordum. Ben de bu özçekimleri yapay zeka programlarından birine koydum; bu, sizin çeşitli “tiplerinizi” yaratıyor; anime, kozmik, kıyamet vb.. Yani bu bir çeşit çifte manipülasyondu.”

Herkes Yapay Zekadan Rahatsız Değil

Ancak Sherman, kreasyonlarını Instagram’da paylaştığında şiddetli bir tepkiyle karşılaştı. Bir gönderisinin altına yorum bırakacak kadar ileri giderek, “Millet, sadece dalga geçiyorum, şeyh, bu benim ‘yeni’ işim değil. Gerçekten yeni çalışmamı sergilemeden önce yayınlayacağımı mı düşünüyorsun?”

FT’de kendisini daha ayrıntılı olarak açıklayan kendisi, bunun sadece “deneme” olduğunu söylüyor ve Instagram’ı bir “eskiz defterine” benzetiyor. Ancak yapay zekayı merak ettiğini ve onu bir çarpıklık ve ayna olarak nitelendirdiğini itiraf ediyor.

“Zürih’teki sergi için hazırladığım yeni görüntüler kısmen yapay zekayla oynadığım bazı yöntemlerden ilham aldı” diyor.

“Selfie uygulaması tüm bu tuhaf şeyleri üretti; yerden büyüyen büyük kafalar, altı parmaklı bir el, bir koldan çıkan iki el. Gerçekten tuhaf şeyler. Bu aklımın bir köşesinde olanın bir parçasıydı. Her ne kadar eski moda kolaj kullanılarak oluşturulmuş olsalar da, bu yüzlerde gerçekten tuhaf bir çarpıtma oluyormuş gibi görünmesini istedim.”

Sherman, Lensa’nın yapay zekanın avatarlar oluşturduğu bir dizi selfie besleyerek çalıştığını açıklıyor.

“Genel olarak yüzünüzün gerçekten çekici avatarlarını yapmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Ancak onlara verdiğim görüntüler değiştirilmiş görüntüler olduğu için sonuçlar çok daha şaşırtıcı” diyor The Art Newspaper’a.

“Bazı karakterlerin bir kolundan iki eli çıkıyor ya da yüzü parçalanmış gibi görünüyor. Bu bana bu yeni çalışma grubu için kısmen ilham verdi. İnsanlar Instagram paylaşımlarıma ‘Diğer çalışmanız çok daha iyiydi’ diye yanıt veriyordu ama ben Instagram gönderilerinin sanat olduğunu düşünmüyorum. Bu sadece eğlenceli, etrafta oynuyorum.

İnsanların Sherman’ın yapay zeka kullanımına ilişkin şikayetlerinin temelinde teknolojinin nasıl inşa edildiği yatıyor. Çoğunlukla çarpıcı sentetik görüntüler üreten alogorthmları oluşturmak için internetten milyarlarca görüntü toplandı. Ancak elbette eğitim verileri, sahiplerine bu tür kullanıma izin verip vermedikleri sorulmayan milyarlarca telif hakkıyla korunan fotoğrafı içeriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.