Haberler

Autochrome’da Arctic Dreams: Greenland 1912 Keşif Gezisinden Fotoğraflar

Bir asırdan daha uzun bir süre önce, bir İsviçre seferi, Greenland’ın (Grönland) buz tabakası boyunca kızakla geçerek, başarılarını tam renkli olarak kaydetti. Yeni bir kitap ve bir sergi, bu görüntülere yeni bir soluk getiriyor.

Bir asır önce kutup keşfini düşünün ve akla gelen klasik görüntülerin – Kaptan Scott’ın bir buz mağarasında çerçevelenmiş gemisi, Shackleton’ın buzda hapsolmuş Endurance – hepsi tek renkli. Ancak Kaptan Scott’ın Antarktika’da can vermesinin hemen ardından, fotoğrafa çok farklı bir yaklaşımla İsviçre’den yola çıkan düşük bütçeli bir keşif gezisi: Renkli düşündüler.

İsviçreli meteorolog Alfred de Quervain (1879-1927) liderliğindeki dört bilim insanı, orta Grönland’ın buz örtüsünün batıdan doğuya ilk geçişini yapmayı amaçladı. Ve Haziran-Temmuz 1912’de, üç köpekli kızağın arkasında kayak yaparak 31 günde 640 kilometre kat ederek tam olarak bunu yaptılar.

Greenland 1912 Keşif Gezisinden Fotoğraflar

Bu keşif gezisinde hiç kimse bir yarığa düşmedi, donarak ölmedi veya donmuş bir parmak kadar acı çekmedi. Hatta keşif ekibinin bir kısmı aynı yılın sonbaharında eve gelmeden önce kilo almayı bile başardı. Ve yolda, ilerlemelerini renkli görüntülerle belgelediler.

ship close

Zamanın diğer kutup fotoğrafçıları gibi, otokrom olarak bilinen bir renk sürecini denediler. Bu, 1907’de ticari olarak piyasaya sürülen Fransa, Lyon’daki Lumière kardeşler tarafından tasarlanan bir mozaik ekran tekniğiydi. Bu tür otokrom plakalar, 1930’larda renkli filmler ortaya çıkana kadar renkli baskı yapmanın en yaygın kullanılan yolu olmaya devam etti.

İsviçre keşif gezisinin renkli fotoğrafçısı, fizik öğretmeni Wilhelm Jost’du. Sonuçlarının karışık olduğunu söylemek doğru olur. Gördüğünüz gibi, soldaki Autochrome (aşağıda), sağdaki elle renklendirilmiş, orijinal olarak siyah beyaz olan görüntüden daha az net ve renkli.

igner ohlsen2

Ancak Jost’un arktik gün doğumunu gösteren Autochromes’larından biri (altta), keşif liderinin 1914’te yayınlanan kitabının ön yüzünde yer aldı. Bu muhtemelen kutup fotoğrafçılığında bir “ilk”ti – Kaptan Scott’ın fotoğrafçısı Herbert Ponting (1870 -1935), Autochrome ile de deneyler yaptı, ancak Kaptan’ı tatmin edecek şekilde değil.

greenland sunrise

Renk, İsviçre ekibi için sadece bir hobi değildi. Daha önceki ve sonraki birçok keşif gezisinde olduğu gibi, büyük borçları vardı ve bunları sihirli fener slaytlarıyla resimlenmiş bir dizi halka açık konferanslar düzenleyerek ödemeyi umuyorlardı. Renkli resimler bu etkinlikleri daha ilgi çekici hale getirirdi. Ama Wilhelm Jost’un deneyleri çok sayıda ya da yeterince etkileyici değilse, boşluğu nasıl doldurabilirlerdi?

Daha önce Grönland’a giden bir İsviçreli gezginin önerdiği cevap, siyah beyaz plakalarını elle renklendirmekti. Ve neyse ki, Zürih’te profesyonel bir rötuşçu olan Wilhelm Heller’in şahsında böyle bir uzman bulabildiler.

children with puppies

Heller’ın çalışması işi yaptı. Alfred de Quervain keşif gezisinin borçlarını ödemeyi başarmakla kalmadı, aynı zamanda keşif kitapları -iki tane vardı- daha sonra altmış renkli levhayla birlikte Almanca olarak yeniden basıldı. Bu da muhtemelen kutup fotoğrafçılığı için bu kadar erken bir tarihten itibaren bir “ilk”.

coastal glacier

1912 keşif gezisinin 110. yıldönümünü kutlamak için, de Quervain’in keşif gezisi yazısının ilk tam İngilizce çevirisine eşlik eden, bu tam renkli resimlerin daha da geniş bir seçkisini içeren yeni bir kitap yakın zamanda çıktı.

de Quervain on ice cap
kayaking
old Kitsigajak

Buna paralel olarak, Greenland 1912 başlıklı bir sergi , İsviçre’nin orta kesimindeki Schwyz kantonunda bulunan İsviçre Ulusal Müzesi’nin bir kolu olan Forum of Swiss History’de 12 Mart’a kadar devam edecek. Across Greenland’s Ice Cap: The Remarkable Swiss Scientific Expedition of 1912 kitabı McGill-Queen’s University Press tarafından yayınlandı ve Amazon’dan veya doğrudan yayıncının web sitesinden edinilebilir.


Açıklama: Martin Hood yukarıda adı geçen kitabın editörüydü, ancak satışlarından hiçbir şekilde kar elde etmiyor – bu ücretsiz bir katılımdı. Makalede bahsedilen müze sergisinde herhangi bir mali veya başka bir çıkarı yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.