Haberler

NVIDIA Broadcast, Dijital Olarak Sahte Göz Teması Yapabilir

Şirketin canlı akış ve video konferans aracı olan NVIDIA Broadcast, artık bir öznenin gözlerini gerçek zamanlı olarak dijital olarak değiştirerek doğrudan kameraya bakıyormuş gibi görünmesini sağlayabilir.

Profesyonel kullanım için evde canlı video çekmeyle ilgili bir sorun – ve hatta basit görüntülü aramalarda bile ortaya çıkıyor – birçok kişinin senaryoda veya ekrandaki diğer insanlara bakmak yerine doğrudan kameraya bakmaktan rahatsız olmasıdır. Bunu yapmak kullanıcıyı rahatsız ederken, bunu yapmamak izleyicilerle etkileşimi bozar.

Bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için NVIDIA, bir öznenin gözlerini kamerayla temas ediyormuş gibi gösterecek şekilde yapay olarak ayarlayabilen bir tür “deepfake” teknolojisi geliştiriyor. Göz Teması olarak adlandırılan bu, göz temasını simüle ederek izleyicilerin bir konuyla etkileşimini geliştirir.

NVIDIA Broadcast, Dijital Olarak Sahte Göz Teması Yapabilir

NVIDIA, “Yeni Göz Teması efekti, konuşmacının gözlerini hareket ettirerek kamerayla göz temasını simüle eder – bakışları tahmin edip hizalayarak elde edilir.”, diye açıklıyor NVIDIA. “Gözler doğal rengini koruyor ve yanıp sönüyor ve çok uzağa bakmanız durumunda simüle edilmiş ve gerçek gözler arasında sorunsuz geçiş yapmak için bir bağlantı kesme özelliği bile var.”

Broadcast’e bu hafta tanıtılan teknoloji, son bir yıldır Maxine adı altında NVIDIA’da geliştiriliyor . Maxine, ses, video ve artırılmış gerçeklik efektlerini gerçek zamanlı olarak geliştirmek için tasarlanmış bir dizi GPU hızlandırmalı yapay zeka (AI) SDK’sı ve bulutta yerel mikro hizmetlerdir.

“Göz Teması, notlarını veya senaryoyu okurken kendilerini kaydetmek isteyen veya doğrudan kameraya bakmak zorunda kalmaktan kaçınan içerik oluşturucular için idealdir.” NVIDIA devam ediyor. “Video konferans sunucuları, konuştukları kişinin gözlerine bakacak ve izleyicileriyle etkileşimi artıracak.”

AI ile düzeltilmiş göz temasının faydaları, geçen yılın başlarında Maxine için bir tanıtım videosunda gösterildi:

Eye Contact, NVIDIA Broadcast’a dağıtılırken hala beta aşamasındadır ve NVIDIA, onu geliştirmek için kullanıcı topluluğuyla birlikte çalışmak istediğini söylüyor. Çok fazla farklı göz rengi tonu ve aydınlatma kombinasyonu olduğundan, genel olarak güvenilir olduğundan emin olmak için yapay zeka üzerinde zaman içinde çalışması gerekecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.