Haberler

Sebastiao Salgado Sahadan Emekli Olduğunu Duyurdu

Efsanevi fotoğrafçı Sebastião Salgado, sahada çekim yapmayı bıraktığını duyurdu.

80 yaşındaki Brezilyalı, The Guardian‘a , düşmanca ortamlarda yıllarca çalışmanın zarar verdiğini ve artık buna bir son verme zamanının geldiğini söyledi.

“Fazla yaşamayacağımı biliyorum. Ama daha fazla yaşamak istemiyorum. O kadar çok yaşadım ve o kadar çok şey gördüm ki,” diyor Salgado.

İngiliz gazetesi Salgado’nun hâlâ sağlıklı olduğunu bildirdi; günde birkaç mil yürüyebiliyor veya bisiklete binebiliyor. Ancak artık projelere girişmeyi bırakmasının zamanı geldi.

Salgado, Endonezya’da yakalandığı sıtmaya bağlı bir kan hastalığından muzdarip ve ayrıca 1974’teki Mozambik’in bağımsızlık savaşı sırasında bindiği aracının mayın patlamasından kaynaklanan bir omurga sorunu da var.

Tamamen Geri Adım Atmıyorum

Elbette Salgado’nun meşgul olmak için sahada fotoğraf çekmesine gerek yok. Kendisi şu anda yaklaşık bir milyon fotoğraftan oluşan kendi önemli arşivinin editörüdür.

Kuikuro warriors Xingu Indigenous Territory State of Mato Grosso 2005
Amazonia projesinden.

Geçtiğimiz yıl ise Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2024’te Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’nü alacağı duyuruldu. Bu, kendisinin Nisan ayında Londra’daki Somerset House’ta düzenlenecek sergiye hazırlanmakla meşgul olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca Los Angeles’taki Wende Müzesi ile o zamanki Sovyetler Birliği’nde belgelediği işçilerle ilgili bir proje üzerinde çalışıyor. Ayrıca São Paulo Görüntü ve Ses Müzesi ile dahil olduğu başka bir proje daha var.

Ancak pek çok kişi yeni Salgado resimlerinin olmayacağını duyunca hayal kırıklığına uğrayacak. Yakın zamana kadar inanılmaz görüntüler yaratıyordu; örneğin 2021’de yayınlanan Amazônia projesinde Amazon’daki kabilelerin muhteşem fotoğrafları yer alıyordu.

Salgado, 1944’te Brezilya’nın Aimorés kentinde doğdu ve 1973’te 29 yaşına gelene kadar fotoğrafçılıkta tam zamanlı bir kariyere başlamadı.

Doğanın ve açık gökyüzünün geniş olduğu Brezilya’da yetiştirilme tarzından etkileniyor. 1979 yılında Magnum Photos’a katıldı ve 1994 yılında eşi Lélia Wanick Salgado ile birlikte kendi ajansı Amazonas Images’ı kurmak üzere ayrıldı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.