Haberler

Yeni Canon RF-S 3,9 mm f/3,5 Çift Balıkgözü Lens, 3D VR'yi APS-C'ye Getiriyor

canon rf s dual fisheye lens 3 9mm featured

Canon , Ekim 2021’de sanal gerçeklik (VR) prodüksiyonları için RF 5,2 mm f/2,8 L Çift Balıkgözü Lensi tanıttı. Farklı stereoskopik lensin artık APS-C kameralar için daha geniş bir kardeşi var: RF-S 3,9 mm f/3,5 STM Çift Balıkgözü Lens.

L Serisi RF 5,2 mm f/2,8 lensin aksine, yeni RF-S 3,9 mm f/3,5 Çift Balıkgözü, Canon EOS R7 gibi Canon’un APS-C aynasız fotoğraf makineleri için tasarlanmıştır. APS-C stereoskopik lens, “vlog tarzı VR oluşturma için netlik ve kullanılabilirlik arasında mükemmel bir denge” vaat ediyor.

Lens, 144 derecelik geniş açılı görüşe sahip ve eşit mesafeli projeksiyon sunuyor; Canon, bunun onu “gündelik, neredeyse sorunsuz VR üretimi” için ideal kıldığını söylüyor. Yeni balıkgözü lens kompakt ve hafif olup elde, gimbal üzerinde veya tripodla çekim yaparken iyi çalışmasını sağlar. Lens ayrıca, VR içeriğini düzenlemek için ücretli bir uygulama olan Canon’un EOS VR Utility yazılımıyla birlikte çalışır.

Lensin ağırlığı 290 gram olup boyutları (genişlik x yükseklik x uzunluk) 112 x 83,7 x 54,6 milimetredir.

Lens, 60 milimetrelik gözbebekleri arası mesafeye (IPD) (sol ve sağ lens merkezleri arasındaki mesafe) sahiptir. Bu, Canon’un tam çerçeve RF 5,2 mm f/2,8 L lensiyle aynı IPD’dir. Canon, piyasaya sürüldüğünde 60 mm IPD’nin insan görüşüne çok benzeyen 3D VR içeriği sunmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Yeni RF-S lens, 0,2 metreye (7,9 inç) kadar yakına odaklanır ve maksimum 0,03x büyütme sağlar. RF-S 3,9 mm f/3,5 STM, adındaki “STM” ifadesinin de gösterdiği gibi, Canon’un Stepping Motor Teknolojisini kullanır. Canon özellikle lensin “dişli tipi STM odaklama” kullandığını söylüyor. Beklendiği gibi Dual Fisheye prime, Dual Pixel CMOS AF’yi destekler.

Her mercek, sekiz gruba ayrılmış 11 öğe içerir. Bu 11 öğeden ikisi UD cam öğelerdir ve Canon her lenste Hava Küresi Kaplamasını (ASC) kullanır. Lens, lens yuvasındaki 30,5 mm vidalı arka filtre yuvası aracılığıyla filtreleri kabul eder. Ayrıca kesilmiş jel veya polyester gerçek filtreleri de destekler. Her lenste yedi diyafram bıçağı bulunur.

Canon USA, Inc.’in kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü Brian Mahar, “RF-S 3,9 mm f/3,5 STM Çift Balıkgözü lens, VR pazarında daha uygun fiyatlı ve erişilebilir araçlara yönelik artan talebe bir çözüm sunuyor” diyor. İster içeriğinizi VR’ye genişletmek isteyen bir sosyal yaratıcı olun, ister 2D’den 3D içeriğe geçiş yapmak isteyen bir film yapımcısı olun, bu lens her seviyedeki yaratıcının VR içerik oluşturmayı rahatça keşfetmesine ve harika içerikler üretmesine olanak tanıyor.”

Başka bir Çift Balıkgözü Lens Yolda mı?

Canon’un duyurduğu yeni RF-S 3,8 mm f/3,5 STM Çift Balıkgözü lensin ötesinde, Canon bugün erken saatlerde Apple’ın WWDC açılış sunumunda da yer aldı ve Apple, içerik tartışması sırasında RF-S 7,8 mm f/4 STM lensini gösterdi. Apple Vision Pro için yaratım. Canon’un şu anda VR içeriği oluşturma konusunda birçok sorunu var.

Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik

Canon RF-S 3.9mm f/3.5 STM Çift Balıkgözü Lens bu ay 1.099 dolardan satışa sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.