HaberlerTeknoloji

Hangi Kamera En İyi Renge Sahip

“Renk bilimi”, günümüzde çeşitli dijital fotoğraf makinelerinin ve markaların değerlerini tartışırken bir çok şey etrafında kullanılan bir terimdir, ancak gerçek renk farklılıkları ve tercihleri ne kadardır ve ne kadarı marka sadakati sağlar?

Tony Northrup kısa bir süre önce bunu öğrenmek için 1.500 fotoğrafçıdan oluşan bir anket yaptı.

Northrup, katılımcılara hangi markanın en iyi renk kalitesine sahip olduğuna inandıklarını sormaya başladı. İnsanların yaklaşık% 70’i bu ankete katılmayı tercih etti ve en yüksek markalar sırayla Canon, Fujifilm, Nikon ve Sony idi.

bestcolor

Ancak, doğal önyargı ve marka sadakatini test etmek için Northrup, ankette zor bir soru hazırlamıştı. Fotoğrafçılardan aynı sayıda dört fotoğrafı bir kez, numara etiketleri ile, bir kez de düzenlenmiş bir sipariş ve anlamsız marka etiketleri ile sıralamasını istedi (marka etiketleri hangi fotoğraf makinesinin hangi fotoğraf ile çekildiğini göstermiyordu).

Tony Northrup’un bulduğu şey, fotoğrafçıların neredeyse hiçbirinin aynı sırayla iki kere aynı sırada yer almadığıydı. İnsanların sadece% 8’i iki grup arasında aynı favorileri seçti.

Northrup, “İnsanların güçlü marka sadakatleri olduğu ortaya çıkıyor” diyor. “Markanızı seviyorsunuz.”

İnsanların en iyi renklere sahip olduğuna inandıkları marka, sahte etiketler sağlandığında seçtikleri markaydı. Canon kullanıcıları “Canon” etiketli fotoğrafın 3.1 kat daha fazla olduğunu düşünüyorlardı. Sony (2.2x), Nikon (1.5x) ve Fujifilm (1.4x) kullanıcıları da marka sadakatinin azalan seviyelerini sergiledi.

Northrup ayrıca uygun bir beyaz dengesinin bir kameranın “renk bilimi” nden daha önemli olduğunu ortaya çıkardı. Dört kamerada çekilen fotoğraflara tam olarak aynı beyaz dengesini uyguladıktan sonra, tercihler dört marka arasında anında eşitlendi.

Tüm cevapları topladıktan sonra, Northrup sonuçlara şaşırdı: fotoğrafçılar Sony fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğrafları ezici bir şekilde tercih ettiler. Bunu Fujifilm, Nikon ve Canon takip etti.

Sony, kamuoyunda algılanan dört marka arasında en son sırada yer alırken, kör testin sonuçlarında dördü de birinci sırada yer alıyor.

Northrup, “Renk şaraba benziyor” diyor. “İnsanlar renk biliminin ne kadar önemli olduğu hakkında çok konuşurlar, ama onlara yan yana bir test verdiğimde ve onların favorilerini seçmelerini istediğimde, sonuçlar hiç düşünmediler.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu