Ekipmanlar

Canon RF 5.2mm f2.8L Dual Fisheye

Canon RF 5.2mm f2.8L Dual Fisheye, Canon’un 180 derece VR çekimi için ilk değiştirilebilir lensidir ve tam çerçeve EOS R aynasız sistem için tasarlanmıştır ve yazı yazılırken yalnızca EOS R5 gövdesiyle uyumludur.

Alışılmadık görünümlü lens, bir çift dairesel görüntüyü yan yana tek bir sensöre yansıtmak için iki balık gözü lens kullanır. Lensler aslında 190 derecelik bir görüş alanı yakalar ve 60 mm’lik bir taban çizgisi mesafesine sahiptir. Canon’un yeni EOS VR yardımcı programı veya Adobe Premiere Pro eklentisi daha sonra dairesel balıkgözü çekimlerini düzenlemeye hazır eş-dikdörtgen 180 derece VR formatına dönüştürebilir. Her iki görüntüyü de tek bir kareye kaydeden Canon’un çözümü, çift kameralı VR sistemlerinin senkronizasyon veya uyumsuzluk sorunlarını ortadan kaldırırken, R5’in 8k çözünürlüğü, her merceğe ayrılmış çok sayıda piksel olduğu anlamına gelir.

Canon RF 5.2mm f2.8L Dual Fisheye, Canon’un 180 derece VR çekimi için ilk değiştirilebilir lensidir ve tam çerçeve EOS R aynasız sistem için tasarlanmıştır. Ekim 2021’in başlarında duyurulan bu özellik, yalnızca EOS R5’te çalışacak ve gövdenin özel bir ürün yazılımı güncellemesine ihtiyacı olacak. Umarım daha düşük video çözünürlüklerinde de olsa diğer organlar da takip eder.

Canon RF 5.2mm f2.8L Dual Fisheye

Alışılmadık görünümlü lens, bir çift dairesel görüntüyü yan yana tek bir sensöre yansıtmak için iki balık gözü lens kullanır. Lensler aslında 190 derecelik bir görüş alanı yakalar ve 60 mm’lik bir taban çizgisi mesafesine sahiptir. Canon’un yeni EOS VR yardımcı programı veya Adobe Premiere Pro eklentisi daha sonra dairesel balıkgözü çekimlerini düzenlemeye hazır eş-dikdörtgen 180 derece VR formatına dönüştürebilir.

180 VR içeriğinin yakalanması normalde birbirine yakın konumlandırılmış iki kamera gerektirir ve ardından çekimlerini mükemmel bir şekilde senkronize etme ve eşleştirmede zorluklar yaşanır. Her iki görüntüyü de tek bir kareye kaydeden Canon’un çözümü, herhangi bir senkronizasyon veya uyumsuzluğu ortadan kaldırırken, R5’in 8k çözünürlüğü, her merceğe ayrılmış çok sayıda piksel olduğu anlamına gelir.

Objektifin kendisine gelince, 121x84x54mm boyutlarında, 350g ağırlığında, yalnızca manuel odaklamalı, arkaya monte jelatin filtrelere izin veriyor ve yuvada hava koşullarına dayanıklı. Sensör sabitleme ile çalışmaz, ancak bu içeriğin çoğu bir tripoddan yakalanır.

Ve şimdilik tek bildiğim bu! Canon’un yeni lensi, yakalama ve düzenleme sürecini kolaylaştırarak, yüksek kaliteli 180 VR içeriği oluşturmayı eskisinden daha kolay hale getirecek, bu nedenle 3D içerik oluşturmakla ilgileniyorsanız, ne düşündüğünüzü ve Canon’un doğru yolda olup olmadığını öğrenmek isterim. . 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu