Ekipmanlar

Leica Sofort 2 Hibrit Anında Kamera Dijital Çekim Yapar ve Analog Baskı Yapar

Leica , yeni şipşak fotoğraf makinesi Sofort 2’yi duyurdu. Leica’nın ilk şipşak kamerası olan orijinal Sofort’tan sadece yedi yıl sonra gelen Leica Sofort 2, hibrit bir şipşak fotoğraf makinesidir; bu, şipşak filmle çekimin yanı sıra artık fotoğrafçılara dijital görüntüleri kalıcı olarak kaydetme seçeneği.

Dijital görüntü yolu, Sofort 2’de iki yönlü bir caddedir. Kullanıcılar, diğer Leica kameralarıyla çekilen görüntüler de dahil olmak üzere, baskı için Leica Fotos akıllı telefon uygulamasından Sofort 2’ye fotoğraf gönderebilir.

Leica SOFORT2 ambient08

“1947’den bu yana şipşak fotoğraf makineleri, özellikle 1970’li ve 1980’li yıllarda kült statüsüne kavuşan yeni bir fotoğrafçılık deneyimi sunuyordu. O zamanlar anında basılan fotoğraf hızlanmayı simgeliyordu, oysa günümüzün hızlı dünyasında bir duraklama ve rahatlama anını temsil ediyordu” diye yazıyor Leica. Şirket, Sofort 2’nin “geçici dijital anları kalıcı analog dünyayla kusursuz bir şekilde birleştirdiğini” söylüyor.

Leica Sofort2 front white LoRes sRGB
Leica Sofort2 Fotoabzug all colors LoRes sRGB

Tipik Leica tarzında Sofort 2 şıktır. Leica’nın bazı vurguları kolaylaştırmasına rağmen kamera önceki modelle aynı köşeleri yuvarlatılmış kutu şeklini koruyor. İkonik Leica kırmızı nokta logosu hala mevcut ve dikkat çekici bir şekilde öne çıkıyor.

Leica SOFORT2 ambient07
Leica SOFORT2 ambient02
Leica SOFORT2 ambient09
Leica SOFORT2 ambient04

Siyah, beyaz ve kırmızı renk seçenekleri bulunan şık hibrit kamera, kullanım kolaylığı dikkate alınarak tasarlanmıştır. Ayrı bir deklanşör düğmesine sahip bir selfie modu, bir manzara modu ve yaklaşık dört inçten yakın çekime olanak tanıyan bir makro modu içerir.

Sofort 2, polikarbonat çerçeveli sentetik bir muhafaza kullanılarak üretilmiştir. Fotoğraf makinesi, film paketi takılı olmadan 320 gram ağırlığındadır ve USB 3.1 Gen1 Type-C arayüzüne sahiptir. Ayrıca alt kısmında standart 1/4 inçlik bir tripod dişi bulunur. Kameranın kapasitesi microSD/microSDHC kart yuvası aracılığıyla genişletilebilmesine rağmen yaklaşık 45 görüntü için yeterli depolama alanına sahiptir.

Leica SOFORT2 ambient08
Leica Sofort2 top red LoRes sRGB
Leica Sofort2 bottom black LoRes sRGB
Leica Sofort2 back all colors LoRes sRGB

Fotoğraf makinesinde ayrıca fotoğrafçıların yaratıcı kaslarını geliştirmeleri için 10 lens ve 10 film efekti bulunuyor. Mevcut yaratıcı efektler arasında skeç, yumuşak odak, bulanıklık, balık gözü, renk kayması, ışık sızıntısı, ayna, çift pozlama ve yarım çerçeve bulunur.

Leica SOFORT2 ambient17

Sofort’un yerleşik lensi Leica Summar 2,4 mm f/2’dir ve tam çerçeve açısından yaklaşık 28 mm lense eşdeğerdir. Kamera, önemli kırpma faktörünün de gösterdiği gibi çok küçük olan Tip 1/5 inç CMOS görüntü sensörüne sahiptir — 2,4 mm ila 28 mm önemlidir. Sensör, 4,9 megapiksele kadar çalışan 2.560 x 1.920 görüntü yakalar.

Leica SOFORT2 ambient13

Ancak Sofort 2’nin çıkış çözünürlüğü 2.560 x 1.920 değil; Fotos uygulaması aracılığıyla görüntü çıkışı durumunda 1.600 x 600 veya 800 x 600’dür. Leica Sofort 2, Sofort renkli film paketi (mini) – sıcak beyaz ve Sofort renkli film paketi (mini) – neo altın dahil olmak üzere Leica hazır film paketlerine baskı yapar.

Sofort 2 hibrit bir kamera olduğu için artık orijinal Sofort’un aksine bir arka ekrana sahip. 3 inçlik TFT LCD’de yaklaşık 460.000 nokta bulunur ve Sofort 2’nin kontrol ve menü düzeni diğer Leica dijital fotoğraf makinelerini anımsatır.

Leica SOFORT2 ambient03

Fiyat

Leica Sofort 2, 9 Kasım’dan itibaren dünya çapında Leica Mağazaları, Leica Çevrimiçi Mağazası ve yetkili Leica bayileri aracılığıyla satışa sunulacak. Sofort 2, 389 $ fiyatla satışa sunulacak. Leica, kameranın yanı sıra şık ahşap resim çerçeveleri, bilek askıları, taşıma askıları, çantalar ve daha fazlasını içeren çeşitli aksesuarları da piyasaya sürecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.