Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Weather Photographer of the Year 2023

Weather Photographer of the Year 2023
Standard Chartered Yılın Hava Fotoğrafçısı 2023 unvanını kazandı. | Şili’den Francisco Negroni.

Şili’deki bir yanardağın karla kaplı zirvesinin üzerindeki “mükemmel bulutun” fotoğrafı, 2023 Yılın Hava Fotoğrafçısı (Weather Photographer of the Year 2023) ödülünü kazandı.

Francisco Negroni, Villarrica yanardağının içindeki lavlardan aydınlatıldığında iki gerçeküstü, uçan daire benzeri halka gibi görünen merceksi bulutların fotoğrafıyla 6.100 $ (5.000 £) ödülünü evine götürdü.

2. RUNNER UP 1 Main Title Forest Fire Boundary Tran Tuan
Standard Chartered Yılın Hava Fotoğrafçısı 2023 ikincisi. | Vietnamlı Tran Tuan.
3. RUNNER UP 2 Main Title Fichtelberg Mountain Christoph Schaarschmidt
Üçüncü sırada ise Almanya’daki Fichtelberg Dağı fotoğraflarıyla Christoph Schaarschmidt yer aldı.
8. PUBLIC VOTE WINNER Divine Power Braga
Halk Oyu kategorisinin kazananı. | Fernando Braga, Rio de Janeiro, Brezilya.

Halk oyu kazananı, Rio de Janeiro’daki Kurtarıcı İsa heykeline çarpan yıldırımın muhteşem fotoğrafını çeken Fernando Braga’dan başkası değildi.

Şunları söylüyor: “Kendimi çok mutlu, onurlu, başarılı hissediyorum ve halk tarafından seçildiğim için son derece minnettarım. “

“Asıl kazanan ben olmasam da bu benim için hayal edebileceğimden daha fazlası. Kısa listede yer almak zaten muhteşemdi!”

Yarışmayı düzenleyenler Standard Chartered ve Royal Meteorological Society, bu yıl 9.000’den fazla kişinin en sevdikleri fotoğrafa oy verdiğini ve “açık kazananın İlahi Güç olduğunu ” söylüyor.

“Braga, fırtına tahminlerinden yararlandı ve anıtın çevresinde yıldırım yakalama şansını en üst düzeye çıkarmak için bir dizi uzun pozlama yakaladı.”

4. WINNER Smartphone Category Braving the Storm Lez Irwig
Cep telefonu kategorisinin kazananı. | Les Irwig, Sidney, Avustralya.
6. WINNER Young Category Overhead Mammatus over Beach Huts at Herne Bay Jamie McBean 2
Yılın Genç Hava Fotoğrafçısı kategorisinin kazananı. | Jamie McBean, Kent, Birleşik Krallık
5. RUNNER UP Smartphone Category Snowflake Fall Diana Neves
Weather Photographer of the Year 2023 – Tek bir kar tanesinin bu fotoğrafı akıllı telefon kategorisinde ikinci oldu. | Staffordshire, Birleşik Krallık’tan Diana Neves
7. RUNNER UP Young Category Reflections over the Pacific Ocean Siyana Lapinski
Weather Photographer of the Year 2023- Yılın Genç Hava Fotoğrafçısı kategorisinde ikincilik. | Malibu, Kaliforniya’dan Siyana Lapinsky.

Jüri, bu yılki fotoğrafların çoğunun iklim değişikliğinin etkileri konusunda farkındalık yaratan görüntüler olduğunu söylüyor.

Kraliyet Meteoroloji Derneği İcra Kurulu Başkanı Liz Bentley, “Dünyanın dört bir yanından çok çeşitli ve kaliteli katılım olduğundan, jüri üyelerinin bu yıl vermesi gereken zor kararlar vardı” diyor.

“Dünyadaki hava koşullarının güzellik ve yıkım, huzur ve güç kapasitesini gösteren sonuçlardan çok memnunuz.

“Yarışma, ısınan gezegenimizin aşırı hava olaylarını kötüleştirmesini önlemek için iklim değişikliği tehdidine karşı küresel tepkiyi güçlendirmemiz gerektiğini hatırlatıyor.”

Daha fazla bilgiyi yarışmanın web sitesinde bulabilirsiniz.

Bir önceki sene ödül alan fotoğrafları da buradan görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.