Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

The Nature Photography Contest 2023

nature photography contest winners featured image
Marcio Cabral

İlki 2023’te düzenlenen Doğa Fotoğrafçılığı Yarışması, 2.000$ biraz üzerinde bir değere denk gelen 2.000€ nakit ödül sunan ilk kazananlar grubunu duyurdu.

En prestijli ödüller, Yılın Fotoğrafçılığı dalında Glenn Ostle’a ve Yılın Fotoğrafçısı seçilen Alain Schroeder’e verildi. Ostle 1.000 € para ödülü kazanacak ve Schroeder, Doğa Fotoğraf Yarışması’nın One Tree Planted organizasyonuyla yaptığı işbirliğinin bir parçası olarak yaklaşık 400 ağacın dikileceği ülkeyi seçecek. Organizatörlerin “gelecek baskılarda geçmeyi umdukları” Doğa Fotoğrafçılığı Yarışması’na göre, ağaçların miktarı bu yılki yarışmaya katılanların sayısına göre belirleniyor.

photography of the year ostle
Glenn Ostle
photographer of the year schoeder
Alain Schröder

Kazananların her birine 100€ para ödülü verilecek 10 kategori daha var. Alessio Calviani, “İzlanda’daki Puffin” fotoğrafıyla “Kuşlar” kategorisinde birinci oldu. Resimde kuşun uçurum boyunca yürürken yakın çekimi görülüyor. Muhammad Hossain’in “Yorgunluk Uykusu” adlı fotoğrafı “Çevresel Etki” kategorisinde birincilik kazandı.

birds
Alessio Calviani

“Bangladeş’teki pek çok evsiz, sık sık yaşanan sel, nehir erozyonu ve diğer doğal felaketler nedeniyle evlerini ve mülklerini kaybetti. Daha iyi bir gelecek arayışı içinde Dakka şehrine göç etmek zorunda kaldılar. Bu insanların büyük şehirlerde sığınacak yerleri yok” diye yazıyor girişte. “Günleri çöplük tepelerinde, sokaklarda, yollarda veya hiçbir yere varmayan teknelerde başlıyor. Beton kaplı sokak ve toprak tepeler, neredeyse hiçbir kimliği olmayan bu mülteciler için adeta bir çiçek bahçesi. Sokak satıcıları, kayıkçı, işçi olarak çalışarak ve başka ufak tefek işler yaparak geçiniyorlar.”

funny nature
Panisara Sripratoom
macrophotography
Adrian Truchta
natural landscape
Marek Biegalski

Çok daha hafif bir notla, Panisara Sripratoom tarafından çekilen “Pazartesi” fotoğrafı “Komik Doğa” kategorisinde galip geldi. İçinde, bir ağaç kütüğündeki bir delikten uykulu görünen benekli bir baykuş çıkıyor. Yarışma web sitesine göre fotoğraf aynı zamanda türün üniversite kampüsüne uyum sağlama yeteneğini de yansıtıyor.

Adrian Truchta tarafından çekilen ve küçük örümceğin yakın çekimini gösteren “The Dreamer — Philaeus chrysops”, “Makrofotoğrafçılık” kategorisini kazandı.

Marek Biegalski’nin “Yanan Çiçek” adlı eseri “Doğal Manzara” ödülünü aldı. Adına rağmen, resim aslında İzlanda’daki bir buzul nehrini gösteriyor. Tortu akışı, yanan bir çiçek yanılsaması veren parlak turuncu bir renk tonu verir.

Mallorca’daki Es Pontàs kemerine doğru ilerleyen Marc Marco’nun “Gece Dünyası” kategorisini kazanan “Los arcos y la cueva”sı, pitoresk kaya oluşumunun üzerinde Samanyolu’nun aynalı bir kemerini gösteriyor.

plant life
Marcio Cabral

Güneş sisteminin benzer bir yayı Marcio Cabral’ın “Pandora” adlı fotoğrafında da sergileniyor. Yine üst tarafta görülen bu görüntü, “Bitki Yaşamı” kategorisini kazandı ve ön planda aydınlatılmış beyaz çiçeklerle gece gökyüzünü gösteriyor.

sharing the planet
Alain Schröder

Yılın Fotoğrafçısı Schroeder ayrıca “Orangutanları Kurtarmak 01” fotoğrafıyla “Dünyayı Paylaşmak Kategorisi” ödülünü aldı. Bu filmde bir ekip, evcil hayvan olarak bakıldıktan sonra kurtarılan yavru orangutanı ameliyata hazırlıyor.

underwater
家 住

家 住 tarafından çekilen “Tangle”, müren balığının büyüleyici spiralini gösteriyor ve “Sualtı” kategorisini kazandı. Soumya Ranjan Bhattacharyya, “Kumdaki Hikayeler” görseliyle “Yaban Hayatı” kategorisini kazandı.

wildlife
Soumya Ranjan Bhattacharyya

“Akrebin bu görüntüsünü [Jaisalmer, Hindistan] kum tepelerinde çektim. Akrepler, zayıf UV ışığıyla aydınlatıldığında vücudundan parlak mavi bir ışık yayar. Görüntü, rüzgarın oluşturduğu kum tepelerini aydınlatan bir el feneri kullanılarak çekildi. Akrep bir UV el feneriyle aydınlatıldı” diye yazıyor girişte.

Bu yılki yarışmanın finalistlerinden oluşan geniş bir galeriye yarışmanın web sitesinden ulaşılabilir. Doğa Fotoğrafçılığı Yarışması’nın 2024 edisyonunun Mayıs ayında açılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.