Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

PA2F Çevre Fotoğrafçılığı Ödülleri 2021 Kazananları

Monako Vakfı Prensi II. Albert (PA2F), insanlar ve çevre arasındaki ilişkiyi inceleyen 2021 Çevre Fotoğrafçılığı Ödülü‘nün kazananlarını açıkladı.

Vakfın 15. yıldönümünü kutlamak için PA2F, üç kategorideki girişleri değerlendiren yeni bir çevre fotoğrafçılığı ödülü başlattı: Incredible Wildlife, Wildlife in Crisis ve Reasons for Hope. Organizasyon, “bu ilk baskı için tema seçiminin önemli olduğunu ve mevcut küresel krizden çıktığımızda öğrenilmesi gereken temel derslerden birini yansıttığını açıklıyor: İnsanlığın geleceği, birlikte yaşadığımız türlerin geleceğiyle yakından bağlantılı. Yeryüzünde,”

Yarışma, her kategoride kazanan, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafları kazananını ödüllendirdi, ayrıca bir Herkese Açık Oy kazananı ve her kategoride kısa listeye alınmış birkaç fotoğraf kazandı. Ayrıca, ödüllere tek bir girişin gücüne dayalı olarak “Monako Vakfı 2021 Yılın Çevre Fotoğrafçısı Prensi II. Albert” unvanı verildi.

2021 Yılın Fotoğrafçısı

PA2F Çevre Fotoğrafçılığı Ödülleri 2021 Kazananları
Monaco Vakfı’nın Prens Albert II 2021 Yılı Çevre Fotoğrafçısı © Kathleen Ricker / PA2F Çevre Fotoğrafçılığı Ödülü 2021

Büyük ödül ve “Monako Vakfı’nın 2021 Yılının Çevre Fotoğrafçısı Prensi II. Albert” ünvanı, yukarıda su kenarındaki Gorilla adlı fotoğrafı yarışmada takdir gören Kathleen Ricker’a verildi . Görüntü, Uganda’daki bir su akıntısının kenarında sevimli bir ifadeyle genç bir erkek gorili tasvir ediyor.

Fotoğrafçı, dağ goriline, Swahili’de bela anlamına gelen ve Bwindi Milli Parkı’nda bir yürüyüş sırasında ağaçlardan sallanarak ve suda oynarken yakalandığında enerji ve hayat dolu olan Tabu adının verildiğini açıklıyor.

İnanılmaz Vahşi Yaşam

The Winners of the PA2F Environmental Photography Awards 2021 002
Birincilik: © Lincoln MacGregor / PA2F Çevre Fotoğrafçılık Ödülü 2021

Fotoğrafçı Lincoln MacGregor, Avustralya’da çekilen Büyülü Orman adlı fotoğrafıyla birincilik ödülüne layık görüldü . Biyolüminesan mantarların ışığıyla parıldayan bir ormanda gezinen bir vombatın fotoğrafı. Fotoğrafçı, bu bölgedeki vahşi yaşamın bu fenomeni yalnızca Ghost Fungi’nin karanlıkta parladığı yılın belirli zamanlarında yaşadığını açıklıyor.

Krizde Vahşi Yaşam

The Winners of the PA2F Environmental Photography Awards 2021 003
Birincilik: © Maxim Sayapin / PA2F Çevre Fotoğrafçılık Ödülü 2021

Ölüm aleminde yaşamın izleri başlıklı Maxim Sayapin’in imajı bu kategoride birincilik ödülüne layık görüldü. Akdeniz kıyısındaki çöp parçalarından örülmüş terk edilmiş bir kuş yuvasını gösterir. Bu güçlü imaj, “doğmak üzere olan bir yaşamı baltalayarak insanın doğa üzerindeki izini kınıyor.”

Umut Sebepleri

The Winners of the PA2F Environmental Photography Awards 2021 004
Birincilik: © Emmanuel Rondeau / PA2F Çevre Fotoğrafçılık Ödülü 2021

Emmanuel Rondeau, Fransa’nın Charente-Maritime bölgesinde gece boyunca bir geyik tarafından kullanılan bir yaban hayatı geçişini tasvir eden otoyolun üstündeki geyik fotoğrafıyla kazanan unvanla ödüllendirildi . Bu tip yapı, hayvanların insanlar ve araçlar tarafından kesintiye uğramadan özgürce ve güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlar.

Herkese Açık Oy

The Winners of the PA2F Environmental Photography Awards 2021 005
“İnanılmaz Vahşi Yaşam” Kamu Oyu kazananı © Mitchell Lewis / PA2F Çevre Fotoğrafçılığı Ödülü 2021

Görülmeyen bir şekilde , Mitchell Lewis’in büyük bir Kızıl Geyiğin fotoğrafı, Incredible Wildlife kategorisinde bir Halk Oyu başlığı ile ödüllendirildi. Birleşik Krallık’taki Richmond Park’ta çekilen bu görüntü, dişi sürüsünü seyrederken ölü eğrelti otlarında saklanan bir geyiği gösteriyor.

The Winners of the PA2F Environmental Photography Awards 2021 006
“Krizde Vahşi Yaşam” Kamu Oyu galibi © Maxime Aliaga / PA2F Çevre Fotoğrafçılığı Ödülü 2021

Maxime Aliaga , yukarıda Captif adlı düşündürücü fotoğrafıyla Wildlife in Crisis kategorisinde Halk Oyu unvanını aldı . Film, genç orangutanların genellikle annelerinden kaçırılıp karaborsada evcil hayvan olarak satıldığı bir yer olan Malezya’da çekildi. Vahşi bir hayvanı evde tutmanın yasadışı olmasına rağmen, fotoğrafçı hala “bazı aileler için genç bir orangutana sahip olmanın bir zenginlik işareti” olduğunu açıklıyor.

The Winners of the PA2F Environmental Photography Awards 2021 007
“Umudun Nedenleri” Kamu Oyu galibi © Mathieu Courdesses / PA2F Çevre Fotoğrafçılığı Ödülü 2021

Umudun Sebepleri kategorisinde Halk Oyu birincisi unvanı, Ormanda Aşk ile fotoğrafçı Mathieu Courdesses’e verildi . Sumatra ormanlarında dişi bir orangutan ile yavrusu arasındaki yakın bir anı belgeledi. Bu bölgede, orangutan nüfusunun yaklaşık 14.500 olduğu tahmin ediliyor ve bu da geçmiş tahminlere göre artış gösteriyor.


PA2F’nin kapsamlı amacı, iklim değişikliğinin etkilerini sınırlandırarak, biyolojik çeşitliliği koruyarak, su kaynaklarını yöneterek ve çölleşmeyle mücadele ederek kritik çevresel sorunları ele almaktır ve misyonu, fotoğrafçılık yarışmasında da mevcuttur. Profesyonel fotoğrafçılar ve daha sürdürülebilir kalkınmaya kendini adamış kuruluşların temsilcilerinden oluşan jüri, dünyanın dört bir yanındaki fotoğrafçılardan 5.700’den fazla başvuru aldı. Büyük ödülün kazananı 6.000 € ile ödüllendirildi, üç kategori birincisinin her biri 1.000 € ödül alırken, halk oylamasını kazananların her biri 500 € aldı.

Jüri, kategori kazananları ve diğer finalistlerin tam listesi, PA2F 2021 Yılın Çevre Fotoğrafçısı web sitesinde bulunabilir .

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.