Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2022 Kuzey Işıkları Yılın Fotoğrafçısı

Kuzey Işıkları Yılın Fotoğrafçısı’nın (Northern Lights Photographer of the Year) 5. baskısında kazanan 25 fotoğraf açıklandı. Capture the Atlas, Dan Zafra tarafından yönetilen bir seyahat blogudur.

Yıl boyunca, Kuzey Işıkları’nın en iyi çekimleri olarak gördüğü şeylerin bir listesi bir koleksiyonda toplanıyor. Hem köklü hem de gelecek vadeden fotoğrafçıların fotoğrafları son kurguya hak kazanır. Çok sık fotoğraflanmayan yeni konumların çekimleri de Zafra’nın ilgisini çekiyor.

Kazananlar, 13 milletten 25 fotoğrafçı tarafından oluşturuldu. Konumlar Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Finlandiya, Norveç, İzlanda, Rusya ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere çok sayıda ülkeyi kapsamaktadır. Danimarka ve Michigan Eyaletinde çekilmiş ender sahneler bu listeye dahil edilmiştir. Zafra, fotoğrafçıların çalışmalarının yanı sıra paylaştığı hikayelere de önem veriyor.

“Bu ışıkların kafalarımızın 80 kilometre yukarısında meydana geldiğini ve yine de çerçeveyi kapsadığını hayal etmek zor.”

“Capture the Atlas, dünyanın dört bir yanından en ilham verici Kuzey Işıkları fotoğraflarını derleyerek harika bir iş çıkarıyor.” Dahil olmak alçakgönüllü! Michigan’daki Point Betsie deniz fenerini canlandırmasıyla kazanan Marybeth Kiczenski , koleksiyonu bir bütün olarak görmek, tabiri caizse “yıldızlara ulaşmaya” devam etmem için bana ilham verdi, diyor .

‘Bu koleksiyonda seçilen resimler arasında yer almaktan onur duyuyorum. Tor-Ivar Næss , “Bugünlerde Auroras’ı yakalayan birçok fotoğrafçı var ve bu yıl resmimin dikkat çekmesine sevindim,” diye ekliyor . Çekime neyin ilham verdiğini düşünürsem, bir ölçek duygusu göstermek için olmalı. Bu ışıkların başımızın 80 kilometre yukarısında meydana geldiğini ve yine de çerçeveyi kapladığını hayal etmek zor.’

Kuzey Işıkları fotoğrafçılığına başlamak hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, Capture the Atlas çok sayıda kaynak sağlar. Zafra, haber bültenine kaydolduğunuzda kendisine mesaj göndermenizi ve fotoğrafçılık yolculuğunuzu paylaşmanızı da teşvik ediyor. Kazanan tüm fotoğraflar resmi sitesinde görüntülenebilir .


2022 Kuzey Işıkları Yılın Fotoğrafçısı

Kazanan: Marybeth Kiczenski’den ‘Michigan Night Watch’

Yer: Point Betsie Deniz Feneri

Sanatçı Beyanı: Lady Aurora hiçbir fotoğrafçı veya program beklemez. Bununla birlikte, Kanada’dan Chicago’ya döndüğümde, oldukça iyi olması planlanan bir Aurora tahminiyle karşılandım (G3 koşullarının düşük bir olasılıkla G1/G2).

Bu Aurora kovalamacası için ana konumum olarak Point Betsie’yi seçmeye karar verdim. Oldukça şiddetli rüzgarlarla karşılandım ama güzel bir gün batımı ve ılık bir hava. Cuma olduğu için çok meşguldü ve Auroralar için iyi koşullar vardı. Yeni arkadaşlar edinmek eğlenceliydi ve Leydi Aurora’nın ortaya çıkmasını beklerken sohbet ettik.

23:30 civarında kendini tanıttı. Tezahürat ettik. Alkışladık. Her şeye değer kılan da bu! Daha sonra, toparlandık ve günlük işe başlamak için üç saat boyunca Martin, MI’ya geri döndük. Ah, bir Aurora avcısının hayatı!

EXIF: Gökyüzü: ISO 3200, F2, 4 saniye; Ön plan: ISO 2000, F7.1, 30 saniye. Odak yığını.

Kamera Donanımı: Nikon Z6 Astromodified, Nikkor 20mm F1.8S, Slik USA Pro 500DX Tripod


TorIvarNaess Auroraverse

Kazanan: Tor-Ivar Næss tarafından ‘Auroraverse’

Yer: Nordreisa, Norveç

Sanatçı Beyanı: Kuzey Işıkları gece gökyüzünde çıldırdığında, kompozisyonunuza odaklanmak azami çabaya değer çünkü çok hızlı bir şekilde olan çok şey var.

Deneyimli bir fotoğrafçı için bile, Aurora’nın fotoğrafını çekerken onun keyfini çıkarmaya odaklanmak çok zordur.

EXIF: 12 mm, ISO 5000, 6 saniye, F2.8

Kamera Donanımı: Sony a1, Sony 12-24mm F2.8 GM, Sirui W2204 tripod


RachelJones YukonAurora

Kazanan: Rachel Jones Ross’un “Under a Northern Sky”

Yer: Tombstone Sıradağları, Yukon Bölgesi, Kanada

Sanatçı Açıklaması: Kuzey gökyüzü son derece büyüleyici.

Hepimiz Gece Yarısı Güneşi’nin ülkesi hakkında hikayeler duyduk: yazın güneş gerçekten batmaz ve kışın geceler uzundur, güneş yoktur veya hiç güneş yoktur. Ancak her ay ayın batmadığı (dairesel) 3-4 gün ve yükselmediği 3-4 gün de vardır!

Ayrılmadan önce ay takvimini kontrol ettim ve ziyaretimin dolunaya yaklaşan bir kamburla aynı zamana denk geleceğini görünce biraz hayal kırıklığına uğradım. Ancak daha yakından incelendiğinde, ayın ufkun üzerine çıkmadığı dört gece vardı ve Aurora’yı çekmek için karanlık gecelerim oldu!

EXIF: Gökyüzü: ISO 3200, 1 saniye, F2.8; Ön plan: ISO 3200, 1/60 saniye, F2

Kamera Donanımı: Sony a1, Sony 12-24 F2.8 GMaster, Slik USA CF 730


JannesKrause Kerlaugar

Kazanan: Jannes Krause’nin ‘The Light Upon Kerlaugar’ı

Yer: Suðurland, İzlanda

Sanatçı Beyanı: Ekim ayında İzlanda’ya yaptığım gezide harika bir KP 8 gösterisine tanık olacak kadar şanslıydım. Sadece bu da değil, aynı zamanda ilk kez Kuzey Işıklarını deneyimliyor ve fotoğraflıyordum.

Başlangıçta eve dönüş uçağımın bu yoğun güneş fırtınasından yaklaşık 12 saat önce kalkması planlanmıştı, ancak mükemmel havayı ve Aurora projeksiyonlarını gördüğüm anda, planlarımı değiştirmem ve seyahatimi bir gün daha uzatmam gerektiğini biliyordum. Sonunda işler bir araya geldi ve elde ettiğim görüntülerden daha fazla memnun olamazdım.

EXIF: Gökyüzü: ISO 6400, 5 saniye, F4; Ön plan: ISO 1600, 25 saniye, F5.6

Kamera Donanımı: Nikon Z6 II, Nikkor 14-30mm F4 S, Manfrotto Element + Leofoto G2


DavidErichsen Chasing

Kazanan: David Erichsen’den ‘Işığın Peşinde’

Yer: Castner Buzulu, Alaska, ABD

Sanatçı Açıklaması: Büyüyen bir çocuk olarak, Kuzey Işıklarını kovalamak her zaman mistik bir rüya olmuştur. Son birkaç yılda epeyce gösteriye tanık olacak kadar şanslı olmama rağmen, asla eskimiyor.

Bu çekimde resmedilmeyen şey, sıfırın altındaki sıcaklıklarda bu mağarada birkaç gece dolaşıp bu donmuş pencereden bir yeşilin dans etmesini beklediğim birkaç gece. Defalarca dışarı çıktıktan sonra, nihayet açık gökyüzü ile büyük bir G2’yi takip eden bir gecede başka bir fırsat yakaladım.

Son zamanlardaki CME’nin (koronal kütle atımı) bu 2 saatlik gece yarısı yürüyüşünü yolculuğa değer kılacak kadar güçlü olabileceğini biliyordum. Mağaradan çıkarken, gökyüzünün muhteşem bir renkle yarıldığını gördüğümde yürüyüşüm hızla tam bir koşuya dönüştü. Ne yazık ki, buz mağarası birkaç ay önce kendi kendine çöktü, bu da her fırsatı gitmeden önce kovalamanız gerektiğini gösteriyor.

EXIF: Gökyüzü: ISO 500, 2,5 saniye, F2.8; Ön plan: ISO 1000, 25 saniye F3.2

Kamera Donanımı: Sony a7RIII, Sony 12-24GM, Peak Design Carbon Fiber Tripod, Lume Cubes (mağarayı aydınlatmak için kullanılır)


MattiaFrenguelli CaptainHook

Kazanan: Mattia Frenguelli’den ‘Captain Hook’

Yer: Kirkjufell, İzlanda

Sanatçı Açıklaması: 11 Ekim 2021.

Bu gün muhtemelen sonsuza kadar hafızamda kazınmış olarak kalacak.

Kelimelerle açıklamak zordur, çünkü onu tam olarak anlamak için orada olmanız gerekiyordu. Bu fotoğrafı çekmek için, güçlü duygularıma rağmen olabildiğince sakin kalmaya çalışarak, bu muazzam doğa manzarasını düşünürken odaklanmam gerekiyordu.

Beklenmedik bir şekilde bu, KP 6.33 ile Kuzey Işıklarının son yıllardaki en belirgin gösterilerinden biriydi. Bu güçlü güneş patlaması, (ertesi gün gazetelerin bildirdiği gibi) Hindistan genelinde elektrik kesintilerine neden oldu, ancak bu güzel ışık gösterisinin yolunu açtı.

EXIF: 5 dikey fotoğraftan panoramik. 16 mm, ISO 5000, 3 saniye, F2.8

Kamera Donanımı: Canon EOS R, Canon EF 16-35 F2.8 III, Leofoto LS-364C CF


RuslanMerzlyakov RedSkies

Kazanan: Ruslan Merzlyakov’dan ‘Kızıl Gökyüzü’

Yer: Nykøbing Mors, Danimarka

Sanatçı Beyanı: Aurora’nın kesinlikle çılgın kırmızı sütunları, evimden sadece 3 dakikalık sürüş mesafesindeki Limfjord’un yukarısında belirdi.

Pek çok kişi, genel Kuzey Işıkları aktivitesinden çok uzağa yerleştirilen Danimarka’nın Aurora’yı görmek için ideal bir yer olmadığını düşünüyor. Bu doğru olabilir, ancak yılın en karanlık aylarında her zaman sihir için umut vardır.

10 yıldan fazla bir süredir gece gökyüzünü fotoğraflıyorum ve her zaman insanlara dışarı çıkıp harika gece gökyüzümüzü deneyimlemeleri ve bilinmeyeni keşfetmeleri için ilham vermeye çalışıyorum.

Memleketinizde gökyüzünün böyle parıldadığını izlerken hissettiğiniz mutluluk unutulmaz.

EXIF: ISO 1600, 10 saniye, F1.8

Kamera Donanımı: Astro modifiyeli Canon EOS 6D, Sigma 14mm F1.8, Manfrotto tripod


NicoRinaldi PolarisDream

Kazanan: Nico Rinaldi’den ‘Polaris Dream’

Yer: Murmansk Oblastı, Rusya

Sanatçı Açıklaması: Uzun zamandır Kuzey Rusya’nın manzaralarını fotoğraflamayı hayal ediyordum ve bu yıl gerçek oldu! Orada, dağların ve ağaçların buz ve karın hakim olduğu bir manzarada, kar canavarlarının krallığında olduğunuzu hissediyorsunuz. O gece Kuzey Işıkları inanılmaz bir gösteri sergiledi!

Bu yeri keşfetmek ve lojistiği organize etmek çok zaman, çaba ve yolumuzda bulduğumuz dost canlısı yerlilerin yardımını gerektirdiğinden, bu yere ulaşmak zor bir işti. Umarım yakında barışın yeniden tesis edildiğini görebilir ve bu gezegendeki pek çok inanılmaz insan ve manzarayla yeniden bağlantı kurabiliriz.

EXIF: Gökyüzü: 14 mm, ISO 4000, 6 saniye, F2.8; Ön plan: 14 mm, ISO 800, 180 saniye, F4,

Kamera Donanımı: Nikon D850, Nikkor 14-24mm F2.8, Fotopro Tripod T63-C


ItaiMonnickendam Emerald

Kazanan: Itai Monnickendam’dan ‘Emerald Howl’

Yer: Kolari, Kuzey Finlandiya

Sanatçı Açıklaması: Kuzey Işıkları harika. Onları görmek, herkesin yaşamasını dilediğim bir deneyim ve ilk kez bir arkadaşını buna tanık olarak getirmek büyük bir zevk.

Ancak fotoğrafçılıkta durum biraz farklı. Işıklar, ne kadar harika olsalar da kendi başlarına duramazlar ve yerin, zamanın ve deneyimin öyküsünü anlatan güçlü bir kompozisyonun parçası olmalıdırlar.

O yüzden o mehtaplı gecede her şey güzelce birleştiği için çok mutluydum. Gökyüzünde harika bir gösteri, geziye hazırlanırken bulduğum benzersiz ve daha az tanıdık bir yer ve uzun bir günün ardından beni birkaç saat daha dışarıda kalmaya teşvik eden harika bir grup. Şüphesiz, hatırlanması gereken bir geceydi!

EXIF: 15 mm, ISO 2500, 12 saniye, F2.8

Kamera Donanımı: Nikon D810, Tamron 15-30mm F2.8 G2, Leofoto LS-324C, RRS BH-40


PierpaoloSalvatore Queen

Kazanan: Pierpaolo Salvatore tarafından ‘Kuzeyin Kraliçesi’

Yer: İzlanda

Sanatçı Açıklaması: Kuzey Işıklarının İzlanda’daki en güzel dağlardan birinin üzerinde dans ettiğini görmek, kelimelerle ifade etmesi zor bir deneyim. Kuzeyin Kraliçesi gökyüzünde dans ederken yüzünüze çarpan rüzgarı, denizin kokusunu ve dalgaların kayalara vuran sesini hayal edin.

Doğayı her haliyle seviyorum çünkü tam da böyle anlar sunuyor.

EXIF: Gökyüzü: ISO 6400, 5 saniye, F2.8; Ön plan: ISO 3200, 60 saniye, F2.8

Kamera Donanımı: Canon 6D Mark II, Tamron 15-30 F2.8, Fotopro T-roc Plus


JoseDRiquelme GreenBalls

Kazanan: Jose D. Riquelme’den ‘Yeşil Toplar’

Yer: Teriberka, Rusya

Sanatçı Açıklaması: Geçen Şubat ayında Kuzey Rusya’yı keşfetmek için bir geziye çıktım. Yer pek konuksever değildi ama ‘Yeşil Hanım’la bazı muhteşem karşılaşmalarımız oldu.

Bu fotoğrafı Teriberka’da yaklaşık -30ºC’de çektim. Bu sıcaklıklarda, tripodunuzu yalnızca bir konumda bırakabilirsiniz çünkü donar ve onu yukarı veya aşağı kaldıramazsınız ve mükemmel kompozisyonu bulmanın zorluğu burada ortaya çıkar.

EXIF: ISO 3000, 14 mm, F1.8, 4 saniye

Kamera Donanımı: Canon 6D Mark II, Sigma 14mm F1.8


AnastasiaR MagicNight

Kazanan: Anastasia & Aleksey R.’den ‘Magic Night’

Yer: Kola Yarımadası, Rusya

Sanatçı Açıklaması: Aurora Borealis’in büyüleyici hareketler ve canlı renklerin dansıyla gece gökyüzünü aydınlatmasını görmek kadar dokunaklı pek çok olay yoktur.

Bu fotoğrafı Kola Yarımadası’nda çekmiştim. Bu bölgeyle ilgili güzel olan şey, çoğu nehrin donmaması. Kırağı buzuyla kaplı kış nehirlerinde dolaşmak en büyülü deneyimlerden biri ama aynı zamanda yakalanması en zor deneyimlerden biridir.

Sıcaklıklar genellikle -30ºC’nin altına düşer ve kırılgan karda kar ayakkabısı ve bir far ile hareket etmek, yürüyüş yapmak ve görüntü oluşturmak için büyük bir zorluk oluşturur.

EXIF: Ön plan: ISO 1600, 20 saniye, F4, iki çekim odak yığını; Gökyüzü: ISO 3200, 2 saniye, F2.8

Kamera Donanımı: Nikon Z6 II, Nikkor Z 14-24mm F2.8 S, Manfrotto tripod


VincentBeudez Color

Kazanan: Vincent Beudez’den ‘Bir Renk Patlaması’

Yer: Tromsø, Norveç

Sanatçı Açıklaması: Bu gece Aurora tahmini çok umut vericiydi ama böyle bir şey beklemiyordum. Kaldığım Senja’nın her yerinde hava bulutluydu, bu yüzden bulutlardan kaçmak için birkaç saat araba kullanmak zorunda kaldım.

Gerçekten güzel bir geceydi ve güneyde biraz ‘korona’ ve Kuzey Işıkları gördüm. Ancak, sabah 3’te olanlar tamamen beklenmedikti. Muhteşem bir Aurora başımın hemen üzerinde patlarken, (çıplak gözle görülebilen) büyük bir kırmızı Aurora güney göğünde yol aldı.

Bu, şimdiye kadar orada tanık olduğum en renkli geceydi ve görebildiğim için çok minnettar olduğum ender bir olaydı.

EXIF: 14 mm, ISO 6400, 1 saniye, F1.8

Kamera Donanımı: Sony a7SIII, Sony 14mm F1.8, Leofoto tripod

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.