Fotoğraf Projeleri

Göçebe Stüdyo Çadırı: Etiyopya’da Büyülü Portreler Yakalamak

Bu göçebe portre stüdyosu çadırı, yıllarca bizim dünyamızdı. ​​İçeri girin ve size güzellik, macera ve hatta kalp kırıklığı dolu bir dünya göstereyim.

Göçebe Stüdyo Çadırı: Etiyopya'da Büyülü Portreler Yakalamak
Nomadic Studio Tent Grid

Yıllarca göçebe stüdyo çadırımızı Etiyopya’nın neredeyse her bölgesine taşıdık. Çadırımızda herkes eşitti.

Saf büyü yakaladık.

Bir şekilde projenin başında sahip olduğumuz enerjiyi sonuna kadar taşımayı başardık.

Nomadic Studio Tent Joey L 03
Nomadic Studio Tent Joey L 04

Her türden insan girdi ve portreleri çekildi. Bodi Me’en’in pastoralistleri Etiyopyalı cazın büyükbabası Mulatu Astatke’den Afar çölünün göçebelerine.

Nomadic Studio Tent Joey L 05
Nomadic Studio Tent Joey L 06

Çadır bizim küçük hayal dünyamızdı. Hayalini kurduğumuz Etiyopya’ydı, onun dışındaki gerçeklik bazen yakıcı acılarla sarsılsa da. Her portre, ülkenin farklı bir bölgesine bir övgü niteliğindeydi.

Nomadic Studio Tent Joey L 07
Nomadic Studio Tent Joey L 08

Kendisi modern bir ulus-devlet olan ama aynı zamanda içinde yaşayan tüm farklı insanların toplamı olan Etiyopya’yı gerçekten görmek için bağlantısız kültürel iplikler uyumlu bir görsel stilde birbirine örülmüştür.

Ethiopia Book Joey Lawrence

Değişen kırmızı ve siyah fonlar üzerindeki bu portreler, yeni çıkan kitabımın görsel omurgasını oluşturuyor . Etiyopya’dan 13 yıllık fotoğrafçılık. Her çevresel görüntü için bir portre arkadaşı vardır.

Nomadic Studio Tent Joey L 11
Nomadic Studio Tent Joey L 12

Kitabın görsel akışı, Etiyopya’nın ünlü olduğu görkemli ortamların içinde ve dışında örülüyor ve ardından samimi portrelere geri dönüyor.

Nomadic Studio Tent Joey L 13
Nomadic Studio Tent Joey L 14

Bu portre koleksiyonunu oluştururken kendimi defalarca sorguladım. Bazen en güzel manzaraların içinde olurduk ve çadır kullanmak mekanın zarafetini kaçırmak gibi gelirdi. Ama sonra o kişinin ince ayrıntılarına odaklanırdık ve bu seçici tünel görüşü, daha fazlasını deneyimlememizi sağlardı.

Tewahedo Ethiopia

Çadırımız bir Ortodoks Tewahedo rahibinin tütsüsünden kutsal bir alan oldu. Zamanında çeyiz ödemediği için topluluğundan dışlanan bir timsah avcısı tarafından kısa süreliğine lanetli bir yer olarak algılandı.

Nomadic Studio Tent Joey L 16
Nomadic Studio Tent Joey L 17

Sonunda yaşlılar o laneti kaldırdılar ve çadırımız tekrar faaliyete geçti.

Still Life Studio Tent Grid

Göçebe stüdyo çadırımızı ücra köylere kurduk ve natürmort fotoğraflar çektik. Taşınamayacak kadar değerli veya başka bir yerde bulunması imkansız olan nesneler.

Taze hasat edilmiş kahve kirazları veya kil ve kurutulmuş su kabaklarından yapılmış bir mutfaktaki tüm pişirme kapları.

Nomadic Studio Tent Joey L 19
Nomadic Studio Tent Joey L 20

Her portre, çadırın kendisinden kalıplanan doğal ışıkla oluşturulur. Flaş yok. Gün ışığı, Dorze zanaatkârları tarafından mükemmel hale getirilen, elde eğrilmiş bir pamuk olan netela kumaştan yapılmış difüzyon malzemesinden geçer. Karşı taraftaki siyah kumaş kontrast oluşturur.

Keşke çadır için havalı bir isim bulsaydık ama birkaç tasarımdan geçti. Hiçbir zaman tek bir fiziksel nesne olmadı, sürekli gelişen bir evdi, ince ayrıntılar üzerinde kafa yormak için çok zaman harcadık.

Yıllar geçtikçe yapısını, malzemelerini ve renklerini değiştirdik. Birçok şey bozuldu.

Jimma

Çadırımızın ilk versiyonunu 2020 Yazının Jimma’sındaki kargaşa sırasında bir isyanda kaybettik. Sabit disklerimi gömleğimin altına saklayarak kaçtım.

O gün neredeyse canımızı alıyordu. Ülke genelinde yaşananlar yüreğimizi dağladı. Ancak birkaç ay sonra, devam etmek için her zamankinden daha kararlı bir şekilde tekrar yollardaydık.

Amerika’ya geri döndüm ve bu sefer beyaz yerine siyah çatılı başka bir çadır ithal ettim.

Nomadic Studio Tent Joey L 22
Nomadic Studio Tent Joey L 23

Çadırın kumaş duvarlarında zamanın kendisi büküldü. İşte Güre, 10 yıl arayla fotoğraflanan aynı kız. Tıraşlı bir kafa ile Arbore halkı, evli olmadıklarını görsel olarak belirtir. Artık örgüleri olan Güre, hayatında yeni bir aşamaya geçmiştir.

Nomadic Studio Tent Joey L 24
Nomadic Studio Tent Joey L 25

Göçebe çadırı büyük bir gizli anlaşma yeriydi. Fotoğrafın “saf” biçimlerini unutun. Fotoğrafını çektiğim insanlar kendilerini görünmek istedikleri gibi sundular. Dizüstü bilgisayarımın ekranında portreler belirirdi ve topluluk canlı olarak ortaya çıkan şeyleri etkilerdi.

Etiyopya’da temsil yoluyla büyük bir güç var. Bir rahip, bir imamın köyündeki çadıra izin verdiğini öğrendiğinde, kendi cemaatlerinin çadırın bir parçası olmasını daha da çok istediler. Bir dağlı, bir ova komşusunun olaya karıştığını öğrendiğinde, hızla çadıra girdiler.

Nomadic Studio Tent Joey L 26

Göçebe stüdyo çadırımız ilk başta göz korkutucu olabilir. Herhangi bir ülkede kim ilk fotoğrafını çektirmek ister ki? Her zaman yaşlılarla başladık ve hiçbir şey ters gitmediğinde, genellikle diğerleri takip ederdi.

Sevgili dostum, sanatçı Sam Spratt bir zamanlar bu projeye “Etiyopya’nın sinematik evreni” adını vermişti. Görsel uyum için bu susuzluk, hayatımı bir fotoğrafçı olarak tanımladı. Öznelerimi onurlu ve kavramsal olarak aynı elden fotoğraflamak istiyorum. Çadır bunun için bir araçtı.

Çadırımız, hayatımın çok önemli bir dönemini içinde barındırıyor.

Bütün günü orada geçirdikten sonra, çoğu zaman kendimi deli gibi hissettirirdi. Ya da her şeye değip değmediğini sorgulayın. Güneşin istediğimiz açısını kaybettiğimizde ışığın hep aynı konumdan gelmesi için onu elle döndürürdük. Bu kadar çok dönüşten sonra, kapı genellikle başladığımız yerden çok farklı bir yerde son buluyordu. Ama kafasını karıştıran dış dünyaydı. Çadırımızın içinde her şey hep aynıydı.

Çadırımızın ötesinde dünyanın herhangi bir yönünü kontrol etmek imkansız görünüyordu.

Beni güzel çadırımıza geri götür. Beni yoldaki o yıllara geri götür. Çadırımızı tekrar ateşe verin. Beni çadırımızla gömün. Seni seviyorum çadırım. Ama seni en çok ailem Kiya, Nibby, Nebiyu seviyorum. Çünkü her an başka bir çadır kurup kaldığımız yerden devam edebiliyoruz.


Not : Sipariş vermekle ilgileniyorsanız, kitapla ilgili bilgiler aşağıdadır:

Standart Sürüm Kitap : Şu anda Amazon‘da veya doğrudan yayıncıdan edinilebilir .

  • Geniş format ciltli, 14 x 11 inç (27,94 x 35,56 cm)
  • 300’den fazla güzel basılmış orta format fotoğraf ve harita

Collector’s Edition Kitap Seti : Doğrudan Insight Editions‘tan ön sipariş verin . Sarf malzemeleri son derece sınırlıdır.

  • El yapımı katlanabilir bronz metal kitaplık. Etiyopya’da tasarlandı
  • İmzalı arşiv güzel sanatlar baskısı, her biri 100 adet benzersiz baskı baskısı
  • Özel kapaklı kılıf

Yazar hakkında : Joey L., Brooklyn, New York’ta yaşayan Kanada doğumlu bir fotoğrafçı ve yönetmendir. 18 yaşından beri Joey’nin çalışmaları, aralarında 2016 takvimi için Lavazza, National Geographic Channel, US Army, Canon, Jose Cuervo, Summit Entertainment, History Channel, The Government of Abu’nun da bulunduğu bir dizi önde gelen reklamcılık müşterisi tarafından sürekli aranıyor. Dabi ve diğerleri. Robert De Niro, Danny DeVito, Jennifer Lawrence, Jessica Chastain, John Legend, Dylan McDermott, Karlie Kloss, Yazar John Green ve iki kez Olimpiyat altın madalyası sahibi Gabby Douglas gibi bir dizi tanınabilir yüzü fotoğrafladı. Çalışmaları düzenli olarak dergilerde, metro reklamlarında ve reklam panolarında görülüyor. Joey’nin çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde , blogunda bulabilirsiniz., Facebook , Instagram ve Twitter . Bu yazı burada da yayınlandı .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.