Fotoğraf Projeleri

Andrei Duman: X-Ray

Reklam fotoğrafçısı Andrei Duman, yaklaşık bir yıldır röntgen serisini‘ni (X-Ray) geliştiriyor. Duman, müşterileri için iş yapmadığı zamanlarda kişisel projelerle deneyler yapmayı seviyor ve bu proje, insanların günlük hayatta kullandıkları ürünleri taze ve yeni bir şekilde sergilemeyi ve “derilerinin” altında ne olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Röntgen Projesinin Arkasındaki Motivasyon

Duman, şunları söylüyor: “Normalde görmediğiniz dahili mekanik düzenlemelerin, kabloların ve düzeneklerin X-ışınlarına maruz kaldığında ortaya çıkması beni büyüledi.”

Andrei Duman : X-Ray
Sigma Mercek | © Andrei Duman

Projenin en çok zaman alan kısımlarından biri, X-ışınlarına maruz kalacak doğru ürünleri seçmekti. Duman, LEGO, video oyun konsolları ve denetleyicileri, dronlar ve kulaklıklar gibi genel teknoloji ürünleri, geniş bir Apple ürünleri yelpazesi ve daha fazlasını fotoğrafladı.

Doğru Öğeleri Bulmak Zordur

Duman, “Doğru öğeleri seçme ve bulma süreci oldukça zaman alıyordu” diyor. Örneğin, tüm farklı iPhone modellerini bulması uzun zaman aldı, çünkü bunlardan bazıları artık oldukça eski ve insanlar genellikle birkaç yıl sonra onları elinde tutmuyor.

duman iphone grid
Apple iPhone Izgarası | © Andrei Duman

Duman, röntgen projesinin rastgele bir nesne koleksiyonu olmasını değil, fotoğrafını çektiği şeylerin bir modeli olmasını sağlamak istiyor. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar gibi “günlük” nesneler olmasalar bile, insanların sıklıkla kullandığı farklı nesneleri bulmak çok önemliydi. Örneğin, Duman bir elektrikli keytar, bir kaset, bir televizyon kumandası koleksiyonu, birçok farklı çocuk oyuncağı, bir spor ayakkabının içindeki ayağını ve çok daha fazlasını fotoğrafladı. Konu çeşitliliği şaşırtıcı.

duman remotes
Uzaktan kumandalar | © Andrei Duman

Pratik Sınırlamaların Aşılması

Tek sanatsal sınır, Duman’ın hayal gücüdür. Ancak, üstesinden gelmesi gereken pratik sınırlar vardır. Röntgen görüntüleri çekmek için kullandığı tablet 64 x 64 cm civarındadır, dolayısıyla boyut kısıtlamaları vardır. Ayrıca, röntgen görüntülerini yığına odaklamak mümkün değildir.

Duman, “İnan bana, sordum” dedi.

duman foot in sneaker
© Andrei Duman

Seriye insan unsurlarının eklenmesi nispeten yeni bir eklemedir. İnsan faktörü mükemmel bir katkı, ancak Duman’a herhangi bir güvenlik riski sordu. “Cihazın kafatası, omuz, el, femur, köprücük kemiği, ayak vb. gibi farklı vücut bölgeleri için birden çok ayarı var ve bunların tümü, X-ışını görüntüsü alındığında üretilen farklı miktarlarda radyasyona sahip.”

duman typing on macbook pro
MacBook Pro’da Uygulamalı | © Andrei Duman
andrei duman xray bts 1

Duman’ın farklı nesneler için doğru ayarları yapması biraz zaman aldı. Sonuçta, makinenin “ayak” ayarı en tutarlı sonuçları verdi. Odak istifleme mümkün olmasa da Duman, ince plastik ve ağır elektroniği birleştiren “birkaç örnekte” birleştirme kullanmıştır. Bunlar bazen farklı yoğunluklarda X-ışını yakalamaları gerektirdi ve bunlar daha sonra işlem sonrası sırasında birleştirildi.

duman keytar
Elektrikli Keytar | © Andrei Duman
andrei duman xray bts 2

Görüntü işleme

Duman, küçük düzenlemeler ve genel ayarlamalar yapmak için Capture One‘ı ve son rötuşları uygulamak için Adobe Photoshop’u kullanır. “Çoğunlukla, son işleme oldukça basitti ve yalnızca küçük ayarlamalar gerekiyordu. En çok zaman alan kısım, öğeleri maskelemek ve arka planı siyaha çevirmekti.”

duman r2 d2 lego 1
R2-D2 | © Andrei Duman

Bununla birlikte, bazı öğeler tabletten daha büyüktü ve birbirine dikilmesi gereken farklı bölümlerin çoklu çekimlerini gerektiriyordu. Duman, bunların en problemli ve zorlayıcı şutlar olduğunu söylüyor.

duman lego band
LEGO Orkestrası | © Andrei Duman

“Birden çok görüntüye ihtiyaç duyan LEGO’yu yaparken bu özellikle sorunlu hale geldi. Tek tek tuğlaların istiflendiğinde görünme şekli nedeniyle, bölümleri doğru bir şekilde sıralamak neredeyse imkansız olurdu,” diye açıklıyor Duman.

Ancak, LEGO çekimleri çabaya değdi. “X-ışınının doğrudan aşağı doğru atış yaptığı açı, tuğlaların neredeyse ‘hareket halinde’ olduğu hissine sahip olduğu ve izleyiciden birçok yöne doğru düştüğü anlamına geliyor. Bunun etkisini sevdim çünkü dinamik hissettiriyor,” diyor Duman PetaPixel’e .

Duman’ın Favorileri

PetaPixel, Duman’a favori bir röntgen görüntüsü olup olmadığını sordu.

“Tüm serileri farklı nedenlerle seviyorum. Apple ürünleri, diğer tüm teknolojik ürünler için aynı olan, içinde ne olduğunu görmek için büyüleyici. Günlük olarak kullandığımız ve genellikle hafife aldığımız şeyleri görmek ilgimi çekiyordu. İçeriden ama farklı bir şekilde bakmak istedim. Kaç kişi Roomba’nın iç kabloları ve mekaniği hakkında düşündü?

duman game boy advance
Game Boy Advance: 14 Şubat 2003 | © Andrei Duman

Video oyun konsolları, tanıdık olanı alışılmadık bir şekilde ele almanın ve geniş bir izleyici kitlesiyle bağlantı kurmanın eğlenceli bir yoluydu. Ancak, ColecoVision, Commodore 64 ve Sega Pico gibi bazı eski konsolları bulmanın zor olduğu kanıtlanmıştır.

duman n64
Nintendo 64: 23 Haziran 1996 | © Andrei Duman

İşbirliği Ruhu

Duman, dizisi için çok sayıda öğenin izini sürmek için yardıma ihtiyaç duyarken, aynı zamanda sanatçı arkadaşlarıyla da çalıştı. Örneğin, son derece yetenekli ve ünlü heykel sanatçısı Nathan Sawaya ile X-ray Sawaya’nın Sarı LEGO heykelini çalıştı.

duman yellow
Nathan Sawaya Sarı | © Andrei Duman

Sawaya, Duman’ın dünya çapında turneye çıkmış orijinal yapıyı alıp röntgenini çekmesine nezaketle izin verdi. Heykelin boyutu nedeniyle birden çok görüntüye ihtiyacı vardı ve bu, Duman’ın X-ray serisindeki en zor ve zaman alan tek görüntüydü.

duman scorpion
© Andrei Duman
andrei duman xray bts 3

Andrei Duman’dan daha fazla içerik

Andrei Duman’ın röntgen görüntülerinin daha fazlası , ticari ve kişisel fotoğraf çalışmalarının geri kalanıyla birlikte web sitesinde mevcuttur. Ayrıca Instagram‘da takip de edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.