Fotoğraf Projeleri

Darren Pearson: Fiat Lux

Fotoğrafçı ve sanatçı Darren Pearson, “Fiat Lux” adlı bir stop motion projesi yayınladı. Hepsi titizlikle ışıkla boyanmış ve birden fazla yerde çekilmiş 686 ayrı fotoğraftan oluşuyor.

Film Yapımcısı Işık Resminden İlham Buluyor

Pearson, hafif boyama ortamları ve ürünleri konusunda uzmanlaşmış Güney Kaliforniya merkezli bir şirket olan Dariustwin‘in kurucusudur . Işıkla boyama konseptiyle ilk kez 2007’de Gjon Mili’nin 1949’da Pablo Picasso’nun fotoğrafıyla karşılaştıktan sonra tanıştı . Uzun pozlamanın yaratıcı olanaklarını gören Pearson, kısa sürede büyülendi ve hatta o sırada sürdürdüğü film yapım çalışmalarını bırakıp bunun yerine bu türe odaklanmaya başladı.

Aynı anda gelişen pek çok şeyin birleşimiydi: teknoloji (dijital fotoğrafçılık), sanat, LED’ler, piller, sosyal medya, yaratıcı yazılım, Hava karardığında dünyamın aniden gerçek hayattaki büyük bir eskiz defteri olduğunu hissettim.

Darren Pearson: Fiat Lux

Pearson’a göre, ışıkla boyamanın çekiciliği, neon tabelaların çekici olmasının aynı nedenlerinde yatmaktadır: “her şeye kıyasla parlak ve güzel parlıyor.” Bu tür sanat aynı zamanda yaratıcı bir çıkış noktası sağladı ve gündelik işlerin bolluğundan bir adım uzaklaşmasına izin verdi.

Pearson, “Hafif boyama, gece dışarı çıkıp arkadaşlarla keşfe çıkmak ve hayal gücümün ortaya çıkabileceği en çılgın şeyleri yaratmak anlamına geliyordu – iskeletler, dinozorlar, uzaylılar, hayaletler, mekanda ne işe yaradıysa adil bir oyundu” diye açıklıyor.

Fiat Lux
Darren Pearson Fiat Lux 003
Darren Pearson Fiat Lux 004

686 Fotoğraflı Stop Motion Projesi

“Fiat Lux” projesinin fikri, tamamen açık renkli fotoğraflardan oluşan batı tarzı bir anlatı yaratmaktı. Pearson, pandeminin zirvesi sırasında çekimlerin çoğunu yaptı, ancak sahnelerin her birinin uzak konumları nedeniyle sorun olmadı.

Pearson, “Bu filmin güzelliği yalnızlığında yatıyor ve neredeyse her yere ulaşmak için birkaç saatlik sürüş gerekiyordu” diyor. “Fiat Lux’ta eski madenler, terk edilmiş çiftlikler, dereler, şelaleler, eski taş otel giriş yolları – esasen perili yerler.”

Darren Pearson Fiat Lux 005
Darren Pearson Fiat Lux 006
Darren Pearson Fiat Lux 007
Darren Pearson Fiat Lux 008

Pearson, hava durumunu, ayın evrelerini ve ziyaret edeceği yerlerin sıcaklıklarını sürekli olarak kontrol etti. Bir solo tutku projesi olduğu için Pearson, Sony Alpha 7R III‘ü bir tripod üzerinde ve yanı sıra web sitesinde sattığı bir dizi LED aracını da kullandı.

Darren Pearson Fiat Lux 009

“Saatlerce uzun pozlamalı fotoğraflar çekmenin ve her kareyi elle göstermenin özelliği, sizi gerçekten yıpratması! Her çekim seansından sonra fiziksel olarak çok yorgundum ve ağrıyordum ama yine de saatlerce eve dönmem gerekecekti.”

“Bu sahnelerin her biri için bir dayanıklılık testiydi, sadece arka planda hareket eden yıldızları izleyin ve bu sürecin ne kadar zaman aldığına dair bir fikir edinmek için birkaç saatlik ileri geri sürüşü ekleyin.”

Projesini bitiren Pearson, zamanını ve enerjisini “ Gece Yarısı Marslıları ” başlıklı bir NFT projesine harcıyor.

Pearson’ın çalışmalarının daha fazlasını kendi web sitesinde , Instagram‘da ve YouTube kanalında bulabilirsiniz .

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.