Fotoğraf Projeleri

Polly Tootal : Gizlenmiş Dubai

Bunlar, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki sürekli kentsel genişlemenin gizli yüzleridir. İngiliz fotoğrafçı Polly Tootal‘ın saklanmak için yola çıktığı göçmen işçiler.

“Ben bir gazeteci değilim, hiçbir şey açığa çıkarmaya çalışmıyorum,” Tootal, Bu Şehri İnşa Eden Eller (“Bunu yapan eller) şehir ”). Söz konusu “eller”, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai ve Abu Dabi metropollerindeki inşaat sahalarında çalışan Hintli alt kıtadan gelen göçmen işçilerdir.

Arap Yarımadası’ndaki fotoğrafçıya göre, aynı zamanda dünyanın geri kalanında da gördüğümüz gibi, “bazen ücretsiz, şüphesiz” bile çok düşük fiyatlarla bir iş gücü: “Hepimiz sorunun farkındayız diyor. Kapitalist şehirler inşa etmek için gerekenler: diğerleri benden daha iyi konuşuyor. Bu dizide istediğim, kentsel bir peyzajın ve içinde yaşayanların hikayesini anlatmaktı, belki de onu şiirsel bir şekilde yorumlamayı başardı. ”

Dubai ve Abu Dabi’de bir yıllık bir süre boyunca 2018 ve 2019 arasında birkaç konaklama sırasında üretilen Polly Tootal’ın görüntüleri, şehirlerin eteklerine dikilen geniş konut sitelerinde, “gösterişli gökdelenlerden uzak” ”, İnşaatta çalışan binlerce göçmen işçiyi barındırabilmek için. “Ne kadınlarla ne de çocuklarla” tanıştığımız ve “yapay bir refah vaatleri” ile oraya çekilen erkeklerin yıl içinde inşa edildiği kasvetli yerler. Çünkü bu isimsiz yerler sadece hayal kırıklığına uğramış hayallerle dolu değil. Fotoğrafçı, bu kökten sökülmüş insanların ordusunu birleştiren “arkadaşlık ve dayanışmayı” da gözlemleyebildi.

Kariyerinin başlangıcından bu yana “şehirlerin dışında, turist olarak gitmediğiniz yerlerde” ilgilenen kişi, sahnelerini güçlü bir flaşla aydınlatarak gün ışığında çalıştığını açıklıyor. bütünü “teatralite izlenimi” vermek için: “Karakterler ve dekora sahip görsel bir anlatım oluşturmaya çalıştım, umarım sonuna kadar görüntülerim bir hikaye anlatıyor. o. Ama ben sunum yapmıyorum. Resimlerimi görüntüleyen kullanıcılar yorum yapmak için onları alabilir. Kelimeler benden gelmiyor. ”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.