Fotoğraf Projeleri

Matthew Christopher : Terk Edilmiş Amerika

Fotoğrafçı Matthew Christopher, Amerika Birleşik Devletleri’nin dört bir yanındaki heyecan verici ama çoğu zaman tehlikeli kentsel keşifler yoluyla, ” Terk Edilmiş Amerika ” projesinde artık unutulmuş ancak sonsuza kadar korunan yüzlerce yeri belgeledi.

İlk İş Tarihi Yerlere İlgi Çekti

Elinde bir film ve medya sanatları derecesi olan Christopher, profesyonel istihdama girişini bulmak için mücadele etti. Sonunda kendisine iş teklif eden bir yer buldu: özel bir yatılı psikiyatri tesisi. O zamandan beri, zaman zaman duvarlarının içinde onlarca yıldır insan ıstırabı görmüş olanlar da dahil olmak üzere, karmaşık geçmişleri olan binalara çekildi.

Bugün Christopher, dünyanın diğer bölgelerindekiler de dahil olmak üzere akla gelebilecek her tür terk edilmiş yeri ziyaret etti: Ukrayna, Romanya, Hindistan, Gürcistan ve Yunanistan’daki Çernobil ve Prypyat. Hapishaneler, dini yerler, okullar ve araştırma, sağlık hizmetleri ve diğerleri gibi bölümlere ayrılan çalışmalarını binlerce kişi takip ediyor.

Matthew Christopher : Terk Edilmiş Amerika
Yıkım sırasında Philadelphia’daki terk edilmiş St. Bonaventure Roma Katolik Kilisesi’nin içi
Six Flags
New Orleans’taki Katrina Kasırgası’ndan sonra onarımların çok pahalı olduğu düşünülerek terk edilen Six Flags eğlence parkı
Bodie CA
Bodie, California’da eski bir altın madenciliği kasabası
Worchester State Hospital
Worcester Eyalet Hastanesi, Massachusetts

Christopher, keşfetme ve belgeleme tutkusunun köklerine geri dönerek, diğerlerine terk edilmiş yerleri göstermeyi ve onları saygıyla görmeleri ve korumayı düşünmeleri için cesaretlendirmeyi umduğunu söylüyor.

“Yalnızca belirli yerleri önemli ve tarihsel veya kültürel açıdan önemli görme eğilimimiz var ve belirlediğimiz neredeyse imkansız yüksek çıtayı karşılamazlarsa, artık bize hemen yararlı olmadıkları anda çürümeye terk ediliyorlar. ” diyor.

Nothing Ever Dies Taunton State Hospital
Massachusetts’teki Taunton Devlet Hastanesi’nin kavisli koridorları en unutulmaz ve güzel özelliklerinden biriydi.
Orphanage
St. Therese yetimhanesi, yeri açıklanmadı

“Her yıl mimari mirasımızdan çok fazla şey kaybediyoruz ve bununla birlikte kültürümüzün ve geçmişimizin belgelenmemiş veya eksik bildirilmiş yönlerini keşfetme fırsatını da kaybediyoruz.”

Tehlikeli Ama Ödüllendirici Bir Deneyim

Terk edilmiş herhangi bir yeri ziyaret etmek tehlikeli bir görevdir – fotoğrafçılar kendilerini kötü zeminlerde yürürken veya zayıf tavanların altında dururken bulabilirler. Christopher, bu kullanılmayan binaların “asbest, kurşun boya, PCB’ler ve diğer kimyasallar gibi çevresel kirleticilere de sahip olabileceğine” dikkat çekiyor.

Tome School
Maryland, Port Deposit’teki Tome Okulu, 1894’te erkekler için bir hazırlık okulu olarak kuruldu ve bir zamanlar ‘Amerika’nın en zengin ortaokulu’ olarak adlandırıldı.
Holmesburg Prison
Philadelphia’daki Moyamensing Hapishanesindeki aşırı kalabalığı gidermek için 1896’da açılan ve 1995’te kapatılan Philadelphia Holmesburg Hapishanesi

“Bu yerlerin fotoğraflarını çekerken dikkatli olmaya çalışsam da, gerçekten güvenli olan tek şey, buralara girmemek” diye ekliyor. “Solunum cihazları ve baretler gibi şeyler bazı tehlikeleri azaltmaya yardımcı olsa da, hiçbir şey sizi zeminden düşmekten gerçekten koruyamaz.”

Abandoned Resort
Harmony House Resort, Birinci Dünya Savaşı sırasında Prusya baronlarından ele geçirilen ve daha sonra 1919’da bir bluz üreticileri birliğine satılan arazi üzerine inşa edildi.
Fallside Hotel
Binanın öne çıkan noktalarından biri olan Niagara Şelaleleri’ndeki terk edilmiş Fallside Inn’in balo salonu

Christopher bir siteyi ziyaret ederken, en azından bir düzeyde, fotoğrafını çektiği şeyle bağlantı kurmanın yollarını arar. Bir yerin, bir zamanlar orada bulunan insanlar hakkında bir hikaye anlatan veya siteyi “büyülü ve önemli” yapan şeyleri anlatan yönlerini aramak, daha iyi bir fotoğraf çekmeye katkıda bulunur. Aynı zamanda, düşünceli bir ziyaretçi olmaya özen gösterir ve yeri gelmeden önceki gibi bırakır.

Christopher, “Onun ne olduğunu ve şimdi ne olduğunu onurlandırmaya çalışıyorum” diye açıklıyor.

“Terk Edilmiş Amerika”nın Geleceği

Christopher şu anda büyük bir hareketin ortasında ve birkaç proje başlattı; bunların hepsi, terk edilmiş bölgelere yaptığı gezileri planlamaktan öncelikli. Ancak aklında bir yer olsa bile, her şeyden önce erişim kazanmak için çok fazla planlama gerekiyor. Birisi bir yere erişim ile temasa geçtiğinde, olabildiğince hızlı olmaya çalışır çünkü kısa bir süre sonra gitmiş olabilir.

Pennhurst Greenhouse
Spring City, Pennsylvania’daki Pennhurst Eyalet Okulu’ndaki Sera.
Poli Palace Theatre
Poli Palace Tiyatrosu, 1922 yılında Bridgeport, Connecticut’ta açıldı.
Westport Generating Station
BG&E’nin Westport Jeneratör İstasyonu, Bir zamanlar dünyanın en büyük betonarme santrali
Huber Breaker
Huber Kırıcı, Maxwell #20 kırıcılarının yerini almak üzere, Ashley, Pennsylvania’daki Glen Alden Coal Company tarafından 1939’da inşa edildi.

Gelecek için dilek listesinde binlerce olmasa da yüzlerce yeri var ve bu sadece büyümeye devam ediyor.

“Liste her zaman zamanımın ve mali durumumun izin verdiğinden daha uzun – ancak pandemiden önce, dünyadaki en etkileyici ve tarihi kalıntıların bazılarını fotoğraflamak için yurtdışına seyahat etmeye başlamıştım ve buna ek olarak devam etmeyi çok isterim. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki harabeleri kronikleştirmek için ”diye ekliyor.

Christopher, keşfedilmemiş yerlere seyahat etmese de kitaplar üzerinde çalışıyor. Zaten iki tane var ve şu anda üçüncüsü üzerinde çalışıyor. İşlerine ve unutulmuş binalara hayran olanların ortak sorularını yanıtladığı “Abandoned America” podcast’inde bilgi ve deneyimlerini izleyicilerle paylaşıyor . Christopher’ın ayrıca 26 Nisan – 24 Temmuz tarihleri ​​arasında Ohio, Canton’daki Canton Museum of Art’ta açılan bir sergisi var.

Christopher’ın çalışmalarının daha fazlasını kendi web sitesinde ve Instagram’da bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.