Görüşler

Düşen Asker: Capa’nın İkonik Savaş Fotoğrafı Aslında Gerda Taro’ya mı ait?

Düşen Asker, şimdiye kadar yapılmış en ünlü savaş fotoğraflarından biridir, ancak sahnelendiğine dair kanıtlar biriktiğinden, gerçekliği konusunda uzun yıllardır sorular dönüyor. Ancak fotoğrafla ilgili kendi araştırmamda yeni bir soru ortaya çıktı: fotoğraf ünlü savaş fotoğrafçısı Robert Capa‘ya atfedildi, ancak gerçekten ortağı Gerda Taro tarafından çekilmiş olabilir mi?

İkonik fotoğrafın tam adı Ölüm Anındaki Sadık Milisler, Cerro Muriano, 5 Eylül 1936 ve siyah-beyaz fotoğrafın İspanyol Sivil Ordusunda Cerro Muriano Savaşı sırasında Capa tarafından çekildiği söyleniyor. Savaş. Bu, Cumhuriyetçi İber Özgürlükçü Gençlik Federasyonu (FIJL) askerinin düşman tarafından kafasından vurularak öldürüldüğü anı güya betimleyen bir fotoğraf.

Fotoğraf, dünya çapında yayınlandıktan sonra, Capa’nın en ünlü eseri haline geldi ve İngiliz Picture Post dergisinin o zamanki 25 yaşındaki foto muhabiri 1938’de “dünyanın en büyük savaş fotoğrafçısı” olarak adlandırmasına neden oldu. hala yaygın olarak tarihin en büyük savaş fotoğrafçısı olarak kabul edilmektedir.

Düşen Askerin Orijinal Versiyonları

Fotoğrafın Fransız resim dergisi VU’da yayınlanan orijinal yayını, Düşen Asker’i aynı sekanstan başka bir fotoğrafla birlikte gösterdi . Bu çekim dizisi bir daha asla birlikte yayınlanmadı.

Düşen Asker: Çapa'nın İkonik Savaş Fotoğrafı Aslında Gerda Taro'ya mı ait?

Düşen Asker de LIFE dergisinde yayınlandı.

life magazine

Ünlü Düşen Asker fotoğrafının ufkunun, VU yayınındaki altındaki resme kıyasla nasıl hafifçe ayarlandığına dikkat edin. Bunu en açık şekilde uzaktaki sıradağlarda görebilirsiniz.

horizon adjusted

Düşen Asker resmini, altındaki resmin ufkuna uyacak şekilde yeniden ayarladım.

adjusted horizon lines

İki fotoğrafın aynı arka planı, kameranın ya bir tripoda monte edildiğini ya da en azından güvenli bir şekilde tutulduğunu gösteriyor.

İkinci VU resminde, çerçevenin sol tarafında dikkati dağıtan iki beyaz nesneyi açıkça görebilirsiniz. Muhtemelen işaretçiler.

markers on the ground

Düşen Asker resminin solundaki ve altındaki kırpma noktaları bu işaretlere karşılık gelir.

crop points in the falling soldier photo

Orijinal çerçeve boyutu hakkında bir fikir edinmek için, LIFE dergisindeki kırpmayı VU’daki fotoğrafların üzerine yerleştirdim.

superimposed crop of the falling soldier

Fotoğraf Orta Formatta mı Çekilmiş?

İlginç bir şekilde, çerçeve boyutu orta format bir kamera için neredeyse mükemmel bir eşleşme.

medium format falling soldier photo

Ünlü fotoğrafın çekildiği sırada Robert Capa, 35 mm Leica kullanıyordu; ortağı fotoğrafçı Gerda Taro ise orta format bir Rolleicord ile çekim yapıyordu.

falling soldier on a medium format camera

Orta format çerçeve ve 35 mm çerçeve ile üst üste binen fotoğrafların karşılaştırması burada.

medium format framing
Orta Format Çerçeveleme
35mm framing
35mm Çerçeveleme

İkonik Çekimin Arkasındaki Fotoğrafçı Gerda Taro muydu?

Capa’nın ikonik Falling Solider fotoğrafını sahnelediğine ve savaşın ortasında bir askerin ölümünü göstermediğine dair zaten güçlü kanıtlar var , ancak Capa’nın çekimin arkasındaki fotoğrafçı bile olmaması mümkün mü? Ünlü Düşen Asker resminden fotoğrafçı Gerda Taro gerçekten sorumlu muydu ?

Robert Capa ve Gerda Taro, Yahudi ailelere sırasıyla Endre Ernő Friedmann ve Gerta Pohorylle olarak doğdu. Friedmann, Avrupa’da artan dini ve siyasi hoşgörüsüzlük nedeniyle gerçek adıyla iş bulmakta zorlandı ve yeni bir isim buldu.

“[…] Robert gibi bir şeyin kulağa çok Amerikan geleceğini düşündüm çünkü birinin kulağa böyle gelmesi gerekiyordu ve Capa’nın kulağa tekrar Amerikan ya da başka bir şey gibi geldiğini düşündüm ve telaffuzunun kolay olduğunu düşündüm, bu yüzden Bob Capa kulağa iyi bir isim gibi geldi. Bana göre,” dedi Capa, 1947’deki bir radyo röportajında , “ve sonra Bob Capa’nın Avrupa’ya gelen ve yeterince ödemedikleri için Fransız editörlerle uğraşmak istemeyen ünlü bir Amerikalı fotoğrafçı olduğunu keşfettim.”

Romantik ve profesyonel ilişkiler geliştirdikten sonra, Capa ve Pohorylle, Pohorylle Gerda Taro’nun profesyonel adını benimsemeden ve çalışmalarını bağımsız olarak yayınlamadan önce fotoğraflarını Robert Capa takma adı altında toplu olarak satmaya başladı.

2000’lerde Meksika Bavulunun yeniden keşfi, uzun süredir Capa’ya atfedilen fotoğrafların aslında Robert Capa efsanesini icat etmeye ve fotoğraflarını Amerika pazarında satmaya yardımcı olan Taro tarafından çekildiğini ortaya çıkardı. Bu nedenle, Capa’nın en kariyer tanımlayan fotoğraflarından birinin aslında Taro tarafından da çekilmiş olabileceği tamamen akla yatkın görünüyor.

Kişisel teorilerime rağmen kişisel olarak büyük bir Çapa hayranıyım. Ünlü fotoğrafın sahte olup olmaması, onun (Marka Luskacova’dan sonra) ikinci favori fotoğrafçım ve tüm savaş fotoğrafçılarının dedesi olmasına engel değil.


Yazar hakkında : Hassan Amini deneyimli bir fotoğrafçı ve film yapımcısıdır. Hassan, 90’larda Yugoslavya, Liberya ve Somali’deki çatışmaları AP için fotoğrafçı olarak görüntüledikten sonra film yapımcılığına geçti. “Çöküş ve Çöküş: İran Şahı’nın Nihai Partisi” adlı belgeseli 2016’da Grierson Ödülü’ne aday gösterildi. Son otuz yıldır bir Çapa/Taro saplantısı olmuştur.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu