Görüşler

İyi Bir Fotoğrafçı mı yoksa İş Adamı mı Olmak Daha Önemli?

Fotoğrafçılık yolculuğunuza başladığınızda göz önünde bulundurmamış olabileceğiniz hayati bir veri noktası, başarının ne kadar iyi bir fotoğrafçı olduğunuza bağlı olmayabileceğidir. En başarılı fotoğrafçılar her zaman en iyi fotoğrafçılar değildir ve en iyi fotoğrafçılar mutlaka işi almazlar. Bu şu soruyu akla getiriyor: İyi bir fotoğrafçı olmak mı yoksa iş adamı olmak mı daha önemli?

Cevabım ikisi de. Zanaatınıza önem veriyorsanız, güçlü fotoğrafçılığın en önemli şey olduğunu söyleme eğiliminde olabilirsiniz. Ancak, fotoğrafçılığın ticari tarafını öğrenmezseniz, o zaman hiç kimse işinizi göremez.

Fotoğrafçılık işi ve çeşitli becerilere sahip olmanın avantajları hakkında konuşalım. Başarılı fotoğrafçıların sadece fotoğraf çekmekten daha fazlasında harika olmaları, karlı bir iş yürütebilmeleri ve dünyalarını potansiyel müşterilere pazarlayabilmeleri gerekir.

En İyi Fotoğrafçı Kazansın

Bir müşteri kazanmaya çalışan iki portre fotoğrafçısının örnek olay incelemesini ele alalım. Bir müşteri hızlı bir Google araması yapar ve eğitimsiz bir gözle inceledikleri iki web sitesi bulur. Daha sonra bir karar vermek için fiyatlandırma, referanslar, kişilik ve bulunabilirlik gibi çeşitli şeyleri karşılaştırırlar.

Ya da kaliteli fotoğrafçılığı tanıma konusunda daha eğitimli bir göze sahip müşterilerle web sitesini paylaşan ticari bir fotoğrafçı örneğini ele alalım. Buna rağmen, daha önce birlikte çalıştıkları ve birlikte çalışmanın kolay olduğunu bildikleri biriyle çalışmayı seçebilirler. Fiyatlandırma, lisanslama koşulları ve portföyün özellikle projenin havasına uyan işleri içerip içermediği gibi şeyleri karşılaştırabilirler.

Gördüğünüz gibi, her iki durumda da en iyi fotoğrafçı işe alınmıyor. İnanılmaz pazarlama becerilerine sahip daha az deneyimli bir fotoğrafçı, uzmandan daha bulunabilir olabilir. Bir müşterinin ilk tercihi, birlikte çalışması kolay veya doğru fiyata yeterince iyi iş yapan biri olabilir.

İyi Bir Fotoğrafçı mı yoksa İş Adamı mı Olmak Daha Önemli?

Bir Fotoğrafçıyı İyi Yapan Şey Nedir?

Tüm bunlar, neyin iyi bir fotoğrafçı olduğu sorusunu karmaşıklaştırıyor. Ayrıca, iyi bir fotoğrafçıyı iyi yapan özellikler, belirli sektöre veya nişe ve hatta müşterinin aradığı şeye göre değişebilir. İş dünyasında fotoğrafçılık, bir değeri olmadıkça iyi değildir.

Bir fotoğrafçı seçerken, potansiyel bir müşteri herhangi bir nitelik kombinasyonu arıyor olabilir. İşiniz, hangi niteliklerin yalnızca güçlü yönleriniz değil, aynı zamanda sektörünüzde pazarlanabilir olduğunu belirlemektir. Bir fotoğrafçının müşterilerine değer sağlaması gerekir.

Hiper yaratıcı, son derece modaya uygun ve insanlarla aranız iyi mi? Yoksa güvenilir, tutarlı ve baskı altında harika mısınız? Ve bu niteliklere değer veren doğru müşterileri nasıl buluyorsunuz?

İşte iyi bir fotoğrafçının bazı özellikleri:

 1. Yaratıcı
 2. Modaya uyan
 3. Hoş Görünüşlü
 4. Dürüst
 5. Tutarlı
 6. Baskı altında iyi
 7. Verimli
 8. Esneklik ve uyarlanabilirlik
 9. Problem çözme
 10. Tutku

Fotoğrafçılar için Ticari Beceriler

Hâlâ okuyorsanız, belki de fotoğrafçılık işi hakkında düşünmeniz gerektiğine sizi ikna etmişimdir. Spesifik olarak, hem markanız aracılığıyla kendinizi nasıl sunduğunuz hem de potansiyel müşterileri nasıl bulacağınız konusunda pazarlamayı ele almak önemlidir. Her şeyi kendin yapmalısın demiyorum, zayıflıkların ne olursa olsun her zaman dış kaynak kullanabilirsin.

Potansiyel müşterileri bulabilmek için fotoğrafçılığınızın pazarın neresinde yer aldığını belirleyerek başlayabilirsiniz. Ardından, bu müşterilere nasıl satış yapacağınızı, onları nasıl mutlu edeceğinizi ve onlara değerli bir son ürün sunacağınızı bulmanız gerekir. Ve son olarak, bir bütçeye sahip olmak ve ona bağlı kalmak ve fiyatlandırmayı uygun şekilde belirlemek anlamına gelen bir kâr elde ederken tüm bunları yapabilmeniz gerekir.

Bunu basit bir sürece ayıralım:

 1. Pazarınızı bilin
 2. Müşteri bul
 3. Bu müşterilere satış yapabilmek
 4. Müşteri servisi
 5. Değer sağlayın
 6. Kar elde etmek
photographer at desk in studio

Güzel haberler

Umarım tüm bunları tabağınıza ekleyerek cesaretiniz kırılmaz. Şimdi, sadece harika bir fotoğrafçı olmanız değil, aynı zamanda pazarlamada da başarılı olmanız gerekiyor. Çok teşekkürler.

Buna şu şekilde bakın, becerilerinizden ne kadar çok yararlanırsanız, başarılı olmak için o kadar çok yolunuz olur. Fotoğrafınızın kendi adına konuştuğunu ve bir insan olduğunuzu hayal edin. Kaybedemezsin.

Ayrıca, en iyi fotoğrafçı olmaya çalışmak aslında kolay bir hedef değil. Pes etmeyin demiyorum ama iyi haber şu ki, birisi sizin özel organizasyon becerilerinize sahip bir fotoğrafçı kiralamak istiyor olabilir. Zamanımızın ne kadar azını fiilen fotoğrafçılık için harcadığımızdan ve girişimciler olarak yapmamız gereken diğer işlerin bolluğundan sık sık şikayet etsek de, eklenen karmaşıklığın pazardaki benzersiz yerimizi yaratmamıza yardımcı olduğunu unutmamak önemlidir.

Hem Fotoğrafçı Hem İş Adamı Olun

Harika bir fotoğrafçı olun, muhtemelen bu yüzden bu mesleği seçtiniz veya düşünüyorsunuz. Ama işlerin ticari tarafını unutma.

Ve unutmayın, devretmek sorun değil – büyük liderler yapar. İhtiyacınız varsa biraz pazarlama yardımı alın veya satış konusunda yardımcı olması için bir temsilci bulun. Tek yapmanız gereken bu maliyetleri bütçenize dahil etmek.

Şimdi, kendine ne diyorsun? Cesaretiniz, yaratıcılığınız ve çeşitli beceri setlerinizle gurur duymanızı sağladığı sürece, kartvizitinize istediğinizi yazın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.