Görüşler

Fotoğraf Çekmek İçin Yurtdışına Gitmek Neden Mantıklı Değil?

İşte son birkaç yıldır kendime defalarca sorduğum bir soru: Fotoğraf çekmek için yurtdışına seyahat etmek mantıklı mı?

Kendime bu soruyu sorduğum ilk birkaç sefer, cevap her zaman vurgulayıcıydı – evet, kesinlikle! Güzel fotoğraflar çekmek için yurt dışına çok seyahat ettim. Tutkulu bir manzara fotoğrafçısı olarak, onları mümkün olan en iyi şekilde yakalamak için gezegendeki en fotojenik yerlerin hepsini belirlemek ve seyahat etmek için ilham aldım. Ne zaman başka bir harika yerin fotoğrafını görsem, o yeri ölmeden önce gezilecek ve fotoğraflanacak yerler listeme eklerdim.

Yapılacaklar listemdeki yerlerin çoğu komşu ülkelerdeydi, ancak çoğu dünyanın diğer tarafındaydı. Önce, eve en yakın olan en iyi yerleri ziyaret ederek, tüm alçak meyveleri toplamaya karar verdim. Bu popüler mekanların yeni ve ilginç kompozisyonlarını bulmak oldukça zor oldu, ancak benzersiz bir şey yakalamaya çalışırken her zaman çok eğlendim.

Fotoğraf Çekmek İçin Yurtdışına Gitmek Neden Mantıklı Değil?

Sonraki birkaç yurtdışı seyahatim, fotoğraf turlarında para ödeyen bir müşteriydi. Bu turlarda (ulaşım, konaklama, yemek vb.) her şey sizin için her zaman organize edilir ve günün en güzel saatlerinde her zaman en ikonik yerlere götürülürsünüz. Bu turlarda yeni yerler keşfetmek için fazla fırsatınız olmayabilir, ancak evinize güzel fotoğraflarla döneceğiniz neredeyse kesin.

Daha sonra, evden biraz daha uzakta birkaç yalnız gezi planladım ve daha sonra daha önce keşfettiğim ülkelere ve yerlere kendi fotoğraf turlarımı düzenlemeye başladım. En sevdiğim fotoğrafların çoğu bu yurtdışı gezilerimde çekildi ve birkaç tanesi hala portföyümde.

Bu makaledeki fotoğrafların hiçbirine resim yazısı eklememeye karar verdim. Hâlâ bunu okuyorsanız, büyük olasılıkla tüm bu fotoğrafların tam olarak nerede çekildiğini bilen tutkulu bir manzara fotoğrafçısısınız.

03 Quiraing Tree

Ama önce “yurtdışı” kelimesinin en popüler ve kabul gören tanımına bakalım – “ülkenin sınırlarının ötesinde”. Bazı insanlar tekne, tren veya araba ile yurtdışına seyahat edebilirler ama ben bunu her zaman uçakla yaptım.

Adından da anlaşılacağı gibi, Güney Afrika, Afrika kıtasının alt ucunda bulunabilir. Fotoğraf fırsatlarıyla dolu güzel bir ülkede yaşıyor olabilirim, ancak yapılacaklar listemin üst ucundaki yerlerin çoğuna ulaşmak için saatlerce uçuş gerekiyordu.

İşte bir kişinin başka bir ülkeye seyahat etmek isteyebileceği (belirli bir sıra olmaksızın) on iyi neden;

 • Uzaktaki aile ve/veya arkadaşları ziyaret etmek.
 • Uluslararası bir spor etkinliğine katılmak.
 • İş amaçlı (önemli müşterilerle toplantılar).
 • Tıbbi nedenlerle (en iyi tedaviler yalnızca yurt dışında sunulabilir).
 • Daha önce çalışılmamış bazı yabancı fenomenler üzerine bilimsel araştırma.
 • Daha önce kimsenin yapmadığı bir şeyi yapmak (keşif/macera).
 • Kendi ülkenizdeki koşullar dayanılmaz hale geldiğinde bir mülteci olarak.
 • Grubunuzla dünyayı dolaşan ünlü bir müzisyen (rock yıldızı) olarak.
 • Kendi kültürlerinizden farklı kültürleri, tarihi ve yiyecekleri deneyimlemek.
 • Bir şeyin fotoğrafını çekmek için.

Kendinizi gönüllü olarak, gökyüzünde birkaç bin metre yükseklikte uzun mesafeler boyunca büyük bir hızla ilerleyen basınçlı bir kapsülün içine koymanın birkaç geçerli nedeni olabilir, ancak şu anda daha fazlasını düşünemiyorum.

04 Lavender Tree

Ancak “yurt dışına seyahat etmek ve fotoğraf çekmek” ile “yurt dışına fotoğraf çekmek için seyahat etmek” arasında büyük bir fark vardır. Bugünlerde herkesin cebinde bir kamera (cep telefonu) var, bu yüzden bir yere seyahat etmek ve oradayken fotoğraf çekmemek mantıklı olmaz. Ancak, uzun uzun düşündükten sonra, öncelikle bir şeyin fotoğrafını çekmek amacıyla yurtdışına seyahat etmenin hiçbir anlamı olmadığı sonucuna vardım. Lütfen gerekçemi açıklamama izin verin.

05 Belvedere Misty Dawn Panorama

Bir şeyin fotoğrafını çekmek için yurtdışına seyahat etmeyi düşünüyorsanız (belirli bir sırayla değil);

Karbon Ayak İzinizi Düşünün

Gezegenimiz için uçmaktan vazgeçmeli miyiz? Yaptığımız her şey, tümü gezegenin iklimi üzerinde doğrudan etkisi olan bazı sera gazlarını atmosfere salıyor. Tüm küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık %2,5’i havacılık endüstrisinden kaynaklanmaktadır.

MyClimate.org, Cape Town’dan (Güney Afrika) Londra’nın Heathrow havaalanına dönüş uçuşunda tek bir kişi için karbon ayak izinin 3,2 ton CO2 olacağını hesaplıyor. Bu çok fazla karbon!

El Bagajının Ağırlığı ve İçeriği

Çoğu hava yolu şirketi, check-in ve el bagajınızın ağırlığına kısıtlamalar getirir. Şimdiye kadar uçtuğum tüm havayolları el bagajımı 15 kilogramla sınırladı. Seyahat tripodumu check-in bagajıma koymaya karar verebilirim, ancak kural olarak tüm kamera ekipmanlarımı her zaman el bagajıma koyacağım.

Ancak tüm kamera ekipmanım her zaman 15 kg’dan çok daha ağırdı. Bu yüzden şimdi hangi teçhizatı paketleyeceğime ve hangi teçhizatı evde bırakacağıma karar vermem gerekiyor. Dikkate alınması gereken diğer bir konu da, birincil kameramızda bir sorun olması durumunda ikinci bir kamera gövdesini alıp almamamız gerektiğidir. Bu uzak yerleri ziyaret etmek için çok çaba sarf ettik (ve çok para ödedik), bu yüzden teknoloji bizi başarısızlığa uğratırsa ve hiç fotoğraf çekemezsek bu tam bir felaket olur!

En İkonik Mekanları Ziyaret Etmek İçin Sadece Yeterli Zaman

Herhangi bir şeyin fotoğrafını çekmek için herhangi bir yere gitmeden önce, genellikle fotoğrafını çekmek istediğimiz bazı şeylerin oldukça iyi bir zihinsel imajına sahibiz. Tabii ki, her zaman şaşırtıcı sonuçlara sahip bazı planlanmamış anlar olacaktır, ancak yabancı bir ülkede güzel fotoğraflar çekmek için sınırlı bir zamanımız varsa, o zaman sunulan en ikonik mekanları ve kompozisyonları görmezden gelmek aptalca görünecektir. Bu bize bölgenin sunduğu diğer şeyleri keşfetmek, diğer ilginç (ve muhtemelen daha benzersiz) kompozisyonları yakalamak için fazla zaman bırakmıyor.

Tam Olarak Aynı Şeyi Çeken Diğer Birçok Fotoğrafçı

Gezegenimizdeki en ikonik yerler genellikle aynı zamanda gezegendeki en popüler yerlerdir. Çok iyi bir nedenden dolayı ikoniktirler. Bu yerleri ziyaret eden çoğu kişi fotoğraf çekiyor ve sosyal medyada paylaşıyor. Fotoğraflar ne kadar şaşırtıcı olursa, o yerleri o kadar çok insan ziyaret etmek ister. Bir zamanlar 300’den fazla fotoğrafçının olduğu son derece popüler bir yerde güzel bir gün doğumunun tadını çıkardım (değildim).

Her Gün Farklı Bir Mekanda Gün Doğumu ve Gün Batımı Çekimi

Manzara fotoğrafçıları olarak en yoğun zamanlarımız genellikle gün doğumu ve gün batımıdır. Her zaman gün doğumundan en az bir saat önce sabah lokasyonlarıma varmaya çalışırım ve gökyüzünden son ışık sönünceye kadar gün batımı lokasyonlarımda kalırım. Öğlen saatlerinin sert ışığında otelime dönüp kısa bir şekerleme yapmaya karar verebilirim ama benim için fotoğraf her zaman uykudan önce gelir.

Herhangi bir yabancı ülkeyi ziyaret ettiğimde her dakikadan en iyi şekilde yararlanmaya çalışırım. Hava koşullarından bağımsız olarak, seyahatimin her gün doğumu ve gün batımı için genellikle farklı bir yer keşfetmeyi planlıyorum.

Ancak bu yaklaşım, özellikle güneşin erken doğduğu ve geç battığı yaz aylarında yorucu olabilir. Bir keresinde Kanada’nın Banff Ulusal Parkı’nda her gece sadece (ortalama) üç saat uykuyla iki hafta geçirdim. Geri kalan zaman, yerler arasında seyahat etmek ve mümkün olduğunca çok fotoğraf çekmek için harcandı. O geziden eve döndüğümde zombi gibi görünüyordum.

06 Two Jack Star Trails

Ziyaretinizde Her Şeyin Harika Görünmesini Umuyoruz

Yani ikonik bir yeri ziyaret etmek ve çekmek için tek bir fırsatla dünyanın yarısını dolaştınız ve sonra gün doğumundan önce uyanıyorsunuz ve yağmurla birlikte aşağı işliyor. Gün batımının daha iyi olacağı umuduyla yatağa geri mi dönüyorsunuz? Yoksa hava nasıl olursa olsun dışarı çıkıp çekim mi yapıyorsunuz?

Yurtdışı manzara fotoğrafçılığı gezilerimizle ilgili hemen hemen her şeyi (konumlar, uçuşlar, oteller, restoranlar vb.) planlayabilmemize rağmen, üzerinde asla kontrol sahibi olamayacağımız tek unsur hava durumudur. Yine de kesin olan bir şey var ki, yağmur yağdığında güzel bir fotoğraf çekme şansımız her zaman yatakta kaldığımızdan çok daha fazla. İnanılmaz bir konumun korkunç ışıkta çekilmiş bir fotoğrafı, o konumun (herhangi bir ışıkta) fotoğrafının olmamasından her zaman daha iyi olacaktır.

Kaçırılan Uçuşlar, Pahalı Oteller, Düşmanca Hizmet ve Kötü Yemek

Hava her zaman tahmin edilemez olsa da, uluslararası seyahatin kontrolümüz dışında olan birçok yönü vardır. Birkaç uçuşun kaçırılmasına, bagajın kaybolmasına ve çok sayıda istenmeyen strese neden olabilecek bir olaylar zincirini başlatmak için yol boyunca yalnızca bir beceriksiz kişi gerekir.

Yıllarca süren uluslararası seyahatimde hem iyi hem de kötü bazı çılgın şeyler yaşadım. Tüm bu gezilerde birkaç güzel fotoğraf çekmeyi başardım, ancak ters gidebilecek her şey bir aşamada ters gitti. Tamamen emin olduğum tek bir şey var, o da hiçbir şeyden asla emin olamayacağım. Etrafınızdaki her şey dağılırken güzel fotoğraflar çekmek her zaman kolay değildir.

Mali Masrafın Gerekçelendirilmesi

Bir noktada kendimi gerçeklerle yüzleşmeye ve fotoğraf çekmek için yurtdışına seyahat etme motivasyonlarımla ilgili birkaç uygun soruyu yanıtlamaya zorladım;

 • Bu konumlardaki fotoğraflarım, diğer herkesin fotoğraflarından daha iyi olabilir mi?
 • Seyahatlerimin maliyetini toplam görüntü satışlarına dayanarak haklı çıkarabilecek miyim?
 • (Hızlı büyüyen) kova listemdeki tüm yerleri ziyaret etmeyi başarabilir miyim?
 • Eve daha yakın daha heyecan verici yerler ve besteler bulabilir miyim?

Bunlar cevaplaması zor sorular değildi.

07 Reine Dusk Panorama

Yurtdışı gezilerimde birkaç güzel fotoğraf çekmeyi başarmış olabilirim, ancak en ikonik yerleri yakalamak için sadece birkaç fırsatla, bir başkasının zaten benimkinden çok daha iyi kompozisyonlar çekeceğinden neredeyse eminim, çok daha iyi. ışık. İlk denememde ikonik bir yerin şimdiye kadarki en iyi fotoğrafını çekebildiğim için kendimi çok şanslı sayarım.

Bazı şanslı insanlar, harcamayı haklı çıkarmaya gerek duymadan boş zamanlarında seyahat etmek için fazlasıyla harcanabilir gelire sahiptir. Ne yazık ki ben o insanlardan değilim. Yılda sadece bir veya iki kez yurtdışına seyahat edebildim ve bu gezilerde çektiğim görüntülerden biraz para kazanabildim. Daha sonraki yıllarda yurtdışında kendi atölyelerime ev sahipliği yaptığımda masraflarımın çoğu karşılandı, ancak daha sonra kendi bestelerimi çekmek yerine her zaman müşterilerimin mekanlarımızda çektiği fotoğraflara odaklandım.

Seyahat etmem ve doğal dünyayı keşfetmem için bana ilham veren şeyin manzara fotoğrafçılığı tutkum olduğunu her zaman savundum. Orada güzel fotoğraflar çekmeyi ummasaydım, yaptığım ülkeleri ve yerleri asla ziyaret etmezdim. Ancak yapılacaklar listem, üzerindeki yerleri işaretleyebileceğimden çok daha hızlı büyüyordu. Yılda sadece bir yolculuk, listemde bir değişiklik yapmak için asla yeterli olmayacaktı.

Sonra Ekim 2017’de, neredeyse hayatımı sona erdiren ani bir tıbbi acil durum yaşadım. Her şeyi yeniden düşünmek zorunda kaldım. İlk altı ay eve ve yerel hastaneme yakın kaldım. Bir yere seyahat edemeyecek kadar korkmuştum. Ancak dünyanın en ikonik peyzaj konumlarından birine yakın yaşayacak kadar şanslı olduğum için, tüm yaratıcı dikkatimi bu konunun – Blaauwberg sahilinden görülen Masa Dağı’nın şimdiye kadarki en iyi fotoğraflarını çekmeye odaklamaya karar verdim.

08 Table Mountain Fast and Slow

Benim yaşadığım kadar ikonik bir yere yakın yaşadığınızda, orada ne zaman çekim yapacağınız konusunda çok daha seçici olabilirsiniz. Gündüz saatlerinde yeni ve ilginç kompozisyonlar keşfetmek ve bulmak için çok zamanınız olacak ve hava koşullarının bu kompozisyonlardan herhangi birini yakalamak için uygun olup olmadığına karar vermeden önce gün batımından kısa bir süre önce pencerenizden dışarı bakmanız yeterli.

Yeterince zaman ve tutkuyla, bir noktada şansını yakalarsın. Her zaman, düzenlemeye değecek bir fotoğraf olmadan eve döndüğünüz bazı günler olacaktır, ancak yeterince azim ile, bazen, dilediğiniz her şeyin gözlerinizin önünde gerçekleştiği birkaç kısa an yaşayabilirsiniz.

09 Framed by Lightning

Manzara fotoğrafları çekmek için birincil motivasyonum her zaman diğer insanlara (çoğunlukla diğer fotoğrafçılara) fotoğraflarımda gösterilen yerleri ziyaret etmeleri için ilham vermek olmuştur. Ancak başkalarına ilham vermeden önce onların dikkatini çekmeliyiz. Yurtdışına seyahat etmeye gücümüz yetmiyorsa ve ikonik yerlere yakın yaşamıyorsak ne yapmalıyız?

Benim düşünceme göre, ortalama bir öznenin harika bir fotoğrafıyla birinin dikkatini çekme şansımız, harika bir öznenin ortalama bir fotoğrafından her zaman çok daha fazla olacaktır. İzlanda, Patagonya, Lofoten, Namibya vb.’deki en ikonik yerlerin bana bir ömür boyu yetecek kadar fotoğrafını gördüm.

Fotoğrafçılar olarak fark edilmek istiyorsak, kişisel düzeyde bizim için önemli olan şeylere, evimize daha yakın şeylere odaklanmamız gerektiğine inanıyorum. Fotoğraflarımıza bakan herkesin onları her zaman farklı yorumlayacağını asla unutmamalıyız. Sıkıcı manzaranız her zaman birilerine ilginç görünecek.

Bu günlerde, yakaladığınız gerçek şeylerden çok, etrafınızdakileri nasıl yakaladığınızı görmekle daha çok ilgileniyorum. Fotoğraflarınızı çektiğiniz yerde durabilmeniz için ne kadar zaman, para ya da çaba harcadığınız önemli değil, eğer fotoğraflarınız bana duygusal düzeyde dokunan ilginç hikayeler anlatmıyorsa, fotoğraflarınız muhtemelen benim tarafımdan tamamen fark edilmeden git.

Ancak bunlar sadece benim görüşlerim ve bu makaleyi okuyan birçok kişi tarafından reddedileceğinin farkındayım. Kesinlikle kimseyi yurtdışına bir sonraki fotoğraf gezisini planlamaktan caydırmak istemem. Sadece dikkatimi çekecek fotoğraflar çekmek istiyorsanız çok uzağa gitmenize gerek olmadığını belirtmek istedim .


Yazar hakkında : Paul Bruins, yarı emekli Güney Afrika merkezli profesyonel bir manzara fotoğrafçısıdır. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Bruins son 20 yıldır memleketinin ve ülkesinin her köşesini keşfetmek ve fotoğraflamak için çalıştı. Dünya çapında bir dizi fotoğraf sergisi, atölye çalışması ve tur düzenledi ve ev sahipliği yaptı. Fotoğrafları ayrıca çok sayıda yarışma ve ödül kazandı ve takvimlerde, dergilerde ve kitaplarda yayınlandı. Çalışmalarının daha fazlasını Flickr ve Facebook’ta bulabilirsiniz .


Resim kredisi: Tüm fotoğraflar Paul Bruins’e aittir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu