Görüşler

Fujifilm Bilerek Çok Az Kamera mı Üretiyor?

Mayıs ayı başlarında Fujifilm, en son mali sonuçlarını açıkladı. Bununla birlikte, ek Soru-Cevap bölümü o zamanlar odaklanmayı garanti etmese de, son birkaç günde internette büyük ilgi gördü.

Geçen haftanın sonlarında Fuji Rumours , Fujifilm’in 9 Mayıs 2024’teki mali sunumunun bir bölümünü yeniden gün ışığına çıkardı.

Fujifilm’in Mali Sunumu Bazı Kaşları Kaldırdı

Fujifilm’in mali belgesinin sonuçta ortaya çıkan karakterizasyonlarını tartışmadan önce, şirketin tam olarak ne yayınladığını düşünmekte fayda var.

Okasan Menkul Kıymetler’den Bay Shimamoto şunları sordu: “Görüntüleme [işi] ile ilgili başka bir sorum daha var. Şirketiniz Ocak’tan Mart’a kadar iyi performans gösterse de Canon gibi stok ayarlamaları nedeniyle performansı zorlanan bazı şirketler vardı. Kamera işinizde bu yıl sırasıyla dijital kameralarda ve Instax’ta stok ayarlamasında ve pazarda bir değişiklik var mı? Oldukça güçlü bir planın olduğunu düşünüyorum. Bize şu andaki durumunuzu anlatabilir misiniz?”

Yanıt olarak Fujifilm Holdings Başkanı, CEO’su ve Temsilci Direktörü Teiichi Goto, Fujifilm’in 2023 Mali Yılı performansının iyi olduğunu doğruladı ve şirketin envanter yaklaşımına değindi.

“En önemli nokta ne kadar marka gücü oluşturulacağı ve bunun nasıl sürdürüleceğidir. Bu nedenle fazla üretip fiyatı düşürmek oldukça talihsizlik olur. Fujifilm’in uzun zamandır yapmaya çalıştığı şey nihayet şimdi gerçek oluyor,” diyor Fujifilm’in kendisi tarafından tercüme edilen bir belgede Goto.

Fujifilm Bilerek Çok Az Kamera mı Üretiyor?
Fujifilm GFX 100S II

“Biri özelliklere sahip bir kamera. Örneğin GFX serisi dünyanın en büyük CMOS’uyla donatılmıştır ve profesyonel kullanıcıların ve ileri düzey amatörlerin büyük güvenini kazanmıştır. Fiyat oldukça yüksek ancak müşteriler hâlâ siparişlerin geri alınmasını bekliyor. Onlara eşlik eden lensler de iyi satıyor,” diye devam ediyor Goto.

Küçük bir açıklama olarak, GFX serisi dünyanın en büyük CMOS görüntü sensörüne sahip değil.

Goto, “Marka gücü oluşturmaya ve müşterilerimiz tarafından satın alınan mülklerin değerini düşürmemeye odaklanırken, Instax da dahil olmak üzere tüm görüntüleme işini yürütmeyi amaçlıyoruz” diye ekliyor.

“Örneğin, şirket içinde söylediğim gibi, tanınmış bir Alman üretici olan Leica, hem eski kameraları hem de şu anda sattıkları kameralar için hala çok yüksek bir değere sahip ve bizim hedefimiz de bu. Aynasız fotoğraf makineleriyle hedefimiz, Fujifilm’in geçmişte fotoğraf makineleri satma biçimini temelden değiştirmek.”

Shimamoto daha sonra Goto’dan “envanter durumunun” “normal” olduğunu doğrulamasını ister.

Goto, “Evet,” diyerek Fujifilm Holdings’in mali sonuçlar brifingini sonlandırdı.

x100vi pshot front angle silver
Fujifilm X100VI

Fujifilm’in Açıklamaları Talebi Karşılamaya Yönelik Gerçek Çabalara İşaret Ediyor

Burada açıklanacak çok şey var ve bazıları, muhtemelen hatalı bir şekilde, ürün kıtlığının bir pazarlama taktiğinin yansıması olduğu sonucuna vardı.

Örnek olarak son Fujifilm X100VI‘yı kullanırsak, birkaç ay önce piyasaya sürülmesinden bu yana MSRP’den satın almak zor oldu. Mart ayında Fujifilm, mevcut siparişlerin yerine getirilmesinin “aylar” alacağını ve henüz tünelin sonunda ışık olmadığını söyledi. Kamera, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer yerlerdeki perakendecilerden geri sipariş edilmiş durumda; B&H, alışılmadık bir şekilde müşterilerin ürün sayfasından sipariş vermesine bile izin vermiyor.

X100VI’ların kıtlığı, niyetten olduğu kadar kolaylıkla üretim zorluklarına da bağlanabilir. Arz fazlası finansal açıdan kötü olsa da mevcut talebi karşılayamamak da kötü. İdeal bir dünyada Fujifilm, herhangi bir zamanda tam olarak pazarın talep ettiği sayıda kamera üretecektir.

“X100VI’nın olumlu karşılanmasından çok memnunuz ve X100VI sipariş eden her müşterinin bir tane almasını sağlamak için çok çalışmaya devam ediyoruz. Fujifilm, e-posta yoluyla şunları söylüyor: “Talebi karşılamak için üretimimizi hızlandırırken topluluğumuzun desteğini ve sabrını takdir ediyoruz.”

Fujifilm açıklamasına şöyle devam ediyor: “Satmak için yeterli envantere sahip olmak başarımızın ayrılmaz bir parçası ve biz pazarın ihtiyaçlarını karşılamaya kararlıyız.” “Şu anda bu ürünlerin fazla stokunu tutmuyoruz; bunlar mümkün olan en kısa sürede üretiliyor ve hemen gönderiliyor.”

Şirketin X100VI da dahil olmak üzere en popüler kameralarından bazılarına olan talebi karşılayamaması, deneme eksikliğinden kaynaklanmıyor. Fujifilm daha önce ayda 15.000 adet ürettiğini doğrulamıştı ki bu kayda değer bir üretim oranıdır. Şirket, X100VI’nın selefine göre yaklaşık iki kat daha popüler olacağını düşündü ve buna göre plan yaptı. Ancak talep bu iddialı hedefin çok üstüne çıktı.

x100vi limited edition 1 v2
Fujifilm X100VI Sınırlı Üretim

Fujifilm’in müşteri talebini karşılamak için satacak yeterli kameraya sahip olmamasından memnun olduğu ya da üretim açığının aslında tasarımdan kaynaklandığı yönündeki herhangi bir öneri Fujifilm’e göre yanlıştır.

“X100VI ile ilgili olarak, selefi X100V’nin son derece popüler başarısını temel alarak, beklenen talebi karşılamak üzere üretimi hızlandırmak amacıyla üretim tahminlerini ve yeteneklerini önemli ölçüde artırdık. Ancak gelişmiş üretim planlamamız ve artan kapasitemize rağmen siparişler için bir bekleme listesi var. Bu artan talebi karşılamak için üretimi hızlandırmak biraz zaman alacak olsa da, tüm siparişleri tüm müşterilere teslim etmeye kararlıyız” dedi Fujifilm. Toplumumuzun bu konudaki desteğini ve sabrını takdir ediyoruz.”

Fujifilm’in ön siparişleri veya yetersiz tedariki daha geniş pazarlama stratejisinin bir parçası olarak değerlendirip değerlendirmediği sorulduğunda şirket şöyle yanıt veriyor: “Hayır. Pazarlama stratejimiz, yaratıcılara zanaatları için doğru araçları seçebilmeleri amacıyla çeşitli seçenekler sunmak amacıyla dijital kamera ve lens serimizin ardındaki yeniliği sergilemektir.”

Goto’nun Leica’ya referansı ve bunun Fujifilm’in aynasız fotoğraf makineleri satma biçimindeki temel değişiklikle nasıl bağlantılı olduğu konusunda Fujifilm, “hedefimizin kullanıcılarımız için uzun vadeli içsel değere sahip ürünler yaratmak olduğunu” söylüyor. Yıllarca dayanabilen ürünler yaratmak, böylece onları kullanan bireylerin hayatlarına değer katmaya devam etmek bizim için önemli.”

Amaç, kıtlık yoluyla prestij oluşturmak değil, bunu fotoğrafçıların sevdiği ürünler üreterek yapmaktır.

“Fujifilm’in birçok içerik oluşturucunun tercih ettiği marka haline gelmesinden dolayı gerçekten minnettarız ve onur duyuyoruz. Talebi karşılamak için üretimimizi hızlandırırken topluluğumuzun desteğini ve sabrını takdir ediyoruz,” diye bitiriyor Fujifilm.

Anlaşılır bir şekilde, insanlar istedikleri Fujifilm kameralarını ve lenslerini her zaman MSRP’deki yetkili satıcılardan satın alamadıkları için hayal kırıklığına uğruyorlar. Bu, birden fazla üreticide yaygın hale gelen gerçek bir sorundur. Ancak emin olun ki Fujifilm, üretim yeteneklerini veya tedarikini kötü niyetle kısıtlamıyor; yalnızca mevcut talebi karşılamaya yetecek kadar ürün üretemiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.