Editoryal

Fotoğraf Düzenleme Etiği: Gerçek, Yalanlar ve Dünya Görüşleri

En eski mağara çizimlerinden bu yana sanatçılar çevrelerindeki dünyayı, izleyicilerin anlamasını istediklerini en iyi şekilde iletecek şekilde yorumladılar.

Doğası gereği iki boyutlu resimler soyuttur. Dünya üç boyuttadır; renkleri sayarsak dört, zamanı da eklersek beş. Resimler, çizimler ve fotoğraflar neredeyse her zaman düzdür, yalnızca iki boyutludur ve siyah beyaz fotoğraflarda veya karakalem veya karakalem çizimlerde sıklıkla değiştirilmiş renkler bulunur veya hiç renk yoktur.

Ressamlar gibi fotoğrafçılar da fotoğrafta ne istediklerine ve konuyu en iyi şekilde anlatmak veya konuyu izleyicilere en iyi şekilde anlatmak için neyi dışarıda bırakacaklarına karar verirler. Bunu yapmanın en temel yolu neyin fotoğrafını çekeceğimize karar vermektir. Bir sonraki karar kompozisyon ve görüş açısıdır. Post prodüksiyonda da benzer kararlar alıyoruz. Film çağında post prodüksiyon karanlık odada yapılırken, dijital çağda post prodüksiyon bilgisayarda yapılıyor. Sadece teknikler değişti.

En temel post prodüksiyon prosedürü resmin bir kısmını kırpmak veya kaldırmaktır. İster sahneyi nasıl oluşturduğumuza göre, büyütücüyle ister Photoshop kullanarak kamerada kırpalım, fikir aynıdır; göstermek istediğimiz şeyi daha iyi göstermek için dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak görüntüyü değiştiririz. Büyütücüyle bir negatiften baskı alırken, yalnızca fotoğrafın kenarından bir şeyi çıkarmak pratiktir. Sahnenin içinden bir şeyin çıkarılması genellikle airbrush veya başka bir sanatsal teknik gerektirir. Photoshop Kaldırma aracı, elektrik direklerini veya göstermek istediğimiz şeyi azaltan herhangi bir şeyi kolayca kaldırabilir.

Fotoğrafçılığın başlangıcından bu yana fotoğrafçılar, bazen mizah amacıyla ya da sadece konuyu daha iyi bir ışık altına koymak için görüntüleri değiştirdiler. Portrelerdeki “sivilceleri” her zaman kaldırdık ve kırışıklıkları yumuşattık, belki de eski günlerde bundan daha fazla. Dev sebzeler veya çift pozlama kullanan hayalet görüntüler gibi bariz sahtekarlıklar yüz yılı aşkın bir süredir ortalıkta dolaşıyor.

Fotoğraf Düzenleme Etiği: Gerçek, Yalanlar ve Dünya Görüşleri
giant vegetables jpg

Daha iyi bilgisayar teknikleri ve son zamanlarda Üretken Yapay Zeka, bu tür değişiklikleri daha kolay ve daha az belirgin hale getirdi. Değiştirilen bu görüntülerin değiştirilmediği iddia edildiğinde sorunlar ortaya çıkıyor. Örneğin bir fotoğrafçının bir kuruluşun yönetim kurulunun fotoğrafını çektiğini ancak bir yönetim kurulu üyesinin eksik olduğunu varsayalım. Daha sonra o yönetim kurulu üyesinin fotoğrafını çekiyor ve bunları orijinal fotoğrafa ekliyor. Eğer başlıkta fotoğrafın tüm panoya ait olduğu belirtiliyorsa bu doğru ve meşrudur. Eğer başlıkta tüm yönetim kurulu üyelerinin bu toplantıda olduğu belirtiliyorsa bu yalan ve sahtekarlık olur.

Fotoğrafın mahkemede kullanılan bir polis fotoğrafı olması halinde, bunun olay yerinin gerçek ve doğru tasviri olduğunu tasdik edecek ek belgeler gereklidir. Aksi takdirde izleyici bazı ayarlamaların yapılabileceğini varsaymak zorundadır.

Satılık evlerin fotoğraflarını çeken bir emlak fotoğrafçısı muhtemelen tüm çöp bidonlarının cadde boyunca olduğu çöp gününden kaçınmalıdır. Eğer bu mümkün değilse, fotoğrafı çekmek için onları yoldan çekebilir. Post prodüksiyonda çöp bidonlarını Photoshop kullanarak kaldırmak, çöp bidonlarını yoldan çekmekten daha kolay olabilir. Hiçbir fark yok. İnşaat halindeki yeni bir ev olmadığı sürece ağaç eklemek veya çevre düzenlemesi kabul edilemez olarak değerlendirilebilir ve bunun tamamlandığında yaklaşık olarak nasıl görüneceği açıktı.

Fotoğrafın amacı ve amacı her zaman dikkate alınmalıdır. Fotoğrafı tam olarak sahnenin göründüğü gibi temsil eden bir foto muhabiri, işi ürünün mümkün olduğu kadar iyi görünmesini sağlamak olan bir reklam fotoğrafçısına göre, post prodüksiyon düzenlemesine daha az tolerans gösterecektir. Ancak gazetecinin, deklanşöre basıldığında neyin fotoğrafını çekeceğine, hangi açıları kullanacağına, neleri ekleyip çıkaracağına dair binlerce karar verdiğini unutmamalıyız. Fotoğrafçı muhtemelen düzinelerce pozlama yapmıştır. Daha sonra yayının fotoğraf editörü hangi fotoğrafların kullanılacağını seçerken fotoğrafların hangi hikayeyi anlatmasını istediğine karar verdi.

1930s style glamor photo

Bir restoranın, televizyonun ya da bir derginin menüsünde yer alan bir yiyeceğin fotoğrafı gibi bir reklam fotoğrafı, muhtemelen servis edildiği andaki ürüne tam olarak benzemeyecektir. Çok az insan, bir restoranda akşam yemeğinin menünün kapağındaki fotoğrafa tam olarak benzemediğinden şikayet eder. Ürünlerin ve insanların fotoğraflarda en iyi şekilde görünmesini ve belirli miktarda stil ve rötuş yapmanın normal olduğunu beklemeye başladık.

Sorunlar, fotoğrafların kasıtlı olarak yanıltıcı şekilde tasarlanmasıyla ortaya çıkıyor. Örneğin, bir politikacının veya ünlünün, kişiyi garip bir pozisyonda gösterecek şekilde değiştirilmiş veya o kişiyi karalamak amacıyla birisini kucaklarken gösteren bir fotoğrafı açıkça yanlıştır. Birini, sanki gerçekten oradaymış gibi daha iyi gösterecek bir yerde veya insanlarla birlikte göstermek de aynı derecede yanlış olacaktır. Eyfel Kulesi veya Waikiki Plajı’nın bir fotoğrafına kendimizi kolayca ekleyerek sanki oradaymışız gibi gösterebiliriz. Eğer bir reklamın amacı meşrubat reklamı yapmak olsaydı, dostlarımızı yanlış bir şeyle kandırmak ile durum tamamen farklı olurdu.

BicycleFake

Görüntü oluşturmak veya değiştirmek eski çağlardan beri bir norm olmuştur. İster boya fırçasıyla ister bilgisayar yazılımıyla olsun sonuç aynıdır. Üretken yapay zeka, değişiklikleri görmeyi ve hatta tamamen bilgisayar tarafından oluşturulan bir görüntüyü tanımayı çok daha zorlaştırır. Tüketiciler olarak, sanatçıların niyetlerinin farkında olmalıyız ve önceki kuşakların büyük ustalarının resimlerinin, gördüklerinin gerçek ve kesin birer temsili olduğunu varsaymadığımız gibi, fotoğrafların da yalan söylemediğini varsaymamalıyız.

Sorun rötuşlamanın veya üretken yapay zekanın sorun olup olmadığı değil, asıl soru dolandırıcılık ve yalan söylemenin sorun olup olmadığıdır. Fotoğrafçılar olarak çoğu zaman ortada kalıyoruz. Artık kelimelerle olduğu kadar fotoğraflarla da yalan söylemek ve aldatmak çok kolay. Yaptığımız işin başka bir kişinin dünyaya bakışını nasıl etkilemesini isteriz?


Yazar Hakkında: Jim Mathis, 23 yıl boyunca Kansas City’deki önde gelen özel Siyah Beyaz fotoğraf laboratuvarının sahibi ve işletmecisiydi. Dijital çağ yaklaşırken dikkatini Photoshop ve dijital fotoğrafçılığa çevirdi. Tarihe ve özellikle fotoğraf tarihine hayatı boyunca ilgi duymuştur. Eski fotoğraf makineleri topluyor ve bir zamanlar bir fotoğraf müzesinin küratörlüğünü yapıyordu. Yerel kolejlerde Fotoğrafçılık Tarihi, Profesyonel Aydınlatma Teknikleri ve Temelden İleri Photoshop derslerine kadar dersler vermiştir. Şu anki işi eski, solmuş veya hasar görmüş fotoğrafları onarmaktır. Ayrıca sekiz kitap yazmıştır ve fotoğrafçılık ve iş dünyası hakkında haftalık bir blog yazmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.