Görüşler

Harika Fotoğraflar mı Çektiniz? Yapay Zeka Tarafından Üretilmiş Olmalılar!

Jesus
Super Bowl sırasında yüz milyonlarca insanın izlediği fotoğraflardan biri. Kaç tanesi bunun yapay zeka tarafından oluşturulduğunu düşündü?

Pazar günkü (12 Şubat 2024) Super Bowl reklamları sırasında bir dizi inanılmaz fotoğraf yaklaşık 123 milyon kişi tarafından görüldü. İsa temalı reklamın neresinde olursanız olun, fotoğrafçılık açısından oldukça güzel bir andı.

Eğer yıl 2024 olmasaydı ve yapay zeka devreye girmeseydi öyle olurdu. Bazı insanlar görüntülerin bir fotoğrafçı tarafından çekildiğine inanmadı ve bunların Midjourney veya DALL-E gibi bir makine tarafından yapıldığını düşündü.

Vox Media’nın sahibi olduğu bir yayın olan SB Nation, yanlış bir şekilde yapay zeka olduğuna inandıkları için bunu “en kötü Super Bowl reklamı” olarak adlandıran bir makale yayınladı.

Ama bu yapay zeka değildi. Muhteşem fotoğrafları çeken fotoğrafçı Julia Fullerton-Batton ile konuştum ve insanların onun çalışmalarını yapay zeka tarafından oluşturulduğu gerekçesiyle görmezden gelmesinden “çok üzgün” olduğunu söyledi.

O zamandan beri Instagram’da şunu yineledi: “Onlar yapay zeka değil. Bunlar, set tasarımcıları ve özel hazırlanmış ışıklandırma ile yaratıcı insanlardan oluşan geniş bir ekibin dahil olduğu, güzelce hazırlanmış görüntülerdir.”

Fullerton-Batton’ın görüntüleri “son derece sahnelenmiş, sinematik bir senaryodan” geldi. Işıklandırma karmaşık; ona yardımcı olan 15 fotoğraf asistanı vardı ve bunu “muazzam bir TV ekibi” gibi tanımladı.

Harika Fotograflar mi Cektiniz Yapay Zeka Tarafindan Uretilmis Olmalilar

Başkalarının ayaklarını yıkayan insanları gösteren fotoğrafları bana anında Gregory Crewdson‘un çalışmalarını hatırlattı. Crewdson’un yüksek üretim değerleri ve ürkütücü konseptleri, yapay zeka görüntülerine benzer şekilde esrarengiz bir hava yayıyor.

Delirdik mi?

Sayısız sayıda insanın İsa’nın reklamını izlediğini ve fotoğrafların yapay zeka tarafından oluşturulduğunu varsaydığını düşünmek son derece cesaret kırıcı.

Ancak böyle bir şeyin ardındaki gerçek hikayeyi bulmak her zaman mümkündür ve PetaPixel’deki herkes kesinlikle konuya ışık tutmaya devam edecektir.

Reklamla ilgili tartışmanın ana konusu yapay zeka değildi. Fullerton-Batton’ı görevlendiren grup Bizi Getsiyor, Hıristiyanlığın mesajını ele alması nedeniyle hem sol hem de sağcı yorumculardan eleştiri aldı.

Yani hayır, fotoğrafçılar için tüm umutlar kaybolmadı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.