Hikayeler

Viktorya Dönemi Fotoğrafları İskoçya'daki Yoksulların 150 Yıl Önceki Durumunu Gösteriyor

1868’de fotoğrafçı Thomas Annan, İskoçyalı yetkililer tarafından, o zamanlar Avrupa’nın en kötüleri olarak kabul edilen Glasgow’un gecekondu mahallelerini belgelemek üzere görevlendirildi.

Şok edici fotoğrafları, yüzleri kirli, büyük beden kıyafetler giyen çıplak ayaklı çocukları, bakımsız bir ara sokakta anneleriyle birlikte dururken gösteriyor.

Gecekondu Mahalleleri
Old Vennel, High Street, Glasgow, 1869 civarı. Gecekondu mahalleleri şehrin doğu yakasında yer alıyordu.
Victorian Slums Glasgow02
Kapalı numara 80, High Street, Glasgow, 1869 civarı.
Victorian Slums Glasgow05
Kapalı numara 118, High Street, Glasgow, 1868.

1868 ile 1871 yılları arasında çekilen görüntüler, gecekondu mahallelerini yeniden geliştirme planlarının yapıldığı bir dönemde aşırı kalabalık ve hijyenik olmayan koşulları belgelemek için Glasgow Şehri İyileştirme Vakfı tarafından sipariş edildi.

Annan’ın projesine, yetkililerin gelecek nesiller için belgelemek istediği Glasgow’un Eski Kapanışları ve Sokakları adı veriliyor.

Uzun pozlama sürelerinin gerekli olduğu 1860’larda dışarıda fotoğraf çekmenin ne kadar zor olduğu küçümsenemez; bazı görüntüler dakikalar alırdı. Bu, Annan’ın Glasweigan’ların yaşadığı loş evlerin içinde fotoğraf çekemediği anlamına geliyordu.

Victorian Slums Glasgow03
Glasgow’daki High Street’ten bir görünüm. Gecekondu mahalleleri bu caddenin hemen dışındaydı.
Victorian Slums Glasgow04
High Street, Glasgow’daki aynı noktadan çekilen 1868 tarihli fotoğrafla modern bir karşılaştırma görüntüsü.
Victorian Slums Glasgow06
Kapalı numara 37, High Street, Glasgow, 1869 civarı.
Victorian Slums Glasgow07
Kapalı numara 46, High Street, Glasgow, 1869 civarı.

Fotoğraflar, zavallı Viktorya dönemi Britanyalıları için hayatın nasıl olduğuna dair paha biçilmez bir bakış sağlıyor. Annan’ın fotoğrafları çektiği bölgeye “Eski Glasgow” adı veriliyordu ve şehrin doğu yakasında yer alıyordu; 1840’larda hızlı sanayileşme nedeniyle aşırı kalabalıklaşan bir bölge.

Kitlesel göç, kırsal toplulukların daha iyi fırsatlar aramak için şehre taşınmasında rol oynadı ve şehre büyük bir İrlandalı göçmen akını da yaşandı.

Victorian Slums Glasgow08
Kapalı numara 148, High Street, Glasgow, 1869 civarı.
Victorian Slums Glasgow09
Glasgow’un doğu yakasında gecekondu mahallelerinin bulunduğu bir ana yol olan Saltmarket’in 1869 dolaylarında bir görüntüsü. Bu görüntü, fotoğraftaki sınıfların karışımı nedeniyle biraz farklıdır.
Victorian Slums Glasgow10
Saltmarket, Glasgow’daki aynı noktadan çekilen 1869 tarihli fotoğrafla modern bir karşılaştırma görüntüsü.
Victorian Slums Glasgow12
Kapalı numara 101, High Street, Glasgow, 1871.
Victorian Slums Glasgow13
Kapalı numara 193, High Street, Glasgow, 1868.
Victorian Slums Glasgow14
Kapalı numara 136, High Street, Glasgow, 1869 civarı.
Victorian Slums Glasgow15
Kapalı numara 148, High Street, Glasgow, 1868.
Victorian Slums Glasgow16
Kapalı numara 193’ün başka bir görünümü, High Street, Glasgow, 1868.

1811’de Glasgow’un nüfusu 100.000 idi, ancak 1840’larda üç katına çıkarak 300.000’e çıktı, bu da kötü yaşam koşullarının bir parçasıydı. Bu dönemde yaşam beklentisi sadece 27 yaşına düştü; Kara Ölüm’den bu yana en düşük seviye.

Glasgow Belediye Meclisi, bu korkunç koşullar altında şehri temizlemek için bir güven aşıladı. İlk başta, çeşitli kolera ve tifo salgınlarına yol açan sağlıksız koşulları iyileştirmeyi hedefleyerek temiz su temini sağlamaya odaklandılar.

Yetkililer daha sonra gecekondu mahallelerini yıkmaya karar verdi ancak Annan’ı, onlar gitmeden önce onları yakalaması için görevlendirdi.


Fotoğraflar: Thomas AnnanBir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.