Hikayeler

1960'ların İkonik Fotoğrafçısının Derlediği Rolling Stones'un Kayıp Görüntüleri

Efsanevi fotoğrafçı Gered Mankowitz, plak kapakları, portreler çekerek ve evde ve turne sırasında grupla samimi oturumlar çekerek The Rolling Stones’un imajının şekillenmesine yardımcı oldu.

Şimdi yeni kitabı The Rolling Stones: Nadir ve Görünmeyen’de , eşsiz arşivinin derinliklerine iniyor ve şimdiye kadar 50 yılı aşkın süredir yayınlanmamış ve görülmemiş gizli mücevherleri ortaya çıkarıyor.

Gered Mankowitz: The Rolling Stones'un Kayıp Görüntüleri
Mason’s Yard’daki Rolling Stones, Mayfair, 1965.
GM 737H 19 jpg
Mick Jagger kayıt oturumu sırasında.
GM Primrose 1
Among the Buttons’ın kapak çekimi sırasında çekilen
Mankowitz, dikkat dağıtıcı arka planları bulanıklaştırmak için bu tekniği kullanıyordu.

Stones’u en havalı haliyle yakalayan ikonik ve çok sevilen fotoğraflarının yanı sıra, bu fotoğraflar grubu korumasız ve sade bir şekilde gösteriyor; rock ‘n’ roll fırtınasının gözünde, dünya ayaklarının altında genç adamlar.

Yüzlerce fotoğrafa Gered’in anıları ve aydınlatıcı içgörülerinin yanı sıra yazar Will Hodgkinson ve New York Times’tan Ben Sisario gibi yazarların grup üzerine yazdığı makaleler eşlik ediyor. Rolling Stones: Nadir ve Görünmeyen, Mankowitz’in nefes kesici fotoğraflarının eksiksiz koleksiyonudur.

Stones VIP Lounge collage Aug 2023 jpg
Rolling Stones ve aile üyeleri, Londra’da, Ekim 1965. Havaalanı VIP salonunda çekildi.
GM BJ@H 5 jpg
Keith Richards ve Bill Wyman, Olimpiyat Stüdyolarında, 1967. Şeytani Majestelerinin İsteği için çalkantılı oturumlar sırasında çekilmiş.
GM Primrose 17 jpg
Charlie Watts.

Mankowitz, kişisel çalışmalarının yanı sıra albüm kapakları ve moda başyazılarını da hazırladığı Rolling Stones, Jimi Hendrix ve Marianne Faithfull gibi ünlü müzisyenleri belgeleyen çalışmalarıyla tanınan bir İngiliz fotoğrafçıdır. En ikonik fotoğrafı muhtemelen Hendrix’ten çektiği fotoğraftır. Bildirildiğine göre yalnızca Hasselblad kameralarını kullandı.

Aralarında The Experience: Jimi Hendrix at Mason’s Yard ve Marianne Faithfull: Fabulous Beast’in de bulunduğu çok sayıda kitabı yayımlandı.

Mick Pussy new scan Aug 2023 cropped retouched
Mick Jagger, Marylebone’da bir kediyle, Londra, 1966.
GM RS038 jpg
Davulcu Charlie Watts’ın Aralık 1965’te Los Angeles Memorial Sports Arena’da tuvalet ihtiyacını giderdiği görülüyor.
GM 712M 10 1 jpg
650407 00391b RS Masons Yard by G Mankowitz
Stones book layout Jan 2023 Visa BW
Rolling Stones’un vesikalıkları.

The Rolling Stones: Rare and Unseen’ın önsözü Keith Richards tarafından yazıldı ve Welbeck tarafından yayınlandı, 16 Nisan’da çıktı.

Mankowitz’in daha fazla çalışmasını web sitesinde ve Instagram’da bulabilirsiniz.


Fotoğraflar: Gered Mankowitz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.