Editoryal

Daha İyi Seyahat Hikayelerini Anlatmak için Adobe Lightroom'un Yeni Yapay Zeka Araçlarını Kullanma

On yıldan fazla bir süredir Tiffany Nguyen dünyayı dolaşıyor ve en fotojenik yerlerden bazılarındaki manzarayı, macerayı ve kültürü belgeliyor. Adobe’nin yakın zamanda Lightroom Firefly destekli bir dizi etkileyici yeni özelliği duyurmasıyla Lightroom Elçisi Nguyen, en sevdiği fotoğraflardan bazılarını yeniden ziyaret ederek onlara Firefly destekli modern bir görünüm kazandırdı.

Kaliforniya merkezli fotoğrafçı Tiffany Nguyen, fotoğrafçılık kariyerinin hayalini kurarak büyümedi. 2014 yılında babasının diş hekimliği muayenehanesini devralma hedefiyle dişhekimliği okulundan mezun oldu.

Nguyen, “Diş hekimliği fakültesinden mezun olduğum sıralarda bir Instagram hesabı açtım” dedi. “Akışımda gördüğüm fotoğraflardan ilham aldım ve arka bahçemdeki bu güzel yerleri neden hiç ziyaret etmediğimi merak etmeye başladım.”

Mevcut yaşam tarzının aksine, Nguyen açık havada maceralar yaşayarak büyümedi. “İlk yürüyüş ve kamp deneyimim üniversiteye başlayana kadar değildi” diye anlatıyor. “Yetişkin olmama rağmen açık hava maceraları benim için tamamen yeniydi. Kaliforniya’daki milli parkları ziyaret ederek işe evimin yakınında başladım ve gördüğüm manzaralara anında takıntılı oldum.”

Lightroom'un Yeni AI Araçları
Yosemite Ulusal Parkı, Kaliforniya. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

Nguyen için maceralarını kamera merceği aracılığıyla belgelemeye geçiş doğal bir ilerlemeydi. “Instagram’da gördüğüm fotoğraflardan dışarıyı keşfetme konusunda ilham aldığım için yaşadığım deneyimleri paylaşmak istedim” diye devam ediyor. “Fotoğraflarımın benim gibi olan diğer insanlara dışarı çıkıp keşfetme konusunda ilham vereceğini umuyordum.”

Manzara, seyahat ve macera fotoğrafçısı, pahalı bir DSLR fotoğraf makinesiyle fotoğrafçılığını nasıl geliştireceğini hemen öğrenmeye başlamadı. Nguyen, Sony a6000‘e geçmeden önce iPhone’unda fotoğraf çekmeye başladı. “Kameramı nasıl kullanacağıma ve ayarları nasıl anlayacağıma dair temel bilgileri arkadaşlarımdan öğrendim. Fotoğraflarını çektikten sonra ne yaptıklarını sorduğumda Lightroom’u önerdiler. Bana kullanımının ne kadar kolay olduğunu gösterdiler ve fotoğraflarımda anında iyileştirmeler sağlayan kaydırıcıları sevdim.”

Natural History Museum Tiffany Nguyen
Doğa Tarihi Müzesi, Londra, İngiltere. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

2007’de piyasaya sürülen Adobe Lightroom , fotoğrafçılara görüntülerini organize etmek, düzenlemek ve paylaşmak için güçlü bir araç sağlayarak dijital fotoğrafçılık iş akışında devrim yarattı. Lightroom’un tahribatsız düzenleme yetenekleri ve Adobe Photoshop ile kusursuz entegrasyonu, programı çoğu fotoğrafçının araç setine önemli bir katkı haline getirdi.

Lightroom’un ilk versiyonları, fotoğrafçılara sayıları giderek artan dijital görsellerini organize edecek bir araç sağlamaya odaklanmışken, program güçlü düzenleme araçlarını içerecek şekilde gelişti.

Mart 2023’te Adobe, etkileyici Üretken Doldurma ve Üretken Genişletme araçlarını içeren Firefly üretken yapay zekasını Photoshop’a tanıttı. Bunlar, fotoğrafçılara, kullanıcının metin istemlerine göre bir görüntüyü doldurma ve hatta genişletme yeteneği verdi. Sonraki aylarda Adobe, Firefly AI modelini geliştirirken uygulama paketine daha fazla özellik kattı.

Bugünkü duyuru, Adobe Firefly’ı ilk kez Lightroom ekosistemine getirerek fotoğrafçıların herhangi bir cihazdan üretken yapay zeka ile fotoğraflarını düzenlemesine olanak tanıyor.

En dikkate değer iki ekleme, Üretken Kaldırma ve Yapay Zeka destekli Lens Bulanıklığıdır. Adobe şöyle diyor: “Generative Remove, Lightroom’un şimdiye kadarki en güçlü kaldırma aracıdır ve tek bir tıklamayla herhangi bir fotoğraftaki her şeyi tahribatsız bir şekilde ortadan kaldırma gücüne sahiptir.”

London Tiffany Nguyen
Londra, Ingiltere. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

Lens Bulanıklığı, Lightroom’da Kasım 2023’ten beri mevcuttur, ancak Lightroom’daki yeni AI destekli Lens Bulanıklığı, önceki araca göre büyük ölçüde gelişmiştir ve kolay, otomatik estetik bulanıklık efektleri için tamamen yeni ön ayarlarla birlikte gelir.

Washington hike Tiffany Nguyen
Washington. Yapay Zeka destekli Lens Bulanıklığı kullanılarak Lightroom’da düzenlendi.

Nguyen, “Bu yeni araçlar işime çok fazla değer katıyor” diyor. “Generative Remove, yıllardır hayalini kurduğum özellik. Bence bu araçla ilgili en büyük yanılgı, bunun sadece insanları olay yerinden uzaklaştırmak için olmadığıdır. Doğada bile keşke olmasaydı dediğim küçük detaylar vardır. Ayrıntı odaklıyım, bu yüzden sanatsal vizyonuma uyacak şekilde insanları ve nesneleri fotoğraflardan kaldırarak saatler, hatta bazen günler harcadım. Generative Remove’un bana sağladığı şey, monoton işleri düzenlemenin dışında bırakabilecek güçlü bir araçtır. Bu, fotoğrafları düzenlemeye daha az, seyahat etmeye ve yeni maceraları fotoğraflamaya daha fazla zaman ayırmamı sağlıyor.”

Lightroom Elçisi olarak Nguyen, platformdaki yeni Firefly AI araçlarına erken erişim elde etti.

“Yaptığım ilk şey, yıllar boyunca çektiğim en sevdiğim fotoğraflardan bazılarını açmaktı. Bu fotoğrafların çoğunda, çerçevedeki istenmeyen kişileri, nesneleri ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak için saatlerce klon damgalama işlemi yapıldı. Uzun zamandır tarzım geliştikçe bu fotoğrafları yeniden düzenlemek istiyordum, dolayısıyla bu güncelleme bunu yapmak için ideal zamanı sağladı. Benim için çok şey ifade eden bu fotoğrafları, tarzıma uygun, modern bir düzenlemeyle saatler yerine sadece birkaç dakika içinde sunabiliyorum.”

San Diego Tiffany Nguyen
San Diego, California. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

Doğada vakit geçirmek ve seyahat etmek Nguyen için bir hobiden tam zamanlı bir kariyere dönüştü, ancak deneyimlerin tadını çıkarmak için zaman ayırıyor. “Seyahat etmeye ilk başladığımda, mükemmel fotoğrafı çekmeye o kadar odaklanmıştım ki, hedefi aşma eğilimindeydim. İnanılmaz gün batımı ışığı bir Milli Parktaki muhteşem manzarayı aydınlatırken veya İzlanda’daki kuzey ışıkları tepemde dans ederken, fotoğraf üstüne fotoğraf çekerdim. Ne olduğunu anlamadan o an sona erdi ve sahneye vizörden bakmak yerine kendi gözlerimle gördüğüm daha fazla anıya sahip olmayı diledim” diyor.

Bear in Alaska Tiffany Nguyen 1
Alaska. Yapay Zeka destekli Lens Bulanıklığı kullanılarak Lightroom’da düzenlendi.

Nguyen sözlerine şöyle devam ediyor: “Bir fotoğraf çekerken aynı zamanda keyif alma ve anın içine dalma arasındaki dengeyi bulmak zor.” “Fotoğrafçılar olarak beynimizi kapatmak ve deklanşöre basmayı bırakmak zordur. Işık her zaman değişiyor, bulutlar her zaman hareket ediyor. Sadece kareleri yakalamak yerine her zaman kendimi anın içine sokmaya çalışıyorum. Hatta kameram olmadan keşfetmek için planladığım geziye ekstra günler bile ekleyeceğim. Seyahat etmek harika bir deneyim, bu yüzden evime sadece fotoğraflarla değil anılarla da döndüğümden emin olmak önemli.”

Nguyen, Kanada’nın uzak Kuzeybatı Bölgeleri’nin başkenti Yellowknife’a gittiği unutulmaz ve zor anlardan birini anlatıyor.

“Gezinin tüm amacı kuzey ışıklarını görmekti. Her gece dışarı çıkmak inanılmaz derecede zorlayıcıydı. Hissettiğimiz en düşük sıcaklık -58 dereceydi. Kameralarımız ve tripodlarımız donmuştu ve piller inanılmaz derecede hızlı bitiyordu. Donmuş bir gölün üzerinde durup ışıkların gerçekleşmesini bekliyorduk ve nihayet gerçekleştiğinde, bu asla unutamayacağım bir an oldu. Kameradan uzaklaşmadan önce birkaç fotoğraf çektim ve şahit olacak kadar şanslı olduğum gösteriye hayranlıkla baktım.”

Yellowknife before
Yellowknife, Kuzeybatı Bölgeleri, Kanada. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

Dikkatini dağıtacak çok fazla şey olmasa da Nguyen yine de kendi sanatsal tarzına uyacak şekilde Generative Remove’u kullanmanın yollarını buldu. “Basitliği seviyorum, bu yüzden sadece ışıkları, dumanı ve ön plandaki bazı çalıları kaldırmak bile görüntünün gözüme daha hoş gelmesine yardımcı oldu.”

Da Nang, Vietnam’daki popüler El Köprüsü, Generative Remove’tan önce düzenlenmesi çok daha zor bir fotoğraftı. “Geldiğimde köprü zaten insanlarla kaynıyordu. İnsanların yanı sıra ahşap üzerindeki işaretler ve noktalar gibi dikkat dağıtıcı o kadar çok şey vardı ki düzenlemem günlerimi aldı. İnanılmaz derecede sinir bozucu ve zaman alıcı bir süreçti. Bu fotoğrafı Lightroom’da Generative Remove’u kullanarak yeniden düzenlediğimde, 10 dakikadan kısa bir sürede orijinalinden daha iyi olduğunu düşündüğüm bir görüntü elde ettim. Bu aracın sadece gelecekteki resimlerim için değil aynı zamanda geçmiş resimlerim için de gücü konusunda beni heyecanlandıran fotoğraf ve düzenlemeydi.”

Vietnam
Da Nang, Vietnam. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

Firefly AI teknolojisindeki ilerlemelere rağmen Nguyen, bir sahnenin özünü yakalamak için seyahat fotoğrafçılığının temellerini anlamanın hâlâ önemli olduğunu vurguluyor.

“Çevreyi kendi avantajıma kullanmayı seviyorum” diye açıklıyor. “Ön plandaki ilgi çekici unsurları veya nesnemi çerçeveleyebileceğim benzersiz bir şey arıyorum. Bu, resimlerimde derinlik ve farklı katmanlar oluşturmama yardımcı oluyor. Resimlerime bir hikaye anlatmaya yardımcı olacak bir konu, kano yapan veya yürüyüş yapan bir kişi eklemeyi seviyorum. Bu, manzaranın ne kadar muhteşem olduğunu göstermek için macera duygusu ve ölçek duygusu eklemeye yardımcı olabilir. Bu görüntüler, izleyiciye her zaman aynı hissi vermeyen boş bir manzara yerine benimle bu inanılmaz yerdeymiş gibi hissettiriyor.”

Oaxaca Mexico Tiffany Nguyen
Oaxaca, Meksika. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

Tür ne olursa olsun, tüm fotoğrafçılar için hikaye anlatımında sinematik bir görünüm oluşturmak ve nesnenizi arka plandan ayırmak için alan derinliğini kullanmaktan daha önemli hiçbir öğe yoktur. Yakın zamana kadar bu, çoğunlukla bir görüntünün ne kadar bokeh veya arka plan bulanıklığına sahip olacağını belirlemek için diyafram açıklığını kullanan kamerayla gerçekleştiriliyordu. Lightroom’un Firefly destekli Lens Bulanıklığı sayesinde fotoğrafçılar, görüntüyü geliştirmek için lens bulanıklığı ekleyebilir.

Nguyen, “Bana göre bu, Generative Remove kadar heyecan verici” diyor. “Lens bulanıklığı hikaye anlatımının çok kritik bir parçası ve artık fotoğrafçılıkta hikaye anlatma tarzıma en uygun lens bulanıklığı ayarlarını yapabiliyorum. Kullandığım ekipman hakkında endişelenmeme gerek yok. iPhone’um yeni olsa bile, nesnemi arka plandan ayıracak derinlik oluşturmak için bokeh ekleyebileceğimi biliyorum. Lens bulanıklığı hafif de olsa görüntüyü daha ilgi çekici hale getirir. Bana göre, iyi yerleştirilmiş mercek bulanıklığı, o kadar da ilgi çekici olmayan, düz hissi veren bir görüntü yerine farklı türde bir hikaye yaratıyor.”

Alaska Train
Alaska. Yapay Zeka destekli Lens Bulanıklığı kullanılarak Lightroom’da düzenlendi.

Nguyen, aracın yalnızca yakın konuların yer aldığı fotoğraflar için kullanışlı olmadığını vurguluyor. Çoğu fotoğrafın seçici olarak uygulanan bir miktar mercek bulanıklığıyla iyileştirilebileceğini söylüyor. “Biraz mercek bulanıklığıyla yeniden düzenlemekten heyecan duyduğum sayısız manzara fotoğrafım var. Bu, izleyicinin gözünün sahnenin en önemli yönüne yönlendirilmesine yardımcı olacaktır. Mercek bulanıklığını kullanarak anlatıyı yönlendirmeye yardımcı olabilirsem, bu beni daha iyi bir hikaye anlatıcısı yapar. Bu araçla olasılıklar sonsuzdur.”

Big Sur Tiffany Nguyen
Big Sur, Kaliforniya. Yapay Zeka destekli Lens Bulanıklığı kullanılarak Lightroom’da düzenlendi.

Eğitimli bir diş hekimi olmasına rağmen Nguyen’in fotoğrafçılığı o kadar popüler hale geldi ki, fotoğrafçılık kariyerine odaklanmak için diş hekimliğini geride bıraktı. Sony, BMW, Amazon, United Airlines ve Apple gibi şirketlerden oluşan etkileyici bir müşteri listesine sahip olan Nguyen, yılın büyük bölümünde evinden uzakta. Yakın zamana kadar Nguyen, fotoğraflarının çoğunu Mac bilgisayarındaki Lightroom Classic uygulamasında düzenlerken buldu. Lightroom mobile’daki gelişmelerle birlikte Nguyen’in iş akışı değişti.

“Seyahat ederken bilgisayar başında vakit geçirmektense sahada vakit geçirmeyi tercih ediyorum, bu nedenle günlerce dizüstü bilgisayarımı açmadan geçirmek benim için alışılmadık bir durum değil. E-posta göndereceğim, sosyal medyada paylaşım yapacağım ve telefonumdaki fotoğrafları düzenleyeceğim. Lightroom Mobile kullanıcı arayüzü sezgisel ve kullanımı kolay; düzenleme süreci baştan sona akıyor” diyor.

Nguyen şöyle devam ediyor: “Takipçilerimin maceramı takip edebilmesi için Instagram’da gerçek zamanlı hikayeler paylaşmayı seviyorum.” “Gerçek zamanlı fotoğraflar yayınlayarak hikaye anlatımıma katkıda bulunmak mantıklı geliyor. RAW dosyasını Sony A1 cihazımdan telefonuma gönderiyorum, Lightroom Mobile’da açıyorum ve güçlü yeni Firefly AI özellikleri, Generative Remove ve Lens de dahil olmak üzere masaüstü uygulamasında yaptığım düzenlemelerin neredeyse tamamını uygulayabiliyorum. Bulanıklık.”

Glacier National Park Tiffany Nguyen
Glacier Ulusal Parkı, Montana. Yapay Zeka destekli Lens Bulanıklığı kullanılarak Lightroom’da düzenlendi.

Nguyen, bu hızlı düzenlemelerin Instagram başarısının önemli bir parçası olduğunu düşünüyor.

“Benim için sosyal medya tamamen paylaşımdan ibarettir” diye devam ediyor. “Bir seyahatten eve döndüğümde, sevdiğim fotoğrafların sabit diske gömülmesi kolaydır. Bunları düzenlediğimde o anların heyecanı azaldı ve artık paylaşma ihtimalim azaldı. Hareket halindeyken hızlı ve etkili bir şekilde düzenleme yapabilmek, sosyal medyayı kullanma şeklimi tamamen değiştirdi ve bunun daha iyiye doğru olduğuna inanıyorum.”

Nguyen, on yıl önce fotoğrafçılık yolculuğuna ilk başladığından bu yana kullanıma sunulan gelişmiş düzenleme araçlarına rağmen, elle düzenleme yapmayı ve görüntülerinin canlandığını görmeyi hâlâ seviyor.

“Düzenlemenin daha hızlı hale gelmesinden mutlu olsam da, görüntülerimle yabani otların derinliklerine inmeyi ve onları benzersiz bir şekilde bana ait hale getirmeyi seviyorum. Klon damgasını ve iyileştirme aracını hâlâ toz lekeleri, uzaktaki insanlar ve diğer küçük işler için kullanıyorum. Ancak karmaşık bir arka planda daha büyük bir nesneyle karşılaşırsam Firefly Generative Remove aracının elimde olduğunu biliyorum. Düzenlememin hiçbir zaman benim yerime yapılmasını istemiyorum, ancak düzenlemeyi daha hızlı, daha kolay ve çoğu zaman daha iyi hale getiren araçların mevcut olmasını seviyorum.”

Thailand Tiffany Nguyen
Tayland. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

Nguyen, yapay zekanın sağladığı avantajlara rağmen sanatçıların daha iyi fotoğrafçılar olmalarına yardımcı olacak bir araç olduğunu vurguluyor. Sonuçta fotoğraflar aracılığıyla hikaye anlatma sorumluluğu hala fotoğrafçıların kendilerine düşüyor.

“Bir kişinin olacağı fotoğrafçı türü, onun becerilerine, yaratıcılığına, adanmışlığına ve öğrenmeye ve gelişmeye devam etme becerisine bağlıdır. Yapay zeka, muhteşem dağ zirveleriyle çevrili inanılmaz bir dağ gölüne doğru 19 kilometre yürüyüş yapmayacak. Yapay zeka kompozisyonunuzu bulamayacak. Yapay zeka hikayeyi anlatmaya yardımcı olacak ön plan unsurlarını bulamayacak. Ve en önemlisi, yapay zeka yaratıcılığınızın yerini almayacak. Yapay zeka, yaratıcı vizyonumuzu hayata geçirmemize yardımcı olan ek bir araçtır.”

Scotland Tiffany Nguyen
İskoçya. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

Ayrıca Nguyen, Firefly AI araçlarının düzenleme sürecine heyecanı geri getirdiğini söylüyor. “Dürüst olmak gerekirse çok eğlenceli” diye haykırıyor. “Geratif Kaldırma’yı kullanmak için bir nesne seçmek akıllara durgunluk veriyor ve onun yerine ne koyacağını bilmiyorsunuz. Ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir değil üç farklı Üretken Kaldırma seçeneği elde edersiniz. Her zaman etkileyici oluyorlar, bu yüzden düzenleme sürecime eğlenceli bir katkı oldu.”

Cuba Tiffany Nguyen
Küba. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

Generative Remove, Nguyen’in daha önce sahip olmadığı fotoğrafları çekerek kendine meydan okumasına olanak tanıyor.

“Bazen kendimi o kadar kaotik, o kadar çok dikkat dağıtıcı şeyin olduğu sahnelerin içinde buluyorum ki, fotoğraf bile çekmiyorum. Şimdi bu fotoğrafı, istenmeyen dikkat dağıtıcı unsurları ne kadar iyi ortadan kaldırabileceğimi görmek için kendime bir meydan okuma olarak çekeceğim. Benim için bu, çekimlerime başka bir keyif katmanı ekledi; çünkü artık her zaman kaotik bir sahneyi gözüme daha hoş hale getirme ve fotoğrafçılık tarzıma daha uygun hale getirme olasılığım var.”

Nguyen, Firefly AI’nın ilerlemesinin ve Lightroom ekosistemine dahil edilmesinin tüm fotoğrafçılar için bir kazanç olduğunu söylüyor. “Benim gibi fotoğraf çekme sanatını seven bir fotoğrafçı için Firefly AI’nın teknolojik gelişmeleri daha fazla sanat yaratmamı sağlıyor. İş akışım daha hızlı olursa seyahat etmek için daha fazla zamanım olur. Seyahat etmek için daha fazla zamanım varsa, kamera arkasında içerik oluşturmaya daha fazla zamanım olur. Ve en önemlisi, kamerayı bir kenara bırakıp kendimi başka türlü asla yaşayamayacağım daha inanılmaz deneyimlere kaptırmak için daha fazla zamanım var.”

A frame Tiffany Nguyen
Idyllwild, Kaliforniya. Lightroom’da Generative Remove kullanılarak düzenlendi.

Tiffany Nguyen’den daha fazlasını web sitesinde ve Instagram‘da bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.