Fotoğraf Projeleri

Tariq Zaidi : Kuzey Kore

Tariq Zaidi : Kuzey Kore
Sokak sahnesi, Hoeryong, Kuzey Hamgyong Eyaleti.

Her günün sonunda, Kuzey Koreli yetkililer Tariq Zaidi’nin çektiği tüm fotoğrafları inceliyor, onaylamadıkları fotoğrafları siliyordu. Ancak Zaidi, münzevi devletin içinden herhangi bir görüntü yakalayabildiği için şanslıydı.

Her yıl Çinli olmayan yalnızca 5.000 turistin Kuzey Kore’yi ziyaret ettiği tahmin ediliyor ve Kovid-19 salgını, sosyalist devletin asma köprüyü tamamen kaldırmasına neden oldu. Ancak Zaidi, Kovid’den önce iki kez ziyaret ettiği için şanslıydı ve “bu olağanüstü durumda sıradan olanı keşfetmek” istediğini söyledi.

Bununla birlikte, Kuzey Kore hakkında keşfettiği ve gördüğü şey, yalnızca her zaman yanında olan iki rehberinin belgelemesine izin verdiği şeylerdi.

Londra merkezli Zaidi, “Rehberler sık ​​sık resimlerimi görmeyi talep etti ve bu da kabul edilemez buldukları resimlerin derhal silinmesine yol açtı” diye açıklıyor.

“Çekilen fotoğrafları değerlendirdiler ve hangilerinin atılması gerektiğini tavsiye ederek yüksek kaliteli görüntülerin korunmasının önemini vurguladılar. ‘İyi fotoğraflar’ elde etme konusundaki ısrarları beni eğlendirdi ve fotoğrafçılığımda gelişme sözü vermemi sağladı.”

08 zaidi north korea rgb
İnsanlar Ulim Şelalesi yakınında piknik öğle yemeği yiyor. Ulim Şelaleleri, şelalelerin gürleyen sesinin dört kilometrelik bir yarıçapa yayılması nedeniyle adını Korece yankı veya titreşim kelimesinden almıştır.
09 zaidi north korea rgb
Pyongyang’daki Juche Idea Kulesi’nden alınan şehir manzarası. Parti Kuruluş Anıtı resmin sağ üst kısmında görülebilir. Anıt, bir işçinin, bir çiftçinin ve bir aydının ele geçirdiği çekiç, orak ve fırçayı tasvir ediyor.
10 zaidi north korea rgb
Okul kızları. Pyongyang.

Kuzey Koreli yetkililer, Zaidi’nin küresel normlara uygun olduğunu söylediği orduyla ilgili fotoğraf çekmesini yasakladı.

“Ayrıca bireylerin tek başına fotoğraflanmasını teşvik etmediler ancak grup çekimlerine izin verdiler” diye ekliyor.

“Hareket halindeki araçların sokak manzaralarını yakalayan pek çok fotoğraf hareketli olarak çekildi. Buna karşılık Bilim Merkezi gibi yetkili yerler ve resmi anıtlar rehber eşliğinde fotoğraflandı.

“Özellikle kılavuzlar resimlerimi sürekli olarak inceledi ve belirli silme işlemleri talep etti. Askeri olmayan içeriğin silinmesi sorulduğunda mükemmelliğe olan bağlılıklarını vurguladılar: ‘Yalnızca mümkün olan en iyi fotoğrafları çekmenizi istiyoruz – lütfen yalnızca iyi fotoğraflar çekmeye çalışın.’ Bu cevap yüzümde bir gülümsemeye neden oldu.”

07 zaidi north korea rgb
Ulim Şelalesi ile Hamhung arasındaki yol üzerinde insanlar nehir kıyısında araba yıkıyor ve çakıl topluyor.
06 zaidi north korea rgb
Askeri üniformalı bir adam, Wonsan yakınlarında sahile gidenleri izliyor.
03 zaidi north korea rgb
Kumgang Dağı’ndaki Kumgangsan Oteli’nin lobisinde kapıcı ve kadın. Otel, Kuzey ve Güney Koreli aileler arasındaki yeniden birleşme toplantılarının yapıldığı yerdir. Mt Kumgang Turist Tesisi.
02 zaidi north korea rgb
Mansudae Büyük Anıtı. Başkan Kim Il Sung ve Lider Kim Jong Il’in Pyongyang şehir merkezindeki devasa bronz heykeli. Görüntü, Kurtuluş Günü’nden bir gün önce, askeri personelin liderlere çiçek bırakmak için anıtı ziyaret ettiği sırada çekilmiş. Kurtuluş Günü, Kuzey Kore’nin 2. Dünya Savaşı’nın sonunda Japonya’dan kurtuluşunu kutlayan en önemli günlerden biridir.

Kuzey Kore’ye vardığında Zaidi, münzevi ülkeye girmeden önce ekipmanını incelettirdi ve belgelendirdi. Daha sonra, Çin sınırındaki Dandong’u ziyaret ederek güneydeki Askerden Arındırılmış Bölge’ye kadar tüm Kuzey Kore’yi dolaştı.

Fotoğrafçı, kamerasını kaldırdığında karışık tepkiler almasına rağmen insanların sıcakkanlı ve konuksever olduğunu söylüyor.

“Çocuklar genellikle fotoğraf çekmemden memnundu ve yetişkinler birkaç dakika kibarca sorduktan sonra fotoğraf çekmeme izin verdiler, ancak bu nerede olduğumuza bağlıydı” diyor.

“Örneğin metroda kameramı insanlara doğrulttuğumda hepsi fotoğraflarının çekilmesinden kaçınmak için utangaç bir şekilde başlarını eğiyorlar. Bunun kültürel farklılıklardan mı, utangaçlıktan mı, yoksa kamera kültürünün eksikliğinden mi kaynaklandığından emin değilim. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ben de fotoğrafının çekilmesini isteyenleri fotoğrafladım, istemeyenlere de saygı duydum.”

12 zaidi north korea rgb
Kız, Kuzey Hamgyong Eyaleti, Chongjin, Chongnam Anaokulunda çello çalıyor.
01 zaidi north korea rgb
Sariwon’daki Migok Kooperatif Çiftliği’ndeki bir çiftçinin evinde madalyalarla süslenmiş bir ceket asılı.
04 zaidi north korea rgb
Grand People’s Study House’un giriş muhafızları arasında özel bir an. Grand People’s Study House, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da bulunan merkezi kütüphanedir.
11 zaidi north korea rgb
Pyongyang’daki Mangyongdae Okul Çocukları Sarayı’nda çizim dersi.

Zaidi, Kuzey Kore’yi ilk kez 2017’de, süresiz olarak ertelenene kadar bir bira festivaline katılmayı ve fotoğraflamayı planladığında ziyaret etmişti. Ancak Kuzey Kore’deki günlük yaşamın mümkün olduğunca çoğunu yakalayan yapılandırılmış ziyaretini benimsedi ve bunu şu anda Kuzey Kore: Halkın Cenneti başlıklı bir kitapta yayınladı .

“Kuzey Kore’de geçirdiğim süre boyunca tanık olduklarımı, gösterilenleri, duyduklarımı ve hissettiklerimi elimden geldiğince belgelemeye çalıştım” diyor.

“Amacım, Kuzey Kore’de faaliyet göstermenin sınırlamaları göz önüne alındığında okuyuculara kapsamlı ve sürükleyici bir deneyim sunmak. Artık kişinin bakış açısını oluşturmak benim çalışmalarımla ilgilenenlere düşüyor.”

Zaidi’nin çalışmalarının daha fazlası Instagram , Facebook ve web sitesinde.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.