Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Yılın Samanyolu Fotoğrafçısı 2024’den 15 Güzel Fotoğraf

Capture the Atlas, dünyanın dört bir yanındaki fotoğrafçıların en iyi Samanyolu fotoğraflarının sergilendiği yedinci, Yılın Samanyolu Fotoğrafçısı fotoğraf yarışmasının 25 kazananının açıklandığını açıkladı

SanalSergi, 25 kazanan arasından 15’ini, her görselin kısa bir açıklamasıyla birlikte bu makalede yer almak üzere seçti. 25 görüntünün tamamı Capture the Atlas’ta görüntülenebilir.

Tom Rae’den ‘Yıldırım Gölü’

Tom Rae bu güzel görüntüyü Yeni Zelanda’daki Cook Dağı Ulusal Parkı’nda yakaladı. Aoraki/Mount Cook dağı, Rae’nin bölgedeki “ender dağ hava koşulları” olduğunu söylediği kış karlarıyla kaplı.

Fotoğrafçı şöyle açıklıyor: “Göle ulaştığımda, ortaya çıkan manzara bana sanki başka bir gezegene inmişim gibi hissettirdi.” “Dünyanın bu inanılmaz bölgesini belgelemek için harcanan birçok gece arasında bu gece benim için öne çıkıyor.”

Yılın Samanyolu Fotoğrafçısı 2024'den 15 Güzel Fotoğraf
Tom Rae’den ‘Yıldırım Gölü’

Rae şöyle devam ediyor: “Görüntüde mavi-mavi buzul gölündeki buzdağları, gökyüzünü boyayan kırmızı hava parıltısı ve Samanyolu’ndaki milyarlarca yıldızın parıltısı yer alıyor; ötedeki enginliğe bir bakış.”

Rae, görüntünün devasa bir panorama ve odak yığını olduğunu, gökyüzünün 17 ayrı fotoğraftan oluştuğunu ve ön planın 18 kare kullanılarak oluşturulduğunu açıklıyor. Rae, astrofotografi için değiştirilmiş bir Nikon Z6 kamera kullandı.

Lorenzo Ranieri Tenti’nin ‘Aslan İni’

Fotoğrafçı Lorenzo Ranieri, tüm öğleden sonrasını Şili’deki Atacama Çölü’nde potansiyel Samanyolu fotoğraf kompozisyonları arayarak geçirdi. Sonunda tehlikeli dağ aslanı bölgesinde bulunan bunu buldu.

THE LIONS DEN – LORENZO RANIERI TENTI
Lorenzo Ranieri Tenti’nin ‘Aslan İni’

“Bölge küçük hayvanların kemikleri ve önemli büyüklükteki ayak izleriyle doluydu, bu da tipik olarak barışçıl koyunlarla ilişkilendirilmeyen yaban hayatının varlığına işaret ediyordu. Geceyi orada geçirmek kuşkusuz biraz sinir bozucuydu ama böylesi bir güzelliği fotoğraflama fırsatı buna değdi” diyor Ranieri.

Rae’nin yukarıdaki çekimi gibi Ranieri de bir panorama hazırladı. Bu durumda, gökyüzü 35 mm odak uzaklığında birkaç karede çekilmiş, ön plan ise 14 mm’de çekilmiş ve odak istiflenmiştir.

Yuri Beletsky’nin ‘Yıldızların Altındaki Mavi Lagün’ adlı eseri

Bu, Atacama Çölü’nde çekilmiş başka bir fotoğraf, ancak bu kez fotoğrafçı Yuri Beletsky tarafından.

BLUE LAGOON – YURI BELETSKY
Yuri Beletsky’den ‘Yıldızların Altındaki Mavi Lagün’

“Bu manzarayı Şili’deki Atacama Çölü’nün uzak yerlerinden birinde yakaladım. Beletsky, Galaktik Merkez zaten gökyüzünde yükseklerde parlıyordu ve Zodyak ışığı onu sağda güzel bir şekilde tamamlıyordu. “Mavi renk gökyüzündeki yıldızlar kadar gerçekti ve sahneye büyülü bir dokunuş katıyordu. Kesinlikle inanılmaz bir deneyimdi!”

Bu da başka bir panoramik görüntü, ancak yalnızca üç kareden oluşuyor; yıldızların takip edildiği iki gökyüzü ve bir ön plan görüntüsü.

Rachel Roberts’ın ‘Blöf Kulübesi’

Rachel Roberts bu panoramik görüntüyü Yeni Zelanda’daki Mungo Nehri Vadisi’nde yakaladı.

“Sadece zorlu bir yürüyüşle ya da helikopter uçuşuyla ulaşılabilen bu bölgeye gelmeyi hiç düşünmedim çünkü başka bir kulübede farklı bir çekim planlamıştım. Ancak, hedeflediğim yerde havanın kapanması ve herhangi bir yedekleme planının olmaması nedeniyle, o akşam açık gökyüzü için en iyi noktayı seçmesi konusunda helikopter pilotuna güvendim,” diye açıklıyor Roberts. “Neyse ki, beni hayal kırıklığına uğratmadı ve gezegenin en karanlık yerlerinden birinden kulübenin üzerinde heybetli bir kavis çizen Samanyolu’nu yakalamayı başardım.”

BLUFF HUT – RACHEL ROBERTS
Rachel Roberts’ın ‘Blöf Kulübesi’

Julien Looten’den ‘Atmosferik Havai Fişekler’

Fransa’daki bir ortaçağ kalesinin eteğinde çekilen bu 180 derecelik panorama, olağanüstü bir hava aydınlığı gösteriyor.

Looten, “Bu doğal olay, atmosferin üst kısmındaki kimyasal reaksiyon nedeniyle kemilüminesans olarak bilinen soluk ışık yayarak meydana geliyor” diye açıklıyor.

ATMOSPHERIC FIREWORKS – JULIEN LOOTEN
Julien Looten’den ‘Atmosferik Havai Fişekler’

Geniş açılı panorama, soldan sağa Sirius ve Orion takımyıldızını, Mars’ı, Pleiades’i, Kaliforniya Bulutsusu’nu, Cassiopeia’yı, Perseus’un çift kümesini ve Andromeda’yı gösteriyor. Görüntü, toplamda yaklaşık bir saatlik pozlama süresine sahip 40 çekimden oluşuyor. Looten, astro-modifiye edilmiş bir Canon EOS 6D DSLR kullandı.

Marcin Zajac’ın ‘Çöl Çiçeği’

Marcin Zajac, kır çiçeklerinden, ünlü “Üç Kız Kardeş” kapüşonlularından ve güzel Samanyolu kemerinden oluşan bu güzel manzarayı yakalamak için Utah’taki Goblin Vadisi Eyalet Parkı’na gitti.

DESERT BLOOM – MARCIN ZAJAC
Marcin Zajac’ın ‘Çöl Çiçeği’

Gökyüzü dört dakika boyunca birden fazla görüntüyle çekildi (tabii ki yıldız takipli) ve ön plan odak yığılmış bir kompozit.

‘Caradhras – Vršič Geçidi Üzerindeki Samanyolu Kemeri’, Matej Mlakar

Bu ilham verici sahne Slovenya’nın kuzeybatısındaki Julian Alpleri’ndeki bir dağ geçidinde çekildi. Fotoğrafçıya göre, Slovenya’daki en yüksek geçit Yukarı Carniolo’yu Slovenya kıyısındaki Trenta Vadisi’ne bağlıyor.

“Sezonun muhtemelen son kış Samanyolu kemerini karla kaplı zirvelerin üzerinde yakalamak istediğimi biliyordum ve bu konum, Vršič Geçidi’ne doğru giderken bir tür son dakika fikriydi. Bazen biraz daha spontane olmanın faydası oluyor” diye açıklıyor Mlakar.

CARADHRAS – MILKY WAY ARCH ABOVE VRSIC PASS – MATEJ MLAKAR
‘Caradhras – Vršič Geçidi Üzerindeki Samanyolu Kemeri’, Matej Mlakar

Mlakar, gökyüzündeki güzel pembe hidrojen emisyonlarını yakalamak için H-alfa ile değiştirilmiş bir Nikon Z6 aynasız fotoğraf makinesi ve 12 nanometrelik bir H-alfa klipsli filtre kullandı.

Rositsa Dimitrova’dan ‘Çiçek Açan Şişe Ağacı’

Rositsa Dimitrova, Yemen’in ücra bir adası olan Sokotra’da dikkat çekici derecede karanlık gökyüzünün ve ikonik şişe ağaçlarının tüm avantajlarından yararlandı.

“Sokotra’yı ziyaret etmek bir rüyanın gerçekleşmesiydi; birkaç yıldır yapılacaklar listemin başında yer alıyordu. Sokotra’daki gece gökyüzü, karanlık gökyüzü ölçeğinde Bortle 1 olarak kategorize edilir – alabileceğiniz en karanlık. Ama gerçekten nefesimi kesen sadece karanlık gökyüzü değildi, uzaylı görünümlü ön planlardı” diyor Dimitrova. “Sokotra’nın muhteşem şişe ağaçları özellikle çiçek açtığında çok güzel. Şubat ve Mart aylarında yalnızca birkaç hafta çiçek açarlar ve bu, tekrar tekrar deneyimlemek isteyeceğiniz büyüleyici bir manzaradır.”

BLOOMING BOTTLE TREE – ROSITSA DIMITROVA
Rositsa Dimitrova’dan ‘Çiçek Açan Şişe Ağacı’

Ayrıca bunu 11 haftalık hamileyken çekti ve “tüm gece kamp yapmanın ve çekim yapmanın” oldukça yorucu olduğunu itiraf etti. “Fakat tüm zorluklar kesinlikle buna değdi” diye ekliyor.

“Şimdi iki kızımı bir gün Sokotra’ya götürmeyi hayal ediyorum; asla ama asla unutamayacakları bir deneyim için.”

John Rutter’ın ‘Mungo Rüya Zamanı’

John Rutter bu kompozit görüntüyü Avustralya’nın Yeni Güney Galler kentindeki Mungo Ulusal Parkı’nda çekti.

MUNGO DREAMTIME – JOHN RUTTER
John Rutter’ın ‘Mungo Rüya Zamanı’

Rutter şöyle açıklıyor: “Mars’a benzeyen bu manzara, Afrika dışındaki en eski insan kalıntılarını barındıran Antik Mungo Gölü’nün kıyılarıdır; tüm insanlık için önemli bir yer.”

“Uzak konumu ona bir Bortle 1 gökyüzü kazandırıyor ve bir zamanlar ilk Avustralyalıların durduğu yerde durmanıza ve 100.000 yıl önce gördükleri gökyüzüne bakmanıza olanak tanıyor. Kurak, rüzgârın yonttuğu manzaranın ve el değmemiş gökyüzünün güzelliği, yalnızca bu bölgenin zengin tarihi tarafından gölgede bırakılıyor.”

Mihail Minkov’dan ‘Hayatın Kibri’

Bazı SanalSergi okuyucuları Mihail Minkov‘un adını hatırlayacaktır çünkü onun çalışmaları sitede birçok kez yer almıştır. Minkov bu çekim için Ürdün’deki Wadi Rum Çölü’ne gitti.

THE VANITY OF LIFE – MIHAIL MINKOV
Mihail Minkov’dan ‘Hayatın Kibri’

“Bu çekimin arkasındaki konsept, evrenin enginliği ile insanlığın minicik doğası arasındaki keskin zıtlığı vurgulamaktır. Kompozisyon, izleyicinin dikkatini kasıtlı olarak küçük bir figüre çekerek evrenin büyük şemasındaki önemsizliğimizi vurgularken, görkemli Samanyolu çekirdeği arka plana hakim oluyor,” diye açıklıyor Minkov.

“Gece gökyüzünü yakalamak için dışarı çıktığımda, varlığım için tevazu ve şükran duygusuyla doluyorum. Sanki sorunlarım onunla karşılaştırıldığında azalıyor ve aileme duyduğum büyük sevgiyi ve hayatın güzelliğini hatırlatıyor, geri kalan her şeyin önemsiz görünmesini sağlıyor.”

Brandt Ryder’ın ‘Lupin Düşleri’

2022-2023 kışında Doğu Sierra Dağları’nda rekor miktarda su vardı ve bu da dikkate değer bir süper çiçeklenme olayıyla sonuçlandı. Fotoğrafçı Brandt Ryder tüm avantajlardan yararlandı ve geçen Mayıs ayında bu muhteşem görüntüyü yakaladı.

Ryder, “İzleyiciyi karla kaplı Sierra ve üzerinde yükselen Samanyolu’nun çerçevelediği mor çiçeklerden oluşan bir denizin içine taşıyacak bir görüntü yaratmak istediğimi biliyordum” diye açıklıyor.

LUPINE DREAMS – BRANDT RYDER
Brandt Ryder’ın ‘Lupin Düşleri’

“Bu nokta özel olmasına rağmen, bu görüntüyü gerçekten yücelten şey, bu gece yakaladığım gece gökyüzündeki inanılmaz renk örtüsüydü. Bu fotoğrafa her baktığımda hâlâ o çiçeklerin kokusunu alabiliyorum ve anında bu özel yere ve özel insanlarla geçirdiğim zamana taşınıyorum,” diye devam ediyor fotoğrafçı.

Ryder, gökyüzüne yönelik görüntüleri yakalamak için astro-modifiye edilmiş Sony a7 III’ü, ön plan kompozitini oluşturmak için ise a7 IV’ünü kullandı.

Franceso Dall’Olmo’dan ‘Açık Bir Karşılama’

Fotoğrafçı Franceso Dall’Olmo, “Bu, Patagonya’da çektiğim ilk fotoğraftı” diyor. Sağlam bir ilk izlenim bırakmaktan bahsedin!

Bölge soğuk ve yağışlı koşullarla tanınırken, fotoğrafçıya üç gün boyunca açık gökyüzü sunuldu. Bulutlu gökyüzü güzel gün doğumları ve gün batımları yaratsa da, inanılmaz Samanyolu kemerini fotoğraflarken açık gökyüzünün yerini hiçbir şey tutamaz.

A CLEAR WELCOME – FRANCESCO DALLOLMO
Franceso Dall’Olmo’dan ‘Açık Bir Karşılama’

Maximillian Höfling’in ‘Tajinaste’ adlı eseri

Fotoğrafçı Maximilliam Höfling bu muhteşem sahneyi Kanarya Adaları’ndaki Tenerife’de yakaladı.

Höfling, “Yaklaşık 2000 metre yükseklikte yer alan Teide Milli Parkı’nda, şehir ışıklarını koruyan alçak bulutlar sayesinde ışık kirliliğini en aza indiren açık gökyüzü neredeyse garantidir” diye açıklıyor.

THE TAJINASTE – MAXIMILIAN HOFLING
Maximillian Höfling’in ‘Tajinaste’ adlı eseri

“Astrofotoğrafçılıktaki öncelikli amacım gece gökyüzünün görünür yıldızların ötesindeki gizli güzelliğini ortaya çıkarmaktır. Galaksimiz Samanyolu’nu tüm görkemiyle sergileme konusunda özellikle tutkuluyum. Samanyolu’nun büyüleyici parlaklığını Tenerife’nin gece gökyüzünün el değmemiş fonunda yakalayan bu fotoğrafın etkileyici bir şekilde bu amaca ulaştığına inanıyorum.”

Kompozit görüntü, astromodifiye edilmiş Sony a7S ve standart a7 III’ün yanı sıra Sigma 24-70mm f/2.8 ve 35mm f/1.4 lensler kullanılarak çekildi.

Baillie Farley’den ‘Gökkuşağı Vadisi’

Fotoğrafçı Baillie Farley, Orta Avustralya Taşrasında bu kompoziti oluşturmak için gökyüzü için 70 kare ve ön plan için 24 fotoğraf çekti.

Farley, “Bu görüntü, Güney Samanyolu’nun renkli kumtaşı kayalarından oluşan dikkat çekici bir oluşumun üzerinde zarafetle uzandığı Rainbow Vadisi Koruma Rezervi’ndeki nefes kesen manzarayı yakalıyor” diyor. “Bu alan, canlı renk tonları ve büyüleyici bir manzara yaratan çarpıcı jeolojik oluşumlarıyla benzersiz bir çekicilik yayıyor.”

RAINBOW VALLEY – BAILLIE FARLEY
Baillie Farley’den ‘Gökkuşağı Vadisi’

Benjamin Barakat’ın ‘Ardıç Ana’sı

Bu yılki yarışmanın bir diğer tanıdık ismi ise Benjamin Barakat.

Bu ödüllü çekim için Barakat, Umman’daki Jebel Shams’taydı.

MOTHER JUNIPER – BENJAMIN BARAKAT
Benjamin Barrakat’ın ‘Ardıç Ana’sı

“Ardıçın bilgeliği, binlerce yıl boyunca bükülüp yontulmuş, zamanın tahribatına ve sayısız engele dayanmış yaşlı köklerinde kendini gösterir. Zamanın sürekli değişen gelgitlerinin ortasında değişmeyen bir şey kalıyor: Gece gökyüzü ve Samanyolu ile olan derin bağlantısı. Yolları iç içe geçip birleşiyor ve mükemmel bir hizalanmayla sonuçlanıyor. O kaçınılmaz olayda kendimi ardıç dallarının altında, yukarıdaki kozmik dansa bakarken, gecenin sessizliğinde onun özünü yakalarken buldum,” diye açıklıyor Barakat.

Barakat bu kompozit görüntüyü Sony a7 IV ve Sony 12-24mm f/2.8 G Master lensini kullanarak çekti.

Daha Güzel Samanyolu Fotoğrafları

Bu yılın muhteşem kazanan görüntülerinin geri kalanı Capture the Atlas’ta görülebilir. Yarışmanın gelecek yılki edisyonunu kazanmak isteyen fotoğrafçılar, SanalSergi’ninAstrofotografi: En İyi Kılavuz ” kılavuzuna göz atmalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.