Teknoloji

Microsoft, Yeni Surface Dizüstü Bilgisayarının AI Destekli Mac’in Sonu Olduğuna İnanıyor

Microsoft Yeni Surface Dizustu Bilgisayari

Microsoft, Pazartesi günü yeni Arm tabanlı Surface Dizüstü Bilgisayarını tanıtırken, rakipleriyle, yani Apple’ın popüler MacBook Air’iyle nasıl karşılaştırıldığına da bir o kadar dikkat edildi.

Microsoft’un yeni Surface Dizüstü Bilgisayarı, yapay zekaya büyük önem veren “şimdiye kadar üretilmiş en hızlı, en akıllı Windows PC’dir”. Bu güç, Qualcomm’un Snapdragon X Elite çipi sayesinde geliyor ve Microsoft, bu çipin, Apple’ın Arm tabanlı M çip serisine karşı ne kadar başarılı olduğunu gösterme konusunda özellikle istekli olduğunu kanıtladı.

Microsoft, bir basın bülteninde şöyle açıklıyor : “Azure Bulutumuzda çalışan büyük dil modelleriyle (LLM’ler) küçük dil modelleriyle (SLM’ler) uyum içinde çalışan Copilot+ PC’ler artık daha önce görülmemiş bir performans düzeyine ulaşabiliyor.” “Yapay zeka iş yüklerini çalıştırmak için 20 kata kadar daha güçlü ve 100 kata kadar daha verimliler ve sektör lideri yapay zeka hızlandırması sunuyorlar. Sürekli çok iş parçacığı performansında Apple MacBook Air 15″’den %58’e kadar daha iyi performans gösteriyorlar ve tüm gün pil ömrü sunuyorlar.”

Karşılaştırma özellikle yeni Surface Dizüstü Bilgisayarı, M3 çipli, 8 çekirdekli CPU ve 10 Çekirdekli GPU yapılandırmasına sahip 15 inç MacBook Air ile karşılaştırıyor.

Bununla birlikte MacBook Air, yeni Surface ile aynı fiyat olan 1.000 dolardan başlıyor ve bu model yalnızca M2’yi içeriyor. M3 çipli 13 inçlik modelin fiyatı 100 dolar, M3 çipli 15 inç MacBook Air’in fiyatı ise 1.300 dolar. MacBook Pro 1.600 dolardan başlıyor.

Böylece Yüzey ağırlığının üzerinde yumruk atabilecek gibi görünüyor. Her ne kadar bu kıyaslama, daha fazla birinci sınıf ekipman arayan yaratıcılara hitap etmese de, hobici tüketiciler için sağlam bir seçenek sunuyor; Microsoft hala arayı kapatmaya çalışsa bile.

Bizim düşüncemiz

Yeni Surface Pro’nun, Apple’ın üçüncü nesil M çipiyle yalnızca eşleşmekle kalmayıp aynı zamanda belirli bir kıyaslamada en iyisi olması kesinlikle etkileyici. Ancak fotoğraf düzenleme söz konusu olduğunda MacBook Air endişelenecek bir rakip değil. Büyük olasılıkla profesyonel fotoğrafçılar, daha güçlü bir masaüstü kurulumu olmasa da dizüstü bilgisayar için MacBook Pro’ya yönelecek.

Özellikle MacBook Pro serisi için kullanıcılar, Microsoft’un sunumu sırasında görülen M3’ü tercih edebilir veya M3 Pro ve M3 Max yongalarına geçiş yapabilir .

Surface Dizüstü Bilgisayar gerçekten en hızlı Windows PC ise, yaratıcılar bundan tamamen etkilenmeyebilir. Bununla birlikte, Microsoft’un donanım ve yazılım şirketleriyle olan güçlü ortaklıkları, onun gerçekten etkileyici bir performans elde etmesini sağlıyor.

Apple bile M3 çipinden sıkılmaya başlarken, Apple’ın M4 çipinin Surface karşısında nasıl bir performans sergilediğini görmek ilginç olacak. Yeni duyurulan iPad Pro zaten bir M4 yongası kullanıyor ve MacBook serileri de muhtemelen çok geride değil. Sonuçta Apple’ın MacBook Pro’yu iPad Pro’dan daha az güçlü bir çiple uzun süre bırakacağını düşünmek zor.

İnsanların bariz nedenlerden dolayı yeni Surface ve MacBook Air gibi daha düşük maliyetli dizüstü bilgisayarlara yöneldiğine şüphe yok ve tercih edilen işletim sistemi ne olursa olsun, talepkar fotoğrafçılar ve kameramanlar için bu kadar çok güçlü seçeneğin mevcut olması harika.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.