Teknoloji

Z9, Nikon’un Piyasaya Çıkardığı En Ucuz Pro Kamera mı?

Nikon, yakın zamanda duyurulan Z9‘un en üst düzey teknik özellikleri için haklı olarak övüldü . Aynasız uzay yarışını bir sonraki seviyeye taşıdı ve meşhur kamera ağacının genetik tepesinde oturmak için kaybedilen zemini yeniden kazandı. 5.500$ açıkça çok para olsa da, Z9 şirketin piyasaya sürdüğü en ucuz profesyonel özellikli kamera mı?

Nikon, en zorlu ortamlarda, en zorlu görevler için en yüksek teknik özelliklere göre tasarlanmış lider bir kamera üreticisi olarak kimliğini uzun süredir lanse etmektedir. Ve – gerçekten – uzayın sınırı yoktur . Bununla birlikte, zorlu görevler söz konusu olduğunda, ekipmanlarını günlük olarak kullanan ve kötüye kullanan, ancak diğer kameraların yapamayacağı çekimleri elde etmek için en iyi görüntü kalitesine ve teknik özelliklere ihtiyaç duyan çalışan foto muhabirlerini hedef aldı.

“Profesyonel özellikte” kamera, bu algılanan ihtiyaçtan doğdu ve zamanla, şimdi en pahalı raflarda bulunan en üst düzey modellere dönüştü. Özellikle bu modeller, mükemmel düşük ışık performansı ve en yüksek hassasiyette ve dayanıklılıkta yapı kalitesiyle birleştiğinde çok hızlı otomatik odak takibi ile hızlı çekim için tasarlanmıştır ve genellikle genişletilmiş pil kapasitesine sahip portre/manzara tutamaçları içerir.

Elbette bunların hepsinin bir bedeli var, ancak “o” çekimi yapmanız gerektiğinde, o zaman para, genel olarak, sorun değil.

Z9 açısından, Nikon bu gereksinimleri karşıladı ve ardından rakipleri için çıtayı yükseltti. Bunun temeli, entegre dikey tutuşa sahip, suya ve toza dayanıklı magnezyum alaşımlı şasidir. Bu, D6’ya benzer, ancak aynasız tasarımdan yararlanarak gövde artık %20 daha küçük.

Z9, Nikon'un Piyasaya Çıkardığı En Ucuz Pro Kamera mı?
Nikon Z9’un magnezyum alaşımlı kasası. Nikon’un fotoğrafı.

Gövde içi titreşim azaltma, mevcut olduğunda lens içi titreşim azaltma ile birleştirilir ve senkronize edilir, 6 durağa kadar sallanma telafisi sunar ve yerel ISO 64 ila 24.600 ile birleştirilir. Hızlı otomatik odaklama ve daha da önemlisi, nesne izleme (EyeAF dahil), onu en iyileriyle rekabet eder hale getirir ve -9.5 EV’ye kadar otomatik odaklamayı sağlayan “Yıldız Işığı” modunu içerir. Hızlı çekim bir gerekliliktir ve Z9, 1000’den fazla görüntü için ham olarak dikkate değer bir 20 fps’ye ulaşır ve JPEG’ler için 30 fps’ye ulaşabilir. Bunu, tümü tam otomatik odaklama ile 11 megapikselde 120 fps’ye kadar çıkarabilir.

Z9’un bu yüksek kare hızlarına ulaşmasını sağlayan şey, yerleşik yeni sensör ve işlemci ile mekanik deklanşörün şaşırtıcı şekilde kaldırılmasıdır. Mekanik panjurlar genellikle elektronik olanlardan daha hızlıdır; bunun nedeni, sensör tasarımının, özellikle yüksek çözünürlüklerle uğraşırken piksel verilerinin alınma hızını sınırlandırmasıdır. Nikon, herhangi bir sarmal deklanşör efektini azaltmaktan ve uygun bir flaş senkronizasyon hızını korumaktan emin olduğu noktaya kadar okuma performansını önemli ölçüde iyileştirmeyi başardı. Bu, güvenilirliği artıran ve maliyeti azaltan mekanik bileşenleri çıkarma avantajına sahiptir.

Ve maliyet açısından Nikon, çağdaşlarıyla oldukça rekabetçi: Z9, Sony Alpha 1 ve Canon EOS-1D X Mark III’ten 1.000 $ ve Canon EOS R3’ten 500 $ daha ucuz . Kendi Nikon D6’sından bile 1.000$ daha ucuz !

Nikon’un profesyonel teknik özellikler pazarına girişi, dünyayı F yuvalı, yüksek kaliteli Nikkor lenslerle ve o zamanlar ağız sulandıran bir teknik özellik ile tanıtan orijinal 1959 F ile başladı. 330 $ gibi düşük bir fiyata, hızlı bir 50 mm lens ile geldi ve Japonya’yı ve özellikle Nikon’u üst düzey kamera üreticilerinin haritasına sıkıca yerleştirdi.

nikon f slr from 1959 800x530 1
Nisan 1959’da tanıtılan Nikon F.
Fotoğraf Dnalor 01‘e aittir ve CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır.

Temel konsept bir süredir ortalıkta olduğu için SLR yeni değildi, ancak Nikon tüm önemli sorunları çözmeyi ve uygun fiyatlı bir tasarım üretmeyi başardı. En önemlisi, ilk günden itibaren dokuz lens, %100 vizör, ayna kilitleme, değiştirilebilir odaklama ekranları, 250 çerçeve arkası, yüksek yapı kalitesi, motor sürücüsü ve çeşitli vizör seçenekleri vardı.

Orijinal F yaklaşık on yıllık aralıklarla takip edildi ve otomatik pozlama ve otomatik odaklama gibi özelliklerin yanı sıra lens serisini genişletirken ünlü F-mount ile uyumluluğu koruyan artımlı iyileştirmeler getirdi.

F4 1988’de piyasaya sürüldüğünde bile , Fujix D1S-P‘nin dijital uçtan uca çekim sunan gelişiyle dijital bariyer çoktan aşılmıştı . Artık dijital değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi üretme yarışı başlamıştı ve Kodak ön plandaydı .

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, SLR, sonradan takılan dijital sensörle “donör” kabuk olarak kullanıldı. Kodak, önümüzdeki on yıl içinde hem Nikon hem de Canon SLR gövdeler kullandı, göz kamaştırıcı derecede pahalı olsa da iyi kabul edilen modeller üretti (DCS-100 bir F3 kullandı ve 20.000 dolara mal oldu!). Sektörü şaşırtacak şekilde Nikon, sıfırdan tek bir üretici tarafından üretilen bir DSLR olan D1’in 1999’da piyasaya sürülmesiyle herkesi yendi: çığır açıcıydı ve 5.500 dolardan pahalıydı.

nikon d1 dslr 800x643 1
Haziran 1999’da tanıtılan orijinal Nikon D1 DSLR.
Fotoğraf Ashley Pomeroy’a aittir ve CC BY 3.0 altında lisanslanmıştır.

D1H (3.100$) ve D1X (3.900$), Nikon’un “normal” çözünürlük ve “yüksek” çözünürlüklü modeller stratejisini başlattı, ardından D2H (3.200$) ve D2X (5.000$) geldi, ancak yerini Canon’a kaptırdı, bu da sadece sıçramakla kalmadı hızlı bir şekilde tam çerçeve bir sensöre dönüştürdü, ancak EOS montajının avantajlarından yararlanabildi. Nikon için belirleyici an, bir nesil atıcı toplayan gerçekten çığır açan bir kamera (ve özellikle etkileyici bir sensör) olan D3’ün (5.000 $) piyasaya sürülmesiyle geldi. Ayrıca, D3X’in dikkat çekici bir 8.000 $’a gelmesiyle fiyatı da artırdı.

Belki de D3’ün Ar-Ge’si meyvesini verirken, D4 (6.000 $), D5 (6.500 $) ve D6’daki (6.500 $) kademeli iyileştirmeler fiyatların dengelenmesi anlamına geliyordu. Bu nedenle Z9, üretiminde bazı önemli geliştirme maliyetlerini içermesi gereken şeyler için 5.500 $ ‘lık çok rekabetçi fiyatlı bir modeldir.

Tek tek kameraların fiyatları göz önüne alındığında, Z9 Nikon’un ürettiği en ucuz profesyonel özellikli model mi? Ne yazık ki, ürünlerin fiyatlarındaki yıllık artışın (veya enflasyonun) etkisi nedeniyle yalnızca piyasaya çıkış fiyatlarını karşılaştıramazsınız: F’nin 330 dolarlık fiyat etiketi Z9 ile karşılaştırılamaz! 1959’daki bir ürünün bugünün parasıyla ne kadar değerli olduğunu kesin olarak söyleyemezsiniz çünkü ürünler, maaşlar ve aslında ülkelerin hepsi zaman içinde farklı şekilde değişti, ancak bunu genel bir fiyat endeksi kullanarak tahmin edebiliriz.

Tüm Kentsel Tüketiciler için ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Tüketici Fiyat Endeksi’ni (1967) en iyi seçenek olarak seçtim ve ardından Nikon’un tüm profesyonel özellikli modelleri için 2020 eşdeğer fiyatlarını hesapladım. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, F (2.930 $), F6 (3.151 $), F2 (3.515 $) ve F3 (3.691 $) en ucuzu olarak geliyor. Film kameraları, tasarım ve üretim maliyetlerinin dijital eşdeğerlerinden daha düşük olması gerektiği anlamına gelen çok daha basit cihazlardır. Aslında, F ve F2, onları daha da ucuz hale getiren 50 mm’lik bir lens içeriyordu! Ayrıca F6’nın ne kadar ekonomik olduğunu da gösteriyor.

En ucuz dijital dijital D2H (4.501 $) ve D1H (4.531 $) oldu, ardından Z9 (5.500 $) onu gerçekten iyi fiyatlı bir Nikon modeli haline getirdi. Ölçeğin diğer ucunda, D3X 9.616 dolardan geliyor, onu yakından takip eden D1 8.545 dolardan ve ardından D5 7.009 dolardan geliyor. Bunların tümü, son on yılda 6.000-6.500 ABD Doları aralığındaki modellerin genel bir kümelenmesini göstermektedir.

nikon prices 800x511 1

Z9’un fiyatlandırması, üreticiler için kumda ilginç bir işarettir. Şüphesiz, özellikle Nikon ve Canon için piyasaya çıktığını gördüğümüz aynasız model yelpazesi için Ar-Ge’de büyük maliyetler harcanmıştır. Fiyatların sabit kalması veya hatta düşmesi, üreticilerin pazar payı kazanmak için çabalarken aşırı rekabet gücünü yansıtıyor.

Ayna kutusunun ve Nikon için mekanik deklanşörün çıkarılması, üretimle ilgili maliyetlerin bir kısmını azalttı, ancak bunlar diğer bileşen maliyetleriyle dengelenebilir.

Fiyatların sabit kalıp kalmayacağı henüz belli değil, ancak şu anda bir alıcı piyasası ve bunun Z9’dan daha iyi bir temsilcisi yok.


İmaj kredisi: Depositphotos‘dan lisanslı başlık kuruş fotoğrafı

Yoluyla
Mike Smith
Kaynak
PetaPixel
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu