Teknoloji

2021’de Görsel Teknolojiye Bir Bakış

Yarı açık, yarı kapalı statüsünde 2021, bir geçiş yılı olarak hatırlanacak: Sokağa çıkma yasağı, artan aşılar ve maskeler, yeni varyantlar, sona erdirme ve yeniden başlatma kısıtlamaları arasında bir erime potası. Ancak, çevrimiçi inovasyonun hızını yavaşlatmak için hiçbir şey yapmadı – tam tersi. Görsel teknoloji dönüm noktası bir yıl yaşadıysa, 2021 olabilir.

Kazananlar

Sentetik Medya

Yılın tüm büyük hikayeleri arasında en heyecan verici ve umut verici olanı sentetik medyadır. Yıllarca bunu öngördükten sonra, sonunda uygulanabilir, somut bir gerçeklik olarak ortaya çıktı. Çoğunlukla kendisi hakkında kimseyi kandırmaktan daha fazla haber üretmeyi başaran “Deepfakes” tehdidinden doğan ilk yinelemesi, bir avuç dolusu ve kısa ömürlü derin sahtecilik karşıtı araçlardı. Herhangi bir iş ihtiyacı olmadığını hızla görünce, en azından şimdilik, çoğunlukla foto-gerçekçi bot/avatar oluşturuculara dönüştü.

İyi bir örnek, bu yıl 6 milyonun üzerinde yapay zeka videosu üreten 4.500 müşteriyle kısa süre önce 50 milyon dolar gibi etkileyici bir gelir elde eden Synthesia gibi şirketlerdir. vAIsual , Bria ve Generated.photos gibi diğerleri , aynı şeyi hareketsiz fotoğraf alanında gerçekleştirmeye çalışır. Henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen, GAN tarafından üretilen görüntüler , önümüzdeki on yılda fotoğrafçılığın neredeyse tamamen yerini almayı vaat ediyor . Bu süreçte görsel içeriğe olan güvenimizi tamamen aşındırabilir. İşte 2021’in ikinci kazananı burada devreye giriyor:

Kaynak Sertifikası

2020’de başlatılan, 2021’de yerleşik olan ve 2022’de uygulanmak üzere olan İçerik Doğruluğu Girişimi , insanlar için pasaport neyse görsel içerik için de geçerli: İzleyicilere dijital içeriğin kökeni hakkında bilgi sağlayan bir kaynak sertifikası. Daha geniş İçerik Kaynağı ve Gerçeklik Koalisyonu‘na (C2PA) dahil edilen girişim, yakında sentetik medya da dahil olmak üzere tüm içerik üreticilerine, içeriğin kim tarafından, ne zaman ve nerede oluşturulduğu hakkında bilgi verme yeteneği sağlayacak değişiklikler.

2021'de Görsel Teknolojiye Bir Bakış
İçerik Doğruluğu Girişimi: Görüntülerin kaynağını ve görüntülerin içindeki düzenleme geçmişini belirleme (burada Photoshop’ta görülmektedir) © Adobe

İzleyicilerin gördükleri belgenin bütünlüğü konusunda bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olacak – açık bir niyet beyanı. Nihai spesifikasyonlar 2022’nin ilk çeyreğinde yayınlanacak, ancak Adobe Photoshop ve Behance’de zaten bir beta sürümü uygulamış durumda. Diğer şirketler de iş başında ve 2022’de bir dizi pratik infaz görmeli.

Koalisyon üyesi olarak Twitter, New York Times, BBC, Microsoft gibi şirketlerle, girişimin pek çok potansiyeli var. Bununla birlikte, başarısı, benimsenmesine trajik bir şekilde bağlıdır: Dünya çapında önemli sayıda çeşitli yaratıcı ve yayıncı tarafından kullanılmıyorsa, başarısız olacaktır. Burada orta yol yoktur. Ve bir varlığa bağlı silinmezlik olacağı için, doğal olarak birlikte çalışır ve bizi bir sonraki kazananımıza götürür:

NFT

Görsel teknoloji geri dönüş çocuğu. Blockchain, görsel alanda zaten başarısız bir görünüm elde etmişti ( ICO’ları ve KodakCoin’i hatırlıyor musunuz ?). Milyonlara ulaşan NFT anlaşmaları sayesinde görsel dosya satmak hiç bu kadar seksi ve kazançlı olmamıştı.

Görsel Teknolojiye Bir Bakış
Opensea pazarında satılan NFT fotoğrafının ekran görüntüsü.

Ayrıca okuyun : Ücretsiz NFT Oluşturma ve Satma

En son teknoloji, çoğunlukla sıradan insanın kavrayışının dışındadır, bu da değer algısını kavramayı da zorlaştırır. Şimdilik, NFT’ler sağlam yatırımların ve büyük dolandırıcılıkların ucunda duruyor. Hangi yöne düşeceği büyük ölçüde kolektif histeriye bağlıdır. Ancak, uzun vadede benimsenmesini destekleyen iki ana özelliği vardır: Görsel içeriğe silinmez bir şekilde bağlıdır ve içerik oluşturuculara ikincil satışlardan komisyon alma seçeneği sunar. Ve evet, kaynak sertifikası ile iyi çalışır. Aşağıdaki kazananlarımız için son derece çekici:

Yaratıcılar

As kaptur geçenlerde yazdığı : tahminen 50 milyon yaratıcıları ve 2021 yılında 14 milyar $ oluşturulduğu konusunda bir ekosistem ile, yaratıcısı ekonomisi Brunei’nin miktarını aşmaktadır. Tanımlayıcı özelliklerinden biri, tabandan katılımıdır. Yeni yapılan bir çalışmada ortaya koymaktadır “Kullanıcıların %58’i, önümüzdeki 12 ay içinde favori içerik oluşturucularının özel içeriğine erişmek için aylık 1 ile 15 dolar arasında bir abonelik ücreti ödeyeceklerini söylüyor”. İçerik, onu tüketenler tarafından doğrudan ödenir. En çok trafiği oluşturan %3’ü çekmek için büyük teşviklerle rekabet eden büyük platformlar ekleyin ve oldukça rahat içerik oluşturucularınız var. Ve tüm işaretler daha fazla kullanıcı ilgisine, daha fazla rekabete, daha fazla araca (yukarıdaki NFT’ler gibi) ve dolayısıyla daha fazla gelire işaret ediyor. İçeriği nasıl hikayeye dönüştüreceğini bilenler için gelecek parlak görünüyor.

2021’de Görsel Teknolojiye Bir Bakış

Kaybeden olmadan kazanan olamayacağı için, 2021’in pek de iyi geçmediği bir avuç dolusu:

Kaybedenler

Avrupa’nın 17. Maddesi

Sonunda sosyal medya altın madeninden adil paylarını alan dünya çapındaki fotoğrafçılar için hoş bir kurtuluş olması gereken şey, bunun yerine bir çıkmaz sokak haline geldi. Övgüye değer bir fikir ve gelecek vaat eden bir oylamayla başladı ama kaotik bir hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Bu , Almanya’nın “muhtemelen yasayla izin verilen kullanımları” gibi dehşet verici unsurlarla, eşgüdümsüz bir uygulama kakofonisi, derinleşen bir değer boşluğuna ve daha fazla aracının zenginleşmesine neden oluyor. Bu karmaşanın tek kazananı toplu hak yönetimi örgütleri (CMO) olacak.. Açık bir izin almak zorunda kalmadan kapsamlı haklar sunmaları karşılığında büyük teknolojiden ödeme almaya hazırlar. Ayrıca, herhangi birini uygun şekilde yeniden dağıtma yükümlülükleri yoktur – En azından, bilgisiz yasa koyucular yasal uygulamayı profesyonel bürokratlara bıraktığında ne olduğuna dair mükemmel bir örnek.

Görsel AI

Şimdi uzun yıllar boyunca (neredeyse on yıl) mevcut olsa da, görsel AI birçok vaatle geldi. Bazıları yerine getirildi ve bazıları tamamen gerçekleştirilmeyi bekledi. Ancak bazı alanlarda görsel yapay zeka başarısız oldu. Yüz tanımayı ele alalım: Çoğunlukla siyasi ve kolluk kuvvetleri için kullanılır, esas olarak gizlilik düzenlemelerinden kaçınmaya hizmet etmiştir. Yüzle oturum açma gibi yaşam kalitesi deneyimleri sunmak yerine kısıtlamak, sınırlamak ve denetlemek için kullanılır. Clearview gibi şirketler , yaşamlarını iyileştirmek yerine yüz tanıma ve görsel yapay zekayı bireyin düşmanı haline getirdi.

screenshot of image upload 800x483 1
Clearview, yalnızca halka açık web kaynaklarından elde edilen 10 milyardan fazla yüz görüntüsünden yüz tanıma vaat ediyor.
Clearview’in ekran görüntüsü.

Yapay zekanın görsel içeriğin anahtar kelimelere yazılmasına yardımcı olduğu otomatik etiketleme de yetersiz kaldı ve hayal kırıklığı yaratan sonuçlara yol açtı. Sınırlı kapasitesi nedeniyle çok fazla değil – burada bağlam anlayışı acı bir şekilde hissedilmiyor – ancak çoğunlukla tembel uygulamalar için. Daha özel görsel varlıkları otomatik olarak etiketlemek için genel olarak eğitilmiş tanımlayıcıların kullanılması, bariz eksikliklere ve hayal kırıklıklarına neden oldu. Ve bu eğitim setleri bile hatalı. Örneğin ImageNet, ırkçı ve cinsiyetçi etiketler ve rızası olmadan elde edilen insanların yüzlerinin fotoğraflarını içerir . Visual AI’ın yeniden başlatılması gerekiyor.

Dosya formatları

Yıllar içinde, dosya biçimlerinin gelişeceğini ummuştuk. Apple canlı, Snap’in yuvarlak görüntüleri, 3D görüntüleri, sürükleyici, sinemagraflar, VR, vb. Ama şimdilik, eski dikdörtgen veya kare .jpg hala büyük ölçüde hakim. Değerli girişimlerin eksikliğinden değil, ancak görünen o ki, insanlık yeni görsel deneyimler için çok az iştaha sahip ve mevcut durumdan oldukça memnun. Sıkıcı…

2021, görsel içeriği dijital hayatımızın en dinamik unsurlarından biri haline getirmeye devam etti. Metaverse gibi yeni alanların tanıtılmasıyla, 2022 en zorlu rakibi olacak gibi görünüyor. Ama bu başka bir zaman için başka bir hikaye…


Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir.


Yazar hakkında : Paul Melcher, New York’ta yaşayan bir fotoğraf ve teknoloji girişimcisi ve görsel teknoloji alanı hakkında bir haber dergisi olan Kaptur‘un kurucusudur . Yazılarının daha fazlasını kendi blogunda, Thoughs of a Bohemian‘da bulabilirsiniz . Melcher, hizmetlerini danışman olarak da sunuyor. Bu yazı burada da yayınlandı .

Yoluyla
Paul Melcher
Kaynak
Kaptur

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.