fbpx
Teknoloji

Canon, 5-Eksenli Gövde içi IS

Canon, Eylül ayında yeni EOS R ile tam çerçeveli aynasız kamera savaşlarına resmen katıldı, ancak özellikler listesindeki göze çarpan eksikliklerden biri de vücut içi görüntü sabitleme (IBIS) idi.

Ancak bu yakında değişebilir: Canon’un bir sonraki EOS R kamerada IBIS içerdiği bildiriliyor.

Canon Rumors , “oldukça iyi bir kaynak” dan aldığı bilgi ile, 5 eksenli IBIS’in yaklaşan EOS R serisi gövdesinde olacağını duyurdu.

Nikon ve Sony, aynasız fotoğraf makinelerinde 3 eksenli ve 5 eksenli (sırasıyla) IBIS sistemleri kullanırken, Canon rakiplerinin aksine görüntü sabitleme (IS) sistemine kendi lenslerinde uzun zamandır sıkışmış durumda.

Sony’nin 5 eksenli IBIS sisteminin bir örneği.

Canon Ingiltere ürün danışmanı David Parry Eylül ayında Dijital Fotoğraf Makinesi Dünyasına yaptığı açıklamada, “Lens içi IS’nin görüntü sabitleme için en uygun sistem olduğunu düşünüyoruz.” demişti. “Gövde içi bir IS sistemiyle, çok çeşitli türde lensler ve farklı lens grupları üzerinde çalışmak için gereken bir şey yaratıyorsunuz, bu nedenle bu özel lens için özel bir sisteme sahip değilsiniz.”

“Tüm objektifler farklı şekillerde hareket ediyor ve kullandığınız objektife bağlı olarak farklı türde sarsıntılara maruz kalıyorsunuz. Böylece IS sistemini belirli bir merceğe ayırmak bizim için en uygun yoldur. ”

Aksine, Canon’un gövde içi IS’ye baktığı ve rakiplerinin teknolojilerini cilalamaya devam ettiği sürece bu özellik boşluğunun devam etmesine izin vermeyeceği düşünülüyor.

Canon Rumors
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bize destek olmak için lütfen reklam engelleme yazılımınızı iptal edin.