Teknoloji

Panasonic, DFD Otomatik Odaklamanın Hala Geliştirmeye İhtiyacı Olduğunu Kabul Etti

Panasonic’in Görüntüleme Bölümü direktörü Yosuke Yamane, markanın hem tam çerçeve hem de Micro Four Thirds taahhüdünü “güçlendireceğine” söz verirken, kontrast temelli DFD sisteminin hala çalışmaya ihtiyaç duyduğunun farkında olduğunu da belirtti.

DPReview ile yapılan bir röportajda Panasonic’e tam çerçeve pazarındaki son çabaları ve bunun Micro Four Thirds‘ün geleceğini nasıl etkilediği soruldu. Yanıt olarak Yamane, şirketin en çok sayıda içerik oluşturucu için en çok çekim fırsatını gerçekleştirmek üzere kamera montajını “güçlendirmeyi” planladığını söyledi.

“Sığ bir alan derinliği ile resimler ve videolar çekmek için daha fazla güç isteyen içerik oluşturucular için tam çerçevemiz ve kompaktlık, hafiflik, hareketlilik ve yeterli alan derinliği isteyen içerik oluşturucular için M43 var” diyor.

Yamane, her iki montajın da iki farklı kullanıcı türü için farklı sistemler olduğunu ve şirket için her ikisini de “ileriye dönük olarak” desteklemenin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Yamane, Panasonic’in en son lens üretim çabalarının esas olarak tam çerçeve kameralarını desteklemek olduğunu belirtti, ancak bu, şirketin daha fazla Micro Four Thirds optiği yapmayı planlamadığı anlamına gelmiyor. Şirketin ileride formatta “daha fazla lens geliştirmeyi” planladığını, ancak bir zaman çizelgesi veya bu geliştirmenin L-mount lensler üzerindeki devam eden çabalarla nasıl çakışacağını belirtmediğini belirtti.

Panasonic, DFD Otomatik Odaklamanın Hala Geliştirmeye İhtiyacı Olduğunu Kabul Etti

Panasonic’i düşünen fotoğrafçıların belki de en büyük şikayeti, şirketin yapay zeka destekli bir kontrast sisteminin böyle bir sistemden daha üstün hale getirilebileceğine inandığını söyleyerek kameralarına hibrit otofokus eklemeye karşı çıkmasıdır. Sony, Canon ve Nikon gibi kontrast temelli ve faz algılamalı otofokusun bir karışımını kullanmak yerine (ve şimdi fp L ile Sigma bile), Panasonic bir makine olan “Derinlik Odaklamadan Derinlik” (DFD) adını verdiği şeye güveniyor Kontrast bazlı bir algılama sistemi ile birlikte konuları izlemek ve tanımlamak için kullandığı öğrenmeye dayalı algoritma.

Panasonic’in DFD’si, yalnızca kontrast sistemlerinde kesinlikle bir gelişmedir, ancak yine de piyasadaki tüm hibrit seçeneklerden çok daha zayıftır. Faz algılama entegrasyonu olmadan, Panasonic kameralar birçok nesneye odaklanmaya çalışırken avlanma veya ıskalama eğilimindedir, ancak DFD’nin yüzleri bulma ve onlara doğru şekilde kilitleme yeteneği yıllar içinde önemli ölçüde geliştirilmiştir.

Panasonic, DFD Otomatik Odaklamanın Hala Geliştirmeye İhtiyacı Olduğunu Kabul Etti

Yamane, “AF söz konusu olduğunda mükemmelliğe ulaşmak için hala iyileştirilmesi gereken sorunların olduğunun farkındayız” diyor. “Şu anda, yeni donanımla işleme kapasitesini iyileştirmek ve yeni yazılım algoritmalarıyla doğruluğu artırmak gibi daha fazla iyileştirme yapmayı düşünüyoruz.”

“Yeni donanım” ile ilgili not kulağa heyecan verici gelebilir, ancak Yamane, Panasonic kameralara faz algılamasının geldiğini söylemekte yetersiz kalıyor. Şimdilik, Panasonic alternatif odaklama yönteminde hala hepsi bir arada görünüyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu