Haberler

Ricoh, Amiral Gemisi APS-C DSLR Pentax K-3 Mark III’ü Piyasaya Sürüyor

Aylarca süren heyecan ve beklenmedik bir gecikmenin ardından, Ricoh sonunda Pentax K-3 Mark III DSLR’yi duyurdu. Amiral gemisi kamera; optik vizör, sağlamlaştırılmış gövde, yapay zeka destekli konu tanıma teknolojisi ve 1.600.000‘e kadar ISO duyarlılığına sahip 25.73 megapiksel BSI sensörüne sahiptir.

Pentax / Ricoh (bu noktadan itibaren basitçe Pentax olarak anılacaktır), K-3 Mark III‘ün beş ilkesinin toplamı olduğunu söylüyor: Tam bağlılıkla kamera tasarlamak, doğrudan konusu ile iletişim kurarak görüntü yakalama gücüne sahip kameralar üretmek, bir görüntü oluşturmanın her sürecinden keyif alınmasına olanak tanıyan kameralar tasarlamak, tek başına sayılarla ölçülemeyecek bir kalite ve performans düzeyini takip etmek ve kullanıcılarının fotoğraf deneyimine saygı duymak, değer vermek.

Ricoh, Amiral Gemisi APS-C DSLR Pentax K-3 Mark III'ü Piyasaya Sürüyor
Pentax K-3 Mark III

Bu amaçla, Pentax’ın bu kamerayı bu şekilde yapmayı seçmesinin çok özel nedenleri var, en önemlisi aynasız değil DSLR olması.

Ricoh, Amiral Gemisi APS-C DSLR Pentax K-3 Mark III'ü Piyasaya Sürüyor
Pentax K-3 Mark III

Bir DSLR olarak, K-3 Mark III, şirketin “neredeyse” yüzde 100 görüş alanına ve 1.05x büyütmeye sahip olduğunu söylediği klasik bir optik pentaprism vizöre sahiptir. Ayrıca, yeni geliştirilen yüksek kırılmalı cam prizmasının “tam çerçeve SLR’ye eşdeğer geniş bir görüş alanıyla rahat bir görüntüleme sağladığını” söylüyor. Ayrıca, yeni yüksek kırılmalı cam prizmasının “tam çerçeve SLR’ye eşdeğer geniş bir görüş alanıyla rahat bir görüntüleme sağladığını” söylüyor.

Manuel odaklamalı çekim sırasında netleme kolaylığı ile bilinen Doğal Parlak Mat III odaklama ekranını içeren bu ekran, bokeh efektinin aslına sadık bir şekilde yeniden üretimiyle keskin, net bir nesne görüntüsü sağlar. Ek olarak, şeffaf ekranı, kullanıcının vizör penceresinde çok çeşitli operasyonel verileri izlemesini sağlar.

25,73 megapiksel APS-C CMOS sensör, Pentax’ın “süper yüksek çözünürlüklü görüntüler” olarak adlandırdığı şeyi üretmek için AA filtresiz optik tasarımla birleştirilmiştir. Sensör, şirketin yeni PRIME V görüntüleme motoru ve tüm hassasiyetlerde çözünürlüğü korurken minimum parazitle iyi tanımlanmış görüntüler sunacağını söylediği yeni nesil hızlandırıcı ünitesi tarafından desteklenmektedir. Bununla birlikte, şirketin hareli desenleri optik AA filtresiyle aynı seviyeye etkili bir şekilde düşürdüğünü söylediği bir AA filtre simülatörüne (açılıp kapatılabilen) sahip. Bunu, pozlama sırasında piksel altı seviyesinde i mage sensörüne mikroskobik titreşimler uygulayarak yapar.

Ricoh, Amiral Gemisi APS-C DSLR Pentax K-3 Mark III'ü Piyasaya Sürüyor
Pentax K-3 Mark III

Pentax, daha yüksek ISO’larda gürültü azaltma performansını iyileştirebildiğini söylüyor, bu da kameranın 1.600.000’lik en yüksek hassasiyete sahip olmasını sağlıyor.

K-3 Mark III ayrıca Pentax’ın 5 eksenli, 5,5 enstantane adımlı kamera sarsıntısı telafisi sağlayan SR II Sarsıntı Azaltma Sistemi ile donatılmıştır. Bu 5,5 adım azaltma, Pentax’ın şimdiye kadar ulaştığı en yüksek değerdir ve bir adaptör aracılığıyla vidalı, 645 ve 67 sistemli lensler de dahil olmak üzere neredeyse tüm Pentax lensleriyle uyumludur, ancak tümünde tam işlevselliğe sahip olmayabilir.

Bu sarsıntı azaltma sistemi ayrıca, kameranın piksel kaydırmalı yüksek çözünürlüklü yakalama moduna sahip olmasını sağlar; bu, daha fazla renk verisi ve daha ince ayrıntılarla sentezlenmiş bir bileşik oluşturmak için bu sensörü tek bir pikselle dört kez kaydırır. Bu sistemi daha geniş bir sahne ve konu yelpazesiyle daha kullanışlı hale getirmek için, kamera ayrıca sürekli çekim sırasında görüntünün yalnızca hareketli öğelerini algılayarak açılıp kapatılabilen ve sentezleme işlemi sırasında olumsuz etkileri en aza indiren bir Hareket Düzeltme işlevine de sahiptir.

Arka LCD, dokunmatik çalışmayı destekleyen yaklaşık 1.620.000 piksele sahip 3,2 inçlik bir monitördür. Ayrıca, Pentax’ın açık havada çekim yaparken görünürlüğü iyileştirmek için yansımaları azalttığını söylediği, LCD katmanları ve temperli cam kapak arasındaki boşluğa enjekte edilen özel bir reçine malzemesine de sahiptir.

K 3 Mark III 008 blk 800x453 1
Pentax K-3 Mark III

K-3 Mark III, Pentax’ın 101 odak sensörüne sahip SAFOX 13 otomatik odaklama sistemine sahiptir. SAFOX 13, Pentax’ın hassas otomatik odaklama işlemleri için güvenilir olduğunu söylediği yeni geliştirilmiş bir faz eşlemeli AF sensör modülüdür. 101 sensörden 25’i, -4 EV’ye kadar düşük minimum parlaklık seviyelerinde konuya odaklanmaya yardımcı olmak için ortada çapraz tipte konumlandırılmıştır. Pentax ayrıca, yaklaşık 307.000 piksellik yeni, yüksek kapasiteli bir RGBIr görüntü sensörüne ve yeni geliştirilmiş bir görüntü izleme algoritmasına sahip. Yeni kurulan bir AF noktası seçme kolu, kullanıcının istediği netleme noktasını daha sezgisel olarak seçmesine olanak tanır (41 noktaya kadar).

Bunun üzerine kurulu, yapay zeka ile desteklenen Pentax’ın gerçek zamanlı sahne analiz sistemidir. PRIME V işlemci ve RGBIr görüntü sensörü tarafından desteklenen AI, yüz ve gözleri algılayabilir ve hareket için gerçek zamanlı analiz ayarlamaları yapabilir. Derin öğrenmeyi kullanan sistem, doğru konu algılama ve daha güvenilir sahne değerlendirmesi sağlamayı vaat ediyor.

Pentax K-3 Mark III

K 3 Mark III 024 blk 800x531 1
K 3 Mark III 023 blk 800x510 1

Pentax K-3 Mark III, AF-S modunda saniyede 12 resim ve sürekli olarak saniyede 11 resimlik en yüksek çekim hızına sahiptir.

DSLR’nin gövdesi toza ve hava koşullarına dayanıklıdır ve üst, alt, ön ve arka panellerin tümü magnezyum alaşımından yapılmıştır. Bunlar, vücudun önemli kısımlarına uygulanan toz geçirmez özel contalarla birleştirilmiştir. Sonuç, “olağanüstü” soğuk direncine sahip ve -10 santigrat derece (14 derece Fahrenheit) kadar düşük sıcaklıklarda kararlı çalışma vaat edebilen bir kameradır. Deklanşör ünitesi de dayanıklıdır ve 300.000 çalıştırma için derecelendirilmiştir.

Kamera, her ikisi de H.264’te saniyede 30 kareye kadar 4K video ve saniyede 60 kareye kadar Full HD 1080p video çekebilir. Bir mikrofon jakı ve kulaklık terminali vardır ve ses kayıt seviyeleri ve monitör hacmi ayrı ayrı değiştirilebilir. Kamera, kayıt sırasında kameranın ne kadar ses çıkardığını sınırlamak için kayıt sırasında özelliklerinin tamamen dokunmatik kontrolünü de destekler.

K 3 Mark III 020 blk 736x800 1

Diğer önemli özellikler arasında DR II (Dust Removal II) mekanizması, USB Type-C üzerinden şarj desteği, yakalanan görüntüleri RAW format dosyaları olarak kaydeden bir HDR özelliği, çift SD kart yuvası (bir UHS-I ve diğer UHS-II ) ve elektronik kontakları olmayan eski lenslerle uyumluluk (bu tür lenslerle çekim, Diyafram öncelikli modda desteklenir ve lens odak uzaklığı Exif verileri olarak kaydedilir).

Pentax K-3 Mark III, 6 Nisan saat 17.00’da 2.000 $ fiyatla satışa sunulacak. Şirket ayrıca sınırlı sayıda iki kit üretiyor: bir Pentax K-3 Mark III Black Premium Kit ve bir Silver Premium Kit.

PENTAX K 3 Mark III Silver Premium Kit with battery grip 800x629 1
Pentax K-3 Mark III Silver Premium Kit
PENTAX K 3 Mark III Black Premium Kit with battery grip 800x622 1
Pentax K-3 Mark III Black Premium Kit

Her birinde kamera gövdesi ve pil tutacağı (Silver Premium Kit, gümüş kamera gövdesi ve bu pakete özel gümüş pil tutacağı ile birlikte gelir), ayrıca yedek bir pil ve “özel” bir deri kayış içerir. Bu premium kitler Nisan sonunda 2.300 $ fiyatla satışa sunulacak.

Başa dön tuşu