Teknoloji

Atomos Ninja V, 4K 10-bit 422 HDR’yi Destekleyecek

Atomos, Ninja V ve Inferno monitörünün / kayıt cihazlarının, Panasonic Lumix S1’den 4k (3840 × 2160) 10-bit 422 HDR’yi destekleyeceğini açıkladı.

Atomos, HDMI aracılığıyla bir Ninja V veya Inferno’ya kaydetmenin, HLG HDR formatında 4K 30’a kadar Apple ProRes veya Avid DNx kodeklerine doğrudan kayıt yapabileceğini söylüyor. HDMI kablosu üzerinden aktarılan meta verileri kullanan Atomos kayıt cihazları, izleme amacıyla anında ve doğru bir HDR görüntüsü sağlayan HLG sinyalini doğru şekilde görüntüleyebilir.

Atomos’dan yapılan açıklamada ‘Meta veriler, Atomos kayıt cihazlarının otomatik kurulumunu tetikler ve aynı veriler uyumlu HDR televizyonlarda ve monitörlerde anında oynatmak veya YouTube’a yüklemek için ProRes veya DNx dosyasına yazılır.’

Atomos, Panasonic’in V-Log gamasında 10 bit 422 HDMI çıkışı için gelecekteki ücretli bir ürün yazılımı güncellemesinde yaklaşmakta olan desteğine de değinerek, Atomos kayıt cihazlarının bu formatı kaydedebileceklerini ve tam destek sağlamak için Panasonic ile el ele çalıştığını söylüyor. Ürün yazılımı başlatıldığında ve ek özellikler ile de destekleneceğini belirtiyorlar.

Atomos Ninja V ve Inferno, yetkili satıcılarda sırasıyla 695 dolar ve 1.295 dolar karşılığında satılmakta.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu