İncelemeler

Pentax K-3 Mark III ilk inceleme

Pentax K-3 Mark III, Ricoh’un en yeni üst düzey APS-C DSLR’sidir. 26 MP’lik bir BSI-CMOS sensör etrafında inşa edilmiş ve şimdiye kadar yapılmış en yetenekli, en kullanışlı K montajlı kamera olmak için sıfırdan yeniden tasarlandı.


Atla…

Neler Yeni | Nasıl karşılaştırılır | Gövde ve Kullanım | İlk izlenimler | Özellikler


2015 yılında piyasaya sürülen K-3 II ile stilinin çoğunu paylaşmasına rağmen, üçüncü yineleme, genel olarak iyileştirmeler sunmak için önemli ölçüde yeniden tasarlandı ve yeniden düşünüldü. Vizörden ve sensörden deklanşöre kadar, aslında tamamen yeni bir DSLR.

Anahtar özellikler

  • 25,7 MP BSI-CMOS sensör
  • SAFOX 13 AF modülü, 101 AF noktalı (25 çapraz tip)
  • 5.5EV olarak derecelendirilmiş 5 eksenli gövde içi stabilizasyon
  • Hava koşullarına dayanıklı magnezyum alaşımlı yapı
  • 1,05x büyütmeli vizör
  • Revize edilmiş üç kadranlı kontrol sistemi
  • AF konumlandırma için 8 yönlü AF kumanda kolu ve dokunmatik ekran
  • 30p’ye kadar UHD 4K film çekimi

Ek olarak, Pentax K-3 Mark III, Bayer desenini iptal etmek için dört ofset görüntüyü çekip birleştiren çoklu çekim Piksel Kaydırma Çözünürlük modu ve Örtüşme Önleme Filtre Simülasyonu dahil olmak üzere görüntü sabitleme sistemini akıllıca kullanan tüm olağan modlara sahiptir. ve keskinliği bozan gölge giderme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Pentax K-3 Mark III, Nisan ayının sonlarından itibaren siyah veya gümüş seçenekleriyle önerilen 2000 $ fiyatla satışa sunulacak. Eşleşen kontrollere sahip hava koşullarına dayanıklı bir D-BG8 pil tutacağı da mevcut olacak. Gövde ve tutuşu birleştiren bir kit (bir kayış ve ek pil ile birlikte) 2300 $ ‘dan fiyatlandırılıyor.


Neler Yeni

Sensör

K-3 III’ün kalbinde yeni bir BSI CMOS APS-C sensör bulunur. Ricoh bunu bir 25MP yonga olarak tanımlıyor, ancak kamera çözünürlüğü aslında 25.7MP olup, bunun Fujifilm’in X-T4’ünde kullanılanla ilgili olma olasılığını artırıyor (daha geleneksel bir renk filtresi dizisi ve faz algılama için maskelenmemiş pikseller olsa da).

Her iki durumda da sensörün örtüşme önleme filtresi yoktur ve 12 fps’ye kadar 14 bit okuma yeteneğine sahiptir. Ricoh, yeni sensörün KP’deki 24MP çipten daha iyi yüksek ISO gürültü özelliklerine sahip olduğunu ve bunun PRIME V işlemcisi ve ‘Hızlandırıcılar Ünitesi II’ ön işlemcisinden gelen gelişmiş işlem gücüyle birleşerek daha iyi ayrıntı tutma ve düşük gürültü azaltma sağladığını söylüyor. – ışık koşulları. Yine de bu, K-1 Mark II’de olduğu gibi Ham verilere uygulanan gürültü azaltma anlamına gelebilir.

Fotoğraf makinesi ISO 1.600.000’e kadar çekim yapabilir.

Vizör

Pentax K-3 Mark III ilk inceleme
Pentax K-3 Mark III ilk inceleme

Pentax K-3 Mark III’teki en önemli revizyonlardan biri, tamamen yeni bir vizördür. Pentax’ın büyük, prizma tipi vizör geleneğini temel alan K-3 III’ün vizörü, etkileyici bir 1,05x büyütme sunan bir pentaprismdir.

Ricoh, K-3 III’ün vizörünün Mark II’ye göre %10’luk
bir parlaklık artışı sağladığını söylüyor.

Vizör büyütme rakamları, sensör boyutuna bakılmaksızın genellikle 50 mm lenslerle hesaplanır, bu nedenle bu yüksek rakamın bir kısmı, kameranın APS-C sensörünün görünür büyütmesinden gelir. Ancak, bunu hesaba katarsak bile, tam çerçeve üzerinde 0.68x büyütme bulucuya eşdeğer olacak ve bu da onu Pentax K-1 modellerinde 0.70x bulucudan sadece bir kısım daha küçük kılacak. Bu, vizör boyutunun sensörün görüş açısına bağlı olmadığı, ancak şimdiye kadar bir APS-C DSLR’ye takılan en büyük aynasız kameranın standartlarına göre küçüktür.

Sadece boyuttan daha fazlası olan yeni bulucu, önceki K-3’lerde olduğu gibi bulucuya ayrı bir panelin yansıtılması yerine, görüntüleme yolunda şeffaf bir ekran paneli kullanılarak tasarlandı. Ricoh, bu değişikliğin Mark II’ye göre parlaklıkta% 10’luk bir iyileşme sağladığını söylüyor. Ayrıca ekran özelleştirmesinde daha fazla esneklik sağlar.

Yeni Otomatik Odaklama modülü

Ricoh, K-3 III için tamamen yeni bir AF modülü geliştirdi. Safox 13, 25’i çapraz tip olmak üzere 101 AF noktasına sahiptir. AF noktalarının 41’i manuel olarak seçilebilir ve en merkezdeki dokuz nokta, F2,8 veya daha parlak lenslerle eşleştirildiğinde -4 EV’ye kadar odaklanabilir.

Lens modülünün önündeki optikler, çerçeve içinde AF noktalarının kapsamını K-3 II’deki Safox 11 modülünden% 20 daha geniş olacak şekilde genişletir.

Üstelik, kameranın sürekli AF sistemi tamamen elden geçirildi. K-3 II, konu tanıma ve izleme için AF sistemine konunun daha yüksek çözünürlüklü bir görünümünü sağlayan 307k piksel RGB + IR ölçüm sensörü kullanır. Tahmine dayalı AF algoritmalarının gözden geçirilmesi ve derin öğrenme ile eğitilmiş kuşlar gibi yüzleri veya nesneleri tanıma yeteneği, bir dizi durumda gelişmiş AF-C performansı vaat ediyor.

Geliştirilmiş gövde içi stabilizasyon

Pentax K-3 Mark III ilk inceleme
Pentax K-3 Mark III ilk inceleme

Vücut içi stabilizasyon artık Pentax’ın Sarsıntı Azaltma sistemini ilk kez piyasaya sürdüğü ve K-3 III’ün sistemi rekabete ayak uydurmak için yeniden çalıştığı zamandaki nadirlik değil.

Beş eksenli ‘SR II’ IS sistemi, K-3 II’nin nominal performansına göre 1.0EV’lik bir iyileştirme ve K-1 Mark II’den 0.5EV daha fazla olan CIPA standart testi kullanılarak 5.5EV’de derecelendirilmiştir. Özel bir ‘SR’ düğmesi, kamerayı varsayılan Otomatik mod, kapalı veya ‘Panning’ modu arasında değiştirmenize olanak tanır; bu, Otomatik mod yavaş, kasıtlı kaydırma hareketlerini doğru şekilde algılamıyorsa yanıtı ayarlamanıza olanak tanır.
Deklanşör mekanizması

Kameranın diğer tüm önemli bileşenlerinde olduğu gibi, K-3 III’ün deklanşör mekanizması tamamen elden geçirildi. Hem deklanşör hem de ayna mekanizmalarını çalıştırmak için çekirdeksiz bir motor kullanarak tepki sürelerini iyileştirir. Ayna mekanizması, ataleti azaltmak için daha hafif hale getirildi.

Yeniden tasarım, aynanın daha hızlı oturması, daha kısa vizör kararma süreleri ve AF ile ölçüm sistemlerine çekimler arasındaki sahneyi değerlendirmek için daha fazla zaman vermesi anlamına geliyor. Bu, kameranın 12 fps’ye kadar (sürekli otomatik netleme ile 11 fps) çekim yapma yeteneğini desteklemeye yardımcı olur.

Deklanşör ünitesi 300.000 serbest bırakmaya dayanacak şekilde derecelendirilmiştir ve deklanşör düğmesinin altında bir yaprak anahtar mekanizmasının benimsenmesi, daha yumuşak bir yanıtın yanı sıra buna uygun dayanıklılığı artırmaya yardımcı olur.

4K çekim

Pentax K-3 Mark III ilk inceleme
Pentax K-3 Mark III ilk inceleme

Pentax K-3 Mark III, 4K video çekimi sunan ilk K-mount kamera oldu. UHD 4K’yı 30p’ye kadar çekebilir ve kayıt sırasında parazit eklemeyi önlemek için dokunmatik ekran kontrolü içerir.

Ricoh, yeni IS sisteminin video çekimi sırasında kullanılacak kadar sessiz olduğunu söylüyor, bu da Pentax K-3 Mark III’ün önceki modellerde kullanılan dijital IS yerine mekanik stabilizasyon kullanarak 3 eksenli (yuvarlanma, eğim ve sapma) düzeltmesi sunabildiği anlamına geliyor.

Başa Dön


Nasıl karşılaştırılır…

APS-C DSLR pazarının eskisi gibi olmadığını söylemek doğru. Bu yüzden anlamlı referans noktaları eklemeye çalıştık, ancak siz Pentax K-3 Mark III’e bakmayı seçiyorsunuz.

Meraklı seviyesinde bir APS-C kamera için pazardaysanız, Fujifilm’in X-T4’ü yenilecek olanıdır. Bir APS-C sensörüne ayarlı değilseniz, çok yetenekli Nikon Z6 II’yi benzer bir miktar para karşılığında alabilirsiniz. DSLR olması gerekiyorsa, Nikon’un D500’ü etkileyici bir rakip olmaya devam ediyor, ancak kullanmanız gereken K montajlı lensleriniz varsa, K-1 Mark II de görülmeye değer.

Pentax K-3 IIIFujifilm X-T4Nikon Z6 IINikon D500Pentax K-1 II
MSRP (gövde)$1999$1699$1995$2000$1999
Sensör çöz.26MP26MP24MP21MP36MP
Sensör boyutuAPS-CAPS-CFull-frameAPS-CFull-frame
Gövde içi stabilization5.5 durak6.5 durak5.0 durakSadece Lens5.0 durak
Otomatik Netleme sistemiİkincil PDAF
(101 pts)
Sensör üzerindeSensör üzerindeİkincil PDAF
(151 pts)
İkincil
PDAF
(33 pts)
LCD türüSabitTamamen eklemliEğilmeEğilmeEsnek eğim
LCD boy/çöz3.2″ 1.6M-dot3.2″ 2.1M-dot3.2″ 2.1M-dot3.2″ 2.1M-dot3.2″ 1.0M dots
Vizör çöz / yak
(eşdeğer.)
Optik, 0.68x (eşdeğer)3.69M-dot
0.77x
3.69M-dot
0.8x
Optik, 0.67x (eşdeğer)Optik
0.70x
Sürekli çekim hızı11 fps (AF kilitli 12 fps)15 fps / 20 fps meka. /
e-deklanşör
14 fps10 fps4.4 fps
Depolama1 UHS-II SD;
1 UHS-I SD
2 UHS-II SD1 UHS-II SD;
1 CFexpress Type B / XQD
1 UHS-II SD;
1 XQD
2 UHS-I SD
Video
(iç)
4K/30p
8-bit
4K/30p (4K/60p w/ 1.18x crop)
10-bit
4K/30p
(4K/60p w/ 1.5x crop)
8-bit
4K/30p
(1.5x crop)
8-bit
Full HD / 30p
8-bit
Mik / kulaklık soketiEvet / EvetEvet / Evet (dahili adaptör ile)Evet / EvetEvet / EvetEvet / Evet
Batarya Ömrü800 çekim500 çekim410 çekim1240 çekim670 çekim
Ağırlık820g607g705g860g1010g

Böylesine çeşitli bir listeden seçim yapmak elbette zorlayıcıdır. K-1 II, tam çerçeve lensler takarsanız daha iyi görüntü kalitesi sunacaktır (ve APS-C’ye kırpıldığında ~ 15MP görüntüler olsa da oldukça rekabetçi olması muhtemeldir), ancak daha eski bir AF sistemi kullanır, t Hızlı çekim, daha ağırdır ve 4K video çekemez. Tam çerçeve Nikon yine daha iyi görüntü kalitesi sunacak ve çok yetenekli bir AF sistemine sahip olacak. Fujifilm daha hızlı çekim yapabilir ve çok daha iyi bir video özelliklerine sahiptir, ancak Nikon gibi daha uzun pil ömrü veya bir DSLR’nin optik vizörünü sunamaz.

Esasen, neden düşündüğünüzü bilmeden Pentax K-3 Mark III’ün sizin için mantıklı olup olmadığını söylemek imkansız. Bununla birlikte, açık olması gereken şey, en son aynasız rakipleriyle karşılaştırıldığında bile iyi donanımlı bir makine olmasıdır, bu da eski APS-C Pentax’lardan oldukça ileri bir adım olduğu anlamına gelir.

Başa Dön


Gövde ve Kullanım

Pentax K-3 Mark III ilk inceleme
Pentax K-3 Mark III ilk inceleme

Pentax K-3 Mark III, sık sık övdüğümüz mevcut K-3 modellerinin ergonomisini yineliyor. K-3 III’ün bu modelden çok fazla sapmadığını söylemekten mutluluk duyuyoruz: magnezyum alaşımlı yapı, öncekilerin taşıdığı etkileyici yoğun ve sağlam hissi koruyor. Ve tabii ki, Pentax kameraların tanınmaya başladığı kapsamlı hava koşullarına dayanıklılık sunuyor.

Tutma yeri ve kadran konumu, Pentax atıcılarına hemen tanıdık gelecek: elde anında rahat hissettiren bir fotoğraf makinesi.

Akıllı işlev düğmesi

K-3 III, K-1 II’nin ‘İşlev Kadranı’ konseptini yineliyor. Bu, iki ana ayar kadranının temel pozlama kontrollerinin ötesinde kamera işlevlerine hızlı bir şekilde erişmek için kullanılabilen, arka ayar kadranının hemen ilerisinde, kameranın üst plakasına fazladan bir kadran ekler.

Pentax K-3 Mark III ilk inceleme
Pentax K-3 Mark III ilk inceleme

İşlev Kadranının hareketini dikte etmek için dördüncü bir kadrana sahip olmak yerine, Pentax K-3 Mark III kadranın işlevini kendisine özel olarak atanan seçenekler arasında döndüren bir düğmeye sahiptir. ISO, pozlama telafisi, AA Filtre Simülasyonu, beyaz dengesi veya kırpma modu gibi ayarlara hızlı erişim sağlamak için 22 listeden beş adede kadar seçenek seçebilirsiniz.

Kadrana belirli ayarların hangi alt seçeneklerinin atanacağını özelleştirmek bile mümkündür, bu da yalnızca kullanmak istediğiniz işlevlere hızlı erişim sağlar.

Bir işlev kadranı yerine Pentax K-3 Mark III, vizör çekimi, canlı görüntü çekimi ve video modu arasında geçiş yapmak için vizör tümsekinin sağ tarafında küçük bir kontrole sahiptir.

Kumanda kolu

Pentax K-3 Mark III ilk inceleme
Pentax K-3 Mark III ilk inceleme

Pentax K-3 Mark III, çapraz harekete izin vererek hızlı AF noktası seçimine izin veren 8 yönlü bir joystick kazanır. Joystick’i içeri doğru bastırmak AF noktasını merkezi konumuna sıfırlar.

Dokunmatik ekran

Pentax K-3 Mark III’ün arka paneli geniş, 3,2 “1,62M noktalı bir LCD’dir. Eklem veya hareket sağlamayan sabit bir paneldir, ancak DSLR’de anlamlı olan tüm şekillerde dokunmaya duyarlıdır. Canlı izleme modunda AF noktasını konumlandırmak, AF noktasını konumlandırmak ve odaklamak veya konumlandırmak, odak elde etmek ve deklanşörü ateşlemek için kullanılabilir.Film modunda benzer şeyler yapabilir ve bu ayarlar ayrı ayrı tanımlanabilir.

Kameranın menüleri, dokunarak çalıştırılabilir hale getirmek için yeniden tasarlandı ve görüntü oynatma modunda bekleyebileceğiniz tüm beklenen kıstırma-yakınlaştırma ve kaydırma-kaydırma hareketlerini yapabilirsiniz.

K-3 III’ün vizöründe, gözünüzü kameraya baktığınızda ekranı kapatan bir göz sensörü bulunur. Bulucu ayrıca kameranın arkasından selefine göre daha fazla çıkıntı yaparak, yanlışlıkla arka ekrana burnunuzla dokunma riskini azaltır.

Batarya

Pentax K-3 Mark III ilk inceleme
Pentax K-3 Mark III ilk inceleme

K-3 III, K-1 Mark II ile aynı D-LI90P pilini kullanır. Bu, CIPA standart test yöntemlerine göre şarj başına 800 atış yapacak şekilde derecelendirilmiştir. Her zaman olduğu gibi, bu rakamlar kaç tane çekim yapacağınızı yansıtmaz (nasıl çekim yaptığınıza bağlı olarak derecelendirilen rakamı iki katına çıkarmak alışılmadık bir durum değildir), ancak herhangi bir ekran paneli etkin olmadan çekim yapma yeteneği DSLR tasarımına bir aynasız rakiplere göre büyük bir avantaj.

Pil, fotoğraf makinesinin USB-C soketi üzerinden şarj edilebilir. Ne yazık ki Pentax K-3 Mark III, pili için harici bir şarj cihazıyla birlikte gelmiyor, verilen bir USB duvar adaptörüne ve kablosuna güveniyor.

Başa Dön


İlk izlenimler

Pentax K 3 III buttons
K-3 III, bir SR düğmesi kazanır. Tüm bu düğmelerin tam işlevi ince ayarlanabilir.

Şeffaflık açısından, en az Eylül 2019’a dayanan basın bültenlerine, teaser’lara ve modellere rağmen, Pentax K-3 Mark III ile çok fazla zamanımız olmadığı, dolayısıyla görüntü örneklerinin eksik olduğu açıkça belirtilmelidir.

Ancak, Ricoh’un yayınladığı ayrıntılarla birlikte geçirdiğimiz zaman, bu kamera için ne kadar çaba harcandığını açıkça ortaya koyuyor. Ayrıca Pentax sisteminin, onu bilmek isteyen adanmış bir takipçisi olduğunu da biliyoruz, bu yüzden şu anda mümkün olduğunca fazla ayrıntı sağlamaya çalıştık.

Açıkça görülüyor ki Ricoh mühendisleri her ayrıntıya baktılar ve
‘Bunu daha iyi hale getirmek için ne yapılabilir?’ Diye sordular.

Bu duyurunun yanı sıra, DSLR sonrası dönem olarak görülebilecek dönemde, meraklı bir DSLR geliştirmek için bu kadar çok zaman ve çaba harcama fikrini alay eden pek çok YouTube videosu olduğuna şüphe yok. Ama ben olayları böyle görmüyorum. Ben Shakespeare bilgini değilim: K-3 III’ü gömmeye değil, onu övmeye geldim. En azından konsept olarak.

Nikon D850’yi incelediğimizde, DSLR tasarımının zirvesi olabileceği beni şaşırttı. Kısmen pek çok yönden çok iyi olduğu için, ama aynı zamanda, spor yanlısı / foto muhabirliği nişine yönelik birkaç model haricinde, tacı için pek çok yarışmacının olması olası görünmüyordu.

Ricoh’un bu konuda ne kadar başarılı olduğunu henüz söyleyemem, ancak mühendislerinin K-3 II’nin her ayrıntısına baktığı ve ‘Bunu daha iyi hale getirmek için ne yapılabilir?’

Pentax K 3 Mark III D BG8 rear
Ricoh aynı zamanda uyumlu bir pil tutacağı olan D-BG8’i de geliştirdi. Kamera gövdesiyle aynı kontrollere sahiptir. Eklediği ikinci pil, kameranın USB bağlantı noktası kullanılarak da şarj edilebilir.

Diğer şirketlerin çoğu içten yanmalı motoru nasıl değiştireceklerine bakarken Ricoh’un mükemmel buggy kamçı* üretmeye çalıştığının bir kanıtı olduğuna dair bir argüman var, ancak bu belki de her kameranın en iyi kamera olmaya çalıştığını varsayarsanız önemlidir. herkes için. Ricoh’un optik vizör deneyimini seven fotoğrafçılar için güncel bir DSLR sunan son şirket olmayı denemesi mantıklı olabilir.

Pentax K-3 Mark III’ün fiyatı da biraz anakronik görünebilir. Nikon D500 2000 dolara ve Canon’un EOS 7D Mark II’sini 1800 dolara piyasaya sürüldü, ancak bu kameraların piyasaya sürülmesinden bu yana uzun bir zaman geçti. Tam çerçeve kameraların 2000 ABD Doları veya altında piyasaya sürülmesi artık alışılmadık bir durum değil (Ricoh’un kendi çok etkileyici Pentax K-1 modelleri dahil).

Bazı insanlar için, başka bir aynasız seçeneğe sahip olmaktansa,
K montajlı lensleri için gelişmiş bir DSLR’ye
sahip olmak daha iyi olacaktır.

Ancak yine de bu diğer kameraların Pentax K-3 Mark III’ün yerine geçeceği varsayılıyor. Hayatınızın makul bir bölümünü ve gelirinizi bir dizi iyi Pentax lens oluşturmak için harcadıysanız, durum bu olmayabilir. Bazı insanlar için, K-montajlı lensleri için geliştirilmiş bir DSLR’ye sahip olmak, yine de tamamen yeni bir lens seti gerektiren veya adaptörlerle optimal olmayan bir deneyimi riske atacak başka bir aynasız seçeneğe sahip olmaktan daha iyi olacaktır.

Belki de Pentax K-3 Mark III için önemli olan tek soru şudur: Mevcut Pentax sahiplerini yükseltmeye teşvik edecek kadar iyileştirme sunuyor mu? Bunu test edene kadar kesin olarak bilemeyiz, ancak Ricoh’un kameranın hemen hemen her yönü için söz verilen iyileştirmelerle bunu ‘evet’ yapmak için elinden geleni yaptığı açık. Sonuçta belki de son harika DSLR’yi henüz görmedik.

Başa Dön


*Theodore Levitt’in 1960 Harvard Business Review makalesi ‘Pazarlama Miyopu‘ndan tartışmasız kusurlu bir metafor, şirketlerin şu anda nasıl ele aldıklarının ayrıntılarını değil, müşterinin neye hitap ettiklerini hatırlamaları gerektiğini öne sürüyor.

1 2Sonraki sayfa
Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.