İncelemeler

Canon EOS R10 İncelemesi

Canon, RF montajı için 24MP giriş seviyesi APS-C aynasız kamera olan R10’u duyurdu. Daha pahalı bir R7 kardeş modeliyle birlikte geliyor ve şirketin klasik ‘Rebel/ X X0D‘ DSLR’lerinin parçalarının yerine geçmiş gibi görünüyor.

Temel Özellikler

 • Dual Pixel AF özellikli 24 MP APS-C CMOS sensör
 • 23 fps’ye kadar çekim (mekanik deklanşör ile 15)
 • 30p’ye kadar aşırı örneklenmiş 4K, kırpma ile 4K/60p
 • 10-bit ‘PQ’ görüntüleri olarak gerçek HDR video
 • 2.36M noktalı OLED vizör
 • 1.04M nokta tam eklemli arka dokunmatik ekran
 • Tek UHS-II SD yuvası
 • Dahili açılır flaş

EOS R10, 979$’lık önerilen satış fiyatıyla yalnızca gövde olarak satışa sunulacak. Kit seçenekleri, kompakt, katlanabilir 18-45mm F4.5-6.3 IS STM’yi 1099$’a veya 18-150mm F3.5-6.3 IS STM’yi yaklaşık 1379$’a içerir.

 • canon eos r10 product gallery 1
 • canon eos r10 product gallery 2
 • canon eos r10 product gallery 3
 • canon eos r10 product gallery 4
 • canon eos r10 product gallery 5
 • canon eos r10 product gallery 6
 • canon eos r10 product gallery 7
 • canon eos r10 product gallery 8

Atla:

Yenilikler | Nasıl karşılaştırır | Gövde ve kullanım | İlk izlenimler | Örnek Galeri | Teknik Özellikler


Yenilikler

Sensör

Canon EOS R10
Orada bir yerde: EOS R10, Canon’un normalden daha küçük 1,6x kırpma APS-C sensörlerinden birini geniş RF yuvasına sığdırıyor.

Canon, sensörün daha önce hiç kullanılmamış yeni bir çip olduğunu söylüyor ancak nasıl değiştiğine dair herhangi bir ayrıntı vermedi. Geçmişte, Canon’un daha ince bir süreç ölçeği (devrenin daha yüksek hassasiyetli üretimi) kullanan yeni bir üretim hattına geçerek mevcut bir tasarımdan biraz daha fazlasını sıkıştırdığı örnekleri biliyoruz, ancak görmek için beklememiz gerekecek. sensörün pratikte nasıl çalıştığı.

R10, öncekinden daha hızlı video sunar, bu da daha hızlı okuma, daha fazla işlem gücü veya daha büyük olasılıkla her ikisinin bir kombinasyonunu önerir. Bu da otomatik odaklama performansına yardımcı olacaktır.

Otomatik Odaklama

AF Selection 1
AF izlemeyi başlatmak için artık AF alan modlarından herhangi biri kullanılabilir.

Çerçevede birden fazla göz (veya tanınan konu) tanımlanırsa, kameranın odaklanmasını istediğiniz konuyu seçmek için sola veya sağa hareket ettirebilirsiniz.

EOS R10, EOS R3‘teki algoritmalardan türetilen algoritmalarla tamamen revize edilmiş bir AF sistemine sahip olur. Spesifik olarak, bu, insanları, hayvanları veya araçları güvenilir bir şekilde tanımlamasına ve izlemesine olanak tanıyan özne tanıma modları kazandığı anlamına gelir. İnsanlar ve hayvanlar söz konusu olduğunda, kamera göze odaklanmak üzere eğitilmiştir ve araç modunda, açık tekerlekli yarışta bir motosiklet sürücüsüne veya bir sürücünün kaskına öncelik vermenizi sağlayan bir “nokta odak” seçeneği vardır. arabalar.

Subject Recognition 1
Kamerayı insanları, hayvanları veya araçları tanıyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
İnsan tanıma modu, tanıma modu kapatılsa bile kullanılabilir durumda kalan yüz/göz algılamadan farklıdır.

Otomatik netleme arayüzünün yeniden çalışılma şekli de: bir dizi AF alanı modu ve ayrı bir AF izleme modu yerine, R10’da herhangi biri izlemeyi başlatmak üzere bir konu seçmek için kullanılabilen bir AF alanı modu seçeneği vardır. .

Sahne modları

R10, fotoğrafçıyı desteklemek için bir dizi sahne modu kazanır. Bunlar, diğer markaların kameralarında gördüğümüz bir karışım veya orijinal fikir ve seçenekleri içerir.

Örneğin, her biri arasında hafif odak kaymaları olan bir dizi görüntü çeken ve ardından bunları odaktaki her şeyle tek bir görüntü oluşturmak üzere birleştiren bir odak yığınlama modu vardır (özellikle yakın çekim çalışmaları için değerlidir). Kamera, tek tek çekimler için Raw dosyaları çekmenize izin verir, ancak beklediğiniz gibi, birleştirilmiş görüntünün yalnızca JPEG sürümünü sağlar.

Ayrıca, siz kamerayı kaydırırken birden fazla görüntü çeken ve ardından bunları tek, uzun bir görüntüde birleştiren bir panorama modu da vardır.

Çoklu çekim modlarının ötesinde, kamerayı hareketli bir nesneyle eşleştirmek için kaydırırken bulanık bir arka plan vermek için kaydırma modu gibi ilginç seçenekler vardır. Canon’un kaydırma modu, kamerayı ne kadar hızlı çevirdiğinizi algılar ve size hareket bulanık bir arka plan verecek ve aynı zamanda hareketli nesnenizi güzel ve keskin tutmanız için size iyi bir şans verecek bir deklanşör hızı seçer.

Video

Canon EOS R10 mode dial
Film çekimi, R10’un mod kadranı üzerinde özel bir konuma sahiptir.

EOS R10’un videosu, 24MP sensör kullanan mevcut Canon modellerinden oldukça iyi bir adım. 6K çekimden alınan aşırı örneklenmiş 4K görüntüleri sunmak için sensörünün tam genişliğini kullanarak 30p’ye kadar UHD 4K çekim yapabilir. Alternatif olarak, 60p çekim yapmak için sensörün doğal 3840 x 2160 piksel bölgesi gibi görünen bölgeye kırpabilirsiniz.

Her iki durumda da, panjur oldukça iyi kontrol edilmiş görünüyor, ancak ilk izlenimlerimiz 60p çekimin özellikle keskin veya ayrıntılı görünmediği yönünde. Ayrıca otomatik odaklamanın video modunda fotoğraf çekerken olduğundan daha az güvenilir olduğunu gördük.

R10, HDR ekranlarda ve TV’lerde oynatma için daha geniş bir dinamik aralık yakalayan HDR PQ modunda 10 bit video çekebilir. Görüntüler, kameranın mikro HDMI bağlantı noktaları üzerinden oynatılabilir.

Gerçek HDR fotoğraflar

EOS R6 ve R5‘te gördüğümüz gibi, R7 ve R10, HDR ‘PQ’ eğrisini kullanarak 10 bit HEIF dosyaları çekebilir. Bunlar, fotoğraf makinesini yüksek dinamik aralıklı bir ekrana veya TV’ye bağlarsanız, daha geniş dinamik aralığı gerçekçi bir şekilde göstermelerini sağlayacak şekilde daha geniş dinamik aralıklı görüntüler çeker.

Dizine dön


Nasıl karşılaştırır

R10’un kardeş modeli R7’yi nasıl karşılaştırdığına ve aynı zamanda benzer fiyatlı iki APS-C kamerayla nasıl karşılaştırdığına bakacağız. Nikon Z fc, dahil etmek için yer bulamadığımız başka bir karşılaştırılabilir modeldir.

Canon EOS R10Canon EOS R7Sony a6400Fujifilm X-S10
MSRP (lansman sırasında)$9791499$900 dolar1000$
piksel sayısı24MP33 MP24MP26 MP
sensör teknolojisiFSI-CMOS (Çift Piksel)FSI-CMOS (Çift Piksel)BSI-CMOSBSI-CMOS
Görüntü sabitlemeNumaraEvet
(7EV’ye kadar derecelendirildi)
NumaraEvet (6EV’ye kadar derecelendirildi)
Maksimum çerçeve hızı15 fps (mekanik)
23 fps (e-deklanşör)

15 fps (mekanik)
30 fps (e-deklanşör)
11 fps (mekanik)
8 fps (e-deklanşör)
8 fps (mekanik) 20 fps
(e-deklanşör)
Vizör res / mag2,36M nokta /
0,59x
2,36M nokta /
0,72x
2.36M nokta /
0.70x
2.36M nokta /
0.62x
Arka ekran res / tipi3.0″ 1.04M nokta tam eklemli3.0″ 1.62M nokta tam eklemli3,0″ 0,92M nokta yatırma yukarı/aşağı3.0″ 1.04M nokta tam eklemli
Video4K/30p tam genişlikte aşırı örnekleme, 1,56x kırpmadan 4K/60p4K/30p tam genişlikte aşırı örnekleme,
4K/60p tam genişlikte alt örnekleme veya 1,81x kırpma ile
4K/24p tam genişlikte aşırı örnekleme, 4K/30p hafif kırpma ile30p’ye kadar tam genişlikte DCI veya UHD 4K, aşırı örnekleme
10 bit video seçenekleriHDR PQHDR PQ
C-Log 3
HiçbiriHDMI üzerinden çıkış
Mikrofon / Kulaklık soketleri?Evet / HayırEvet / EvetEvet / HayırEvet / adaptör aracılığıyla
Pil derecesi (LCD / EVF)340 / 210660 / 380410 / 360325 / belirtilmemiş
Ağırlık426 gr (15 oz)612 gr (21.6 oz)403 gr (14,3 oz)465 gr (16,4 oz)
Boyutlar126 x 88 x 83 mm132 x 90 x 92 mm120 x 67 x 60 mm118 x 83 x 47 mm

R10, rakibini tam olarak ezmiyor, ancak kesinlikle rekabetçi olduğu alanlar var. 15 fps’lik mekanik deklanşör, akranlarına göre kısa süreli hareketler yakalamada daha usta olacağı anlamına geliyor (ve tüm bu modellerde nispeten yavaş elektronik deklanşörlerin kullanılmasından kaynaklanan sarmal deklanşör distorsiyonu endişesi olmadan). Aynı şekilde, ağır bir kırpma ile gelse de R10, sınıfında 4K/60p çekim yapabilen tek modeldir.

Ancak, R10 kendi başına değil. Fujfilm X-S10, hem durağan görüntüler hem de video çekimi için değerli olabilecek görüntü sabitleme ve videografi için oldukça gerekli olan kulaklık bağlama yeteneği sunar. Ayrıca Fujifilm’in biraz daha iyi görüntü kalitesi sunmasını beklerdik.

R7, birçok önemli yerde daha iyi özellikler sunuyor, ancak burada karşılaştırıldığında diğer kameralardan yaklaşık %50 daha fazla bir liste fiyatına sahip (ve rakipleri etrafında olduğu göz önüne alındığında, fiyat farkı lansmandan sonra bir süre daha fazla olacak) sokak fiyatlarının düştüğünü görecek kadar uzun).

Dizine dön


Gövde ve kullanım

Canon EOS R10 grip

Gövde düzeni, R10 ve daha pahalı R7 arasındaki en büyük farklardan biridir. Boyutları çok benzer olsa da, R10 beklediğiniz tüm alanlarda köşelerinin kesildiğini görüyor: tek bir UHS-II SD yuvası ve daha küçük bir pil kullanıyor.

Kesilmeyen şey, kontrol noktalarının sayısıdır: R10, kameranın üst plakasında iki büyük, belirgin kadrana sahiptir. Deklanşör düğmesinin hemen arkasında yukarı bakan bir tane ve kameranın arka omzunda, açma/kapama düğmesinin hemen üzerinde yatay olarak yerleştirilmiş bir tane var. Bu, Canon’un geleneksel olarak üst düzey modeller için ayırdığı bir doğrudan pozlama kontrolü düzeyidir, bu nedenle iki yeni modelin daha temel olanlarını görmek güzel.

Canon EOS R10 AF MF switch

Ayrıca kameranın ön tarafında, ortasında varsayılan olarak AF seçeneklerinizi açan bir düğme bulunan yeni bir MF/AF anahtarı vardır. Diğer markaların kameralarında sevdiğimiz türden bir kontrol ama bu gözden düşüyor gibi görünüyor, bu yüzden burada tekrar görmek güzel.

Artı tarafta, R7 ile aynı vizör paneline ve tam eklemli dokunmatik ekrana sahip (bulucuda daha düşük büyütme ve daha düşük çözünürlüklü arka panel olsa da). Tutma yeri R7’ninkinden daha dar ve biraz daha öne çıkıyor gibi görünüyor, bu da eklemlerinizin bazı lenslerin daha geniş kısmıyla karşılaşma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Daha küçük EOS 250D modellerinden farklı değil .

Canon EOS R10 rear

Tripod atıcılar, R10’un tek UHS-II kart yuvasının pilin yanında olduğunu ve kameranın altındaki bir kapıdan erişildiğini fark edeceklerdir.

Vizör ve ekran

R10, 3.0″ tam eklemli arka dokunmatik ekrana sahiptir. 1,04M nokta birimidir, yani 720 x 480 piksel çözünürlük sunar.

Vizör, 1000 doların altındaki aynasız kameralarda hala yaygın bir özellik olan 2,36 milyon noktalı bir OLED paneldir. Bu, oldukça küçük bir 0,95x büyütme oranına sahiptir (eşdeğer terimlerle 0,59x). Canon, yenileme hızları hakkında bilgi vermeme eğilimindedir. İkisi de özellikle üst düzey bir panel değil, ancak her ikisi de şimdilik kameranın (oldukça yaşlı) akranlarıyla karşılaştırılabilir.

Pil

Canon EOS R10 LP E17 battery

R10, daha önce Rebel DSLR’lerde ve birkaç M serisi aynasız fotoğraf makinesinde kullanılan LP-E17 pili kullanır. Aynasız bir kamerada iyi bir haber olmayan kompakt, 7,5 Wh’lik bir ünite. Arka ekranı kullanırken şarj başına makul bir 350 çekim ve vizörü kullanırken oldukça düşük bir 210 çekim derecesi sunar. Bu rakamlar akıcılık önceliği modu içindir: güç tasarrufu moduna geçildiğinde bu sayılar sırasıyla 430 ve 260’a çıkar.

CIPA derecelendirmeleri, birçok çekim durumunda elde edeceğiniz çekim sayısını olduğundan daha az temsil etme eğiliminde olabilir, ancak genellikle 300’ün üzerinde bir derecelendirmenin ara sıra fotoğrafçılık yapılan bir hafta sonu için iyi olduğunu düşünüyoruz.

Dizine dön


İlk izlenim

Canon EOS R10 AF joystick

Canon, hem EF yuvasının hem de M serisi APS-C aynasız fotoğraf makinelerinin R10 ile birlikte devam edeceğini söylüyor, ancak ikisinin de uzun vadede devam etmesinin muhtemel olduğunu hayal etmek zor. R10 ile ilgili her şey, onun RF aralığında bir Rebel T8i (EOS 850D) kamera olarak tasarlandığını haykırıyor ve Canon’un eski lens yuvalarını sürdürmeye, geleceğini belirlemeye olduğu kadar ağırlık vermeyi planladığına inanmak zor. .

Peki nasıl görünüyor? Mükemmel derecede iyi, ilk izlenimimiz olurdu. Ve tarihsel olarak, bu genellikle Canon’un bir sürü kamera satmak için ulaşmak zorunda olduğu çıta olmuştur. Digital Rebel serisi, DSLR’leri nispeten erişilebilir bir fiyat noktasına getirmede bir atılımı temsil etti, ancak ilerlemesi o zamandan beri bir miktar artımlı olma eğilimindeydi. Nadiren en yetenekli veya en iyi özelliklere sahip kameralar oldular, ancak iyi çalıştılar ve sürekli olarak iyi satış yapmak için yeterince iyi niyet oluşturdular.

Canon EOS R10 articulated screen

Ancak bu, on ila yirmi yıl geriye bakan kamera pazarından bahsediyor. Zaman değişti, daha az insan özel kameralar satın alıyor ve iyi tasarım ve güçlü işleme sayesinde akıllı telefonlar, bazı ILC’lerle rekabet eden, ancak çok az miktarda ve hiç çaba sarf etmeden görüntü kalitesi sunuyor. Önde ‘Canon’ adının olması, R10’ların satılmasına yardımcı olacak, ancak yalnızca özel bir kamera satın almak için dışarı çıkanlara.

R10’un kesinlikle lehine birkaç özellik var: Sınıfında 4K/60 çekim sunan tek model (önemli bir kırpma olmasına ve çekimler yumuşak olmasına rağmen) ve etkileyici bir şekilde çekim yapabilen tek model. Mekanik deklanşörünü kullanarak 15 fps. Arabellek çok büyük değil, bu nedenle spor için ilk tercihiniz olmayacak, ancak kısa aksiyon anları için şu anda Fujifilm, Nikon veya Sony’den alabileceğinizden daha güçlü bir teklif olacak.

Canon EOS R10 flash
EOS R10, özellikle katlanabilir 18-45mm F4.5-6.3 zoom ile birleştirildiğinde oldukça kompakt. 29-72mm eşdeğer aralığı oldukça kullanışlıdır ancak F7.2-10 eşdeğeri diyafram aralığı özellikle davetkar değildir.

Spesifikasyon sayfasının ötesine baktığımızda, otomatik odaklama sistemi, alıştığımız güç ve (belki daha da önemlisi) basitliğin çoğunu, fiyat dilimlerini daha da yukarı taşıyor gibi görünüyor. Sony’nin a6100 ve a6400’ü bu işlerin bir kısmını zaten yapmıştı, ancak R10, kullanımı kolay bir arayüzün üzerine bazı konu tanıma seçenekleri ekliyor.

RF montajına geçmek, EF ve EF-M serisinden uzaklaşmakta olan bir dereceye kadar geleceğe yönelik koruma sağlar ve bu da muhtemel alıcıları daha güvenli hale getirir. Fiyat bilincine sahip APS-C alıcılarının sisteme girişi, Canon’un RF lens serisinin daha uygun fiyatlı ucunu genişletmesi için yalnızca daha fazla neden sağlayacaktır, öncelik tam çerçeve çekimlerde işe yarayan odak uzunlukları olsa bile, İlk ve en önemli.

R10, oldukça rekabetçi bir kamera ve Rebel serisinin tamamen makul bir halefi gibi görünüyor. Yine de bunu çığır açıcı olarak görmek zor.

Dizine dön


Örnek Galeri

 • pg eos eos r10 sample 01
 • pg eos eos r10 sample 03
 • pg eos eos r10 sample 04
 • pg eos eos r10 sample 05
 • pg eos eos r10 sample 06
 • pg eos eos r10 sample 08
 • pg eos eos r10 sample 09
 • pg eos eos r10 sample 10
 • pg eos eos r10 sample 11
 • pg eos eos r10 sample 13
 • pg eos eos r10 sample 15
 • pg eos eos r10 sample 16
 • pg eos eos r10 sample 17

Dizine dön

1 2Sonraki sayfa
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu