İncelemeler

İnceleme: Leica Q2

Elimize 47 megapiksel Leica Q2 kompakt fotoğraf makinesini alıyoruz. Bu bizim erken kararımız …

Bizim kararımız
Leica Q, en sevdiğimiz kompakt kameralardan biridir … ve kısa ellerimize dayanarak, yaşamımızda yeni bir aşk olduğunu hissedebiliyoruz. Evet, Leica Q2 pahalıdır – ancak lüks kameralarda mutlaklık istiyorsanız, budur. Tamamen manuel bir sokak kamerası veya otomatik bir bas ve çek olarak. Ve bu oğlan 47 megapiksel sensörünü veriyor! Paranız varsa, Leica Q2 için uzun ve uzun bir kuyruk olacak gibi adınızı bekleme listesine alın.

unnamed fileMükemmel görüntü kalitesi
unnamed fileÇok çeşitli otomatik odak ve manuel odak kontrolü
unnamed fileGüzel his ve mühendislik

unnamed file 1Fiyat
unnamed file 1 LCD panel sabittir
unnamed file 1 Dahili flaş yok

Leica Q2‘nin söylentileri bir süredir dolaşıyor – sporlaştırmak için deri kaplı magnezyum kabuk ve bu gerçek. Leica Q2 bugün satışa sunuldu ve resmi lansmanının hemen öncesinde bu lüks kompakt fotoğraf makinesinde ellerimizi almak için kısa bir şansımız oldu.

Leica Q, lüks fiyat etiketine rağmen, bir süredir en iyi kompakt kameralar listemizdeydi. Ve oradadaydı iyi bir nedenden dolayı … hakemlerimiz onu sevdi ve en azından görüntü kalitesi için. Ayrıca, Q2, yalnızca tam bir saha ve laboratuar testi yapabildiğimizde listemizdeki Q’yu değiştirmeyecek gibi görünüyor – kompakt kamera performansı için çıtayı da sıfırlayacak.

Kameradaki büyük değişiklik sensör. Q2, 47,3 megapiksel tam kare bir sensöre sahip; selefinin iki katı çözünürlük sunuyor. Bu, profesyonel DSLR’ler ve aynasız kameralar dahil, onu en yüksek çözünürlüklü kameralardan biri yapar. Aslında, Leica Q2’deki sensörün, bu ay sonra satışa sunulan Panasonic Lumix S1R’de bulunacağı ile aynı olduğundan şüpheleniyoruz.

Fakat sadece değişen sensör değil…

Leica Q2

Özellikler

Leica Q, Leica’nın ünlü tarihinin en çok satan kameralarından biridir. Ve neredeyse dört yıl satışta olsa bile, kamera hala sipariş edildi. Q2 selefinin hemen yerini aldı ve Leica’nın temel konsepti değiştirmeden kameraya gerçek bir yükseltme yapmak istediği açık.

En önemli nokta Summilux 28mm f / 1.7 Asph geniş açılı lensin tamamen aynı kalması. Olağandışı bir kompakt için bu, mesafe ölçekleriyle birlikte tam manuel odak kontrolü ve özel bir makro modu sunar. Ancak bu lensi bir dizi otomatik odaklama modunda da kullanabilirsiniz. AF veya MF’de, hedef bölgenizin net bir odakta olmasını sağlamak için çok çeşitli özellikler vardır. Tepe odaklanma, hiç şüphesiz bunun için en faydalı olanlarından biridir, ancak otomatik büyütme de vardır. AF’de seçenekler süper kullanışlı yüz algılama modunu içerir.

CoBxcyS2H9QqG5ecnWsbQA 650 80

Objektif sabit olmasına rağmen – zoom yok ve optiklerinizi yükseltme şansınız yok – bir dizi kırpma seçeneğiniz var. Etkili bir 35mm, 500mm ve 75mm ayarında çekim yapabilirsiniz – sırasıyla 30MP, 14.7MP ve 6.6MP çözünürlüğe karşılık gelen bir düşüş. Elbette görüntüyü kamerayla kolayca kırpabilirsiniz – örneğin sosyal medya gönderimi için uygun bir seçenek.

Leica Q’dan farklı olarak, Q2 şimdi 4K video çekimi sunuyor. Standart 4K formatı (3840×2160 piksel) seçebilirsiniz – veya 4096×2160 piksel çözünürlükte Cinema 4K’yı seçebilirsiniz. 4K ile 30fps veya 24fps kare hızları, ancak C4K ile sadece 24fps seçim yapabilirsiniz. Full HD’ye geçin ve 120fps veya 60fps’lik kullanışlı slo-mo seçeneklerine sahip olun.

ZijQwnmD7cuBR4WLLFgctK 650 80

Leica Q2 ürününün diğer bir güzel yanı, artık toz ve hava korumalı olmasıdır – IP52 standardına uygun…

Su geçirmezlik, Q2’nin artık Leica SL ile aynı BP-SCL4 bataryayı kullanmasıyla – ki koruyucu bir kapı açmaya gerek kalmadan – basitçe çıkarmak için aşağı bastığınız için daha dikkat çekici hale getirildi.

Temel çekim özelliklerinde de bazı iyileştirmeler yapıldı … Yeni bir 50 düşük ISO ayarı var (Q üzerinde durma avantajı); En yüksek ISO, 50.000 olarak kaldı.

Yüksek çekim modu 10 fps olarak kalmış ancak şimdi 20 fps sağlayan bir elektronik obtüratör seçeneği de var. Deklanşör hızları için de benzer bir artış var; mekanik aralık 1 / 2000sn’ye kadar 60 saniye kalırken daha fazla bir hız istiyorsanız, elektronik deklanşör seçenekleri şimdi 1 / 40,000sn (1 / 16,000sn) arasındadır.

Kullanım

Aq5NPBKPsqpDBUYVEnJhvh 650 80

Leica Q2’ye en yakın rakip, sabit bir 35mm lensi olan kompakt bir kamerada 42 megapiksel tam kare bir sensöre sahip Sony’nin RX1R II’si. Ancak Leica’nın bu konuda sahip olduğu büyük avantajlardan biri, bir göz kalemi elektronik vizörünün yanı sıra arkadaki bir LCD ekrana sahip olmasıdır.

Aslında, EVF, 3,68 milyon noktadan çok fazla ayrıntı ile, kullanmaktan zevk alıyor. Siz gözünüze diktikçe otomatik olarak etkinleşir. Bu ekran, Q’da bulunan ekrandan yeniden tasarlandı ve şimdi bir OLED ekrana sahip.

LCD, 3 inç 1,04 milyon nokta olayı olarak kalıyor – ve dokunmaya duyarlı olma özelliğine sahip ve böylece gereksiz yere menülere gerek kalmadan özellikleri kontrol edebiliyorsunuz. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken bir dezavantajı, ekranın sabit olmasıdır – parlak güneş ışığında size yardımcı olmak için veya başınızın üstünden veya zemin seviyesinden bir görüntü çeken her birine çevirilemez veya açılılamaz.

R54bdjnV6fJNcEoWAMs394 650 80
Makro özelliği, manuel olarak veya AF ile 17 cm’ye kadar netlemenizi sağlar.
1/125 sn’de f / 8, ISO 1600

Otomatik odaklama hızlı ve duyarlı – daha önce de söylediğimiz gibi, çekim yapmak için çok sayıda otomatik odaklama seçeneği vardır (Çok noktalı, Tek Nokta, İzleme, Yüz Algılama, Dokunmatik AF dahil). Ancak, manuel zevk (ve geri) geçiş yapabileceğiniz kolaylık bu gerçek zevktir. Odak halkası sadece üzerinde, sonsuzluğun ötesinde bir AF konumuna sahiptir.

Bu odaklama halkası ve mekanik açıklık halkası yanı sıra, nişanlandığında 0,17 m’den 0,3 m’ye odaklanmanıza izin veren makro halkası da vardır – bu kadar geniş bir objektif ile özellikle etkileyici bir büyütme elde edemezsiniz oranı.

Leica, güzelce işlenmiş kameralar için haklı bir üne sahiptir ve şirkete lüks statüsünü veren el işçiliğine sahip olduklarını hissettiren kadranlara sahiptir. Ancak bu kamerayla, bununla daha da ileri gittiklerini hissediyorsunuz.

EVF’yi kendi gözünüzün hizasına göre ayarlamanız gerekiyorsa, dışarı çıkarmak için bastığınız yeni diyoptri düzeltme kadranı gibi küçük dokunuşlar var.

z5tu4mAMjWTYCt7fjGCTPA 650 80

ISO değerini değiştirmenize olanak tanıyan üst plaka üzerinde güzel hazırlanmış bir düğme ve kadran vardır (veya tercih ederseniz, Otomatik ISO olarak ayarlayın). Deklanşör kadranı güven verici bir şekilde metalden yapılmıştır ve buradaki üretim değerleri üzerinde kayma işareti yok.

Elbette Leica Q2, geçen yıl piyasaya sürülen Leica Fotos uygulamasıyla birlikte çalışacak – kamerayı uzaktan kontrol etmenize ve DNG’leri veya JPG’leri dünyaya yaymak için telefonunuza indirmenize izin verecek. Telefonunuza bağlantı, Q2 için daha kolay hale geldi, çünkü bu artık WiFi ve Bluetooth bağlantısı da sunuyor.

Leica Q2 selefinden daha ağır – yeni batarya için şüphe yok – ve şimdi batarya ile 718 g ağırlığında (Q için 640 g ile). Ama bu yine de elinizde etli, kamera çok yönetilebilir hissediyor. Ancak iyi haber şu ki pil şarjlar arasında 350 çekim sunuyor.

pnUieQoFW56hddibuMCmo3 650 80
Bu Leica Monochrom değil, ancak sokak kimlik bilgileriyle Leica Q2it, mono çekim yapmak (ve RAW DNG dosyasındaki renk bilgilerini tutmak için) kadar kolay.
F / 6.3, ISO 320’de 1 / 125sn

Leica Q2 – Örnek Fotoğraflar

Fiyat ve Bulunabilirlik

Leica Q2 hemen satışa sunuldu ve 4.250 £ / 4.995 $ karşılığında sahip olabilirsiniz.

Q2 için bir dizi deri çanta – kırmızı, kahverengi veya siyah renkte – mevcut olacak. Diğer ısmarlama aksesuarlar arasında isteğe bağlı bir thumbrest veya tutma yeri bulunur.

Orijinal Leica Q durdurulacak.

Bizim kararımız
Leica Q, en sevdiğimiz kompakt kameralardan biridir … ve kısa ellerimize dayanarak, yaşamımızda yeni bir aşk olduğunu hissedebiliyoruz. Evet, Leica Q2 pahalıdır – ancak lüks kameralarda mutlaklık istiyorsanız, budur. Tamamen manuel bir sokak kamerası veya otomatik bir bas ve çek olarak. Ve bu oğlan 47 megapiksel sensörünü veriyor! Paranız varsa, Leica Q2 için uzun ve uzun bir kuyruk olacak gibi adınızı bekleme listesine alın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.