İncelemeler

DxO Nik Collection 4 incelemesi

Fransız yazılım şirketi DxO, her yıl Haziran ayının başında, Adobe Photoshop ve Lightroom Classic gibi üçüncü taraf yazılımlar için bağımsız uygulamalar veya eklentiler olarak kullanılabilen sekiz görüntü işleme aracından oluşan bir paket olan Nik Collection’ın yeni bir sürümünü yayınlar. Ve 2021 farklı değil, Nik Collection 4 şimdi görücüye çıkıyor.

Nik Collection ilk olarak on yıldan fazla bir süre önce ortaya çıktı ve bileşen eklentilerinden bazıları, Nik Color Efex’in ilk sürümünün yayınlandığı 1999’un sonlarına kadar izlenebilir.

Başlangıçta Nik Software tarafından geliştirilen ve daha sonra Google tarafından satın alınan Nik Collection, 2017 yılının sonlarında DxO tarafından satın alındı. O zamandan beri Fransız yazılım şirketi, Nik Collection araç kutusuna sürekli olarak yeni özellikler ve kendi algoritmalarını ekliyor.

Hemen satışa sunulan Nik Collection 4, yeni müşteriler için 149 ABD Doları, mevcut müşteriler için ise 79 ABD Doları karşılığında yükseltme yapılabilir. Yine de yakında sipariş verirseniz biraz tasarruf edebilirsiniz – 30 Haziran 2021’e kadar DxO, yeni müşteriler için 99,99 ABD doları ve yükseltmeler için 59,99 ABD doları indirimli fiyatlandırma sunuyor.

DxO Nik Collection 4 incelemesi
Viveza 3’te gruplandırılmış kontrol noktaları kullanılarak aşırı pozlanmış bir yansıtıcı merceğin renginin düzeltilmesi. Görüntü, düzenlenmemiş orijinal görüntüyle karşılaştırma için dikey olarak bölünür.

Nik Collection 4’teki yenilikler ve neler var?

Önceki sürümde Perspective Efex’in tanıtılmasıyla Nik Collection’da toplam sekiz eklenti bulunur. Silver Efex Pro 3 ve Viveza 3, modernize edilmiş kullanıcı arayüzü ve bazı yeni araçlarla güncellendi; süit çapında, ‘U-Point’ kontrolleri daha çok yönlüdür (bunun hakkında daha sonra bilgi verilecektir) ve seçici araçtaki ‘Meta ön ayarları’, birden fazla eklentinin tek bir tıklama ile sırayla çalışmasına izin verir.

Tam olarak, eklentilerin listesi aşağıdaki gibidir:

  • Analog Efex Pro 2 – analog film kameraları kullanılarak çekilen görüntülerin görünümünü çoğaltır
  • Color Efex Pro 4 – mimari, film, doğa, portre, seyahat ve düğün kategorilerinde çok çeşitli renkli görüntü ön ayarları
  • Dfine 2 – yüksek hassasiyetli ve/veya küçük sensörlü görüntülerde gürültü seviyelerini azaltır
  • HDR Efex Pro 2 – daha yüksek dinamik aralık için birden çok aynı çerçeveli görüntüyü birleştirir veya tek bir görüntüden HDR görünümünü simüle eder
  • Sharpener Pro 3 – ham verileri önceden keskinleştirir ve çıktıdan hemen önce ikincil keskinleştirme uygular
  • Silver Efex Pro 3 (güncellendi) – sağlıklı bir ön ayar seçimi, pus azaltma, renk filtreleme, film simülasyonu ve daha fazlasıyla görüntüleri siyah beyaza dönüştürür
  • Viveza 3 (güncellendi) – az sayıda ön ayar ile birlikte renk, ışık ve tonaliteyi ayarlamak için araçlar
  • Perspektif Efex – mercek ve perspektif tabanlı bozulmaları düzeltir ve eğme/kaydırma benzeri minyatür efektin yanı sıra kırpmaya olanak tanır

Paketin geçen yılki yinelemesi Nik Collection 3, yeni bir Perspective Efex aracını piyasaya sürdü, eklentilerin başlatılabileceği Seçici Araç menüsünü geliştirdi ve Lightroom Classic’te tahribatsız çok sayfalı TIFF düzenleme desteği ekledi. Bu yıl, büyük sürüm artışları ve her ikisi için yepyeni bir kullanıcı arayüzü ile sevginin çoğunu alan Silver Efex Pro ve Viveza oldu.

DxO ayrıca Lightroom Classic kullanıcılarının bir eklentiyi yeniden açmadan görüntüler arasında Nik işleme ayarlarını kopyalayıp yapıştırmalarına veya ön ayar olarak kaydetmeyi unuttuysanız ve daha fazla ince ayar yapmak istiyorsanız son kullanılan ayarları hızlı bir şekilde geri çağırmalarına olanak tanıdı. . Ayrıca Selective Tool’a, birden fazla eklentinin eylemlerini tek bir tıklamayla birleştirebilen yeni bir Meta Presets işlevi eklendi.

Bazı araçlar için modern bir kullanıcı arayüzü, ancak diğerleri hala eski hissediyor

Nik Collection 3’teki en belirgin değişiklik, her ikisi de güncellenmiş bir kullanıcı arayüzüne sahip Silver Efex Pro 3 ve Viveza 3 eklentilerindedir. Değişiklik, on yıldan fazla bir süredir görsel olarak ince ayar yapılmadığından, her iki uygulama için de önemlidir, ancak en çok, şimdiye kadar ekranınıza sığacak şekilde yeniden boyutlandırılamayan Viveza için dikkat çekicidir.

silver efex pro 2 comparisonsilver efex pro 3 comparison
Viveza ve Silver Efex Pro eklentilerinin her ikisi de parlak yeni, modernize edilmiş kullanıcı arayüzlerine sahiptir.
Yeni Silver Efex Pro 3 ve önceki sürüm 2 yukarıda karşılaştırılabilir.

Ne yazık ki, bu iki eklenti şimdi çok daha iyi görünse de, bazıları hala çok eski hissediyor ve daha yakın zamanda güncellenen eklentiler arasında bile tutarsızlıklar var. Perspective Efex’in çeşitli kaydırıcıları, düğmeleri ve kontrolleri doğrudan DxO ViewPoint 3’ten kaldırılmış gibi görünüyor ve görsel olarak hiçbiriyle eşleşmiyor. süitteki diğer eklentiler.

dfine 2
Nik Collection’ın araçları, kökten farklı arayüzlere sahip birkaç vintajda gelir.
Dfine 2 (yukarıda gösterilmiştir) ve Sharpener Pro 3 eklentileri en eski kullanıcı arayüzüne sahiptir ve ekranınıza sığacak şekilde yeniden boyutlandırılamaz.

Bu arada Analog Efex Pro 2, Color Efex Pro 4 ve HDR Efex Pro 2, yeniden boyutlandırılabilir bir kullanıcı arayüzüyle ancak Silver Efex Pro, Viveza ve özellikle Perspective Efex’ten gözle görülür şekilde farklı bir estetikle diğerleri arasında bir yerde oturuyor. Sonuç olarak, genel paket olması gerekenden daha az tutarlı hissediyor ve DxO adresini görmek istediğimiz bir şey.

U-Point, daha az dağınıklıkla daha fazla kontrol sağlar

DxO ayrıca Silver Efex Pro ve Viveza’nın altında yatan popüler U-Point teknolojisini de güncelleyerek aynı anda daha güçlü ve kolay hedeflenebilir hale getirdi ve aynı zamanda görsel olarak daha az karmaşık hale getirdi.

Önceden, U-Point’in kontrol kaydırıcıları dizisi, seçildiğinde görüntünüz üzerindeki kontrol noktasının yanında görünüyordu. Şimdi bunların neredeyse tamamı sağdaki ayar panelinde yer alıyor ve yalnızca kontrol noktası alanı doğrudan görüntünün üzerinde ayarlanıyor. (Bir kaydırıcıyı veya seçim dairesinin dış çevresini sürükleyebilirsiniz.)

viveza 3 u point control
Üç U-Noktası kontrol noktasıyla gökyüzünü seçme.
Kontrol noktalarının bir arada gruplandırıldığını, grubun yeniden adlandırıldığını ve kontrol noktasının kaydırıcılarından biri hariç tümünün artık eski Nik Collection sürümlerinde olduğu gibi görüntünün üstünde değil, sağdaki kontrol panelinde oturduğunu unutmayın.

Artık her bir kontrol noktası için parlaklık ve krominans değerlerini de ayarlayarak kapsama alanını uygun şekilde ayarlamayı kolaylaştırabilir ve muhtemelen ilk etapta kullanmanız gereken kontrol noktalarının sayısını azaltabilirsiniz. Alternatif olarak, bu yeni kaydırıcıların her ikisini de sıfırlayabilir ve bunun yerine belirli bir kontrol noktası çevresinde dereceli bir radyal filtre elde edebilirsiniz.

Kendinizi önemli sayıda kontrol noktası kullanmanız gerektiğini fark ederseniz, sekmeleri tutmayı kolaylaştırmak için artık bunları ayrı ayrı yeniden adlandırabilirsiniz. Ayrıca, geçmişte olduğu gibi bunları gruplandırabilirsiniz. Ve yararlı bir şekilde, kontrol noktaları ve konumları artık ön ayarlarınıza kaydedilebilir.

Silver Efex ve Viveza için daha da fazla yeni özellik

Silver Efex ve Viveza, elden geçirilmiş kullanıcı arayüzü ve U-Point teknolojisinin yanı sıra bazı yeni özellikler de aldı. Viveza için, aralarından seçim yapabileceğiniz on yeni ön ayar görünümü vardır ve ayrıca kendi ön ayarlarınızı kaydedip paylaşabilirsiniz. Ve Silver Efex şimdi hem DxO PhotoLab’ın puslu ClearView kaydırıcısını hem de DxO FilmPack’ten 39 Siyah Beyaz film greni türünden birini ekleme becerisini sunuyor.

Lightroom Classic ile daha iyi entegrasyon

DxO, Nik Collection 4’ün Adobe Photoshop Lightroom Classic ile entegrasyonunu da geliştirdi. Artık yeni bir Parametreleri Kopyala ve Uygula iletişim kutusuna dışa aktarma ön ayarı olarak erişebilirsiniz ve buradan, eklentinin kendisini yeniden açmanıza gerek kalmadan görüntüler arasında her eklenti için ayarları kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Ayrıca Dfine, Viveza, Silver Efex ve Sharpener eklentileri için, eklentiyi yeniden açtıktan sonra yapılan son düzenlemeleri geri çağırabilir, böylece daha fazla ayarlamak veya ön ayar olarak kaydetmek isterseniz ayarlarınızı kurtarmayı basitleştirebilirsiniz.

nik collection copy and apply
Nik Collection artık Lightroom Classic ile daha iyi entegre olarak, ayarları resimler arasında kopyalamanıza ve son kullandığınız ayarlarınızı hızla geri yüklemenize olanak tanır.

Meta-Ön Ayarlar eklentileri birleştirir, ancak sınırlamalar vardır

Ön ayarlardan bahsetmişken, bu konuda bir değişiklik daha var ve bu, bireysel eklentilerin başlatılabileceği kayan Seçici Araç panelinde bulunabilir. Mevcut sekiz eklentinin yanı sıra artık ek bir seçenek de içeriyor: Meta-ön ayarlar.

Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar, birden fazla eklentinin sonuçlarını tek bir tıklamayla birleştiren ve onları son derece hızlı ve kolay bir şekilde uygulayan ön ayarlardır. Dezavantajı, Meta ön ayar adının yanındaki soru işareti simgesini tıkladığınızda çıkan kısa bir metin açıklaması dışında, ön ayarın sonuçlarını önizlemenin bir yolu olmamasıdır. Bunu değiştiremez veya iş akışınıza uyacak şekilde kendi ön ayarlarınızı oluşturamazsınız.

Önizleme performansı zayıf bir nokta olmaya devam ediyor

Diğer birçok açıdan Nik Collection 4, önceki sürüme benzer. Analog Efex, Color Efex, HDR Efex ve Perspective Efex eklentilerinin tümü, öncekilerle işlevsel olarak aynıdır.

Ve bu performans için de geçerlidir. Selefinde olduğu gibi, Nik Collection 4’ün önizlemeleri, ayarlarınızın bir saniye kadar gerisinde kalma eğilimindedir. DxO’nun gelecekteki bir sürümde bunun üzerinde çalıştığını görmek isteriz, çünkü daha yüksek performans yalnızca düzenleme için daha az zaman harcanması anlamına gelmez, aynı zamanda yaptığınız ayarlamalarda ince ayar yapmayı daha kolay ve daha sezgisel hale getirmeye yardımcı olur.

Son düşünceler

ne severizne yapmıyoruz
Silver Efex ve Viveza’daki güncellenmiş kullanıcı arayüzü, onları modern bir standarda getiriyor İnanılmaz derecede geniş olası ayarlamalar ve tonlarca ön ayar İyileştirilmiş Lightroom entegrasyonunu görmek her zaman güzeldirAyrı eklentiler arasında tutarsız kullanıcı arayüzü En duyarlı deneyim değil Tek tek eklenti satın alma seçeneği yok

Nik Collection, yalnızca deneyimli fotoğrafçıların elinde değil, aynı zamanda daha az deneyimli olan çok çeşitli ön ayarlar sayesinde etkileyici sonuçlar verebilen uzun zamandır hayranların favorisi olmuştur. Hala uygulamadan uygulamaya değişen oldukça tutarsız bir kullanıcı arayüzünden muzdariptir, ancak bireysel uygulamaların kendileri, belki de istediğimiz kadar hızlı olmasa da, kullanımı oldukça sezgiseldir.

Bununla birlikte, DxO’dan düzenli olarak yıllık güncellemeler almak cesaret verici ve daha fazla UI ve performans geliştirmelerinin yolda olduğunu umuyoruz.


Nik Collection 4
$149

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu