İncelemeler

Xiaomi 13 Pro İncelemesi

Xiaomi 13 Pro, önceki 12 Pro‘nun halefi olabilir, ancak bunun yalnızca Çin’de piyasaya sürülen 12S Ultra’nın devamı olduğunu iddia etmek de bir o kadar kolay. Bu, yalnızca Xiaomi’nin beğenisine göre özelleştirilmiş, popüler Sony RX100‘dekiyle aynı olan Tip 1 (13,1 x 9,8 mm) Sony IMX989 sensörünü kullanan ilk kişiydi.

Aynı zamanda, Huawei ile yollarını ayırdıktan sonra Leica ile bir ortaklığın neler sağlayabileceğini gösteren ilk cihazdı. Daha büyük bir sensörü Leica’nın yazılımı ve görsel zevkle birleştirmek, 13 Pro‘nun endüstrinin en iyilerine karşı nasıl rekabet edebileceğine dair (en azından benim için) beklentileri artıran 12S Ultra’da ilgi çekici bir kombinasyon oluşturdu.

Telefon, Kuzey Amerika’daki birçok kişi tarafından bilinmeyen bir şey olarak kaybolacak olsa da, kaliteli fotoğraflar çekmeyi umursuyorsanız, göz ardı edilecek bir telefon değil.

Xiaomi 13 Pro: Tasarım ve Yapı

Xiaomi bu sefer biraz farklı bir tasarımla gitti , 12 Pro‘nun düz çizgilerini 12S Ultra‘nın dairesel modülüyle harmanladı . Belirgin bir çarpma ile sonuçlanır, ancak rahatsız edici bir şekilde değil ve işbirliğini netleştirmek için Leica markası üzerine kazınmıştır. Seramik arka kısımdaki parlak kaplama güzel görünüyor ancak parmak izlerini ve lekeleri toplayabilir. Neyse ki Xiaomi, en azından biraz koruma için ince bir silikon kılıf içeriyor.

Xiaomi 13 Pro front

6,7 inç AMOLED (3200 x 1440) ekran, 120Hz yenileme hızı, kavisli kenarlar ve Gorilla Glass Victus koruması dahil olmak üzere temelde 12S Ultra ile aynıdır. Bu boyuttaki ortalama bir telefondan biraz daha ağır ve silikon kılıf, fotoğraf çekmek için tutarken denge için önemli bir rol oynuyor. Unutmayın, kavisli kenarlar, aksi takdirde yıllar öncesine göre daha az belirgindir ve Xiaomi, daha ergonomik bir görünüm için arkadaki eğriyi akıllıca azaltmıştır. 12 Pro’nun hiçbir zaman bu resmi atamaya sahip olmaması nedeniyle dikkate değer olan IP68 korumasından bahsetmiyorum bile.

13 Pro, 128 GB depolama ve 8 GB RAM’den başlayan varyantlarla Snapdragon 8 Gen 2 yonga setinde çalışır. İnceleme birimim 256 GB/12 GB modeliydi ve bu da onu UFS 4.0 hızlı depolama ile uyumlu hale getiriyor (128 GB/8 GB modeli için UFS 3.1). Beklendiği gibi, hafıza kartı yuvası yok, ancak aynı anda iki kartla gitmek istiyorsanız çift SIM tepsisi geri dönüyor.

Xiaomi 13 Pro: Kamera Özellikleri

Üçlü 50 megapiksel sensörler arka kamera dizisini oluşturuyor ve geniş kameranın Tip 1 sensörü, bir Leica Vario-Summicron lense sahip çapa görevi görüyor. f/1.9 diyafram açıklığı, optik görüntü sabitleme, çift piksel ve lazer otomatik odaklama ile 23 mm eşdeğeridir. 12S Ultra, IMX989 sensörüyle neyin mümkün olduğunu gösterdi, yalnızca Xiaomi ve Leica, yazılımla daha fazlasını yapmayı öğrendiklerini öne sürüyor, bu nedenle en büyük değişikliği burada bekleyebiliriz.

Geniş kamera, Fotoğraf modunda 12,5 megapikselde çekim yapmak için piksel gruplamayı kullanır ve aynı büyük 1,6 µm ile ışığı yakalar. Tam çözünürlükte çekim yapmanın tek yolu, doğal olarak daha az ışık yakalayacak olan 50MP modunu kullanmaktır, ancak post prodüksiyonda belirli çekimler üzerinde çalışmak istediğinizde en iyi seçenek olabilir.

Xiaomi 13 Pro lenses

Diğer iki lens, 12 Pro ile karşılaştırıldığında benzer düzenlerle aynı çözünürlükte çekim yapıyor. Telefoto yine Samsung’un orta sınıf Isocell JN1 sensörünü kullanarak 3,2x yakınlaştırma (75 mm eşdeğeri) ve sarsıntıyı ve titremeyi azaltmak için yapılmış Leica ile işlenmiş kayan bir lens aracılığıyla optik görüntü sabitleme sağlıyor. Aynı zamanda 13 Pro’nun Süper Makro modu için kullandığı lenstir, bu da hem daha uzaktaki hem de 10 cm’ye kadar yakın bir nesneye neden odaklanabildiğini açıklar.

Ultra geniş, aynı JN1 sensörünü kullanır, 115 derecelik görüş alanı ve f/2,2 diyafram açıklığı ile 14 mm’ye eşdeğerde çekim yapar – temel olarak 12 Pro’dan farklı değildir.

Xiaomi 13 Pro: Yazılım Özellikleri

Tanıdık donanım ve işbirlikçi yazılımın karışımı, bu telefonda diğerlerine kıyasla daha geniş bir Leica varlığına yol açar. Leica Otantik ve Canlı, Pro ve Portre de dahil olmak üzere çeşitli modlarda iki seçeneğinizdir ve 13 Pro’ya kesinlikle kutudan çıkar çıkmaz bir Leica estetiği verir.

Xiaomi 13 Pro Leica Vibrant
Leica Canlı
Xiaomi 13 Pro Leica Authentic
Leica Otantik

Bu, mevcut seçeneklerin derinliklerine inildiğinde daha da genişler. Fotoğraf ve Portre modunda filtre simgesine dokunduğunuzda Leica Vivid, Leica Natural, Leica BW Natural ve Leica BW High Contrast’ı göreceksiniz.

Xiaomi 13 Pro Leica Vivid filter
Canlı Filtre
Xiaomi 13 Pro Leica Natural filter
Leica Doğal

Portre’deki Ana Lens Sistemi simgesi ayrıca dört bokeh çekim modu sunar: Siyah beyaz 35 mm, Girdaplı bokeh 50 m, Portre 75 mm ve Yumuşak odak 90 mm. Leica’nın belirli modlarda HDR ayarlarında nasıl bir rol oynamış olabileceği tam olarak net değil, ancak buna da damgasını vurursa şaşırmam.

Xiaomi 13 Pro Leica BW filter
Siyah Beyaz Filtre
Xiaomi 13 Pro portrait mode
Portre modu

Etkinleştirildiğinde görüntülere biraz daha doygunluk ve kontrast ekleme eğiliminde olan AI kamera ayarı gibi Xiaomi’nin girdilerini yakalamak kolaydır. Diğer filtreler ve özellikle Güzelleştirme özellikleri tamamen Xiaomi’ye aittir. Bununla birlikte, Süper Makro’nun bir özneye yeterince yaklaştığınızda veya çerçevedeki bir belgeyi tanıyıp taramak isteyip istemediğinizi sorduğunda devreye girmesi gibi bazı öğeler kullanışlıdır. Yüz ve göz algılama, video için fotoğraftan daha büyük bir rol oynamasına rağmen gelişmeye devam ediyor.

Ne yazık ki, Pro modunu kullanarak tam çözünürlükte RAW çekim yapmanın bir yolu yok – Xiaomi için kaçırılmış bir fırsat. Samsung, RAW fotoğraflar için mükemmel sonuçlara yol açabilecek 50 megapiksellik bir seçenek sunuyor ve bunun burada da olabileceğini düşünmeye başladım.

Xiaomi 13 Pro: Görüntü Kalitesi

Xiaomi 13 Pro: Ana Kamera

12S Ultra gibi, 13 Pro da oldukça fazla denemeye davet ediyor çünkü Leica’nın renk tonlaması ve filtrelemesi kameranın dinamik aralığıyla çok iyi eşleşiyor. Siyah ve beyaz filtreler genel bir his uyandırmaz ve Otantik/Canlı karışımı çoğu durum için iyi bir uzlaşmadır. Otantik’in tonları çok fazla kıstığını düşünüyorsanız, Canlı’ya geçin ve nasıl gittiğini görün. Renkler, görüntülerin bir sosyal medya filtreleme sisteminden çıkmış gibi görünmesine neden olacak kadar aşırı doygunluğa sahip olmayacak.

Xiaomi 13 Pro no edit
Düzenlenmemiş

Bir fotoğrafı çektikten sonra üzerine Leica filtrelerinden herhangi birini de uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, siyah beyaz bir fotoğraf çekip renkli olana çeviremeyeceğiniz gibi sınırlamalar vardır. Örneğin, Authentic’te çekilen bir fotoğrafa Vibrant uygulayamazsınız. Leica’nın ötesinde, Galeri uygulamasında fotoğrafları görüntülerken, düzenleme paketinde sayısız başkaları bulunur. Birçoğu hızlı indirme gerektiriyor, Instant Film ve Slumber gibi birkaç tanesini ilginç buldum. Kaydırıcı, efektin ne kadarını uygulamak istediğinizi ayarlamanıza olanak tanır.

Xiaomi 13 Pro filters

Bu, değişiklik yapmak veya mevcut yerleşik araçlarla oynamak istediğinizi varsayar. Fotoğraflar, kontrastın güzel bir şekilde dengelendiği düşük ışık ve gece ayarları da dahil olmak üzere, genellikle olduğu gibi iyi görünür. Kısıtlanmış işlemenin Leica’nın etkisinden mi kaynaklandığını bilmiyorum ama yine de görünüyor.

Xiaomi 13 Pro night edited
Gece Modu, Düzenlendi

Gece modu gayet iyi, ancak çekim yapmak için yeterli ortam ışığı varsa buna gerçekten ihtiyacım olmadığını fark ettim. Yine de Xiaomi’nin kullanıcıların Gece modunda pozlamayı kontrol etmesine izin vermesini diliyorum, çünkü bazen gerekli olmadığında çok uzun süre açık bırakıyor. Bu, atıcıları, görüntünün en parlak kısımlarını patlatmayacak kadar düzleştireceklerini umarak pozlama kaydırıcısını aşağı çekerek ödün vermeye zorlar.

Xiaomi 13 Pro: Ultra Geniş ve Telefoto

Bu iki lens, telefoto lensin etkinliğine özel önem verilerek destekleyici rollerini takdire şayan bir şekilde yerine getiriyor. Makroyu telefotoya entegre etmek harika bir hareket olarak ortaya çıkıyor çünkü telefonun öznenin üzerine yığılarak gölge oluşturma olasılığını neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Yakınlığı yaymak, aynı zamanda, daha zorlu bir aydınlatma durumuyla uğraşıyorsanız, bir şeyi yakından yakalama şansınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Ayrıca lens, yakınlaştırıldığında netlik, ayrıntı ve başlangıçta aksini düşündüğüm çekim sırasında kumlanma azaltma ile etkileyici sonuçlar veriyor. Ultra geniş ise tam olarak beklediğim gibi performans gösterdi, yani 12S Ultra ile aynı seviyede görüntüler üretti. İşleme tarafındaki bazı iyileştirmeler dışında, o kadar iyi göründüklerinden emin değilim.

Xiaomi 13 Pro: Portre Modu

Portre modunun bokeh efektleri, açıkça Ultra’dan bir aktarımdır ve bunları 13 Pro ile denedikten sonra da aynı şekilde hissettim, yani üretebileceklerini genellikle beğendim. Bunun bir nedeni, düşük ışıkta çekim yaparken arka planda bulanık ışıklar ve flaşlar elde etmek gibi yönettikleri çok yönlülüktür. Portre, örneğin Gece modunda olduğu gibi aynı basamaklama veya işlemeye sahip olmadığı için vurulur veya ıskalanır, bu nedenle her zaman nesnenizi nasıl aydınlatacağınızı düşünmeniz gerekir.

f/1-f/16 arasında ne kadar bokeh istediğinizi seçebilir ve Otantik veya Canlı olarak çekim yapabilirsiniz. Efektlerden birini seçmek, bokeh kaydırıcısını kaldırır, ancak yine de Leica modlarından herhangi birinde çekim yapabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki menüde bir tam vücut ayarı ve idareli kullanmanız gereken bir “akıllı HD portre” seçeneği vardır. Bokeh efektlerinden herhangi birini kullanırken her iki özellik de isteğe bağlıdır.

Xiaomi 13 Pro: Özel Modlar ve Düzenleme Araçları

Uzun Pozlama bence hala en iyi özel mod ve 13 Pro ile en çok kullandığım mod. Hala daha önce sahip olduğu aynı altı ön ayara sahiptir ve aksi halde zorlu uzun pozlamaları elde veya bir tripodla yakalamak istiyorsanız, bunların tümü denemeye değer. Samsung’un Galaxy S23 Ultra‘daki kendi ayı yakalamasından bazı dolaylı tartışmalara yol açan Supermoon da dahil olmak üzere önceki modellerin diğer modları tekrar geri döndü. Xiaomi, Supermoon için kullandığı işleme türü hakkında yorum yapmadı.

Xiaomi 13 Pro telephoto low light 1
Düşük ışıkta çekildi

Kuşkusuz onları geçmiş Xiaomi telefonlarında ihmal ettim, ancak Galeri uygulamasının bunda oldukça sağlam bir düzenleme paketi var. Google’ın Sihirli Silgisi, hünerinden dolayı övgüyü hak ediyor, ancak 13 Pro’da da benzer bir özellik var. Galeri’den bir fotoğraf açın, AI -> Sil’e gidin ve nesneleri, insanları, çizgileri ve gölgeleri (yemek çekimlerinden) kaldırma seçenekleri olacaktır. Bu kaldırma araçları beklediğinizden daha iyi performans gösteriyor, ancak Google’ın düzeyinde değil – en azından henüz. Sorunun bir kısmı, kesin olmanın ne kadar zor olduğu ve özelliğin geride bıraktığı gölgeleri veya koyu pikselleri kaldırmak için bölümlerin üzerine tekrar çizmeniz gerekebileceği gerçeğidir.

Xiaomi 13 Pro: Pro ve 50 Megapiksel

Normalde, RAW’da çekim yapmayı erteler ve koşullar daha parlak olmadıkça tam çözünürlük modunu daha idareli kullanırdım, ancak kendimi bu telefonla çoğu zaman tersini yaparken buldum. Doğru, daha büyük piksellere sahip olduğunuzda ışık yakalama daha iyidir, ancak Lightroom’da bir dizi RAW ve tam çözünürlüklü görüntü üzerinde çalıştıktan sonra, istediğim görünümü bulmada ikincisinin daha iyi olduğunu hissettim.

Xiaomi 13 Pro 50MP Lightroom edit
Lightroom’da düzenlenmiş 50 megapiksel modu

Burada kayda değer bir püf noktası var. Ana menüde 50 megapiksele giderseniz, diğer dört Leica filtresini kullanabilseniz de Leica modlarından herhangi birinde çekim yapmayı kaybedersiniz. Ancak Pro’ya gidip üst köşedeki ayarlara dokunursanız, orada 50 megapiksel olduğunu göreceksiniz, bu da yalnızca Leica modlarını değil, Pro modunda bulunan tüm manuel kontrolleri de kullanmanızı sağlar.

Tam olarak RAW olmasa da, daha fazla araç ve daha fazla pikselle istediğiniz şekilde bir çekim oluşturmaya en yakın olanıdır. Daha da iyisi, bu diğer lensler için de geçerlidir ve bunlardan herhangi birine geçtiğinizde tam çözünürlükte çekim yapmanızı sağlar.

Xiaomi 13 Pro: Video Özellikleri

Hareketsiz görüntülere odaklandım, ancak bu telefonla video da izlemeye değer. Daha büyük sensör, aynı 1080p, 4K veya 8K çözünürlüklerde çekim yapabildiğiniz zaman memnuniyetle karşılanan daha büyük bir alan derinliği oluşturmaya yardımcı olur. Fotoğraflarda olduğu gibi, 12S Ultra’nın aynı şeyi nasıl yaptığını yansıtarak çekime başlamak için Leica’nın Otantik veya Canlı modları arasında seçim yaparsınız. Leica olanlar da dahil olmak üzere mevcut filtreleri veya bir Hollywood dokunuşu için film efektlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Her iki durumda da, burada pek bir şey değişmedi. Büyük yakalama, tüm filtrelerin yalnızca 1080p ve 30 fps’ye kadar çalışacak olmasıdır.

Bulabildiğim tek değişiklik, videonuzu çekerken okumak için bir komut dosyasını kopyalayıp yapıştırabileceğiniz Teleprompter oldu. Bu, hem arka hem de ön kameralarla çalışır, böylece ister bir sahneyi anlatın ister bir selfie sunumu yapın, metnin ve metin penceresinin boyutunu aklınızdaki şeye uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Xiaomi 13 Pro: En İyisiyle Başa Çıkmak

Xiaomi 13 Pro gerçek anlaşma. 2023’ün en iyi kameralı cep telefonlarından biri olarak değerini kanıtlıyor, şu anda piyasadaki en iyilerle rekabet ediyor ve yıl boyunca ne olacağı neredeyse kesin. Telefon ve buna bağlı olarak markanın kendisi, Kuzey Amerika’daki çoğu kişi için hala haritada yer almıyor, ancak neler yapabileceğini görmek, bilenler için birkaç kaşını kaldırmalıdır.

Leica ile ortaklık, hızla mevcut olan en çok yönlü mobil atıcılardan biri haline gelen şeye daha fazla güvenilirlik katıyor. Xiaomi’nin Android üzerine yerleştirilmiş MIUI yazılımı konusunda o kadar iyimser olmasam da, Leica’nın etkisinin bu telefonun üretebileceği kaliteli görüntülerde meyve verdiğini görmekten memnuniyet duyuyorum.

Xiaomi 13 Pro night film filters

Alternatifler Var mı?

Vivo X90 Pro, bir telefonun neyi ve nasıl fotoğraf çektiği konusunda sınırları zorlamaya devam eden Çinli bir markanın başka bir telefonu örneği olarak akla geliyor. Aynı Sony IMX989 görüntü sensörünü ve karşılaştırılabilir telefoto ve ultra geniş kameraları kullanır ve bunun üzerine çalışmak için derin bir yazılım araçları seti sunar. Artı, nihayet potansiyelini göstermeye başlayan Zeiss ortaklığı var.

Ardından , ileriye doğru gerçek bir adım atan ve 50 megapikselde RAW çekim yapmanıza izin verdiği için şu anda nadir bulunan Samsung Galaxy S23 Ultra var. Google Pixel 7 Pro, düşük ışıkta çekim için en iyilerden biri olmaya devam ediyor ve Xiaomi’nin MIUI’si gibi bir platformu bozabilecek türden bir şişkinlik içermiyor. Gelişmiş görüntüleme performansı göz önüne alındığında, OnePlus 11‘i de ekarte etmem. iOS’un ideal bir alternatif olduğunu düşünüyorsanız, iPhone 13 Pro ve Pro Max hala en iyi seçenekleriniz.

Satın Almalı Mısın?

Evet, çünkü 12S Ultra böyleydi ve daha fazlası. Çin’in ötesine geçmek, Google Play hizmetlerinin hazır olduğu anlamına gelir ve 13 Pro’yu herhangi bir Android telefon kadar erişilebilir kılar. 1.299 USD ile pahalı ama ödediğinizin karşılığını alacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.