İncelemeler

Google Pixel 7 Pro İncelemesi

Google, akıllı telefonlarını ve kameralarını nasıl geliştirdiği konusunda tahmin edilebilir, yani mekanikler tanıdık, iç işler ince ayarlara sahip. Pixel 7 Pro bu formülü alır ve onunla çalışmak size kalmış.

Pixel 7 ve 7 Pro’nun piyasaya sürülmesine yol açan tüm sızıntılar göz önüne alındığında, bunu anlamak yeterince kolaydı. Dikkatini çeken herkes için Pixel serisi aşinalık dolu. Google, arka kamera dizisini elden geçirmeden önce, Pixel 3’e geri dönen aynı görüntü sensörlerini kullanıyordu. Elbette, şirketin Pixel 4 ile ultra geniş bir telefoto lens tercihi gibi, yol boyunca bazı değişiklikler oldu. ancak ana geniş kamera yalnızca Pixel 6 serisi ortaya çıktığında değişti.

Bu telefonlar ayrıca Google’ın Tensor yonga setini, şirketin fotoğraf çekerken bazı hesaplama sihrinin arkasındaki beyinleri ve kasları tanıttı. 7 Pro ile devam filmi için geri döndü ve ilgili işleme bakıldığında göze çarpan özellik olabilir.

Tasarım ve Yapı

Asıl nokta Google’ın 7 Pro için neredeyse aynı yapıya bağlı kalmasıdır. Pixel 7’nin boyutlarında daha belirgin bir değişiklik olduğu yerde, 7 Pro tam olarak selefine göre ölçmekten çekiniyor. Ne yazık ki, onları Pixel 6 Pro kasalarını kullanılamaz hale getirecek kadar değiştirdi. 6.7 inçlik AMOLED’in kavisli kenarları bu modelde çok fazla eğim yapmıyor, ancak söylemeye gerek yok, her iki taraftaki cam onu ​​kayganlaştırıyor ve düşme tehlikesi yaratıyor. Bu, sizi bir dava almaya zorlayan telefonlardan biri.

Kaygan kaplama, tutması kolay olmadığı için fotoğraf veya video çekmeyi de zorlaştırabilir. Bu, bugünlerde pek çok telefonda fark ettiğim bir şey ama en büyük suçlu kavisli kenarlar; bir vaka bunu önemli ölçüde değiştirir.

Google Pixel 7 Pro İncelemesi

Ayrıca arka lensleri çevreleyen metal çerçevenin de hayranıyım, sadece onları öne çıkarma estetiği için değil, aynı zamanda arka kameralarla özçekimleri çerçevelemek için sahip olduğu yansıma için de. Mükemmel değil, ancak aynaya camdan daha yakın ve diğer telefonlarda daha çok gördüğümüz bir tedavi. OnePlus 10 Pro ve 10T akla geliyor .

Google Pixel 7 Pro İncelemesi

899 $’lık Pixel 7 Pro, 6 Pro ile o kadar çok yapı ve özellik setini paylaşıyor ki, onlara doğrudan baktığınızda ikisi birbirinin yerine geçebilir. Kaputun altında, Tensor G2 çip üzerinde sistem (SoC), aşağıda açıklayacağım gibi, telefonun can damarıdır. Diğer önemli özellikler arasında aynı 12 GB RAM (Pixel 7 için 8 GB), 128 GB veya 256 GB depolama ve 5.000 mAh pil bulunur. 512 GB’lık bir varyantın olmaması, ya bu boyuttaki Pixel 6 Pro ile yapılan düşük satışların bir sonucu olduğunu ya da Google’ın yedekleme seçiminiz olarak kendi bulut depolama hizmetlerini tanıtmasının bir sonucu olduğunu tahmin ediyorum.

Kamera ve Yazılım Özellikleri

Daha önce birçok kamera özelliğini de ele aldım, ancak asıl mesele şu ki, tek yeni görüntü sensörü öndeki 10.8 megapikseldir ve bu, bir Pixel telefonda ilk kez Yüz Tanıma Kilidi’ni etkinleştirir. Arka dizinin geri kalanı, aynı 50 megapiksel (25 mm eşdeğeri) atıcı tarafından sabitlenmiştir, yani Samsung’un GN1 1/1.3 inç görüntü sensörü ve f/1.9 diyafram dönüşü. Piksel gruplama, bu çekimleri 12,5 megapiksele düşürür ve tam 50’de çekim yapmayı denemek istiyorsanız, üzerinde çalışabileceğiniz bir “tam çözünürlük” modu yoktur.

Pixel 7 Pro camera close

7 Pro, 48 megapiksel telefoto lensi alan tek modeldir, çünkü normal 7, geniş ve ultra geniş iki lensli bir düzendir. Google, 120 mm eşdeğeri için optik yakınlaştırmayı 5x’e genişletti, ancak Süper Çözünürlüklü Yakınlaştırma özelliğini çok fazla ayrıntı kaybetmeden bir mesafeden daha da yakınlaşmanın bir yolu olarak sunuyor. 12 megapiksel ultra geniş öncekiyle tamamen aynı, yani 114 derecelik görüş alanına sahip 14 mm eşdeğeri.

Gerçek değişiklikler, görüntüleme çıktısını her zaman güçlendiren temel olan Google’ın yazılım hesaplamasından geliyor. Pratik açıdan, Tensor G2, Gece Görüşü’nde olduğu gibi görüntüleri daha hızlı işler ve işler. Ayrıca, Google Fotoğraflar’daki Photo Unblur gibi daha yeni özelliklerde rol oynar. Bunu, geçen yıl tanıtılan ve o zamandan beri Pixel 6a ve diğer bazı Android telefonlara yayılan mükemmel özellik olan Magic Eraser’ın yanındaki Araçlar altında bulacaksınız.

Android 13, görüntüleme özelliklerine çok fazla odaklanmasa da, Pixel 7 Pro’da başladığınız şey budur. Üç yıllık Android güncellemeleri ve beş yıllık güvenlik güncellemeleri ile Google, aslında Samsung’un dört Android güncellemesinin gerisinde kalıyor.

Sahada, güç düğmesine çift tıklayarak kamerayı hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz ve kamera uygulamasındaki bir çevirme hareketi arka ve ön kameralar arasında geçiş yapar. Ek güvenlik için Google, herhangi bir nedenle kapatmak istemeniz durumunda kamerayı tek dokunuşla devre dışı bırakmak için bildirimler bölmesinde hızlı bir ayar da tutar.

Görüntü kalitesi

Ana kamera

Ana kamera ile tam 50 megapiksel çözünürlüğü kullanmanın herhangi bir yolunu atlamak bir şey, ancak Google’ın bir tür manuel mod sunmayı reddetmesinden de hayal kırıklığına uğradım. Mevcut vurguları, gölgeleri ve renk kaydırıcılarını seviyorum – harikalar – ancak ekstra bir kontrol benzerliği, Google’ın yazılımının kullanıcı tarafında yaratıcılıkla eşleştirildiğinde neler yapabileceğini göstermek için tartışmasız daha fazlasını yapabilir.

Pixel 7 Pro photo daytime

Hala RAW’da çekim yapabilirsiniz, o yüzden bu var. Ben sadece manuel kontroller devreye girdiğinde ve piksel gruplaması olmadan Google’ın yazılımının neler yapabileceğini görmek istiyorum. Olduğu gibi, Pixel 7 Pro, öncekinden daha iyi çekim yapmıyor. Tensor G2 sayesinde fotoğraflar daha hızlı çıkıyor ve koşullar ne olursa olsun dinamik aralık genellikle mükemmel. Google, aşırılıklarına bir tasma koyarak keskinleştirme algoritmalarını geliştirdi. Daha incelikli bir yaklaşım benimsemek, istisnalar geçerli olsa da sonuç çekimlerinin biraz daha az işlenmiş görünmesini sağlar ve zaman zaman biraz rastgele gelebilir.

Pixel 7 Pro photo wide

Bana gerçekten sevdiğim görüntülerle daha fazlasını yapma şansı vermek için her şeyi RAW + JPEG formatında çektim. Tüm işlemeyi ortadan kaldırmak, olasılıkları açar, ancak aynı zamanda dinamik aralığı kendi yolunuzla keşfetmenize de olanak tanır. Gökkuşağının fotoğrafı JPEG ile ayrıntılı olarak çıkmadı, bu yüzden Lightroom’da çalıştım ve oradan daha fazlasını aldım.

Pixel 7 Pro photo main wide

Bu, yalnızca fotoğraf çekmek ve iyi sonuçlar elde etmek için güvenebileceğiniz türden bir kameradır. Eh, çoğu zaman, birkaç istisna olduğu için, ancak ekrandaki kaydırıcılar en azından bunun için bir miktar başvuru sunuyor.

Pixel 7 Pro photo long exposure
Uzun pozlama

Özel modlara gelince, Action Pan ve Long Exposure’un bir yıldan beri hala “beta” altında olmalarına şaşırdım. Bu sefer o kadar da farklı değiller, ancak belirli durumlarda kullanmak çok havalı.

Ultra geniş ve Telefoto

Ultra geniş kamera gerçek bir sürprizle gelmiyor. Burada elde ettiğiniz şey, bir Pixel 6 veya 6 Pro ile elde edeceğiniz şeye çok benzeyecektir. Google’ın yazılımı, bu çekimleri diğerlerini yaptığı gibi ele alır, bu nedenle fark edilebilir herhangi bir gelişme, daha iyi hesaplamanın hemen ardından gelir. Yine de, daha dar f/2.2 diyafram açıklığına rağmen düşük ışıkta iyi aydınlatılmış görüntüler elde etme olasılığınız oldukça iyi ve aksi takdirde burada sunulan modların çoğunda bir seçenek.

Pixel 7 Pro photo ultra wide

Telefoto ilginç çünkü 5x’te biraz daha yakınlaştırıyor, odak uzunluğunu 120 mm’ye çıkarıyor ve aynı zamanda herhangi bir telefondan bulabileceğiniz en iyi fotoğraflardan bazılarını üretiyor. Bu, özellikle düşük ışıkta Google yazılımının gerçekten neler yapabileceğini gösteren mercek olabilir. Kısık ışıklar genellikle telefonlardaki telefoto lenslere zarar verir, ancak Pikseller bu şekilde daha güvenilir olarak öne çıkma eğilimindedir. Super Res Zoom, 6 Pro’daki maksimum 20x’ten 30x hibrit yakınlaştırmaya götürebilir, ancak çok daha iyi sonuçlar veren 10x yakınlaştırmadır.

Pixel 7 Pro photo 5x zoom RAW
5x Yakınlaştırma, RAW’da Çekilmiş

Makro Odak ayrıca Pixel kameraların ihtiyaç duyduğu bir şeydi ve burada nasıl çalıştığından çok etkilendim. Bir özneye yaklaşırken modu etkinleştirdiğinizi belirtmek için görünen makro simgesiyle uygulanması çok kolaydır. Geniş veya telefoto atıcıları kullanırken daha hızlı olsa da, üç arka lensten herhangi birinden etkinleştirilecektir. En iyi sonuçlar için, iyi aydınlatılmış nesnelere ihtiyacınız var, bu yüzden dışarıda onunla içeride elde ettiğimden çok daha fazla başarı elde ettim.

Pixel 7 Pro photo Macro Focus

Gece Görüşü

Google’ın Night Sight’ın hızıyla ilgili iddiaları, testlerime dayanarak doğrudur. 6 Pro ve 7 Pro arasında aynı gece çekimini yapan ikincisi, her seferinde yarışı kolayca kazandı. Ana geniş kameraya özel değil, kusura bakmayın, ancak farkı ilk fark ettiğim ve telefonun en fazla ışığı aldığı yer burası. Google’ın, Pixel 5’e kıyasla Pixel 6 serisiyle 2021’de iddia ettiği %150’lik artışa göre ışık alımını veya hassasiyeti artırmayı başardığını anlayamadım.

Google’ın yazılımı daha hızlı çalışır, ancak görüntüyü bozmamak için biraz daha zordur. Bu sefer daha az keskinlik gördüm, kenarları fotoğrafın genel görünümünü korumaya yetecek kadar yumuşattım. Pixel 7 Pro’nun düşük ışıkta/gece teslim etmesini bekliyordum ve kesinlikle oldu. Zırhtaki tek çatlak ağır mavi tonlardır. İlk olarak, telefon beyaz dengesini çok soğuk bir şekilde çarpıttı ve ikincisi, bir konu mavi ışıkla dolduğunda ayrıntıları yakalamakta zorlanıyordu. Kaleye bakışım ne demek istediğime iyi bir örnek. Bir şeyleri dengelemek için sıcaklık kaydırıcısını kullanmayı denedim, yalnızca marjinal bir fark gördüm.

Pixel 7 Pro photo blue example

7 Pro, işleri dengelemek için daha sıcak bir ışık varsa bu durumları daha iyi idare eder, ancak Google’ın işlemesinin yeterince kalibre edilmediğine ikna oldum. Aynı şeyi mavi gökyüzü ile daha yüksek bir açıyla ağaçları çekerken yakaladım. Gökyüzü, daha sonra tonunun normalleştiği parlak noktaları ve gölge kaydırıcılarını ayarlamaya başlayana kadar karikatür gibi görünüyordu. Zaten her zaman yerleşik kontrollerle oynuyorum ve sık sık bir telefonu incelerken bunun hakkında konuşuyorum, ancak 7 Pro, belirli durumlarda, kompozisyonunu normal olarak kabul edebileceğiniz bir görüntüyü kurtarmak için neredeyse bunu talep ediyor.

Pixel 7 Pro photo 2x zoom night
2x Yakınlaştırma, Gece Çekimi

Lambalar gibi farklı ışık kaynakları bu sefer biraz daha iyi ve daha az yıkanıyor, ancak Google’ın hala üzerinde çalışması gerekiyor. Bu, sahne ne kadar karanlıksa o kadar çok fark edeceğiniz bir şeydir, ancak aynı şekilde mavi saatte veya alacakaranlıkta da olabilir.

Fotoğraf Bulanıklığını Kaldır

Daha çok bir Google Fotoğraflar özelliği olsa da, şu anda Pixel 7 serisine özel ve bu konuda karışık hislerim var. Genel fikir, bir görüntüdeki bulanıklığı azaltmak veya hatta kaldırmaktır. Google bu örnekleri gücünü göstermek için kullansa da, bir yüz olmak zorunda değil. Bir köpeğin bulanık olanı da dahil olmak üzere birkaç görüntü üzerinde denedim. Özellikle bir telefon kamerasıyla çocukları ve evcil hayvanları yakalamak çok zor ve biraz daha iyi olsa da sonuç, Google’ın bu özellikle sunduğu büyülü düzenleme değildi. Zamanla nasıl performans gösterdiğini görmek için onunla oynamaya devam etmem gerekecek, ancak şimdilik, ne kadar ileri gidebileceğine dair beklentilerinizi ölçün.

Video Özellikleri

Video tarafındaki büyük ekleme, Google’ın Apple’dan Sinematik Mod’u her yönüyle ele aldığı Sinematik Bulanıklık. Odağı istediğiniz zaman ayarlayarak kolayca değiştirebileceğiniz videoya bokeh uygular. Apple’ınkinden daha az gösterişli görünüyor, ancak Pixel telefonların iyi video çekimleri olabileceğinin bir işareti. Otomatik odaklama aynı zamanda bir konuya kilitlenmek için gerçekten daha hızlı ve daha kolay, video klipler için anında temettü ödemesi gereken bir ince ayar.

Sabitleme ayarları ve ağır çekim veya hızlandırılmış çekim yapma yeteneği gibi mevcut video modlarının tümü ve destekleyici özellikler devam eder. Düzenlemek veya oynatmak için bir yeriniz varsa, ses yakalamak için Bluetooth mikrofon kullanma seçeneği de dahil olmak üzere 10 bit HDR’de çekim yapabilirsiniz. Telefonu vlog için kullanıyorsanız ve mikrofon takılıysa bu oldukça etkilidir.

Aynı Yinelemeli Yaklaşımı Kullanmak

Şimdiye kadar, resmi aldık. Google, Pixel telefon kamera dizisini her dört yılda bir elden geçirecek ve ardından tekrar yapması gerektiğini hissedene kadar onunla birlikte dönecek. Çalıştığında sürekliliği umursamıyorum, ancak açılış konuşması sırasında şirketin bir DSLR ile karşılaştırdığı bir telefondan da bahsediyoruz. Karşılaştırma birkaç nedenden dolayı saçma olsa da, bağlamsal bir bakış açısıyla Pixel 7 Pro, çoğu insanın rahat hissedeceği fotoğrafların çoğunu çekebilir ve onlara iyi sonuçlar verir.

Pixel 7 Pro shooting

Google’ın prangaları biraz daha gevşetmesini arayan bir ya da iki tecrübeli atıcıya kemik atmak güzel olurdu. RAW harika, kaydırıcılar harika, işleme bile çoğu zaman etkileyici. Bu, Google’ın yapay zekasının yaptığından daha fazla, benim gördüğüm şekilde bir görüntü oluşturma eksikliği. Şirket, telefonu profesyonel bir fotoğrafçılık aracı olarak adlandırmaktan vazgeçti, ancak DSLR’lere (ve aynasızlara) herhangi bir şekilde darbe indirmeyi planlıyorsa, bununla nasıl çekim yapılacağını bilenleri düşünmesi gerekiyor. Zaten diğer herkesi kapsıyor. Artı – ve söylemeye devam edeceğim – çok daha büyük bir görüntü sensörüne ne dersiniz? Buradaki yazılımın Xiaomi 12S Ultra‘daki gibi bir sensörle neler yapabileceğini düşünmeden edemedim .

Alternatifler Var mı?

Pixel 6 Pro, mevcut değişimine rağmen çok yetenekli ve Google her zaman eski telefonlarda olduğu gibi onu durduracak olsa da, muhtemelen hala bir pazarlıkta bulabilirsiniz. Apple , daha büyük 48 megapiksel görüntü sensörü ve ProRAW çıkışıyla iPhone 14 Pro ve Pro Max ile çıtayı yükseltti ve atıcıların daha yüksek çözünürlüklerde görüntü yakalama şansı bulduğunda nelerin mümkün olduğunu gösterdi.

Vivo X70 Pro+ , Google’ın yapabilecekleriyle eşleşmeyen yazılım hesaplamasına rağmen, karşılaştırıldığında hala bir mobil fotoğrafçılık santrali. Bununla birlikte, pek çok yaratıcı yol var. İğneyi tam olarak çok ileri götürmeyen Samsung Galaxy S22 Ultra , yine de sağlam bir şutör.

Satın Almalısınız?

Evet, özellikle Pixel 5 veya önceki bir sürümden yükseltme yapıyorsanız. O teknedeyseniz, bu telefon tamamen farklı bir cihaz ve kamera gibi hissedecek. Pixel 6 kullanıcıları için, mevcut yeni özellikleri gerçekten istemiyorsanız, muhtemelen bunu atlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.