Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2022 Yılın Hava Fotoğrafçısı Yarışması Kazananları

Bir deniz fenerini döven canavarca dalgaların bir fotoğrafı, Kraliyet Meteoroloji Derneği‘nin 2022 Yılın Hava Fotoğrafçısı Yarışmasını kazandı.

Christopher Ison’ın geçen yıl Birleşik Krallık’ta çekilen dramatik fotoğrafı Storm Eunice , kısa listeye alınan 22 görüntü arasında en iyi fotoğraf olarak değerlendirildi ve Ison eve 500 £ (560 $) aldı.

Fırtına tahmin edildiğinde ve [İngiltere’nin] güney kıyısı için ilk kırmızı uyarıyı taşıdığında, onu kaydetmek için bir yer bulmam gerektiğini biliyordum – bu büyük olacaktı” diyor.

“Liman duvarına çok yakın duran, yağmur ve deniz suyuna zaten sırılsıklam olmuş birçok fotoğrafçı bulmak için oldukça erken gittim. Sırtım havaya dönük olarak yüksek bir yere ve biraz daha uzağa gitmeye karar verdim. Gurur duyduğum bir dizi görüntü ile ödüllendirildim.” 

Yargıçlar, fotoğraftaki doğanın gücünü sevdiklerini belirterek, “insan yapımı bir yapının sunduğu direnişle birlikte denizin dramatik hareketini ve gücünü aktarırken bize ne kadar küçük ve önemsiz olduğumuzu hatırlattı.”

2022 Yılın Hava Fotoğrafçısı Yarışması Kazananları
İkincilik
Donmuş Niagra Şelalesi | Zhenhuan Zhou
03 Emili Vilamala Benito Ghost Under the Cliff
Üçüncülük.
Uçurumun Altında Hayalet.
Bir Brocken Spectre, bir bulut veya sis üzerine düşen bir gözlemcinin büyük bir gölgesidir.
Bu nedenle, bir kişi kısmen sis veya bulutla kaplı bir tepede durduğunda, güneş arkalarındaysa gölgesi sis veya bulutun üzerine yansıtılabilir.
Bir optik illüzyon, gölgenin devasa ve onlardan oldukça uzakta görünmesini sağlar.
Gölge ayrıca, farklı mesafelerdeki su damlacıklarının üzerine düşebilir, bu da algıyı bozar ve bulutlar değişip yer değiştirirken gölgenin hareket ediyormuş gibi görünmesine neden olabilir.
Bu, uzakta hareket eden dev bir gölgenin kafa karıştırıcı etkisini oluşturmak için birleşir | Emili Vilamala Benito

İkincilik ve üçüncülük de para ödülü aldı. Cep telefonu kategorisinin galibi de 500£ (560$), ikincilik ise 250£ (280$) aldı.

04 Aung Chan Thar Sunset scaled 1
Cep Telefonu Kategori Birincisi | Aung Chan Thar
05 Vince Campbell Scotch Mist scaled 1
Cep Telefonu Kategorisi İkinciliği | Vince Campbell

Yılın Hava Fotoğrafçısı yarışması, her yıl İngiltere merkezli Kraliyet Meteoroloji Derneği (RMetS) tarafından yapılır ve AccuWeather ile işbirliği içindedir.

06 Jamie Russell Departing Storm over Bembridge Lifeboat Station scaled 1
Herkese Açık Favori Kazanan | Jamie Russel
07 Mammatus Sunset Eris Pil scaled 1
Yılın Genç Hava Fotoğrafçısı ödülünü kazandı.
Mammatus bulutları, en sıra dışı ve ayırt edici olanlardan bazılarıdır ve genellikle büyük kümülonimbus bulutlarıyla ilişkilendirilir.
Bulutun tabanından çıkan bir dizi şişkinlik veya kese olarak ortaya çıkarlar ve bulut içindeki türbülans nedeniyle en kararsız kümülonimbus bulutlarında oluşurlar | Eris Pil
08 Shreya Nair Tyndall Effect scaled 1
Yılın Genç Hava Fotoğrafçısı ikinciliği.
Tyndall etkisi, güneş ışığının toz veya duman parçacıkları gibi havadaki küçük parçacıklar tarafından saçılmasıdır.
Rayleigh saçılmasına benzer şekilde, gökyüzünün mavi görünmesine ve gün batımı ve gün doğumunda gökyüzünün turuncu veya kırmızı görünmesine neden olan süreçtir.
Tyndall etkisi (ve Rayleigh saçılması) altında, daha kısa dalga boylu mavi ışık, daha uzun dalga boylu kırmızı ışıktan daha fazla saçılır ve gözlerimiz mavi ışığa daha duyarlı olduğu için gökyüzünü mavi olarak görürüz | Shreya Nair

RMetS, “hava ve iklim konusunda önde gelen bağımsız uzman” olarak hizmet veren bir yardım kuruluşu iken AccuWeather, günlük 1,5 milyardan fazla kişiye hayatlarını planlamalarına yardımcı olmak için hizmet veren bir hava durumu tahminleri kaynağıdır.

Daha fazlasını yarışmanın web sitesinde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.