Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2022 Yılın Okyanus Fotoğrafçısı Yarışması Kazananları

2022 Yılın Okyanus Fotoğrafçısı yarışmasının kazananları , dünyanın en ağır dalgalarından birinin tuttuğu ve birincilik ödülünü alan bir sörfçünün fotoğrafıyla açıklandı.

Fransız Polinezyası’nda yaşayan fotoğrafçı Ben Thouard, Tahiti’de dünyanın en ağır dalgalarından birine karşı savaşan cesur bir sörfçünün kazanan görüntüsünü yakaladı. Dalga Teahupo’o veya “kafatası yeri” olarak bilinir.

Thouard, “Sörfün görünmeyen kısmı bu” diyor. “Hem dalgaya hem de sörfçülere çok saygı duyuyorum – bu kadar ağır bir dalgada sörf yapmak çok büyük bir zorluk.”

2022 Yılın Okyanus Fotoğrafçısı Yarışması Kazananları
İkincilik | Katherine Lu

Fotoğrafçı Katherine Lu’nun Filipinler’de kara su gece dalışı sırasında çektiği battaniye ahtapot görüntüsü, fotoğrafçı Katherine Lu tarafından ikinci oldu.

Lu, fotoğrafı çekmeden önce dalışta zorluk çektiğini ve daha derine inmeden önce tereddüt ettiğini söyledi.

Lu, “Neyse ki kulaklarım eşitlendi ve gözlerimin önünde bu güzel battaniye ahtapot vardı” diye açıklıyor. “Onunla birlikte yüzdük ve sonra sihir gibi, tüm ihtişamıyla kendini göstermek için battaniyesini açtı.”

3 Brook Peterson c
Üçüncülük | Brook Peterson

ABD merkezli fotoğrafçı Brook Peterson, bir karabatak bir yem balığı sürüsünden bir petrol kulesinin altında dalış yaparken çekilmiş bir fotoğrafıyla üçüncü sırayı aldı.

Peterson, “Platformun altında birkaç hafta boyunca büyük bir yem balığı okulu vardı ve bunun sonucunda yem balıklarıyla beslenmek için çok sayıda başka hayvan oradaydı: deniz aslanları, bonita ve karabataklar” diyor. “Görüntü, büyük bir yem topunun içinden geçen bir karabatak avını gösteriyor.”

4 Brandi Mueller c
Macera kategorisi | Brandi Müller
5 Dmitry Kokh c
Koruma (ETKİ) kategorisi | Dmitry Kokh
6 Andre Musgrove c
Koruma (ETKİ) kategorisi | André Musgrove
7 Renee Capozzola c
Koruma (UMUT) kategorisi | Renee Capozzola

Tüm kategorilerde 5.000’den fazla aday fotoğraf gönderdi – geçen yıl giriş sayısında yaklaşık 2.000’lik bir artış.

Thouard’ın eseri, Paul Nicklen, David Doubilet ve Cristina Mittermeier’in de aralarında bulunduğu altı ünlü fotoğrafçıdan oluşan jüri tarafından oybirliğiyle kazanan seçildi.

8 fine art Gergo Rugli c
Güzel Sanatlar kategorisi | Gergo Rugli
9 human connection 1 Steve Woods c
İnsan Bağlantısı kategorisi | Steve Woods
10 Martin Broen wildlife
Yaban hayatı kategorisi | Martin Broen

Yarışmada Yaban Hayatı, Güzel Sanatlar, Koruma Umudu ve Koruma Etkisi, Macera, Portföy, Genç ve İnsan Bağlantısı kategorilerinde toplam dokuz kategori değerlendirildi.

Yapımcılığını Oceanographic Magazine’in üstlendiği yarışmada dereceye giren eserler, 7 Kasım’a kadar Londra’daki Tower Bridge’de ücretsiz sergilenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.