Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Sony World Photography Awards 2021

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, 2020’nin en iyi tek fotoğraflarını tanımayı amaçlayan Sony World Photography Awards 2021’in kategori kazananlarını açıkladı.

Yarışmada on kategori birincisi ile birlikte 100’den fazla fotoğrafçı finale kaldı. Her kazanan, “Sony’nin en yeni dijital görüntüleme ekipmanı” olarak tanımlananları alacak ve 15 Nisan’da duyurulacak olan genel açık kazanan için yarışmaya devam edecek. Kazanan, Yılın Açık Fotoğrafçısı unvanı ve 5.000 $ ‘lık ödül ile sunulacak.

Fotoğrafların kazananları ve açıklamaları ile birlikte on kategori aşağıdadır.

Mimari

Sony World Photography Awards 2021
Sony World Photography Awards 2021

Klaus Lenzen (Almanya) tarafından yazılan yukarıdaki fotoğraf The Blue Window olarak adlandırılmıştır ve Düsseldorf’taki Hyatt otelinde berrak mavi gökyüzü manzarasının yansıdığı bir pencereye doğru yükselen bir merdiven rampasını tasvir etmektedir. “Uzayda süzülüyormuş gibi görünen merdivenler ve pencere, bir gerçeküstücülük unsuru eklerken, tasarımı vurgulayan koyu gölgelerle çerçevelenmiştir.”

Yaratıcı

© Tamary Kudita Zimbabwe Category Winner Open competition Creative Sony World Photography Awards 2021 534x800 1
Sony World Photography Awards 2021

Bu fotoğraf Tamary Kudita (Zimbabwe) tarafından çekildi ve adı Afrika Viktorya dönemine ait ve Viktorya dönemi kıyafetleri giymiş ve elinde geleneksel Shona pişirme kapları tutan genç siyah bir kadının portresi. “Görüntü, siyah kadın bedeninin klişeleşmiş bağlamsallaştırmasını araştırıyor ve çok yönlü bir Afrika kimliğinin sunulduğu alternatif bir görsel dil sunuyor.”

Manzara

© Juan López Ruiz Spain Category Winner Open competition Landscape Sony World Photography Awards 2021 800x509 1
Sony World Photography Awards 2021

Yukarıdaki fotoğraf Juan López Ruiz (İspanya) tarafından Lavanta Üzerinde Elektrik Fırtınası adlı fotoğrafa aittir ve ışıklandırmanın, ortasında yalnız bir ağaç bulunan çiçekli bir lavanta tarlasına çarptığı anı yakalayan dramatik bir fotoğraf, karanlık bir akşam gökyüzünde. İspanya’nın Guadalajara eyaletinde çekildi.

Yaşam tarzı

© Mariano Belmar Torrecilla Spain Category Winner Open competition Lifestyle Sony World Photography Awards 2021 1 800x450 1
Sony World Photography Awards 2021

Mariano Belmar Torrecilla (İspanya) adlı bu fotoğraf, Dias de playa başlıklı ve Alicante, İspanya’da sahilde sabah yürüyüşü yapan iki kadının yumuşak bir şekilde odaklanmış bir resmini gösteriyor.

Hareket

© Marijo Maduna Croatia Category Winner Open competition Motion Sony World Photography Awards 2021 534x800 1
Sony World Photography Awards 2021

Bu fotoğraf, Marijo Maduna (Hırvatistan) adlı Girl Power adlı fotoğrafa ait ve bir kadının, Hırvatistan’ın Dubrovnik yakınlarındaki Lokrum adasındaki bir uçurumdan arkadaşlarının beklemede olup seyrederken daldığı anı kaydeden siyah beyaz bir fotoğraf.

Doğal Dünya ve Vahşi Yaşam

© Cristo Pihlamäe Estonia Category Winner Open competition Natural World Wildlife 2021 Sony World Photography Awards 2021 628x800 1
Sony World Photography Awards 2021

Yukarıdaki fotoğraf Cristo Pihlamäe’ye (Estonya) ait Little Kiss ve “dili dışarıda tarlaya bakan bir tavşanın eğlenceli bir fotoğrafı” olarak tanımlanıyor.

Nesne

© Kata Zih Hungary Category Winner Open competition Object Sony World Photography Awards 2021 1 534x800 1
Sony World Photography Awards 2021

Bu fotoğraf Kata Zih’e (Macaristan) aittir ve adı Memento’dur. Boş bir odada terzi mankenini tasvir etmektedir. Zih için sahnenin durgunluğu bir yalnızlık duygusu uyandırıyor ve kilitlenme anılarını uyandırıyor.

Portre

© Lyudmila Sabanina Russian Federation Category Winner Open competition Portraiture 2021 Sony World Photography Awards 2021 534x800 1
Sony World Photography Awards 2021

Yukarıdakiler Lyudmila Sabanina (Rusya Federasyonu) tarafından yazılmış ve uzaya bakarken bir masada oturan küçük bir çocuğun tefekkürde kaybolduğu Son başlıklı. Fotoğraf, çocukluğun başka bir yanını, sakinlik ve derin düşünceyi gösteriyor.

Sokak fotoğrafçılığı

© F.Dilek Uyar Turkey Category Winner Open competition Street Photography Sony World Photography Awards 2021 800x534 1
Sony World Photography Awards 2021

Bu fotoğraf F. Dilek Uyar (Türkiye) tarafından Dezenfeksiyon başlıklı ve Ankara Belediyesi Sağlık İşleri birimi çalışanının koruyucu tertibatla tren platformu boyunca dezenfektan püskürtülürken yürürken belgeleyen sinematik bir görüntü olarak tanımlanıyor.

Seyahat

© Khanh Phan Vietnam Category Winner Open competition Travel Sony World Photography Awards 2021 1 800x534 1
Sony World Photography Awards 2021

Bu fotoğraf, Kurutma Balıkları başlıklı Khanh Phan (Vietnam) tarafından yapılmıştır. Ba Ria – Vung Tau, Vietnam’daki Long Hai balık pazarında yüzlerce tepsi balık kurutan yalnız bir kadının fotoğrafı. Desenin yukarısından bakıldığında, tepsilerdeki balığın büyük bir kumaş parçasına benzediği görülüyor ve kadın görünüşte hepsini birbirine dokuyormuş.


Bu yılın Açık yarışması Arjantin, Buenos Aires’teki FOLA Direktörü Gastón Deleau tarafından değerlendirildi. Yukarıdaki kazananlar ve tüm kısa listeye giren fotoğrafçılar, 15 Nisan’dan itibaren burada görüntülemeye hazır olan sanal bir sergi şeklinde sunulacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu