Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2023 Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Yarışmasında Kazanan Fotoğraflar

2023 Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Yarışmasında Kazanan Fotoğraflar
Laurent Ballesta’dan “Altın At Nalı”, Büyük Unvan Kazananı | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Doğa Tarihi Müzesi, prestijli Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı yarışmasının kazananlarını açıkladı ; başarılı Fransız fotoğrafçı Laurent Ballesta , aynı adı taşıyan büyük ödül unvanını ikinci kez kazandı.

“Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı” Laurent Ballesta, üç altın trevallinin eşlik ettiği üç omurgalı at nalı yengecinin çarpıcı görüntüsüyle bu unvanı kazandı. Sualtı fotoğrafçısı ve deniz biyoloğu Ballesta, Filipinler’deki Pangatalan Adası’nın korunan sularında bu dünya dışı görüntüyü yakaladı.

Üç omurgalı at nalı yengeci 100 milyon yıldan fazla bir süredir hayatta kalıyor ancak şu anda habitat tahribatı, yiyecek için aşırı avlanma ve aşı geliştirmek için kullanılan yengecin kendine özgü mavi kanının avlanması gibi felaketle sonuçlanan sorunlarla karşı karşıya. Ancak Pangatalan Adası kıyılarında türün hayatta kalması için hala umut var.

Jüri başkanı ve fotoğraf editörü Kathy Moran, “Bir at nalı yengeçini doğal ortamında bu kadar canlı ve akıl almaz derecede güzel bir şekilde görmek şaşırtıcıydı” diyor. “Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve aynı zamanda insan sağlığı açısından da kritik olan eski bir türe bakıyoruz. Bu fotoğraf ışıl ışıl.”

Ballesta, yarışmanın 59 yıllık tarihi boyunca Büyük Unvana birden fazla kez layık görülen ikinci fotoğrafçı oldu. Ballesta ayrıca kamuflajlı orfoz fotoğrafıyla 2021’de Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı ödülünü kazandı.

Yılın Genç Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

17 yaşındaki İsrailli fotoğrafçı Carmel Bechler, yol kenarındaki terk edilmiş bir binadaki peçeli baykuşların büyüleyici bir fotoğrafı olan “Baykuşların Yol Evi” adlı fotoğrafıyla 2023 Yılının Genç Yaban Hayatı Fotoğrafçısı seçildi.

Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
Yılın Genç Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Büyük Unvan Sahibi Carmel Bechler’den “Baykuşların yol evi” | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Bechler, görüntüyü, bir deri gibi davranan ve geçen araçların hafif izlerini içeren sahneyi yakalamak için doğal ışık ve uzun pozlama tekniklerinden yararlanan aile arabasından yakaladı.

Bechler, 11 yaşından beri yaban hayatını fotoğraflıyor ve aldığı yeni Büyük Unvan, yıllık yarışmadaki ilk ödülü oldu. Bechler, “Fotoğrafçılığımla, doğal dünyanın güzelliğinin her yerde, hatta hiç beklemediğimiz yerlerde bile olduğunu paylaşmayı umuyorum; sadece gözlerimizi ve zihnimizi açmamız gerekiyor” diyor.

“Bu fotoğrafın içerik ve kompozisyon açısından pek çok katmanı var. Aynı anda ‘habitat tahribatı’ ve ‘adaptasyon’ diye bağırıyor ve şu soruyu soruyor: Eğer yaban hayatı çevremize uyum sağlayabiliyorsa, biz neden onlarınkine saygı duyamıyoruz?” diyor Moran.

Kategori Kazananları

Doğa Tarihi Müzesi, Büyük Unvan kazanan iki fotoğrafçının yanı sıra toplam 19 kategori kazananı ve çok sayıda övgüye değer fotoğraf seçti. Övgüyle karşılanan ve kazanan fotoğraflardan bir seçki aşağıda yer almaktadır ve galerinin tamamı Doğa Tarihi Müzesi’nin web sitesinde mevcuttur.

© Max Waugh Wildlife Photographer of the Year 1
Max Waugh’dan “Kar bizonu”, Büyük Övgüye Değer, Hayvan Portreleri | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Lauren Lavonne Pritchett Wildlife Photographer of the Year 1
Lauren Lavonne Pritchett tarafından yazılan “Tavşan hırsızı”, Büyük Övgüye Değer, Davranış: Kuşlar | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Morgan Heim 1 Wildlife Photographer of the Year 1
Morgan Heim’den “Spot Işığında”, Çok Övülen, Foto Muhabiri Hikaye Ödülü | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Agorastos Papatsanis 1 Wildlife Photographer of the Year 1
“Sonbaharın son nefesi” – Agorastos Papatsanis, Bitkiler ve Mantarlar Ödülünün Sahibi | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Mike Korostelev Wildlife Photographer of the Year 1
“Hippo kreş” – Mike Korostelev, Kazanan, Sualtı | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Amit Eshel Wildlife Photographer of the Year 1
Çevrelerindeki Hayvanlar, Kazanan Amit Eshel’den “Hayatın Sınırında” | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Vishnu Gopal Wildlife Photographer of the year 1
“Ormanın Yüzü” – Vishnu Gopal, Kazanan, Hayvan Portreleri | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Bertie Gregory Wildlife Photographer of the Year 1
“Balinalar dalga yapıyor” Yazan: Bertie Gregory, Kazanan, Davranış: Memeliler | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Juan Jesus Gonzalez Ahumada Wildlife Photographer of the Year 1
“İribaş ziyafeti” Yazan: Juan Jesús Gonzalez, Kazanan, Davranış: Amfibiler ve Sürüngenler | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Rachel Bigsby Wildlife Photographer of the Year 1
“Kur yapma sanatı” Yazan: Rachel Bigsby, Kazanan, Doğal Sanat | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Sriram Murali Wildlife Photographer of the Year 1
Sriram Murali’den “Fantastik Işıklar”, Kazanan, Davranış: Omurgasızlar | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Vihaan Talya Vikas Wildlife Photographer of the Year 1
“Harika Duvar” – Vihaan Talya Vikas, Kazanan, 10 Yaş ve Altı | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
© Ekaterina Bee Wildlife Photographer of the Year 1
“Birdenbire” Ekaterina Bee, Kazanan, 11-14 Yaş | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Her başvuru, uluslararası uzmanlardan oluşan bir panel tarafından isimsiz olarak değerlendirildi; fotoğraflar orijinallik, anlatım, teknik mükemmellik ve etik uygulamalar açısından değerlendirildi.

“Bu yılın kazanan görüntüleri, mutlak bir hayranlık ve merak uyandırırken, doğa üzerindeki etkimizin hem olumlu hem de olumsuz olduğuna dair ikna edici kanıtlar sunuyor. Doğanın çöküşünü tersine çevirmek için küresel vaatlerin eyleme geçmesi gerekiyor” diyor Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Dr. Doug Gurr.

Kazanan tüm görseller, 13 Ekim’den itibaren Londra, İngiltere’deki Doğa Tarihi Müzesi’nde yeniden tasarlanan bir sergide sergilenecek. Gösteri, İngiltere dışına çıkmadan önce Birleşik Krallık’ı turlayacak ve Avustralya, Belçika ve Kanada’daki mekanlara ziyaretler planlanacak. , Danimarka, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda, Singapur ve daha fazlası.

Gelecek Yıl Yarışmanın 60. Yıldönümü Kutlanıyor

Ünlü fotoğraf yarışmasının 60.’sı olan gelecek yılki Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı yarışmasına katılımlar 16 Ekim 2023’te başlayacak. Yarışmada yeni bir özel ödül ve bazı önemli kural değişiklikleri yer alacak. Tüm ayrıntılar Doğa Tarihi Müzesi’nin web sitesinde mevcuttur. Başvurular 7 Aralık 2023’te sona eriyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.