Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Doğal Tarih Müzesi’nin Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Doğal Tarih Müzesi’nin Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı yarışmasının kazananları açıklandı ve Amerikalı fotoğrafçı Karine Aigner, bir kaktüs arısı topu fotoğrafıyla Büyük Ünvan ödülünü kazandı.

Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı, Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi tarafından geliştirilip üretildi ve 1965’te BBC Wildlife Magazine tarafından kuruldu, daha sonra Animals olarak anıldı. Doğa Tarihi Müzesi, 1984 yılında bugün bilindiği gibi rekabeti yaratmak için güçlerini birleştirdi ve şu anda Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi tarafından işletiliyor ve sahipleniliyor.

Yarışma iki Büyük Ünvan ödülü veriyor: Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı ve Yılın Genç Yaban Hayatı Fotoğrafçısı. Kazanan iki resim, bu yıl 93 ülkeden 38.575 girişin yer aldığı 19 kategori kazananından seçildi. Fotoğraflar, Doğal Tarih Müzesi’nin uzmanlar paneli tarafından bir görüntünün özgünlüğü, anlatımı, teknik mükemmelliği ve etik uygulaması temelinde isimsiz olarak değerlendirildi.

Ağustos ayında, organizasyon yılın en çok beğenilen fotoğraflarını paylaştı , ancak şimdi kazanan fotoğrafları ve onları çeken fotoğrafçıları belirledi.

Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Karine Aigner, yarışmanın 58 yıllık tarihinde Büyük Ünvan Ödülü’nü kazanan beşinci kadın oldu. Davranış: Omurgasızlar kategorisini de kazanan “Büyük vızıltı” başlıklı yukarıdaki fotoğrafı, bir kaktüs arısı topunun dikkat çekici derecede yakından görüntüsünü gösteriyor. Biri hariç hepsi erkektir ve kümenin ortasındaki tek dişi ile çiftleşmeye niyetlidirler. Çoğu arı gibi, kaktüs arıları da habitat kaybı, böcek ilaçları ve iklim değişikliğinin yanı sıra yuvalama alanlarını bozan çiftçilik uygulamaları nedeniyle tehdit altındadır.

Bir grup arı çiftleşmek için yarışırken Karine Aigner aksiyona yaklaşıyor.

Karine, bir makro lens kullanarak, sıcak kum üzerinde dönen kaktüs arılarının vızıldayan bir topu olarak aktivite telaşını yakaladı. Birkaç dakika sonra, merkezindeki çift – hücumdaki tek dişiye tutunan bir erkek – çiftleşmek için uçup gitti.

Dünya arıları habitat kaybı, böcek ilaçları ve iklim değişikliği tehdidi altında. Arı türlerinin %70’i yeraltında yuva yaptığından, doğal toprak alanlarının bozulmadan bırakılması giderek daha önemli hale geliyor.

Yılın Genç Yaban Hayatı Fotoğrafçısı ünvanı, bir Bryde balinasını teknesine yakın su üstüne çıkarken gösteren aşağıdaki “Balyanın güzelliği” başlıklı fotoğrafıyla Taylandlı 16 yaşındaki Katanyou Wuttichaitanakorn’a verildi. Fotoğraf, 15-17 Yaş kategorisinin de birincisi oldu.

Doğal Tarih Müzesi'nin Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı
Balyanın güzelliği, Katanyou Wuttichaitanakorn, Tayland | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı | Kazanan, 15-17 Yaş

Katanyou Wuttichaitanakorn, yakınlarda görünen bir Bryde balinasının zıt renkleri ve dokuları ile ilgilenir.

Hükümetin turizm yönergelerini takiben, seyahat etmekte olduğu tur teknesi Katanyou, balina yakınlarda göründüğü için motorunu kapattı. Bu, Katanyou’nun tekne dalgada sallanırken bu yakın çekim kompozisyonu yakalamak için ellerini sabitlemesi gerektiği anlamına geliyordu.

Bryde balinalarının üst çenelerinde büyüyen 370 çifte kadar gri renkli balya tabakası vardır. Plakalar, insan saçı ve tırnaklarını da oluşturan ve okyanustan gelen küçük avları filtrelemek için kullanılan bir protein olan keratinden yapılmıştır.

Aşağıda, Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı yarışmasının izniyle açıklamalarıyla birlikte kalan kategorilerde kazanan diğer resimler bulunmaktadır. Bu fotoğrafların yanı sıra Foto Muhabiri Öykü Ödülü, Yükselen Yıldız Portföy Ödülü ve Portföy Ödülü kazananları, Doğal Tarih Müzesi’nin Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı yarışmasının web sitesinde takip edilebilir .

10 Yaş ve Altı

Yaban Hayatı
Ekaterina Bee, İtalya tarafından savaş istasyonları | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Ekaterina Bee, üstünlük için iki Alp dağ keçisi direği olarak izliyor.

Ekaterina, ailesiyle birlikte bir bahar günü gezisinin sonlarına doğru kavgayı fark etti. İki dağ keçisi boynuzları çarpıştı ve bir ringde boksörler gibi arka ayakları üzerinde dururken karşılıklı darbelere devam etti.

1800’lerin başında, yüzyıllarca süren avlanmanın ardından, İtalya-Fransa sınırındaki dağlarda 100’den az Alp dağ keçisi hayatta kaldı. Başarılı koruma önlemleri, bugün 50.000’den fazla olduğu anlamına gelir.

11-14 Yaş

© Ismael Domínguez Gutiérrez Wildlife Photographer of the Year
Sisin içinden Ismael Domínguez Gutiérrez, İspanya | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Ismael Domínguez Gutiérrez, ölü bir ağaçta oturan ve sisin kalkmasını bekleyen bir balık kartalı olarak tek renkli bir sahne ortaya koyuyor.

Ismael sulak alana vardığında, birkaç metre ötesini göremediği için hayal kırıklığına uğradı – ve kesinlikle fotoğrafını çekmek istediği batağanları görme umudu yoktu. Ancak sis kalkmaya başladığında, bu çarpıcı kompozisyonun fırsatını ortaya çıkardı.

Ospreyler, Endülüs eyaletinin kış ziyaretçileridir. Buradaki birçok rezervuar, bu yaygın balık yiyen yırtıcı kuşlara birçok nehir ve gölden daha temiz olan sığ, açık sular sunar.

Çevrelerindeki Hayvanlar

© Daniel Mideros Wildlife Photographer of the Year
Daniel Mideros, Ekvador’dan gözlüklü ayının ince görünümü | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Daniel Mideros, yok olan bir habitatın ve içinde yaşayanların dokunaklı bir portresini çekiyor.

Daniel, yüksek rakımlı yaylalara ulaşmak için kullanılan bir vahşi yaşam koridoru boyunca kamera tuzakları kurdu. Kameraları, görüntünün merkezinde çerçevelenmiş ayı ile kaybolan doğal manzarayı gösterecek şekilde konumlandırdı.

Batı Venezuela’dan Bolivya’ya kadar bulunan bu ayılar, habitat parçalanması ve kaybının bir sonucu olarak büyük düşüşler yaşadı. Dünyanın her yerinde, insanlar inşaat yapmaya ve çiftçilik yapmaya devam ettikçe, yaban hayatı için alan giderek daralmaktadır.

Hayvan Portreleri

© José Juan Hernández Martinez Wildlife Photographer of the Year
Puf mükemmel tarafından José Juan Hernández Martinez, İspanya | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

José Juan Hernández Martinez, bir Kanarya Adaları houbarasının baş döndürücü kur gösterisine tanık oluyor.

José, houbara’nın kur yapma bölgesine gece geldi. Ayın ışığında, kendine alçak bir deri kazdı. Bu bakış açısından, çılgınca performansından kısa bir süre sonra dinlenen kuşun şişkin profilini yakaladı.

Bir Kanarya Adaları houbara erkeği, etkileyici gösteriler yapmak için her yıl flört sahasına geri döner. Tüylerini boynunun önünden kaldırarak ve başını geriye atarak, geriye dönmeden önce ileri doğru koşacak ve tekrar başlamadan birkaç saniye önce dinlenecektir.

Davranış: Kuşlar

© Nick Kanakis Wildlife Photographer of the Year
Dinleyen kuş, Nick Kanakis, ABD | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Nick Kanakis, çalıkuşu kuşlarının gizli yaşamına bir bakış atar.

Nick, yiyecek arayan genç gri göğüslü çalı çalıklarını gördü. Yaklaşılırsa ormanın içinde kaybolacağını bilerek, açık bir yaprak çöpü buldu ve bekledi. Gerçekten de küçük kuş çerçeveye atladı ve küçük böcekleri dinlemek için kulağını yere dayadı.

Bu av tespit tekniği, Avrasya karatavuğu da dahil olmak üzere diğer kuşlar tarafından kullanılır. Gri göğüslü çalı çalıları, genellikle duyulan ancak görülmeyen, yerde yaşayan kuşlardır. Çalılıkların arasında gizlenirken yüksek sesle, melodik şarkılar ve hırıltılı çağrılar yayınlarlar.

Davranış: Memeliler

© Anand Nambiar Wildlife Photographer of the Year
Anand Nambiar, Hindistan tarafından büyük uçurum kovalamaca | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Anand Nambiar, Himalaya dağ keçisi sürüsünü sarp bir kenara doğru süren bir kar leoparının alışılmadık bir perspektifini yakalıyor.

Anand, vadinin karşısındaki bir noktadan kar leoparının sürüden yokuş yukarı manevrasını izledi. Yüksek irtifa ve soğuk havalara hazırlanırken bir fitness rejimi izleyen Anand’ın aksine, çevre için mükemmel bir şekilde uygundu.

Kar leoparları dünyanın en ekstrem habitatlarından bazılarında yaşar. Şimdi savunmasız olarak sınıflandırılıyorlar. Tehditler arasında iklim değişikliği, madencilik ve hem kar leoparı hem de avlarının avlanması yer alıyor.

Davranış: Amfibiler ve Sürüngenler

© Fernando Constantino Martínez Belmar Wildlife Photographer of the Year
Yarasa hırsızı: Fernando Constantino Martínez Belmar, Meksika | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Fernando Constantino Martínez Belmar, bir Yucatan sıçan yılanı yarasasını yakalarken karanlıkta bekler.

Fernando, hem yarasaların hem de yılanların daha az duyarlı olduğu kırmızı bir ışık kullanarak, bir çatlaktan çıkan bu Yucatan sıçan yılanına göz kulak oldu. Sıçan yılanı yarasa avıyla yarığına geri çekilirken, ateş etmesi için sadece saniyeleri vardı.

Asılan Yılanlar Mağarası’nda her akşam günbatımında binlerce yarasa gece beslenmesi için yola çıkar. Aynı zamanda, havada avlarını kapmak için çatıdan sarkan aç sıçan yılanlarının ortaya çıkmasıdır.

Doğal Sanat

© Junji Takasago Wildlife Photographer of the Year
Junji Takasago, Japonya’dan göksel flamingolar | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Junji Takasago, rüya gibi bir sahne oluşturmak için irtifa hastalığına karşı güç verir.

Junji, Şili’li flamingolardan oluşan bir gruba doğru süzüldü. Koreografilerini yansıyan bulutlar içinde çerçeveleyerek, bu rüya gibi sahneyi yakalamak için irtifa hastalığına karşı savaştı.

And Dağları’nda yüksek olan Salar de Uyuni, dünyanın en büyük tuzlasıdır. Aynı zamanda bu flamingoların geleceğini tehdit eden Bolivya’nın en büyük lityum madenlerinden biridir. Lityum, telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar için pillerde kullanılır. Birlikte eski elektronikleri geri dönüştürerek talebi azaltmaya yardımcı olabiliriz.

Okyanuslar: Büyük Resim

© Richard Robinson Wildlife Photographer of the Year
Tohorā için yeni hayat, Richard Robinson, Yeni Zelanda | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Richard Robinson, her şeye rağmen hayatta kalan bir balina popülasyonu için umut verici bir anı yakalıyor.

Zayıf görüş nedeniyle engellenen Richard, yavaş yavaş teknesine doğru hareket eden balinaları fotoğraflamak için bir polecam kullandı. Karanlık suda kamerasını sınırlarını zorlarken, görüntünün son derece keskin olduğunu ve çiftleşme anının zamanla kristalleştiğini görünce rahatladı.

Çiftleşmeye hazır olduğunda, dişi güney sağ balina sırtına döner ve erkeğin penisine dişinin vücudundan geçmesini gerektirir. Māoriler tarafından tohorā olarak bilinen Yeni Zelanda nüfusu 1800’lerde nesli tükenmek üzereydi, bu nedenle her yeni buzağı yeni bir umut sunuyor.

Bitkiler ve Mantarlar

© Agorastos Papatsanis Wildlife Photographer of the Year
Agorastos Papatsanis, Yunanistan’dan büyülü moreller | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Agorastos Papatsanis, Olimpos Dağı ormanlarında bir peri masalı sahnesi oluşturur.

Mantarlar ve peri masalları arasındaki etkileşimden zevk alan Agorastos, büyülü bir sahne yaratmak istedi. Güneşin ağaçların arasından süzülmesini ve arka planda suyu aydınlatmasını bekledi, ardından morellerin labirent biçimlerini vurgulamak için geniş açılı bir mercek ve flaşlar kullandı.

Morel, yetiştirilmesi zor olduğu için dünyanın birçok yerinde gastronomik hazineler olarak kabul edilir, ancak bazı ormanlarda doğal olarak gelişirler.

Su altı

© Tony Wu Wildlife Photographer of the Year
Kayan yıldız, Tony Wu, ABD/Japonya | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Tony Wu, dev bir deniz yıldızının heyecan verici üreme dansını izliyor.

Çevredeki su, yumurtlayan deniz yıldızlarından gelen sperm ve yumurtalarla dolduğunda, Tony çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Küçük nesneleri fotoğraflamak için yalnızca bir makro lensi olan küçük, kapalı bir bölmede sıkışıp kalmış, bu galaksiyi andıran sahnede dalgalı deniz yıldızını görüş alanına sıkıştırmak için geri çekildi.

Yumurtlayan deniz yıldızlarının yükselen ve sallanan ‘dans eden’ duruşu, yumurtaların ve spermlerin serbest kalmasına yardımcı olabilir veya yumurtaları ve spermleri suda birlikte döllendikleri akıntılara sürüklemeye yardımcı olabilir.

Kentsel Yaban Hayatı

© Dmitry Kokh Wildlife Photographer of the Year
House of bears tarafından Dmitry Kokh, Rusya | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Dmitry Kokh, Kolyuchin’deki uzun süredir terk edilmiş yerleşim yerinde sisle kaplanmış kutup ayılarının bu unutulmaz sahnesini sunuyor.

Bir yatta, fırtınadan korunmak isteyen Dmitry, uzun süredir terk edilmiş yerleşimin binaları arasında dolaşan kutup ayılarını gördü. Her pencereyi ve kapıyı araştırırken, Dmitry kıyamet sonrası bir geleceği çağrıştıran bir fotoğraf çekmek için düşük gürültülü bir drone kullandı.

Chukchi Denizi bölgesinde, normalde yalnız olan ayılar, ana besinleri olan fokları avlamak için ihtiyaç duydukları deniz buzunun geri çekilmesinin ardından, genellikle yaz aylarında daha kuzeye göç ederler. Bu kayalık adanın kıyılarında gevşek paket buz kalırsa, ayılar bazen araştırır.

Sulak Alanlar – Büyük Resim

© Daniel Núñez Wildlife Photographer of the Year
Daniel Núñez, Guetamala tarafından ölmekte olan göl | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Daniel Núñez, Amatitlán Gölü’ndeki orman ve alg büyümesi arasındaki kontrastı yakalamak için bir drone kullanıyor.

Daniel bu fotoğrafı, her yıl Guatemala Şehrinden yaklaşık 75.000 ton atık alan Amatitlán Gölü üzerindeki kirliliğin etkisi konusunda farkındalık yaratmak için çekti. ‘Mükemmel koşullara sahip güneşli bir gündü’ diyor, ‘ama üzücü ve şok edici bir an.’

Siyanobakteriler, alg patlamaları oluşturan kanalizasyon ve tarımsal gübreler gibi kirleticilerin varlığında gelişir. Amatitlán sulak alanını restore etme çabaları sürüyor, ancak finansman eksikliği ve siyasi yolsuzluk iddiaları nedeniyle engelleniyor.

Foto Muhabirliği

© Brent Stirton Wildlife Photographer of the Year
Ndakasi’nin geçişi Brent Stirton, Güney Afrika | Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Brent Stirton, çok sevilen bir dağ gorilinin hikayesinin kapanış bölümünü paylaşıyor.

Brent, Ndakasi’nin kurtarılmasını iki aylıkken, birliğinin güçlü bir kömür mafyası tarafından park bekçileri için bir tehdit olarak vahşice öldürülmesinden sonra fotoğrafladı. Burada, kurtarıcısı ve 13 yıllık bakıcısı korucu Andre Bauma’nın kollarında yatarken ölümünü anmıştır.

Bireysel gorillerin günlük korunmasına odaklanan amansız koruma çabalarının bir sonucu olarak, dağ gorillerinin sayısı son 40 yılda dört katına çıkarak 1.000’in üzerine çıktı.


Channel 4 News , bu yıl, görüntülerin sadece konularının estetik ihtişamını değil, aynı zamanda geleceklerinin güvencesizliğini de her zamankinden daha fazla yansıttığını belirterek, yarışmayla ilgili aşağıdaki kısa belgesel videoyu hazırladı. Ağa çalışmalarının bir önizlemesini de sunan, yarışmaya katılanlardan bazılarıyla yapılan röportajları içerir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.