argentina
Haberler

Bir Askeri Diktatörlük Sahte Sarılma Fotoğrafını Gerçeği Çarpıtmak İçin Nasıl Kullandı?

Perişan bir anneyi “kucaklayan” bir polis memurunun fotoğrafı, bir askeri diktatörlük tarafından kendi imajlarını aklamak için manipüle edildi.

Zamanın belirli bir anında çekilen fotoğraflar yanıltıcı bir hikaye anlatabilir ve gerçekte ne olduğuna dair gerçeği çarpıtabilir. Ve 5 Ekim 1982’de Arjantin‘deki bir protestoda olan buydu.

Arjantin’deki askeri cunta döneminde (1976’dan 1983’e kadar) sağcı ölüm mangaları, sosyalizmle bağlantılı olduğuna inanılan herkesi avladı. Kaybolmalara yanıt olarak, Plaza de Mayo Anneleri protesto grubu kuruldu ve çocuklarının yeniden ortaya çıkmasını talep etti.

Bir gösteri sırasında, Polis Komiseri Carlos Enrique Gallone’un bir fotoğrafı, onu Susa de Leguia’yı teselli ettiğini gösteriyordu. Gerçekte, Legia Gallone’un göğsüne yumruk atıyordu çünkü grubun Plaza’ya girmesini engelliyordu ve saldırıyı durdurmak için bir fotoğrafçının merceğine takılan çok kısa bir an için kafasını tuttu.

Fotoğraf daha sonra tüm dünyaya şu not düştü: “Yıllardır kayıp sevdikleriyle ilgili yanıtlar bekleyen anneleri baskı altına almakla görevli bir polis memuru, Yaşam Yürüyüşü’ne katılan 10.000 kişiden birini teselli ediyor. ”

Arjantin askeri cuntası, yetkilileri nazik göstermek için yanlış bir anlatı kullandı. Ancak gerçek başka bir fotoğrafçının kamerasına takıldı.

Gerçekliği Çarpıtma

Fotoğrafçı Jorge Sanchez, Plaza de Mayo Anneleri mitinginde hazır bulundu ve kamerası, mağdur olan diğer ile polis komiseri arasında gerçekte neler olduğunu kaydetti.

El Pais’in haberine göre Sanchez, diktatörlük tarafından kontrol edilen Arjantin ulusal haber ajansı Telam için çalışıyordu ve “dünyada bir yalan dolaştı” diyor.

Buenos Aires’teki Plaza de Mayo’ya girmeye çalışırken polis memurları tarafından itilip kakılan acı çeken annelerin görüntülerini yakaladı. Negatiflerle ofise döndüğünde, Telam’ın yönetmeni tarafından “Bunun yayınlanmasına gerek yok. Kendi iyiliğin için bırak gitsin.”

Bunun yerine Telam, başka bir haber ajansı fotoğrafçısı tarafından çekilen ve “kucaklamayı” gösteren ve “Gösteri olaysız gerçekleşir” başlıklı bir görüntüyü yayınladı, herhangi bir huzursuzluk ve tutuklama olmadığı gibi yanlış bir iddiada bulundu.

Askeri Diktatörlük Sahte Sarılma Fotoğrafını Gerçeği Çarpıtmak İçin Nasıl Kullandı?
Bir Askeri Diktatörlük Sahte Sarılma Fotoğrafını Gerçeği Çarpıtmak İçin Nasıl Kullandı?

Güçlü fotoğraf dünya çapında medyada yayınlandı ve ertesi yıl İspanya Kralı Ödülü’nü kazandı. 2008’de Komiser Gallone, Fatima katliamı için yargılandığında savunma davasını desteklemek için ödüllü fotoğrafı bile kullandı. Ancak Gallone, Buenos Aries polisi tarafından 30 tutuklunun yargısız infazı nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Fotoğrafçı Marcelo Ranea yanıltıcı fotoğrafı yakaladı ve görüntüsünün çarpık gerçekliğini kabul etti.

Susana de Leguía ve Komisyon Üyesi Gallone’nin karşı karşıya geldiği saniyenin çok küçük bir bölümüydü. Göğsüne yumruk atıyor ve histerisini durdurmak için adam onu ​​en fazla yarım saniye yerinde tuttu. Çok kısa bir etkileşim oldu” dedi 2021’de ölmeden önce.

Orijinal Filmin Keşfi

Telam haber ajansı hala varlığını sürdürüyor ve yakın zamanda Sanchez’in orijinal filmini arşivini tararken bir zarf içinde keşfetti. “Plaza de Mayo’ya Yürüyüş, 15 Haziran 1982” yazıyordu.

“Ama zarfı açtığımızda altı çerçeveli tek bir şerit bulduk. Bunlardan birini tanıdım: Gallone ve Susana de Leguia’nın fotoğrafıydı,” diyor arşiv koordinatörü fotoğrafçı Analia Garelli.

Garelli, fotoğrafları yok edilmekten kurtarmak için birisinin onları farklı bir tarihte dosyaladığını açıklıyor. Bu eylem sonunda fotoğrafları kurtardı, ancak halka açık hale gelmeleri 40 yıl sürdü.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.