Haberler

Zuckerberg, AI Eğitmek İçin Instagram Fotoğraflarınızı Kullanacak

Dün Meta’nın dördüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin kazanç çağrısında Mark Zuckerberg, üretken yapay zeka araçlarını eğitmek için Facebook ve Instagram’da yayınlanan görselleri kullanacağını açıkça belirtti.

Dün Meta’nın dördüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin kazanç çağrısında Mark Zuckerberg, üretken yapay zeka araçlarını eğitmek için Facebook ve Instagram’da yayınlanan görselleri kullanacağını açıkça belirtti.

OpenAI’nin DALL-E ve Midjourney’sine üstü kapalı bir gönderme yapan Zuck, diğer AI şirketlerinin veri kaynaklarını kendisininkiyle karşılaştırdı.

Zuckerberg, “İnsanlar veriler hakkında düşündüklerinde genellikle bir modeli önceden eğitmek için kullanabileceğiniz derlemi düşünürler” diyor.

“Facebook ve Instagram’da, yüz milyarlarca herkese açık olarak paylaşılan görsel ve on milyarlarca herkese açık video var; bunların Common Crawl veri kümesinden daha büyük olduğunu tahmin ediyoruz ve insanlar, hizmetlerimiz genelindeki yorumlarda da çok sayıda herkese açık metin gönderisini paylaşıyor. ”

Common Crawl veri kümesi, OpenAI tarafından son derece popüler AI uygulamalarını oluşturmak için kullanıldı. Esasen Zuckerberg, Meta’nın Common Crawl veya LAION-5B (çevrimiçi görseller ve altyazılardan oluşan açık kaynaklı bir dizin) gibi hizmetlere ihtiyacı olmadığını çünkü zaten bu tür toplu verilere erişimi olduğunu söylüyor.

Zuck Perşembe günü, hisse fiyatlarının bugün yüzde 20 artmasıyla birlikte son çeyrekte kârının üç katına çıkmasıyla ilgili iyi haberler veriyordu.

Kazanç açıklamasında şirketin yapay zeka ve sanal gerçekliğe yoğun yatırım yaptığını açıkça belirtti.

Yapay zeka konusunda Zuckerberg, diğer oyuncuların Google, OpenAI ve Microsoft’un da dahil olduğu bir alanda “kazanmak için oynadığını” söyleyerek yükselişe geçti.

Geçtiğimiz ay Meta, DALL-E ve Midjourney gibi rakiplerle rekabet edebilecek bağımsız bir yapay zeka görüntü oluşturucusunu duyurdu.

Meta , yapay zeka araçlarını eğitmek için “kamuya açık” veriler olarak adlandırdığı verileri kullandığını zaten kabul etti.

Temel olarak, fotoğraf yayınladığınız herkese açık bir Facebook veya Instagram profiliniz varsa, Meta’nın çalışmanızı yapay zeka görüntü oluşturucu araçlarını eğitmek için kullanması güçlü bir ihtimaldir.

Yapay zeka eğitim verileri, fotoğrafçıların ve sanatçıların yapay zeka şirketlerinin şu anda nasıl çalıştığına dair hoşnutsuzluklarını dile getirmesiyle bir süredir sıcak bir tartışma konusu oldu.

Küresel İlişkiler Meta Başkanı Nick Clegg, bir yapay zekayı eğitmek için telif hakkıyla korunan materyallerin kullanılmasının Adil Kullanım kapsamında korunup korunmadığının belirlenmesi için “makul miktarda dava” beklediğini itiraf etti.

Eylül ayında, “Yaratıcı içeriğin mevcut adil kullanım doktrini kapsamında olup olmadığı… Biz öyle olduğunu düşünüyoruz, ancak bunun davada sonuçlanacağını kuvvetle düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.