Kılavuzlar

Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu: Nasıl başlamalı?

Film fotoğrafçılığı canlı ve iyi durumda. Her ne kadar dijital fotoğrafçılık açık ara baskın araç olsa da, film hâlâ ortalıkta dolaşıyor ve son on yılda fotoğrafçılar kimyasal, analog fotoğrafçılığın zevklerini keşfettikçe (veya yeniden keşfettikçe) popülaritesi artıyor. Ayrıca piyasada iyi kullanılmış filmli kameralar ve birçok film çeşidinin sağlıklı bir kaynağı da bulunmaktadır.

Peki analog fotoğrafçılığa nasıl adım atılır? İşte temel ihtiyaçlar: başlamak için ihtiyacınız olan şeyler.

Filmli kameralar

Orada sürpriz yok! Peki ne tür bir film kamerası almalısınız? En yaygın format olduğundan ve en geniş ekipman çeşitliliğini sunduğundan, 35 mm film kullanan bir kamerayla başlamanızı öneririz.

Eğer bu ‘film görünümünü’ en az uğraşla elde etmek istiyorsanız, yüklemesi kolay olan ve pozlama kararlarının çoğunu sizin yerinize veren (ve genellikle bunları doğru bir şekilde yapan) kompakt bir bas-çek fotoğraf makinesi öneriyoruz.

En yaygın format olduğundan ve en geniş
ekipman çeşitliliğini sunduğundan, 35 mm film
kullanan bir kamerayla başlamanızı öneririz.

Daha deneyimli bir fotoğrafçıysanız, belki de daha yaratıcı kontrole sahip olmanızı sağlayacak bir SLR veya telemetre isteyeceksiniz. Otomatik odaklamalı SLR’ler DSLR’lere benzer bir deneyim sunarken, manuel odaklamalı, manuel rüzgarlı kameralar daha fazla katılım gerektirir ve keyifli bir mücadele sunar. Gelecek makalelerde kamera türleri hakkında daha fazla konuşacağız.

Peki ya lensler? 1990’dan sonra üretilen kameralar için, 28-85 mm ve 70-200 mm aralığındaki birkaç genel amaçlı yakınlaştırma başlamanıza yardımcı olacaktır. Daha eski kameralar için prime (sabit odak uzaklığına sahip) lensler daha iyi optik kalite sunar. Çoğu SLR fotoğraf makinesi, F1.7 – F2 aralığında 50 mm’lik bir lensle gelir; bu, başlangıç ​​için iyi bir yerdir ve 28 mm’lik geniş açı, yaygın olarak ikinci bir satın alımdır.

Film kameraları nerede bulunur?

Yeni başlayanlar için film fotoğrafçılığı kılavuzu
Çok uygun fiyatlıdan çok pahalıya kadar çok sayıda filmli fotoğraf makinesi seçeneği var.

İlk önce etrafa sorun! Muhtemelen dolapta duran ve vermekten veya ucuza satmaktan mutluluk duyacakları eski film kameraları olan akrabalarınız veya arkadaşlarınız vardır. Ayrıca umut verici görünen bir şey bulup bulamayacağınızı görmek için yerel ikinci el mağazaları veya emlak satışlarını da kontrol edebilirsiniz.

Daha kararlıysanız, çevrimiçi olarak belirli bir kamerayı bulup satın almanın yerini hiçbir şey tutamaz. Ekipman satın alacaksanız (ABD’de), KEH veya MPB gibi bir satıcı en güvenli yoldur. Ekipmanlarını derecelendiriyorlar, böylece ne tür bir durumda olduğunu bilirsiniz ve genellikle bir garanti sunarlar ve sağlıklı bir uyumlu lens envanteri taşırlar. Fiyatlar bireysel satıcıdan satın almaya göre biraz daha yüksek olacaktır; gönül rahatlığı için para ödüyorsunuz. Yerel kamera mağazanız da ekipman kullanmış olabilir.

EBay gibi açık artırma siteleri başka bir canavardır. Bu biraz kumar olabilir ama kartlarınızı doğru oynarsanız riskinizi en aza indirebilirsiniz. Olympus XA2 gibi popüler bas-çek modelleri çok sayıda mevcuttur, ancak fiyat ve koşullar açıkça farklılık göstermektedir.

En güvenli seçenekler için, kameranın “test edildiğini” veya çalışır durumda olduğunu açıkça belirten ve iade politikası olan listeleri arayın. “Test edilmemiş” kameralar daha risklidir ancak mutlaka kağıt ağırlığı anlamına gelmez. Film kameralarını test etmek meraklı olmayan satıcılar için oldukça zorlu olduğundan, tam işlevsel kameralar bu şekilde listelenir . Ancak “parçalar için” veya “çalışmıyor” olarak listeleniyorsa, arızalı olduğunu rahatlıkla varsayabilirsiniz.

Muhtemelen dolapta duran ve vermekten veya
ucuza satmaktan mutluluk duyacakları eski film
kameraları olan akrabalarınız veya
arkadaşlarınız vardır.

Harika fotoğraflar elde etmek için kameraya çok fazla para harcamanıza gerek olmadığını unutmayın. 100 dolardan (ve bazen 20 dolardan daha az ) daha düşük bir fiyata mükemmel derecede iyi bir kamera alabilmeniz gerekir. Son olarak, eğer gerçekten sadece yenilik peşindeyseniz veya bir hediye arıyorsanız, yine de yaklaşık bir sinema bileti fiyatına tek kullanımlık kameralar veya birkaç kuruş daha fazlasına yeniden doldurulabilir plastik kamera satın alırsınız. Sonuçlardan retro titreşimlerden çok daha fazlasını beklemeyin.

Film

Film mistakes02
Kodak Portra veya Fujifilm Natura gibi daha pahalı stoklar yerine Kodak Ultramax (altta) ve Ilford HP5 Plus (üstte) gibi uygun fiyatlı filmlerle çekime başlamak en iyisidir.

Film, analog kameraların görüntülerini kaydettiği ortamdır. Temel film türleri arasında her ikisi de renkli ve siyah-beyaz çeşitleri bulunan basılı ve slayt film bulunur. Gelecekte, aralarındaki farklılıkları derinlemesine inceleyen bir rehber ekleyeceğiz.

Çoğu kişi için, en ucuz ve işlenmesi en kolay film olduğundan, renkli baskı (diğer adıyla renkli negatif) filmle başlamanızı öneririz. Kodak ColorPlus 200 ucuzdur ve hoş bir vintage görünüme sahiptir. Film çekmek dijital çekimden çok daha zor olmasa da, başlangıç ​​düzeyindeki hatalar her zaman olasıdır, bu nedenle düşük maliyetli bir şeyle başlamak en iyisidir.

Çoğu kişi için, en ucuz ve işlenmesi en kolay film
olduğundan, renkli baskı (diğer adıyla renkli
negatif) filmle başlamanızı öneririz.

Pek çok film fotoğrafçılığı dersinde siyah-beyaz film kullanılıyor, çünkü elle işlenmesi renkli filme göre çok daha kolay. (Ayrıca gerçekten harika görünüyor.) Siyah beyaz film genellikle renkli baskı filmden biraz daha ucuzdur, ancak işlenmesi daha pahalı olabilir. İyi sonuçlar elde etmek için mükemmel pozlama gerektirdiğinden, renkli slayt filmle başlamanızı önermiyoruz.

Analog fotoğrafçılığın artan canlanması sayesinde 2024 film pazarı şaşırtıcı derecede canlı. Cinestill ve Harman gibi şirketler son yıllarda sırasıyla Cinestill 400d ve Phoenix 200 gibi yeni film stoklarını piyasaya sürdüler . Ucuzlar mı? Tam olarak değil. Ancak Kodak yakın zamanda Tri-X stokunun fiyatını düşürdü.

ÖNEMLİ NOT: Bazı kameralar film hızını otomatik olarak ayarlar, ancak diğerleri bunu manuel olarak ayarlamanızı gerektirir. ISO/ASA kadranını/anahtarını film hızına uyacak şekilde ayarladığınızdan emin olun ve bunu videonun ortasında değiştirmeyin!

Filmi nerede bulabilirim

Çoğu yerel kamera mağazası hala film stokluyor ve bunu Freestyle ve B&H gibi çevrimiçi perakendecilerden postayla sipariş edebilirsiniz. Filmin bir son kullanma tarihi vardır ve yeni başlayanlara, öngörülemeyen sonuçlar doğuracağından süresi dolmuş filmlerden kaçınmalarını tavsiye ederiz.

Home developing14

Piller

Muhtemelen analog kameranızın bir çeşit pile ihtiyacı olacaktır. (Mekanik kameralar genellikle pilsiz çalışabilir, ancak yerleşik ışık ölçerler çalışamaz; siz de çalışan bir ölçer isteyeceksiniz). Daha sonraki model film kameraları muhtemelen bulunması kolay AA’lar veya lityum pilleri kullanacak.

Daha eski manuel kameralar genellikle onlarca yıl olmasa da yıllarca dayanacak düğme pilleri (S76 veya LR44) alır. Çok eski kameralar, artık mevcut olmayan 1,35V cıva hücrelerini kullanabilir, ancak geçici çözümler mevcuttur. WeinCell, uygun voltajı sağlayan cıva içermeyen piller sunar ve modern 1,5V piller için voltaj dönüştürücüler de mevcuttur. Genel olarak, ilk kez kullanacaklara eski cıva hücreli kameralardan kaçınmalarını tavsiye ederiz.

Filminizi geliştirebileceğiniz bir yer

Filmin geliştirilmesi gerekiyor, dolayısıyla onu sizin için işleyecek bir laboratuvara ihtiyacınız olacak. Orta büyüklükte bir şehrin yakınında yaşıyorsanız, filminizi işleyecek bir yer bulmakta sorun yaşamazsınız; ayrıca birkaç postayla sipariş laboratuvarı da vardır. Google’da arayın ve fiyatları kontrol ettiğinizden emin olun. Bir rulo geliştirmek için 10 ila 20 ABD Doları ödemeyi bekleyin (tarama ve baskı istiyorsanız daha fazla).

Bir rulo geliştirmek için 10 ila 20 ABD Doları
ödemeyi bekleyin (tarama ve baskı istiyorsanız
daha fazla)

Çoğu laboratuvar filminizi tarar, kağıt baskılar yapar veya her ikisini birden yapar. Bazı laboratuvarlar negatifleri atıp taramaları indirmenizi sağlayarak indirimli işleme olanağı sunar. Yapma! Bu negatifleri geri alın; daha iyi taramalar elde etmek veya fotoğrafların daha sonraki bir tarihte yeniden basılmasını istemeniz durumunda bunları isteyeceksiniz.

Kendi filminizi geliştirmeye ne dersiniz? Siyah-beyaz, işlenmesi oldukça kolay ve uygun fiyatlı bir beceridir ve bunu yeni başlayanlara tavsiye etmesek de öğrenmesi kolay bir beceridir.

Renkli işleme daha fazla hassasiyet ve daha yüksek sıcaklıklar gerektirir ve siyah beyaz işleme konusunda zaten deneyimi olan kişiler için en uygunudur.

Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz diğer aksesuarlar:

First film camera7
İkinci bir gövdeye sahip olmak (tercihen aynı montajda), iki farklı filmi aynı anda çekmenin kullanışlı bir yoludur.

Filme başlamak için çok fazla donanıma ihtiyacınız yok ancak deneyimi geliştirebilecek birkaç aksesuar var.

Kullanıcı el kitabı

Film kameraları genellikle dijital kameralardan daha az karmaşıktır ancak kontroller büyük ölçüde farklılık gösterir. Paul Butkus’un Orphan Camera sitesinde 5.000’den fazla farklı kamera için kılavuzlar bulunmaktadır ve sizinkini almanızı kesinlikle öneririz. Paul hiçbir ücret almıyor ama lütfen onu bağışla desteklemeyi düşünün.

Tripod veya monopod

Film kameralarında görüntü sabitleme yoktur ve çoğu film ISO 100-400 aralığındadır; ultra yüksek ISO filmleri (1600-3200) daha grenli bir görüntü üretir. Bu, kameranızı dijitalde olduğundan daha kısa sürede sabitlemeniz gerekeceği anlamına gelir. Bulutlu bir günden daha karanlık koşullarda çekim yapıyorsanız tripod yardımcı olacaktır.

100 hızlı filmli bir gövde ve 400 hızlı filmli bir
gövde, bulutlar içeri girdiğinde sizi korur ve bir
kamerada renkli film, diğerinde siyah-beyaz film
çalıştırmak size daha fazla yaratıcı olanaklar
sunar

Filtreler

Film, bulanıklığı azaltan ve aynı zamanda merceği koruyan basit bir UV filtresinden yararlanabilir. Siyah-beyaz çekim yapıyorsanız sarı veya kırmızı bir filtre size daha iyi gökyüzü tonları verebilir.

Bir ışık ölçer uygulaması

Kameranızda ışık ölçer yoksa veya orada olana güvenmiyorsanız Sunny 16 kuralına güvenebilirsiniz . Ayrıca bir uygulamayla telefonunuzu mükemmel bir ışık ölçere dönüştürebilirsiniz. Lightme , iOS kullanıcıları için harika bir seçenektir ancak Google’ın Play Store’unda da seçenekler oldukça fazladır.

Ekstra film

Hafıza kartınızı doldurursanız, her zaman birkaç fotoğrafı silebilirsiniz; ancak bunu filmle yapamazsınız ve hala çekilecek çok sayıda iyi fotoğraf varken, rulonun sonuna gelmeniz kaçınılmazdır. alınmış. Her zaman fazladan bir veya iki film rulosu paketleyin. Eve döndüğünüzde kullanılmayan ruloları buzdolabında veya derin dondurucuda saklayın.

İkinci bir kamera gövdesi

Bu kesinlikle yeni başlayanlar için bir öneri değil, ancak bir noktada ikinci bir fotoğraf gövdesi (SLR kullanıyorsanız ilk gövdenizle uyumlu) düşünebilirsiniz. Neden? Filmle ISO’yu anında değiştiremezsiniz ya da renkliden siyah beyaza değiştiremezsiniz; ancak ikinci tür filmle doldurulmuş ikinci bir gövdeye sahip olabilirsiniz. 100 hızlı filmli bir gövde ve 400 hızlı filmli bir gövde, bulutlar içeri girdiğinde sizi korur ve bir kamerada renkli film, diğerinde siyah-beyaz film çalıştırmak size daha fazla yaratıcı olanaklar sunar.

Kameralar aynı lens yuvasını kullanıyorsa yalnızca bir lens seti taşımanız gerekir. Ve ikinci kameranızın aynı model olması gerekmez; 50 ABD Doları değerindeki Canon Rebel 2000, 200 ABD Doları değerindeki Canon EOS 1N’niz için mükemmel bir yedek gövdedir.

Macera duygusu

Tam olarak beklediğiniz gibi mükemmel netlikte bir görüntü yakalamak istiyorsanız, muhtemelen bunu yapmak için ihtiyacınız olan araçlara sahipsiniz. Şaşırmak istediğinizde film kameranızı kapın. SD kartınızın alabileceği kadar mükemmel odaklanmış fotoğraf çekmenin yerini hiçbir şey tutamaz. Ayrıca içinde ne olduğunu bilmeden bir baskı zarfını açmanın yerini hiçbir şey tutamaz.


Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.