Kılavuzlar

Bu Kasım’daki muhteşem Kanlı Ay nasıl fotoğraflanır?

Sonuncusu 2025’e ve en iyisi 2029’a kadar olan tam ay (kanlı ay) tutulmasını çekmek için bilmeniz gereken her şey…

“Kanlı Ay” olarak da bilinen tam Ay tutulması yaklaşıyor ve tüm Kuzey Amerika, Pasifik ve Asya Pasifik tarafından görülebilecek. Bu muhteşem olay, dolunay Dünya’nın gölgesine girerken kırmızıya döndüğünde meydana gelir. Bütünlük, 8 Kasım 2022 Salı günü Evrensel Saat ile aynı küresel saatle 10:16’da gerçekleşecek.

Kuzey Amerika’dan 8 Kasım’ın erken saatlerinde (batı kıyısında gece yarısından hemen sonra ve doğu kıyısında şafaktan hemen önce) görülecektir. Asya Pasifik’te gün batımından hemen sonra görülecektir. Uranüs gezegeni Ay’a çok yakınken ve ayrıca iki meteor yağmuru aktifken gerçekleşecek. 

Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi küresel bir programa sahip küresel bir fenomen olsa da, uydumuzun garip renklere dönmeye başladığında ufkun üzerinde olup olmayacağı, gezegende bulunduğunuz yerde gölgelere, açılara ve görünen ışığın kalitesine bağlı olacaktır. Açık gökyüzü elbette izin verir. 

Her şey Ay, Dünya’nın dış gölgesine girerken hafif bir yarı gölgeli tutulma ile başlar. Çok fazla bakılacak bir şey değil, ancak dolunayı fotoğraflamak için iyi bir zaman çünkü normalden çok daha sönük olacak. Ay kırmızıya dönmeye başladığında bunu parçalı bir tutulma izler. Olay, ayın koyu kırmızımsı bakır rengi olacağı bütünlükle zirveye ulaşır. Bu 86 dakika sürecek – ortalamadan çok daha uzun. Ay, Dünya’nın gölgesinden çıkarken manzara tersine döner. 

Tüm konumlar için Ay, Samanyolu’na çok yakın konumdayken koyu kırmızıya dönecek. Ama fotoğrafa dönmeden önce, burada neler olduğunu, kimin neyi, ne zaman göreceğini düşünelim…

Ay tutulması nedir?

Bu Kasım'daki muhteşem Kanlı Ay nasıl fotoğraflanır?

‘Kanlı Ay’ olarak da adlandırılan ay tutulması, uzayda Dünya’nın gölgesinden geçen bir dolunaydan kaynaklanır. Ay, her 27 günde bir Dünya yörüngesinde döner; bu süre zarfında, Dünya ile Güneş (görünmez bir Yeni Ay) arasında kabaca geçer ve 14 gün sonra, Dünya’nın diğer tarafına Güneş’e doğru hareket eder (dolunay). İkincisi, yakın tarafının Güneş tarafından %100 aydınlandığını görür, ancak nadiren Dünya’nın uzaydaki karanlık dairesel gölgesinin tam ortasından geçer.

Bu olduğunda – saatler sürebilen bir şey – ay yüzeyine ulaşabilen tek ışık, ilk olarak Dünya atmosferinden süzülür. Güneş’ten gelen kısa dalga boylu mavi ışık, Dünya atmosferindeki parçacıklara çarpma eğilimindeyken, daha uzun dalga boylu kırmızı ve turuncu ışık, çoğunlukla doğrudan içinden geçer.

Sonuç, elbette, bir ‘Kanlı Ay’dır, ancak gerçekte daha çok bakır-kırmızımsı bir renktir. Dünya’nın gölgesinin en karanlık kısmından geçtiği için ayın koyu kırmızı olması bekleniyor. Ocak 2022’de Tongan yanardağının Dünya atmosferi üzerindeki etkileri ayrıca bunu nispeten daha karanlık bir ay tutulması haline getirmesi de muhtemeldir. 

Kanlı Ay

‘Kanlı Ay’ nerede ve ne zaman görülmeli?

Bu Kasimdaki muhtesem Kanli Ay nasil fotograflanir 003

Görebilecek misin? Tutulmanın tam olarak ne zaman görüneceğini kolayca öğrenebilirsiniz. Herhangi bir yerden. Kısmi tutulma başladığı andan itibaren kesinlikle dışarıda olun. Ancak, ‘tam tutulma’ hazır olmanız gereken zamandır – ve bu 8 Kasım 2022 Evrensel Saati ile 10:16 – 11:42 arasıdır. Ay’ın gökyüzünde ne kadar yüksek olacağını (yüksekliğini) ve ayrıca pusula yönünü not edin. Bu etkileşimli Google Haritası ayrıca bu tutulma için tam olarak koşullarınızı çizmek için çok kullanışlıdır. 

Bu Kasimdaki muhtesem Kanli Ay nasil fotograflanir 004

Ayrıca Fotoğrafçının Efemeris’ini (TPE) kullanarak açılarınızı ve Ay’ın gökyüzündeki konumunu nerede olursanız olun çözebilirsiniz veya PhotoPills

İşte 86 dakika sürecek olan tam ay tutulmasının ‘kanlı ay’ toplam periyodu ne zaman görülecektir (yine de bu zamanlardan önce ve sonra bir saatliğine dışarıda olmayı ve kısmi evreyi – Ay’ın yarı kırmızı ve yarı beyaz!): 

05:16- 06:42 EST 8 Kasım 2022 Salı

04:16- 05:42 CST 8 Kasım 2022 Salı

03:16- 04:42 MST 8 Kasım 2022 Salı

02:16- 03:42 PST 8 Kasım 2022 Salı

01:16- 02:42 AST 8 Kasım 2022 Salı

Bu Kasimdaki muhtesem Kanli Ay nasil fotograflanir 005
Marko Grzunov tarafından tam ay tutulması / 500px

Ay tutulması nasıl fotoğraflanır

Bu ay tutulması, birkaç şeyi deneyebileceğiniz, başarısız olabileceğiniz ve tekrar deneyebileceğiniz nispeten uzun, tembel bir gösteridir. Kızıl ayı fotoğraflamak için 86 dakikanız ve yüzeyi boyunca tuhaf bir şekilde kavisli bir çizginin ek görüntüsü olan Dünya’nın gölgesinin ana hatlarıyla yarım kırmızı ayın fotoğrafını çekmek için her iki yanında birer saatiniz olacak. 

İhtiyacınız olan en önemli şey açık bir gökyüzü. Bu senin bir numaralı önceliğin. Hava durumu raporlarını kontrol edin ve şansınızı en üst düzeye çıkarmak için saatlerce hareket halinde olun. Batı Amerika Birleşik Devletleri, en yüksek açık gökyüzü şansına sahiptir. 

İhtiyacınız olan ekipman, nasıl odaklanacağınız ve ayarlar

Bu Kasimdaki muhtesem Kanli Ay nasil fotograflanir 006
27 Eylül 2015 Pazar günü Washington DC’de tam ay tutulması sırasında Washington Anıtı’nın arkasında bir perigee dolunay veya süper ay görülüyor.

Ay’ın yakın çekimi için bir tripod üzerinde 300 mm telefoto lensli bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesine ihtiyacınız olacak – ancak ideal olarak en az 600 mm uzunluğunda bir fotoğraf makinesi. Alternatif olarak bir köprü kamera, yerleşik süper yakınlaştırma özelliği ile işinizi görecektir. Lensinizi doğru şekilde odakladığınızdan emin olun. Sonsuz odak kullanmak, lensinize bağlı olarak işe yarayabilir. Tüm lensler için işe yarayacak bir alternatif, Ay’ın yakınlaştırılmış bir kısmına bakmak için kameranızın LCD ekranını kullanmak ve ardından keskin olana kadar odaklanmaktır (manuel veya otomatik odaklama kullanarak, ancak ikincisi daha sonra geçmeniz gerekir). kameranızın bir sonraki çekim için yeniden odaklanmasını önlemek için manuel mod).

Deklanşör gecikmesi ayarlı ve RAW‘da çekim yaparken, toplamda diyaframı olabildiğince geniş tutun (düşük bir f değeri), ISO 800 ile başlayın ve çekimi keskin tutmak için hızlı bir deklanşör hızı (yaklaşık 1/100sn) kullanın. Bunların hepsi ISO ve deklanşör hızı arasında bir dengedir, ancak bir Ay Tutulması Pozlama Hesaplayıcısı , lensiniz için temel ayarları bulmanıza yardımcı olur. Hedef pozlamanızın her iki tarafını da parantez içine almak, gitmenin yoludur. 

Dolunay Nasıl Fotoğraflanır

Bu Kasimdaki muhtesem Kanli Ay nasil fotograflanir 007

İşte tüm dünyanın yapabileceği bir şey – dünyanın neresinde olursanız olun, fotoğraflamanız için bir dolunay olacak. Fotoğraf makinenizi ISO 100, f/10 ve 1/125sn’ye ayarlayarak başlayın, ancak kesin ayarlar lensinize ve hızla değişen ışığa bağlı olacaktır. 

Yükselen bir dolunayın ve/veya ufka yakın bir ay tutulmasının en iyi görüntüleri, yaratıcı kompozisyonlara sahip olanlardır. Ön planı ortaya çıkarmak için yeterli ortam ışığına sahipseniz, ay diskinden biraz dışarı çıkın, kompozisyonunuz için ilgi çekici başka bir şey bulun – bir bina, bir dağ, insanlar veya tercihen beklenmedik bir şey – ve görkemli Ay’ın yaratmanıza yardımcı olmasına izin verin. dünya dışı bir atış. 

Uranüs ve ‘kayan yıldızlar’ nasıl yakalanır

‘Kanlı Ay’ın geniş açılı görüntülerini çekin ve tam Ay tutulmasının her iki tarafında zirve yapan Güney Toros ve Kuzey Toros meteor yağmurlarından bir “kayan yıldız” yakalayabilirsiniz. Bu olası değilse, bütünlük sırasında Ay’ın etrafındaki gece gökyüzünün garip bir şekilde karanlık olduğunu hatırlamakta fayda var. Boğa takımyıldızının yıldız alanları – ve pırıl pırıl Pleiades açık kümesi – Ay’ın üzerinde olacak ve bu, yaklaşık 10 ila 25 saniyelik uzun bir pozlamada kendini gösterecek. 

Daha açık ve kolay yakalanan, Güneş’ten yedinci gezegen olan ve bütünlük sırasında ‘Kanlı Ay’ın hemen üstünde ve çok yakınında görünecek olan Uranüs olacaktır.

Bir sonraki ay tutulması

Bu fırsatı kaçırmayın çünkü 86 dakikalık bir toplam, 26 Haziran 2029’daki 102 dakikalık bir toplamdan önce geçilemeyecek. Bu, bir sonraki gerçekten büyük tam ay tutulması, ancak bir sonraki 13/14 Mart 2025’te olacak. Kuzey Amerika ve Güney Amerika’nın tamamından görüldüğü gibi ay 66 dakika boyunca kırmızımsı olacak. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.